Union İstanbul

PPC Tıklama Başı Maliyet Nedir ?
İçindekiler

PPC (Tıklama Başı Maliyet) Nedir? PPC Reklam Türleri Nelerdir?

PPC (Tıklama Başı Maliyet) Nedir? Dijitalleşmenin artmasıyla beraber internette farklı reklam türleri ve reklam kanallarını da görme mümkün. Bu tarz reklamlar firma ve markalar için büyük önem arz etmektedir. Her bir reklam yöntemi de bütçe, ulaştığı kitle ve çok daha fazla konuda farklılık gösterebilmektedir. Ppc, marka bilinirliğini arttırdığı gibi ürün ya da hizmet satışlarında da önemli katkısı olan bir reklam yöntemidir. Son zamanlarda da birçok firma ve marka tarafından sıkça kullanılmaktadır. Tam anlamıyla müşteri kitlenizi analiz edebilmenizde ve hızlı sonuç alabilmenizde yardımcıdır. Peki, ppc nedir? ve nasıl faydalanılır?

 

PPC Nedir? Açılımı ve Amacı Nedir ?

Ppc, “Pay Per Click” kısaltılmışı olup tıklama başına ödeme anlamına gelmektedir. Birçok reklam ağında karşılaşılan bu kavram, reklam verenlerin yayınladıkları reklamlarda tıklama başına maliyetlendirilmesinin yapıldığı online reklam modelidir. 

Ürün ya da hizmet sahibi olan, web sitelerinde çok daha fazla trafik elde etmek isteyen kişilerin sıkça faydalandığı aynı zamanda üst sıralarda da yer almanızı sağlayan ppc reklamlar, potansiyel müşteri ve ziyaretçilerinizin artmasında etkili.

Ppc’de belirli bir ağda hitap edilen müşteri kitlesini hedeflemek; ürün satışları ya da hizmet tanıtımları yapmak ve marka bilinirliğini arttırmak gibi farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Özellikle de E-ticaret siteleri tarafından sıkça tercih edilmektedir. Hedeflenen kitleye en hızlı şekilde ulaşmak için kullanılan önemli bir yöntem olduğu gibi diğer reklam türlerine göre de reklam maliyetlerini düşürür.

 

PPC Reklamını Destekleyen Reklam Kanalları

PPC reklam yönteminin günden güne popülerliğini arttırması; onu çok daha fazla dijital pazarlama kanalında bir reklam türü olarak görmemizde etkili faktörlerden. Facebook, İnstagram ve Youtube gibi sosyal mecraların yer aldığı dijital pazarlama kanallarının yanında AdWords ile de PPC reklam yönteminden faydalanılabilir.

Bütçeniz doğrultusunda planlamasını yapabileceğiniz reklamlar doğru bir reklam kanalı seçimiyle çok daha verimli hale gelecektir. Doğru reklam bütçesinin ve reklam kanalının seçimi için rakiplerin analizleri ya da sektörün gereksinimleri göz önünde bulundurulabilir. Bu gibi faktörleri de en iyi şekilde kullanabilmek, en uygun fiyatla en yüksek tıklamayı elde edebilmek için dijital pazarlama uzmanları hizmet vermektedir.

 

PPC Reklam Modelinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

PPC Reklam Modelinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ppc reklam modelinde dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda belirttik. 

Hedef

Reklamı vermekteki amacın belirlenmesi, hedef kitlenin doğru tespiti gibi adımlar reklamlardan alınan verimi doğrudan etkileyecektir. Bu yüzden sektör analizi en iyi şekilde gerçekleştirilmeli ve doğru kanal seçimi ile reklam hazırlıkları uzman kişilerce halledilmelidir.

PPC (Tıklama Başı Maliyet) reklam modelinde hedef kitle, reklam kampanyasının hedeflediği potansiyel müşteri ya da kullanıcı grubunu ifade eder. Hedef kitle, reklam verenin ürün veya hizmetine ilgi duyan, potansiyel olarak dönüşüm yapabilecek bir kitledir. PPC reklam kampanyasının başarısı, doğru hedef kitleye ulaşmak ve onların ilgisini çekmek üzerine kuruludur.

 

Doğru Bütçe

Bir reklamdan istenen verim zaman zaman doğru bütçe ile alakalıdır. Fazla ayrılan bütçe ya da az bütçe istenilen sonuçları vermeyebilir. Bu yüzden reklam vermeyi düşündüğünüz sektöre, ulaşmak istediğiniz hedeflere ve anahtar kelimenin zorluğuna göre seçim yapılmalıdır. Doğru bütçe, bir PPC (Tıklama Başı Maliyet) reklam kampanyasında reklam verenin hedeflerini ve kaynaklarını dikkate alarak belirlenen uygun ve etkili bir reklam harcama miktarını ifade eder.

Doğru bütçe, reklam kampanyasının başarısını etkileyen önemli bir faktördür, çünkü reklam verenin belirlediği bütçe, reklam kampanyasının ne kadar süreyle ve hangi stratejilerle yürütülebileceğini belirler.

 

Doğru Anahtar Kelime Seçimi

Doğru anahtar kelime seçimi, arama motorlarının reklam ağı üzerinden gerçekleştirilecek ppc reklam modelinde dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Hitap etmek istediğiniz kitlenin sıkça arattığı ve verim alacağınız anahtar kelimenin tespiti büyük önem arz etmektedir.

Doğru anahtar kelime seçimi yapmak için aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurulabilir:

  • İlgili Anahtar Kelimeler: Reklam kampanyasının hedef kitlesi ve ürün/hizmetle ilgili anahtar kelimeler belirlenmelidir. Kullanıcıların aradığı anahtar kelimelerin belirlenmesi, doğru hedef kitleye ulaşmak için önemlidir.

 

  • Arama Hacmi ve Rekabet: Anahtar kelimelerin arama hacmi ve rekabet düzeyi dikkate alınmalıdır. Yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeler daha geniş bir kitleye ulaşabilirken, rekabetin düşük olduğu anahtar kelimeler daha uygun bir maliyetle daha spesifik bir hedef kitleye ulaşabilir.

 

  • Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler: Uzun kuyruk anahtar kelimeler, daha spesifik ve niş aramaları hedefler. Bu tür anahtar kelimeler, daha düşük rekabet düzeyine sahip olabilir ve daha uygun maliyetlerle reklam verenin hedef kitleye ulaşmasını sağlayabilir.

 

  • Negatif Anahtar Kelimeler: Negatif anahtar kelimeler, reklamların istenmeyen aramalarda görünmesini engeller. Reklam kampanyasının hedef kitlesine uygun olmayan anahtar kelimeler negatif anahtar kelimeler olarak belirlenmeli ve kampanyadan dışlanmalıdır.

 

  • Veri ve Optimizasyon: Anahtar kelimelerin performansı düzenli olarak izlenmeli ve verilere dayalı olarak optimizasyonlar yapılmalıdır. Zayıf performans gösteren anahtar kelimeler değiştirilmeli veya kampanyadan çıkarılmalıdır.

 

PPC Reklam Türleri Nelerdir?

Bir web sitesine sahipseniz ve bu web sitesi üzerinden daha fazla müşteri ya da ziyaretçiye ulaşma amacınız varsa arama motorlarında verilecek reklamlar PPC reklam türlerinden birisidir. 

Google Adwords, Yandex Direct bu arama motorlarının sunduğu reklam ağlarına örnek verilebilir. Sosyal medya reklamları bir diğer PPC reklam türüdür. Facebook, İnstagram, LinkedIn gibi birçok sosyal medya kanalı aracılığıyla potansiyel müşteriler kazanılabilir, web sitesine ziyaretçi çekilebilir.

 

SEO ve PPC Birlikte Nasıl Kullanılır?

SEO yani arama motoru optimizasyonu bünyesinde yüzlerce etmen bulunduran ve web sitelerinin organik bir şekilde sonuç sayfasında üst sıralara çıkabilmesi için yapılan birtakım çalışmalardan ibarettir. Bu organik sonuçlar PPC reklamlarının ardından gelir. Bu yüzden PPC’nin doğru kullanımı kısa vadede istenilen sonuçlara ulaştırabilir.

  1. Trafik ve Görünürlük: PPC, hızlı sonuçlar elde etmek için hızlı bir şekilde trafik yönlendirebilirken, SEO uzun vadeli organik trafik ve görünürlük hedeflerine odaklanır. PPC, SEO süreçlerinin sonuçlarını alana kadar geçen süre zarfında web sitesine hızlı trafik çekebilir ve hızlı sonuçlar elde edebilir.
  2. Anahtar Kelime Stratejileri: Hem PPC hem de SEO, anahtar kelime araştırmasına dayanır. PPC, anahtar kelime teklif verme stratejileri ile hızlı bir şekilde test edilebilirken, SEO, organik anahtar kelime optimizasyonu ile uzun vadeli bir strateji gerektirir. PPC kampanyaları, SEO anahtar kelime stratejilerini belirlemek için önemli verilere de ulaşabilir ve geri bildirim sağlayabilir.
  3. Reklam Metinleri ve Meta Etiketler: PPC reklam metinleri ve SEO meta etiketler, kullanıcıların web sitesini ziyaret etmelerini teşvik etmek için optimize edilmelidir. PPC reklam metinleri, kullanıcıların dikkatini çekecek şekilde çekici ve etkileyici olmalıdır. SEO meta etiketleri ise organik arama sonuçlarında web sitesinin görünürlüğünü artırmak için optimize edilmelidir.
  4. Veri Paylaşımı: PPC kampanyaları, anahtar kelime performansı, tıklama oranları, dönüşüm verileri gibi değerli verilere erişim sağlar. Bu veriler, SEO stratejilerini geliştirmek için kullanılabilir. Örneğin, PPC kampanyalarında iyi performans gösteren anahtar kelimeler, SEO stratejilerinde de vurgulanabilir ve organik aramalarda daha yüksek görünürlük elde edebilir.

 

SEO, organik ve ücretsiz bir işlem olduğu gibi gecikmeli yani yapılanların faydasını hemen göremediğimiz işlemlerdir. Bu gibi durumlarda anahtar kelime üzerinden bir reklam vermeyi düşünüyorsak ve hedefimizin doğru olup olmadığı hakkında bilgi almak istiyorsak PPC reklamlar ile alınan dönüşler bu bilgiyi bize sağlayabilir. Kısa vadede görünürlük kazanması ve alacağı görünme ile tıklamalar bizlere doğru bir şekilde ilerleyip ilerlemediğimizi gösterecektir. Ardından organik bir şekilde SEO ile yükselmeye de başlayabiliriz.

 

SEO ve PPC reklamlar müşterilere ulaşma, ziyaretçi sayısını arttırma konusunda büyük öneme sahiptir. Her birinin (SEO’nun faydalarını hemen görememe, PPC reklamların belirli bütçe istemesi) kendine özgü dezavantajları olsa da beraber kullanıldığında verimli sonuçlar ve yüksek dönüşler alınabileceği bilinmektedir. Birbirini tamamlayacak bu iki dijital pazarlama hareketinin doğru kullanımı ile istenilenlere ulaşmanız çok daha kolay olacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Tıklama başına ödeme PPC nedir?

Tıklama başına ödeme (PPC), bir reklam modelidir ve “Pay-Per-Click” teriminin Türkçe karşılığıdır. PPC, reklam verenin, reklamları için belirli bir ücret ödemesini gerektiren bir reklam modelidir.

Tıklama başı maliyet nasıl hesaplanır?

PPC = Toplam Harcama / Toplam Tıklama Sayısı

Örneğin, bir reklam kampanyası için toplam harcama 500 TL ve toplam tıklama sayısı 100 ise, tıklama başı maliyet (PPC) 5 TL olacaktır.

Reklam verenler, reklam kampanyalarını optimize ederek tıklama başı maliyetlerini düşürebilirler. Bunun için anahtar kelimelerin kalitesini ve uygunluğunu artırma, reklam metinlerini optimize etme, hedefleme seçeneklerini iyileştirme ve dönüşümleri artırma gibi stratejiler uygulanabilir.

 

Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.
Bu Yazıları da İlginizi Çekebilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir