Home Blog Billboard Nedir?

Billboard Nedir?

union istanbul

Ülkemizde reklamcılık sektörü son zamanlarda gelişmeye başlamıştır. Bu sektörün ana maddelerinde birisi de billboardlardır. Bu yazımızda billboard reklamcılığını ele alacağız.

Çoğumuz billboardların aslında ne olduğunu az çok biliriz, fakat bilgilerimiz sınırlı olduğu için tam olarak tanımlayamayız. Billboard demir ve alüminyum kullanılarak imal edilen yaya ve trafiğin yoğun olduğu sokaklarda ana caddelerde kullanılan bir çeşit reklam yoludur. Önemli bir markayı halka hitap edecek şekilde sunan billboardlar ülkemizde de sıkça kullanılmaktadır.

Daha çok büyükşehirlerin ana caddelerinde veya sokaklarında gördüğümüz billboardlarına reklam veren önemli markalar, şirketler, devlet adamlarının amacı kendi markasını açık bir şekilde halka tanıtmak veya adını duyurmaktır. Billboardlar televizyon veya internet reklamlarından daha çok ilgi çeken bir mantaliteye sahip olup özellikle dikkat çekici alanlara kurulduğu için geniş bir kitleyi etkisi altına alır.

Billboard reklamları tamamen akla dayanan bir reklamcılık sektörüdür. Özellikle kalabalığın yoğun olduğu, insanların sıra beklediği noktalar bilinir ve billboardlarda bu noktalara asılır. Böylece kalabalığın dikkatini üzerine çekmeyi sağlar. Kimileri de billboard reklamcılığının ilgi çekici bir hal alması için daha renkli ve mizah seviyesi yüksek afişler hazırlatırlar.

Billboard Reklam ve Baskı Nedir?

Billboard baskılar sayesinde şehir içindeki önemli markalar ve kişiler kendi tanıtımlarını yapabilmektedirler. Bunun için önemli noktalarda bulunan billboardları kullanırlar. Genellikle billboardlar ofset tekniğini kullanırlar ve su bazlı yapıştırma tekniğiyle yapıştırılırlar. Billboard reklamlarda en dikkat çekici olanı üç boyutlu olanlardır. Ayrıca ışıklı billboard reklamları da akşamları daha fazla dikkat çektiği için markanızın gün boyu tanıtılmasını sağlar.

Billboard reklamcılığın etki alanı öyle geniştir ki yolda yürüyenden otobüste yolculuk edene kadar herkese hitap eder. Çok işlek caddelerde oluşan insan kalabalığını düşünün işte bu kalabalık her gün billboard reklamlarındaki markaları görür ve tanımaya başlar. Böylece bu markanın önemli bir değer kazanmasını sağlar. Böylelikle billboard reklamcılığına etkili bir reklam alanı diyebilmekteyiz. Çünkü kısa sürede daha fazla müşteri kazanmak adına en önemli reklam yollarından birisidir.

Billboard Kullanım Alanları Nelerdir?

Billboard reklamları dikkat çekici olduğu için daha yoğun ve işlek caddelerde, meydanlarda kullanılmaktadır. Bu nedenle asılı olan reklam afişinin daha hızlı bir şekilde buralarda bulunan insanların dikkatini çekmesi için daha dikkat çekici grafikler, başlıklar kullanılır. Buradaki amaç reklam veren markanın adını veya kampanyalarını duyurmaktır.

Billboard Baskının Özellikleri Nelerdir?

Billboard baskının ölçüleri standart ölçüler olup 350×200 cm olarak belirlenmiştir. Fakat bu ölçüler özel alanlar için değişebilir. Çoğumuzun sıklıkla karşılaştığı billboardlar dikdörtgen biçimindedir. Aynı zaman da billboardlar tek parça halinde veya dört parça halinde basıma hazırlanır. Fiyatlar da bu basım adetine göre belirlenir. Billboard reklam fiyatları ilden ile değişiklik gösterip ödenen ücret haftalık 5000 TL’den başlayıp 20000 TL’ye kadar da çıkabilir.

Önerilenler

Yorum Yap