Breadcrumbs Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir? 

Breadcrumbs’in Türkçe adı “sayfa işaretleri yolu” olup kullanıcıların ve çeşitli arama motoru botlarının sitedeki hiyerarşiyi anlamasına ve buna bağlı olarak hareket etmesine denmektedir.

Breadcrumb (ekmek kırıntısı) sitenin çok daha hızlı bir şekilde dolaşılmasını kolaylaştırır. Bu özellik kullanıcıların web sitenizde hangi sayfada bulunduğunu ve ilgili sayfanın hiyerarşik düzenin neresinde olduğunu gösterir.

Breadcrumb

Site hiyerarşisini anlamak isteyen kullanıcılar ve arama motorları için vazgeçilmez konulardan biri haline gelmiş durumdadır. Kullanılabilirliğin doğrudan artmasına yardımcı olan Breadcrumb arama motorları tarafından da sevilmektedir. Kullanıcı deneyiminin iyileştirmesine neden olacak Breadcrumb sayfalar arasında daha rahat ve hızlı dolaşılmayı kolaylaştırır. Bu yapının kullanımı arama motorlarında da iyi sonuçların oluşmasını sağlayarak web sitenizin daha görünür hale gelmesine aracı olacaktır.

Breadcrumb Kullanımından Önce Dikkat Edilecekler

Breadcrumb kullanmaya başlamak için bazı kararların alınması gerekir. Öncelikli olarak Breadcrumb ayracı olarak neyin kullanılması gerektiğine karar vermelisiniz. Genel olarak sayfalar arasında bulunan hiyerarşiyi belirtmek açısından > işareti ayrım olarak kullanılır. Fakat bu işaret sizin tasarımınızla pek uyumlu gözükmüyorsa nokta veya eğik çizgi gibi işaretleri de kullanmayı düşünebilirsiniz. Aynı zamanda Breadcrumb büyüklüğünü dikkate almalı göze batmayacak şekilde boyutlandırmaya gitmelisiniz. Bunlara ek olarak konumunda Breadcrumb kullanımı öncesinde dikkate alınması gereken konular arasında yer almaktadır.

Breadcrumbs Nasıl Kullanılır?

Breadcrumb Google ve diğer arama motorlarının standart kabul etmiş olduğu Schema.org etiketleriyle yapılandırmalıdır. Eğer sisteminiz WordPress gibi hazır sistemlerden biriyse o zaman Yoast benzeri eklentiler üzerinden bu özelliği etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz. Fakat özel bir yazılım kullanılıyorsa bu etiket standartlarına ulaşmak için schema.org/breadcrumblist adresini ziyaret etmelisiniz.

Neden Kullanılmalı?

Breadcrumb neden kullanılmalı sorusu bu alanda en fazla merak edilenlerden biridir. SEO üzerindeki etkileri tartışmaya açık konulardan biri olan Breadcrumb’ın özellikle kullanıcı deneyimi açısından faydalı olduğunu kesin olarak belirtebiliriz. Geçtiğimiz yıllarda odak noktalardan biri haline gelen Breadcrumb kullanıcı deneyimini kaliteli hale çekmek için öneriliyor. Bu nedenle web site sahiplerinin hedeflerine ulaşabilmesi açısından buna yönelmeleri tavsiye ediliyor. Kullanıcılar web siteleri ziyaret ettiğinde sayfalar arasında hızlıca dolaşmak ister. Breadcrumb bu konuda etkili olmakla birlikte kullanıcıların yeniden web siteyi ziyaret etmelerinde önemli bir etkendir.

Breadcrumb Yapısı

Location Breadcrumb: Kullanıcının o anda sitede hangi konumda olduğunu belirtmekte ve hangi sayfayı ziyaret ederlerse etsinler işaret yolu yapısı aynı kalacaktır. Aynı zamanda bu tür kullanıcının ana sayfaya hemen girmesini ve sitenin tam olarak nerede olduğunu bilmesini sağlar.

Attribute Breadcrumb: Kullanıcıların uğramış olduğu sayfaların niteliklerini belirtir. Genelde e-ticaret siteleri tarafından tercih edilmekte olan bir yöntemdir.

Path Breadcrumb: Türler arasında bulunan bu yöntem sayfa işaret yolunu tam olarak yerine getirmekte olan en iyi yöntem olarak bilinir. Kullanıcıların takipte olduğu sayfaları ekmek kırıntısı gibi işaretler.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir