Dönüşüm Optimizasyonu Nedir, Süreçleri Nelerdir? 

Yaşanmakta olan teknolojik yenilikler çeşitli kavramların hayatımızı girmesini kolaylaştırmıştır.

Dönüşüm optimizasyonu bu bağlamda merak edilen konulardan biri olurken, dönüşüm optimizasyonuna neden ihtiyaç duyulduğuna dair pek çok konu meraklıları tarafından gündeme getiriliyor.

Dönüşüm Optimizasyonu Nedir?

Dönüşüm optimizasyonu özellikle son zamanlarda daha fazla adından bahsettirmeye başlamıştır. Temel olarak site trafiğini pazarlama harcamalarını yükseltmeden arttırmayı amaçlar.  Dönüşüm optimizasyonunun geliştirilmesini sağlayarak firmanız adına büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

Neden Gereksinim Vardır?

SEO çalışması yapıyor ve e-ticaret işleriyle ilgileniyorsanız arama motorlarında mutlaka en üst sıralarda yer almanız gerekir. Bunun için site trafiğini arttırmaya yönelik çalışmalara başlamalısınız. Site trafiğini arttırmak için ister organik, isterseniz de reklam yöntemlerini kullanmış olun her şekilde bu amaç için belirli bir para harcamanız gerekir. Ancak sitenizde oluşacak olan bu trafiğin doğru bir şekilde analiz edilerek doğru aksiyonların alınması lazımdır. Bunu sağlamak içinde dönüşüm optimizasyonuna ihtiyaç duyulur. Dönüşüm optimizasyonu avantajları arasında öncelikli olarak site için harcanan maliyeti düşürmesi vardır. Bu sayede iyi bir kar elde edebilir ve site trafiği arttırma çalışmalarını daha basit bir hale çekebilirsiniz.

Süreçleri

Dönüşüm optimizasyonu süreçleri kendi içinde dört farklı adımdan oluşur. Analiz, fikir ve hipotez bölümü birinci kısım olurken, önceliklendirmek, A/B testleri, analiz ise diğer adımları arasında bulunmaktadır. İlk kısımda kantitatif ve kalitatif verilerin ışığında bulunan iç görüler üzerinden hipotezler üretilmektedir. Daha sonrasında bunlar analiz edilerek çeşitli fikirler üretilir. İkinci adımda ise sınırlı kaynakların verimli şekilde kullanılması gündeme alınmakta ve çeşitli fikirlerin ölçülmesi sağlanmaktadır. Diğer aşamalarda ise hipotez gücünü gözlemleme fırsatı meydana getirilirken, son aşama olan testte aksaklıklar söz konusuysa bunlar düzeltilir.

Analiz: Analiz sürecinde belirlenmiş olan hedeflere göre ziyaretçilerin hangi aşamaları takip ettiği ortaya çıkarılmış olunur. Ziyaretçilerin siteyi ne zaman ziyaret ettikleri ve ne zaman terk ettikleri tespit edilir.

Hipotez: Analiz sürecinin hemen sonrasında elde edilen verilere göre bunlar yorumlanır. Yorumlama yapıldıktan sonra ise neden sonuç ilişkisinin yapılması lazımdır.

Planlama: Planlama sürecinde üç önemli parametre bulunmakta olup bunlar kazanmak için güven oluşturma, makro amaçların üzerindeki etkiler ve uygulanabilirlik derecesi olmaktadır. Bunlar arasında bir puanlama yapılarak yapılacak uygulamaya karar verilir.

Test Aşaması: Dönüşüm optimizasyonu konusunun son aşaması ise testtir. Bu aşamada çeşitli tahminlerin yerini testler almakta ve yapılacak olan çalışmalar bu bilgiler eşliğinde devam etmektedir.

Dönüşüm Oranını Arttırma Çalışması

Yapılan çalışmalara bağlı olarak dönüşüm oranını arttırmak için sitenin veya mobil uygulamanın toplam ziyaretçi sayısını arttırmak veya azaltmak gerekir. Bunun sonrasında ise sitede yapılan bazı iyileştirmelerle dönüşümün arttırılması amaçlanır. Ziyaretçi sayısında artış yaşanmayacağından dolayı reklam bütçesi de artmaz. Zira dönüşüm optimizasyonu amacı maliyetlerin düşmesini sağlamaktır.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir