Dijital Reklam Modelleri Nelerdir?

Dijital reklam modelleri geniş çaplı reklam modelleri arasında yer alır. Reklamcılık sektörüne devrim niteliğinde bir adım atılan bu seçenekte çok daha büyük bir kitleye erişim sağlanabiliyor.

Günümüzün en fazla tercih edilen dijital reklam modelleri arasında ise şunlar yer almaktadır:

Pop-up Reklamlar

Pop-up reklam modelleri 2000’li yılların ortasında kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle son yıllarda kullanımında bariz bir düşüş yaşansa da, tatmin edici geri dönüşlerin alınması açısından cazip bir reklam türüdür. Pop-up reklam çeşitleri gerek bir görselin gerekse bir yazının içine saklanmış olabiliyor.

Pageskin Reklamlar

Web sayfasına giydirilen reklamlardan biri olan bu reklam modeli dijital reklam modelleri arasında daha nadir olarak tercih ediliyor. En çok kullanıldığı yerler arasında ise bahis siteleri, film siteleri gibi web siteleri bulunuyor. Sitenin bütünlüğüne zarar verdiği ve gözü yorduğu için web site sahiplerinin tercih etmediği yollardan biri olarak biliniyor. Bu nedenle özellikle önemli markalar bu tarz reklam çeşitleri yerine daha prestijli reklam çeşitlerinde karar kılmayı tercih ediyor.

Native Advertising

Doğal reklamcılık olarak tanımlanan bu reklamcılık çeşidi kendi alanında en fazla kullanılan örneklerden biridir. Bu reklam türü eğlenceli içerikler üzerinden hizmet veya ürün tanıtımı yapılmasına imkan tanıyor. Örneğin bir Youtube içerik üreticisinin videosunun yarısında herhangi bir markadan bahsetmesi Native Advertising reklamcılığın örnekleri arasındadır. En fazla getiri sağlayan reklam türlerinden biri olan bu tür ürünün kendisini sevdirerek satış yapmayı amaçlar.

E-Posta Reklamları

E-posta reklam türleri halen kullanılmaya devam edilen popüler reklam çeşitlerinden biri olma özelliği taşıyor. Toplu halde mail göndererek ilgili ürünün veya hizmetin reklamı yapılır. E-posta reklamcılığında en önemli detay kullanıcıları sıkmadan reklam sunmaktır.

Rollover Reklamlar

Web sitelerde üzerine fare ile gelindiğinde aşağı, yukarı oynayan reklam türlerdir. Günümüzde pek fazla tercih edilmeyen bu reklam türünü nadir olarak giyim firmaları tercih ediyor.

Sosyal Medya Reklamları

Dijital reklam çeşitleri arasında bulunan sosyal medya reklamları ise geniş çaplı bir kullanıcı kitlesine hitap etmeyi başarıyor. İnsanlar günün büyük çoğunluğunu İnstagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformlarında geçirdiğinden dolayı ilgili markaların web sitelerini daha fazla ziyaret edebiliyor.

Expandable Reklamlar

Expandable reklam çeşitleri Rollover reklamlara benzese de onun yapılandırılmış halidir. Bu reklam modeli sağa, sola, yukarı, aşağı oynayarak genişleyebilir. Rollover ise sabit kalır. Bu tarz reklamlar kullanıcılar tarafından rahatsız edici bulunsa da halen bu tarz reklamları kullanan kişiler bulunur.

Video Reklamları

Dijital reklam çeşitlerinin önemli örneklerinden biri olan video reklamlar daha çok Youtube gibi platformlarda karşımıza çıkıyor. Video önüne, video ortasına veya videonun sonuna konulabilen bu reklamlar tıpkı televizyon reklamlarını andırır. Ancak bu reklamlar televizyon reklamlarının aksine belli bir süre sonra atlanabilmektedir. Dijital reklam örnekleri arasında en fazla tercih edilen bu reklam çeşidinin geri dönüşü de yüksektir.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir