Billboard Nedir?

Billboard Nedir? Kısaca Anlamı

Billboard, özellikle açık hava reklamcılığı için son derece önemli olan ve reklam – pazarlama dünyasının önemli unsurlarından birisidir. Billboard Reklamcılığı, günümüzde reklamcılar ve pazarlamacılar tarafından yaygın olarak kullanılır. Sanılanın aksine Billboard reklamcılığı da reklam ve pazarlama dünyası için gelişen ve kendini yenileyen bir reklam mecrası, reklam türü olmaya devam etmektedir.

Billboard reklamcılığı aynı zamanda reklam ve pazarlama sektöründe Outdoor Reklamcılık / Outdoor Reklam olarak da bilinir ve çeşitli ürün veya hizmetlerin tanıtımı için son derece etkili bir araç ve mecra halini alabilir. Billboard nedir? Billboard Reklamcılığı nedir? Outdoor Reklamcılık ve Outdoor Reklam mecraları gibi önemli ve sık sorulan sorulardan söz ederken aynı zamanda gün geçtikçe değişen ve gelişen Billboard Reklamcılığı / Outdoor Reklam türlerinden söz etmeye çalışacağız.

Billboard Nedir? Kısaca Anlamı Tam Olarak Nedir?

Billboard, kısaca reklam tahtası veya reklam tabelası olarak dilimize çevrilir. Genel olarak, reklam ve pazarlama yöntem ve araçlarının çok çeşitlenmediği eski zamanlarda, “billboard terimi” genel olarak önemli ilan ve duyuruların asıldığı mecralar için kullanılıyordu. Ancak gelişen teknoloji zamanla televizyon reklamcılığı, radyo reklamları ve benzeri reklam türlerinin de öne çıkmasına neden oldu. Bununla beraber, en eski reklam türlerinden birisi olarak bilinen Billboard Reklamcılığı / Outdoor Reklamcılık da giderek gelişti ve çeşitlendi.

Bir pazarlama yöntemi olarak açık hava reklamcılığı alanının önemli bir parçası olan Billboard, otomobil ve toplu taşıma araçlarının daha sık ve yoğun  olarak kullanıldığı şehirler için, vazgeçilmez ve doğru kullanıldığında etkisi son derece büyük bir pazarlama yöntemi olarak karşımıza çıktı.

Outdoor Reklam, genellikle reklam ve pazarlama sektörü için son derece önemli bir mecra olmaya devam ediyor. Özellikle büyük şehirlerde ve araç – yaya trafiğinin yoğun olduğu alan ve bölgelerde, markanız için hazırlanan satın alma mesajını Billboard’lar sayesinde tüketicilere iletebilir, böylelikle hem “eşsiz satış önermesi” olarak da bilinen ve reklamcılar tarafından da sıklıkla kullanılan mesajınızı tüketici kitlelerine ulaştırabilirsiniz.

Billboard Reklamcılığı, Reklamcılık ve Pazarlama

Billboard Reklamcılığı, ilan reklamcılığı olarak da bilinmekte ve reklam – pazarlamanın market rekabetinde önemli bir güç çarpanı hale geldiği zamandan bu yana kullanılan bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde pazarlama yöntemi / reklam yöntemi olarak reklamcı ve pazarlama uzmanları çeşitli enstrümanlar kullanırlar ve Outdoor Reklamcılık – Açık Hava Reklamcılığı, bu yöntem ve araçların en eski ve klasik olanlarından birisini teşkil eder.

  • Basılı İlanlar: Dergi, gazete ilanları reklamcılık ve pazarlama için önemini yitirmiş gibi görünse de, bugün hala tıpkı Billboard Reklamcılığında olduğu gibi kullanılmaya devam etmektedir. Günümüzde, mobil teknoloji alanında gelişen unsurlar, “QR KOD” veya “Kare Kod” olarak da bilinen çeşitli grafik unsurların, kartvizit tasarımından bültenlere, broşürlerden gazete ve dergi ilanları için kullanılmasını mümkün kılmıştır.
  • Televizyon, Radyo Reklamcılığı: Televizyon reklamcılığı, pazarlama ve reklamcılık dünyası için önemli bir başka araçtır. İlk ticari televizyon reklamı 1941 Yılında “Bulova Markası” için kullanıldı. İlk radyo reklamı ise 1922 Yılında AT&T (Amerikan Telefon ve Telgraf Markası) için kullanıldı. Günümüzde, televizyon reklamcılığı için her yıl yenilenen standartlar için Superbowl, son derece önemlidir. Bahsettiğimiz TV – Radyo Reklamları için de genellikle önemli spor müsabakaları tercih edilmiştir. Bugün, özellikle TV reklamları (Ticari Televizyon Reklamı, “Commercial” olarak da bilinir ve TVC kısaltması ile ifade edilir) için dikkat süresi genellikle 30 saniyeden 22 saniyeye düşmüştür ve 22 saniyeden uzun televizyon reklamcılığı örnekleri, genellikle “gereğinden uzun” kabul edilir.
  • Outdoor Reklamcılık: Billboard reklamları başta olmak üzere, büyük şehirlerin kalabalık noktaları için ciddi kısımları, açık hava reklamcılığı için son derece dikkat çeken noktalardır. Tanıtım ve promosyon için, açık hava reklam türlerinden birisi olarak görülen Billboard Reklamcılığı, gelişen teknolojiye dayalı olarak farklı türleri ile dikkat çeker. Örneğin, özellikle 1980’li yıllarda birkaç renk seçeneği ile hareketli Billboard örnekleri oldukça dikkat çekiyordu. Yine “slider” açık hava reklamları, baskılı reklamın önemli bir kısmıydı. Günümüzde ise ışıklandırma, RGB gösterim, 3D baskı unsuru kullanan ve dikkat çekici Billboard / Outdoor Reklam Örneklerine ulaşmak mümkündür.
  • Çevrimiçi Reklamcılık: Banner, Youtube Reklamları veya Google Adwords gibi bilgisayar – telekomünikasyon temelli çevrimiçi reklamlar, reklamcılık ve pazarlama için son derece yenidir. Buna karşın, etkili bir billboard hazırlamak için geçerli olan standartlar, bugün çeşitli çevrimiçi reklamlar için de geçerlidir. Netflix, Hulu, Amazon Prime gibi farklı türden dijital yayın platformlarının çoğalması, çevrimiçi reklamlar – video reklamlar-Youtube Reklamları arasındaki sınırların giderek incelmesini sağlamıştır.

Billboard Reklamları, genellikle grafik tasarım, sanat yönetmenliği ve özellikle reklam yazarlığı ile doğrudan ilişkili alanlardan birisiydi. Buna karşın, bir reklam tabelası kadar ince ekran teknolojilerinin gelişmesi, Billboard reklamcılığı veya bilinen diğer adı ile Outdoor Reklamcılığı çok farklı boyutlara taşıdı. Günümüzde, bu tipten ekranlar herhangi bir büyük boyutlu baskı / büyük boyutlu ilan kullanmadan eşsiz satış önermesi olarak da bilinen marka mesajlarını tüketicilere daha ilgi çekici, dikkat uyandıran ve ışıltılı bir şekilde sunabiliyorlar.

Açık hava – Billboard Reklamcılığı alanının gelişmesindeki önemli bir diğer adım da, “totem” olarak bilinen ilan unsurlarının üretim ve kullanımı ile ilgili çeşitli gelişmelerin yaşanmasıdır. Böylece, Billboard’ lar sadece düz bir yüzeye veya ilan alanına eklenmek zorunda olmaktan çıkmış, özellikle büyük şehirlerin kalabalık noktalarında dikkat çeken reklam unsurları olarak gözer batmaya başlamıştır.

Billboard Reklamcılığı Nedir?

Billboard Reklamcılığı temel olarak, şehir reklamcılığı unsurlarından birisidir ve reklamcılar arasında genellikle Outdoor Reklamcılık / Açık Hava Reklamcılığı gibi isimlerle anılırlar. Büyük şehirlerdeki nüfus oranının artması ile ciddi ve etkili bir pazarlama yöntemi – reklam aracı haline gelen Billboard Reklamcılığı, özellikle dünya çapındaki markaların ustalıkla kullandıkları ve kullanmaya devam ettikleri reklam araçları arasında yer almaktadır.

İlk Billboard Reklamı, günümüzde de ciddi ve küresel bir tür marka olarak bilinen Coca Cola ve Pepsi gibi markalar tarafından, ABD’de 1830 Yılında kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle şehirleşmenin ve otomobillerin seri üretim oranlarının artması ile beraber, büyük şehirlerin bazı noktalarındaki araç ve insan kalabalığının artması, Billboardlar için bu tip noktaları cazip hale getirmiştir. Peki televizyonun, dijital pazarlama ve dijital reklam araçlarının giderek çeşitlendiği ve giderek geliştiği günümüz dünyasında, Billboard Reklamı ve Billboard Reklamcılığı hala etkili bir araç mıdır?

Billboard Reklamları, özellikle kısa ve öz reklam mesajlarının tüketici kitlesine ulaştırılması için oldukça uygundur. Genel olarak, reklamcılar “satış mesajı” veya “eşsiz satış önermesi” olarak bilinen mesajlarını olabildiğince dikkat çeken ve sevilen bir şekilde kısa ve öz şekilde Billboard Reklamları ile tüketiciye sunarlar. Ünlü isimlerin, özellikle açık hava reklamcılığı için markalarca kullanılması son derece önemlidir ve Billboard Reklamcılığı için önemli unsurlar arasında gelmektedir.

Billboard Reklamcılığı için temel olan ana unsurlardan birisi, dikkat çekmektir. Bu nedenle reklamcılar ve pazarlama uzmanları, genellikle açık hava reklamcılığı için ünlü isimleri ve sevilen simaları reklam mesajını iletmek için kullanırlar. Tüm bunlara ek olarak Billboard Reklamları olarak da bilinen Outdoor Reklamların, tüketici kitlesinin dikkatini çekmesi son derece önemlidir. Bu nedenle, büyük baskı teknolojileri ile Billboard Reklamcılığı için hazırlanan görsel unsurlar, dikkat çeken sıcak renklerle, imaj ve fotoğraflar ile desteklenirler. Günümüzde 3D baskı teknolojilerinin gelişmesi, Açık hava reklamcılığı olarak da anılan Outdoor Reklamlar için, çarpıcı ve ilgi çeken reklam unsurlarının hazırlanabilmesini mümkün kılmaktadır.

Reklam & Pazarlama ve Billboard Reklamcılığı

Billboard reklamcılığı ve billboard reklamlar, temel olarak outdoor reklamcılığın yani açık hava reklamcılığının önemli bir parçasını oluşturur. Özellikle 19. Yüzyılın ilk kısımlarından itibaren reklam ve pazarlama uzmanları tarafından kullanılan billboardlar, uzunca bir süre klasik reklam yöntemi olarak kalmaya devam ettiler.

Outdoor Reklamcılık başlığının bir alt başlığı olarak isimlendirebileceğimiz bu alan, klasik reklam (konvansiyonel reklam) araçlarının bir tanesidir ve genellikle ticari televizyon Billboard reklamları, basılı reklam ve dijital pazarlama reklamları ile birlikte entegre olarak kullanılırlar. İlan reklamcılığı olarak tanımlayabileceğimiz Billboard Reklamcılığı, günümüzde Outdoor Reklamcılık dalının bir alt sekmesi olarak kullanılan bir klasik – konvansiyonel reklam ve tanıtım aracıdır.

3D baskı ve özellikle dijital video / internet teknolojilerindeki gelişme, bu reklamcılık ve pazarlama yöntemi silsilesinin farklı şekillerde ve daha güçlü bir şekilde kullanılmasına imkân vermiştir. Aşağıda, günümüzde kullanılan ve gelecekte de muhtemelen kullanılacak olan Billboard Örneklerine yer verdik. İlk Billboard Reklamından bu yana, aynı zamanda iz bırakan Billboard Reklamcılığı türlerine ulaşmak için de aşağıdaki başlıktaki siteleri inceleyebilirsiniz.

Billboard Örnekleri

Billboard Örnekleri, Billboard Reklamcılığı için önemli konulardan birisi. Çünkü reklamcı ve stratejik pazarlama uzmanları için outdoor reklamları – açık hava reklam unsurlarını daha dikkat ve ilgi çeken bir hale getirmek son derece önemli. Yukarıda, özellikle ticari televizyon reklamcılığı için “Superbowl Reklamları” belirleyici bir unsur haline gelmiş, buradaki reklam yazarlığı ve medya planlama metot ve yöntemleri, dünyanın geri kalanındaki reklam ajansları, reklam ajansı çalışanları tarafından kabul edilmiştir.

Billboard örnekleri için güncel verilere ulaşmak, dikkat çekici Billboard Reklamları örnekleri ve mecralarda kullanılan unsurları incelemek için, Adsoftheworld olarak da bilinen siteyi inceleyebilir veya bu tip örnekleri incelemek için “billboard ads” arama sorgusu yapabilirsiniz. Billboard reklamcılığı ile ilgili belki de en yanlış kanı, bir reklam mecrası olarak kabul edilen ve reklam ajansı olarak da bilinen kurumların ilk kullanmaya başladıkları pazarlama yöntemi olma özelliğine sahip olan Billboard Reklamları alanının stabil / durağan bir reklam mecrası olduğunu düşünmektir. Gerçekte ise, şehir mimarisi ve peyzaj teknikleri ile ilgili gelişmeler, Billboard Reklamları ile ilgili gelişmelerin meydana gelmesine neden olmuştur.

Billboard örnekleri, gelişen teknolojiden nasibini alıyor. QR Kod – Kare Kod içeren ilanlar, video reklamlar için özel dijital outdoor reklam tabelaları, ışıklandırılmış reklam ilan alanları, slider tarzı reklam araçları, kısıtlı RGB öğreler sunan reklamlara ek olarak 3D baskı teknolojisinin gelişmesi, billboard reklamcılığı 2D (iki boyutlu) olmaktan kurtarmaktadır. Büyük şehirlerde kalabalık noktalarda (AVM önleri gibi) açık alanlarda özellikle dikkat çeken reklam totemlerine, billboard totemlerine rastlamanız mümkün. İnternet ve farklı reklam metotları için yaygın olarak kullanılan gerçek yaşamdaki örnekler, etkili billboard reklamları için en dikkat çeken örnekler olarak görülebilir.

Billboard Reklamcılığı ve Outdoor Reklam Mecralarının Geleceği

Billboard reklamcılığı ve bağlı bir alan olarak outdoor reklamcılık – açık hava reklamcılık mecra ve metotları, reklamcılığın diğer alanlarında olduğu gibi, teknolojik gelişmelere paralel olarak gelişiyor. Örneğin, internet ve mobil teknolojilerin gelişmesine paralel olarak billboard reklamları ve ilanlarında karşımıza çıkmaya başlayan karekod, ilk olarak 1994 Yılındaki bir Billboard Reklamı için Toyota tarafından kullanılmıştır. Bununla beraber, iki boyutlu Billboard Reklam örnekleri için üretilen reklamları kısa bir zaman sonra hareketli Billboard reklamları izlemiştir.

Billboard Reklamları için gelecek, hologram veya 3D baskı unsurlarının daha sık ve yoğun olarak kullanıldığı reklam örneklerini beraberinde getirebilir. Günümüzde video billboard reklamları, hareketli billboard reklamlarının bir sonraki adımını temsil ediyor. Hareketli billboard reklamları her ne kadar bir ticari televizyon reklamı kadar detaylı ve geniş olmasa da, kısa bir zamana kadar bir tür reklam mecrası olarak kullanılmaya başlandı.

Hareketli Billboard reklamları, bu reklamların temel olarak herhangi bir LCD veya Plazma ekran üzerinden yayınlanabilirler. Bu pratiklik ve kolaylık, toplu taşıma araçlarında ve özellikle raylı ulaşım sistemlerinin durak ve istasyonlarına ek olarak aynı zamanda iç kısımlarında da hareketli billboard reklamı örnekleri için önemli bir mecra haline geldi. Günümüzde birbirini takip eden imajlardan oluşan billboard reklamları özellikle metro ulaşım sistemlerinde bir tür animasyon – hareket efektinin meydana getirilmesinde son derece etkili oldu. Özetle, elektronik araçların gelişimine paralel olarak 3D baskı veya gelecekte geliştirilmesi muhtemel hologram reklamlar, billboard reklamcılığının geleceği için sık sık üzerinde durulan konular haline gelebilir.

 

Billboard Nedir?

Billboard Reklam

Billboard’ da Olması Gerekenler

Billboard’ da olması gerekenler, temel olarak stabil ve durağan bir reklam ilanının daha dikkat çekici ve etkili olması için gereken unsurlarla hemen hemen aynıdır. Renk kullanımı, kullanılan grafik unsurlarındaki ton, ünlü simalar, yazı fontları, ışıklandırma ve hareketli billboard reklamı unsurları son derece önemli ve temel dikkat edilecek noktalar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Tüm bunlara ek olarak 3D baskı teknolojilerinin gelişmesi, örneğin bir zincir restoran için “üç boyutlu hamburger” gibi bir imkânı, billboard ilanları veya billboard reklamları için mümkün hale getirmiştir. Gazete, dergi, duyuru, bülten, broşür veya bildiri gibi reklam mecralarında reklam mesajı için gerekli olan hemen her türden noktaya, Billboard Reklamcılığı için de dikkat edilmelidir. Bir billboard’ da olması gerekenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Billboard Reklamlarında Renk Kullanımı

Billboard reklamı, yapısı gereği kısa bir süre içinde kalabalıkların dikkatini çekmelidir. Belki de bu yüzden reklam dünyasının en dikkat çeken renkleri olarak bilinen kırmızı ve kırmızı tondaki renkler, genel olarak billboard’da ve billboard tasarımında yaygın olarak kullanılır. Kırmızı, turuncu, sarı ve beyaz – siyah gibi renkler, günümüzde şehrin kalabalık noktalarında bulunan kalabalıkların dikkatlerini çekmek için en fazla tercih edilen renkler arasında geliyor.

Billboard Reklamcılığında Grafik ve İmaj Öğeleri

Billboard reklam tasarımı için, bir gazete – dergi ilanı tasarımındaki hemen her türden unsura dikkat edilmelidir. Çünkü genellikle açık hava reklamcılığı örnekleri, dikkati kısa bir süre için çekerler. Bu nedenle tasarımın basit ve anlaşılır olması, son derece önemlidir. Billboard için font, renk, grafik efektler, baskı kalitesi son derece önemlidir. Reklam yüzü olarak bilinen ünlü kişiler ve simalar ise, genellikle Billboard Reklamı etkisini arttırmak için kullanılırlar.

Billboard Reklamcılığında Reklam Yazarlığı Unsurları

Billboard konumlandırması için genellikle medya planlama uzmanları, aracı mecralarla ilgili fiyat bilgisinden hareketle, reklamların gösterilecekleri alanları tercih ederler. Tüm bunlara ek olarak bir marka için billboard reklamı fiyatları oldukça yüksek olabilir. Etkiyi arttırmak için, imaj ve renk seçiminde olduğu gibi, reklam metni veya call to action (harekete – eyleme çağrı) unsurlarının da dikkatli kullanılması gerekli ve de şarttır. Çünkü billboard reklam fiyatları, kimi zaman oldukça yüksek olabilir. Bu tip bir durumda hiçbir potansiyel müşterinin uzun metinleri, karmaşık eyleme çağrı mesajlarını okuması için zaman yoktur. Etkiyi katlamak adına reklam yazarları, billboard reklamlarda vurucu, etki meydana getiren, açık ve kısa metinler, sloganlar ve eyleme çağrı unsurları kullanırlar.

Outdoor Reklam Unsurları (Pano, Işıklandırma, Totem ve 3D Unsurlar)

Billboard reklam fiyatları, günümüzde bir marka için büyük bütçeleri gerekli hale getirebilir. Belki de bu yüzden, reklam ilanını destekleyen her türden unsur, etki meydana getirmek için kullanılır. Pano çerçevesi – ilan panosu hareketli olabilir ve bir tür slider gibi farklı reklamları gösterebilir. Bununla beraber, özellikle ışıklı billboard mecraları, şehir içi reklamcılığı için sık kullanılan unsurlardan birisidir. Günümüzde, tüketicilerin dikkat süresi tıpkı televizyon reklamlarında olduğu gibi giderek düşmektedir. Bu nedenle de 3D baskı ve 3D unsurlar ve video reklamlar için totem olarak bilinen kuleler reklam ajansları tarafından sıkça tercih edilmektedirler.

Billboard Reklamlarında Hareketli Unsurlar

Billboard reklamları, günümüzde birkaç kısa videodan veya reklam ilanından oluşabilirler. Bunun için geçmişte, mekanik panolar, ilanların değişmesini sağlıyordu. Günümüzde ise LCD – Plazma ekranlar, video ilanların sadece bir şehrin kalabalık alanlarında değil, toplu taşıma araçlarında da kullanılmasını sağladı.

Dilerseniz Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM