İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir? 

İleti Yönetim sistemi hizmet sağlayıcıların sms, arama veya e-posta göndermek için kullanıcılardan aldıkları izinleri saklayarak yönetebilecekleri bir veri tabanıdır.

Kısacası İleti Yönetim sistemi platformunda vatandaşların çeşitli hizmet sağlayıcılara onay vermeden sms, e-posta veya arama yapması bundan sonraki süreçte söz konusu olmayacak.

Ticari Elektronik İleti

Gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyetlerini kapsamakta olan ticari elektronik iletiler ürün, hizmet tanıtımı yapmak adına iletişim yollarına gönderilen her türden iletiye denir. Bu bakımdan telefon, çağrı merkezi, akıllı ses kaydedici sistemleri de bu gruba girmekte olan hizmetler arasında bulunuyor.

İYS’ye Kayıt Yaptırmak

Kısa mesaj, sesli arama veya e-posta göndermek isteyen hizmet sağlayıcılar İleti Yönetim sistemine kaydolmak durumundadır. Yalnızca bu sistemde onayı alınan alıcılara ilgili iletiler gönderilebilir. Alıcılar ise bu sisteme giriş yaparak diledikleri gibi hizmet sağlayıcılara izin verebilir veya ileti engellemesi yapabilirler. Alıcılar bu haklarını diledikleri zaman kullanabilmekte olup, istedikleri zaman elektronik izinleri aktifleştirme hakkına sahiptirler. Bu bakımdan sistem kullanıcılara özgürlük tanımakta olup, şikayet unsuru haline gelen izinsiz ileti gönderimine de başarılı şekilde engel olmaktadır.

İleti Yönetim Sistemine Nasıl Girilir?

Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan İYS sayesinde artık kullanıcılar istenmeyen mesajları, aramaları veya e-postaları engelleyebilecek. E-devlet üzerinden kullanıma sunulan bu sistemi kontrol etmek için E-devlet’e giriş yapmak yeterlidir. Sistemi kullanmak son derece kolay olup yalnızca birkaç adımda istenmeyen iletilerin kontrol edilebilmesi sağlanmaktadır. Bunun için öncelikli olarak Turkiye.gov.tr adresi üzerinden sisteme giriş yaparak arama çubuğuna İleti yönetim sistemi yazılmalıdır. Öncelikle sisteme cep telefonunuzu kaydetmeniz gerekir. Bunu yapmak için karşınıza çıkan ekranda aktif olarak kullanmakta olduğunuz cep telefonu numarasını ekleyerek, telefonunuza gelen mobil onay kodunu belirtilen alana girmelisiniz.

İleti Yönetim Sistemini Yönetmek

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra bugüne kadar e-posta, arama veya sms iletilerine izin verdiğiniz şirketlerin isimleri sıralanacaktır. Bu bilgileri değiştirmek için onayı yönet kısmını işaretleyerek izinlerinizi yönetebilirsiniz. Bu bağlamda iletiler bölümü üzerinde karşınıza sesli arama, mesaj ve e-posta seçenekleri çıkacaktır. Dilerseniz bu iletilerin hepsinin engellenmesini sağlayabilir, dilerseniz de belirli iletilerin alımına müsaade edebilirsiniz. Ayrıca bu adreste sesli aramaya onay verilen toplam hizmet sağlayıcısı, kısa mesaj alımına onay verilen toplam hizmet sağlayıcısı gibi izin verdiğiniz şirketlerin tüm sayısını da öğrenmiş olacaksınız.

İYS Başvurusu Yapmak

Hizmet sağlayıcılarının aktif olarak kullanıcılara ileti göndermesi için sisteme kaydolması gerekir. Bu sisteme online olarak imza yetkilisinin e-imzası üzerinden başvuruda bulunulabilir. Eğer şirket yetkilisinin e-imzası bulunmuyorsa manuel olarakta ilgili başvurular hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Manuel başvuru yapmak için gereken belgeler ise www.iys.org.tr adresi üzerinden İYS başvurusu için talepte bulunulabilir. Ayrıca merkezi Türkiye’de olmayan şirketlerinde aynı şekilde manuel başvuru yöntemini kullanmaları lazımdır.

Bir yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir