Görüntülü (GDN) Reklam Ağı Nedir? 

Görüntülü GDN reklam ağı hedef kitlenize doğrudan erişmenizi sağlayan reklamcılık türüdür.

Görüntülü reklam ağı özellikle hedef kitlede nokta atışı reklamcılığı sağladığından sıklıkla tercih edilen seçeneklerden biri haline gelmiştir. Google Görüntülü reklam ağı hedef kitlesine tam olarak erişme isteği taşıyan reklam verenler için incelenmesi gereken bir seçenektir.

Hedefleme Çeşitleri

Anahtar Kelime Hedefleme: Görüntülü reklam ağında bu hedefleme seçeneğini kullanan reklam verenler bu kelimelerin bulunduğu sitelerde kendi reklamlarının görünmesini sağlayabilir. Örnek olarak uzun ömürlü akü kelimesi belirlendiği zaman bu kelimenin yer aldığı yedek parça satan e-ticaret sitelerinde reklamınız görüntülenerek hedef kitlenize doğrudan erişim sağlama imkanı elde edebilirsiniz. Bu doğrultuda etkileşim ihtimali de diğer reklam çeşitlerine göre çok daha fazla olacaktır.

Yerleşim Hedefleme: Anahtar kelime seçimi yapılırken web siteleri değil de kelimelerin geçmiş olduğu alanlar hedeflenebilir. Yerleşim hedefleme işlemi tercih edildiğinde ise doğrudan web sitelerini belirtebilir, reklamın bu adreslerde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

İlgi Alanına Göre: Google reklamları kullanıcıların internet kullanma alışkanlıklarına bağlı olarak değişiyor. Google görüntülü reklam ağı ilgi alanına göre hedefleme imkanı verirken, yeni potansiyel müşterilerin bulunmasını daha kolay hale taşıyor. İlgi alanı hedefleme özelliğini kullanarak benzer zevklere sahip olan kullanıcıların ilgisini çekebilmek mümkün hale geliyor.

Kitleye Göre: Bütün bunlara ek olarak siteyi ziyaret edecek kişilerin davranışlara göre kategorize edilmesi mümkündür. Özellikle potansiyel müşteri ağını genişletmek için kitle hedefleme özelliği büyük geri dönüşler sunmasıyla ön plana çıkıyor. Görüntülü reklam ağı hedefleme seçenekleri bu şekilde sıralanırken, aynı zamanda farklı türden hedefleme seçenekleri de belirleyebilirsiniz.

Hariç Tutma Seçenekleri

Aynı zamanda GDN hariç tutma özelliği sayesinde hedef kitlenizi sınırlandırmanıza yardımcı olur. Bu bakımdan belirli bir yaş kitlesi belirleyebilir veya bunun haricinde herhangi bir kategori üzerinden hariç tutma özelliğini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Örneğin yalnızca 30 yaş üstündeki kullanıcılara hizmet vermeyi planlıyorsanız bu durumda 18-29 yaş kitlesini hariç tutmayı düşünebilirsiniz. Bu durum hem maliyetlerin düşmesine neden olurken hem de hedef kitlenize tam olarak hitap etmenize aracı olur. Ayrıca ilgi alanı, yerleşim, anahtar kelime vs. gibi konular içinde hariç tutma özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Nasıl Çalışır?

Google görüntülü reklam ağı hedef kitlenize erişebilmeniz için pek çok seçenek sunar. Hedefleme seçeneklerine büyük bir tablodan bakıldığında odak noktası ise içerikler veya kullanıcılardır. Yani reklamlar için hedefleme yapıldığında demografi, web geçmişi gibi çeşitli alanlarda hedefleme yapabileceğiniz gibi reklam göstermek istediğiniz web sitelerini manuel olarakta belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu iki yöntemi zaman içinde birlikte kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağının Sunduğu Avantajlar

GDN yüksek erişim imkanı sağlamakta ve arama ağına nazaran daha düşük maliyetli reklamlar yapmaya olanak sağlamaktadır. Google reklam ağı aynı zamanda hedefleme seçeneklerini daha akıllıca oluşturmaya yardımcı olurken, her işletme için uygun olacak içeriğe sahiptir.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir