Union İstanbul

Dijital Pazarlama Ajansı

Dijital pazarlama bir firma ya da markanın dijital ortamlarda gerçekleştirdiği pazarlama sürecidir. Bu süreç içerisinde firmalar ürün veya hizmetlerinin çok daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesi adına farklı kanallar aracılığıyla oluşturduğu stratejilerden faydalanır. İnternet kullanımının artması beraberinde dijitalleşmenin de önemini arttırdı. Böylece birçok kişinin dijital pazarlama nedir? Nasıl yapılır? sorularını sormasında etkili oldu.

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamaya nazaran daha düşük maliyetlerle çok daha fazla müşteriye ulaşabilme, müşteri iletişimini daha verimli hale getirilmesinde daha kapsamlı sonuçlar üretebiliyor. Bu yüzden dijital pazarlama her geçen gün çok daha fazla firma ve markaya hitap etmektedir.

Orijinal ismiyle digital marketing, markalar için oldukça önemli bir pazarlama türüdür. Günümüzde insanların büyük bir kısmının vakitlerinin önemli bir kısmını dijital araçlarda geçirmesi, dijital pazarlama faaliyetlerinin ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Dolayısıyla dijital reklamcılık, marka, ürün ya da hizmet tanıtımında kullanılması gereken bir reklamcılık faaliyetidir.

Dijital Pazarlama Ajansı Union İstanbul

Dijital pazarlama dünyasında yer alan araçların tamamını stratejilerimizde uyguluyoruz. Markalarımızın müşterilerine ulaşarak, ürün ve hizmetlerini bu araçlarla birlikte tanıtıp örneğin sosyal medya, e-mail pazarlama, arama motoru reklamcılığı ile en iyi sonucun alınmasına yardımcı oluyoruz. Performans pazarlama yaparak reklamlarımızın dijital yolculuğunun yükselen bir grafikle ileriye taşınmasına fayda sağlıyoruz.

Dijital pazarlama faaliyetleri için profesyonel olarak dijital pazarlama ajansından destek almak bu kapsamda önem kazanıyor. Markanızı rakiplerinizin önüne geçirmek için Union İstanbul olarak hizmet sağlıyoruz. Hedef kitlenizin varlık gösterdiği her dijital alanda Union İstanbul size destek sağlar. Ayrıca dijital pazarlama nasıl yapılır sorusuna doğru yanıtlar verir.
Markalar, geleneksel pazarlama faaliyetlerini bu ölçekte kullanmaya önem gösterir. Çünkü ticari dönüşümler insan bazlıdır.

Group 376 e1697457660734

Dijital Pazarlama Ajansının Önemi

Dijital pazarlama araçları, ürün ve hizmet tanıtımında markalara oldukça yarar sağlayıcıdır. Özellikle hedef kitleye daha kolay ulaşmak için kullanılır. Dijital ayak izleri ile tüketici davranışları izlenerek, reklam faaliyetleri tasarlanır.

Union İstanbul olarak biz, markanızı dijital dünyada öne geçirmek için reklam stratejileri kurgulayarak ve beklenen ticari dönüşümleri tarafınız adına sağlıyoruz. Dijital pazarlamanın sağladığı en önemli avantaj, davranış metriklerinin dijital kanallar vasıtasıyla ölçümlenmesidir.

Geleneksel pazarlamaya kıyasla en önemli ayırt edici özellik bu şekilde tanımlanır. Özellikle digital marketing ve e ticaret unsurlarının etkili kullanımı ile hızlı geri dönüşler almak oldukça kolaydır. Sadece bu aşamanın nasıl kurgulanması gerektiği önemlidir. Union İstanbul olarak burada devreye giriyor ve markanıza bu mecranın araçlarının avantajlarını kullanarak güçlü ticari geri dönüşler sağlıyoruz.

Teknoloji her geçen gün gelişiyor ve birçok sektörde bu gelişime ayak uydurmaya devam ediyor. Artan rekabetten sıyrılabilmek adına marka ya da firmalar daha başarılı pazarlama stratejisi oluşturmayı amaç edindiği gibi sosyal medya platformları, arama motorları, web sitesi ve çok daha fazla pazarlama kanallarının önemini kavramış durumda. Dolayısıyla dijitalleşmenin, internet kullanımın artması dijital pazarlamanın önemini arttırmaktadır. Aynı zamanda yapılan bu çalışmalar marka ve firma için kurumsal bir imaj kazanılmasında, ürün ya da kampanyaların kısa sürelerde çok daha geniş kitleye yayılmasında rol oynamaktadır.

Elbette dijital pazarlama aracılığıyla verim alabilmek, firma ve markanın ön plana çıkabilmesini sağlayabilmek doğrudan yapılan pazarlama stratejileri ile ilgilidir. Başarılı bir şekilde müşteri kitlesinin tespit edilmesi, doğru dijital pazarlama kanallarının kullanımı; alınan verimi bir o kadar daha arttırır.

Dijital Pazarlama Araçları

Dijital pazarlama araçları için kullanacağınız kanallarda farklı araçlar sizin başarılı sonuçlar elde edebilmenizde yardımcı olacaktır. Kendi pazarlama kanalınızı belirleyerek onun üstünden stratejiler oluşturabilir ve araçlardan da verim alabilirsiniz.

SEO ve SEM alanında kullanabileceğiniz Google Ads, Google Trends ya da yüksek meblağlara sahip fakat büyük faydalar sağlayabilecek SEO araçlarına da (Semrush, Ahrefs) göz atabilirsiniz. Google Ads, bütçeniz doğrultusunda ürün ya da hizmetinizin doğru müşteri kitlesine ulaşabilmesi adına sunduğu reklam hizmetidir. Semrush ve Ahrefs ise genel olarak aynı işleve sahiptir. E-ticaret ya da diğer web sitelerinin eksik olduğu yönleri gösterdiği gibi rakip analizinde de sizi ön plana çıkaracak birçok farklı özelliğe sahip platformlardır.

E-mail marketing üzerinden ilerlemek isteyen firma ya da marka sahibi kişiler MailChimp aracından faydalanabilir. Ücretsiz sürümünün bulunduğu gibi bazı özelliklere erişim için ücretli versiyonu da mevcut.

Dijital pazarlama kanallarından olmazsa olmaz sosyal medya için çok kullanılan araç Hootsuite örnek gösterilebilir. Hootsuite, sosyal medya hesaplarınızın yönetimi ve takibi için büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

En Çok Kullanılan Dijital Pazarlama Stratejileri

Bir firma ya da markanın dijital pazarlama stratejisi oluşturabilmesi için belirli bir tecrübeye ya da doğru kişiye / firmaya ihtiyacı vardır. Stratejinin belirlenmesi için ilk olarak ürün, hizmet ya da markanın kimlere hitap ettiği ve hangi kanalın seçiminin daha doğru olacağı öğrenilmelidir. Bu doğrultuda oluşturulacak strateji daha verimli olabileceği gibi dönüşleri de arttıracaktı.

En Çok Tercih Edilen Dijital Pazarlama Kanalları

Günümüzün vazgeçilmezi sosyal medya platformları çoğu kullanıcının olmazsa olmazı haline geldi. Bünyesinde bulundurduğu kullanıcı fazlalığı, gün içerisinde sosyal medyaya ayrılan süre gibi daha birçok faktör sosyal medyanın en çok tercih edilen dijital pazarlama kanalları arasında yer almasını sağlıyor. Sosyal medya aracılığıyla marka bilinci kazandırılabilir, firma ve markaların kurumsal bir imaj elde edilmesinde kullanılabilir. Başlı başına uzmanlık gerektiren bu alan başarılı bir strateji ile sonuçlandığında beklenenden fazla dönüşler elde edilecektir.

Bir ürün ya da hizmet satışı yapan veya kurumsal bir web sitesine sahipseniz burada da devreye arama motoru optimizasyonu giriyor. Sıklıkla tercih edilen dijital pazarlama kanalları arasında olmasının önemli bir nedeni de arama motorlarında üst sıralara çıkılabilmesinde ve müşteri kitlesini büyük oranda arttırılabilmesinde yardımcı faktördür. Google ve Yandex gibi arama motorlarının bünyesinde bulundurduğu reklam verme platformları da bu alanda sıklıkla kullanılmaktadır. (Google Ads, Yandex Direct)

Genel itibariyle diğer dijital pazarlama kanallarına göz atacak olursak;

• İçerik pazarlama
• Arama motoru reklamları
• E-mail pazarlama
• Mobil uygulama reklamları

Şeklinde örneklendirilebilir. Arama motoru pazarlaması (SEM), sosyal medya pazarlaması (SMM) ve satış ortaklığı pazarlaması da dijital pazarlama örnekleridir.

Group 376 1

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama araçları kullanılarak, markanızı dijital dünyada temsil etmek için birçok yöntem vardır. Bu araçların belirlenmesinde etkili bir marka analizi ve hedef kitle tanımı yapmak önem kazanır. Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamadan farkı nedir? Yani markalar için dijital pazarlama unsurları neden önemlidir sorusu akıllara gelebilir. Marka tarafında bulunan yetkili isimlerin kalıplaşmış bu soruları sorması, dijital pazarlama unsurlarının markaya hangi ölçekte ne gibi katkılar sağlayacağı sorusuna doğru cevaplandırılması içindir. Dolayısıyla bu hizmet türünün marka özelinde net bir şekilde cevaplandırılması, markanın dijital pazarda konumlandırılması için oldukça önemlidir.

Union İstanbul olarak her markanın dijital pazarda konumlandırma faaliyetleri için özel çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu sayede markanız genel bir çalışma dışında özel bir çalışmaya tabii tutularak rakiplerinden farklılaşma çalışmalarıyla ön plana çıkıyor.

Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Dijital pazarlama stratejileri için marka ve ürünü tanımak oldukça önemli sayılır. Çünkü etkili bir dijital pazarlama statejisinin gerçekleşmesi için bu adım büyük önem arz eder. Dolayısıyla dijital pazarlama faaliyetlerinin ilk adımı olarak bu süreci tanımlayabiliriz. Bu cevaplar temel olarak şu şekilde sıralanabilir;

• Marka ve ürünü iyi tanımak.
• Rakip analizi gerçekleştirmek.
• Hedef kitle belirlemek.
• Dijital pazarlama unsurlarını belirlemek.
• Kampanya süreçlerini oluşturmak.
• Ticari dönüşüm elde etmek.

İlgili maddeler temel düzeyde olup markalar için oldukça önemlidir.

Markanızın dijital dünyada güçlü bir konuma gelmesini istiyorsanız Union İstanbul olarak sizler için yardımcı oluyoruz. Alanında uzman yetkinliğimiz ile ilgili maddelerin vb. türlerinin markalar için kurgulanması ve yönetilmesi için çalışma gerçekleştiriyoruz.

Dijital Pazarlama Hizmetleri Nelerdir?

• Arama Motoru Optimizasyonu: Özellikle milyarlarca kullanıcının arama motorlarını kullanması, markanız için avantajlı durumlar ortaya çıkartır. Hedeflediğiniz anahtar kelimeler özelinde çalışmalar gerçekleştirilerek arama sonuçlarında üst sıraları

• Sosyal Medya Pazarlaması: Sosyal medya pazarlaması, markanızın kullanıcılar için güven inşa etmesi için oldukça önemlidir. Etkili bir sosyal medya pazarlamasıyla hem ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilir hem de içerik pazarlamasıyla güven inşa edebilirsiniz.

• E-posta Pazarlaması: Özellikle e-ticaret siteleri için kayıt olan müşterilere retargeting (yeniden pazarlama) çalışmaları için oldukça önemlidir. Sepete eklenen ürünlerde satış eylemi gerçekleşmiyorsa etkili kampanya mesajlarıyla kişiye özel çalışma fırsatı sağlar ve ticari dönüşümlerde beklenen performansı verir.

• Google Ads: Google üzerinden hedeflenen anahtar kelimelere özel reklam vererek ilk sıralara çıkabilirken, ticari dönüşümlerde performans artışı elde edilir. Google online pazarlama araçları bu konuda oldukça önemlidir.

Dijital Pazarlama Nasıl Çalışır?

Dijital pazarlama nasıl çalışır sorusuna en net cevap, markaların hedeflediği başarıların sağlanması için belirlenen dijital yol haritası ve stratejileri olarak tanımlanabilir. Bu süreç her marka için farklılık gösterebilir. Öncelikle şu adımların sağlanması gereklidir;

• Marka analizi,

• Hedef kitle analizi,

• Hedeflerin belirlenmesi,

• Belirlenen hedefler doğrultusunda dijital stratejiler oluşturmak,

• İçerik ve kampanya süreci,

• Kampanyaların yayına geçiriilmesi,

• Sonuçların analiz edilmesi.

Union İstanbul olarak biz, bahsi geçen temel adımlar ile birlikte her marka için özel çalışmalar gerçekleştirerek dijitalde sizi bir adım daha öne taşır.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Dijitalleşmenin önem kazanması beraberinde dijital pazarlamanın kullanım alanlarını da arttırmakta. Dijital ortamlarda potansiyel müşteri kitlesini hedefleyen ve ulaşmak isteyen işletmeler için dijital pazarlamanın bazı kullanım alanları;

• İnternet sitesi

• Sosyal medya kanalları (Facebook, İnstagram, Twitter vs.)

• E-kitaplar

• Online PR çalışmaları

• Video içerikleri

• İnfografikler

• Online broşür ve kataloglar

5697861

Dijital Pazarlama Avantajları

Pazarlamanın faydaları, insan varlığının gözetildiği ya da daha doğru bir tanımla hedef kitlenizin varlık gösterdiği yerlerin gözetilmesine bağlı olarak artış gösterir. Dolayısıyla dijital pazarlama nasıl yapılır sorusu da bu ölçekte cevaplandırılır ve eyleme dökülür. Dijital pazarlamanın avantajları ve kullanılan dijital pazarlama stratejileri birbirleriyle senkron bir şekilde çalışır. Yani dijital pazarlama stratejileri için oluşturulan başarılı kurgular, gerçekleşmesi beklenen avantajların hızlanmasını sağlar. Dolayısıyla bu kapsamda dijital pazarlama süreci iyi yönetilmelidir.

Union İstanbul olarak biz, dijital pazarlama avantajlarını markanız için hayata geçirmek üzere güçlü kurgular oluşturarak hedeflenen başarıların elde edilmesini sağlıyoruz.

Dijital pazarlamanın avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

• Yüksek erişim imkanı.

• Maliyet tasarrufu.

• Hedeflenmiş ve kişiselleştirilmiş reklamlar.

• Ölçülebilir sonuçlar.

• Çok kanallı pazarlama seçenekleri.

• Esneklik ve çeşitlilik imkanı.

Union İstanbul olarak markanıza dijital pazarlama işlemleri için yol haritası çıkartarak özgün çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Özellikle artan rekabet ortamında markanıza özgün konumlandırma çalışmalarıyla hedef kitlenize ulaşılabilirlik sağlayarak, yaratıcı çözümler sunuyoruz. Markanıza ait dijital yol haritası için bizi tercih edin.

Bize Ulaşın

Buradan bize ulaşabilirsiniz.

Image 10