Union İstanbul

Reklamlar için En Uygun Zaman Nasıl Belirlenir?

Google ADS Reklam Zaman Planlaması Nedir?

Paylaş
İçindekiler

Reklam zaman planlaması, Google ADS yönetimi sırasında başvurulması gereken yöntemlerden birisidir. Bu yöntem sayesinde yayınlanacak olan reklamların önceden zamanlanması ya da aktif hale geleceği zamanların belirlenmesi mümkündür. Sunulan bu reklam zaman planlaması yöntemi birkaç optimizasyon ile hemen aktif hale getirilebilir.

Google ADS reklamları yayınlanacağı süreye bağlı olarak etkili oluşu arttırılabilmektedir. Etki durumunu arttıran bu unsur neticesinde saatlere dikkat etmek gerekir. Her reklam ortak zaman diliminde bu yüzden yayınlanmamalı, reklam türüne göre özel olarak belirlenmelidir. Aynı zamanda reklam amacına bağlı olarak da saptama yapılmalıdır.

Peki reklam zaman planlaması nasıl yapılır, doğru zaman nasıl belirlenir? İşte, konu hakkında diğer detaylar.

 

Reklamlar için En Uygun Zaman Nasıl Belirlenir?

Oluşturulan reklam stratejisinin ortaya koyacağı verimi arttırmak için zamanı doğru saptamak gerekir. Google ADS reklamları için en uygun zamanı belirlemek ise belirli noktalara dikkat etmek yeterli olacaktır. Uygun reklam süresini belirlemek için şu unsurları göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Önceden kısa süreli deneme yaparak var olan reklamların hangi saat dilimlerinde etkileşim aldığını gözlemleyebilirsiniz. Reklam türüne bağlı olarak etkili olduğu zaman zarfı yeni reklamınızın süresini belirlemede size yardımcı olacaktır.
 • Halihazırda kullanılmış reklam verileri varsa bunlar incelenerek karar verilebilir. Örneğin çocukları ilgilendiren reklam türleri daha çok gün içerisinde etkili olurken yetişkinleri ilgilendiren reklamlar gece etkili olabilir.
 • Sadece saate odaklanmamalı güne bağlı olarak da dikkatli olmak gerekir. Mağaza olarak fiziksel iş veren yerlerin özellikle hafta için reklamlarını arttırması şarttır. Hafta sonu verilecek reklamların mağazaya getireceği bir katkı olmayacaktır.

‘’Reklam amacına bağlı olarak saat ve gün belirleyebilirsiniz. Marka bilinirliği amacı güdüyorsanız genellikle tüm günler etkili olabilecekken satış amaçlıysanız günleri net belirlemelisiniz.’’

Bunların yanı sıra deneyim sahibi olan reklam ve SEO ajansı tarafından danışmanlık almak da etkili olacaktır. Halihazırda yönetilmiş olan reklam tecrübelerine bağlı olarak reklam türünüze, firmanıza göre süre konusunda size yardımcı olunacaktır.

Diğer taraftan bir uzman olmasa da reklam yayınlatmış şirket ya da firma sahipleri tarafından da tecrübeleri dinleyebilirsiniz. Çevrenizde benzer firma ya da reklam türüne sahip olan kişilerle iletişime geçerek veri elde edebilirsiniz.

‘’Konu hakkında tecrübeli olan kişilerden dönüş almak her zaman etkili olacaktır. Eğer verisine net olarak ulaşamıyorsanız, tecrübeye dayalı olarak tek başına hareket etmemelisiniz.’’

 

Reklam Zaman Planlaması Nasıl Kurulur?

Google’da reklam verirken reklam zaman planlaması kurmak için izlemeniz gereken aşamalar çok basittir. Kısa sürede oluşturacağınız bu planlama sayesinde reklamlarınızın yayın tarihi ve süresini belirleyebilirsiniz.

Google ADS reklam zamanlayıcısı kurmak için aşamaları takip edin:

 • Planlayacağınız kampanyaya giriş yapın.
 • Kampanya Ayarları bölümüne erişin.
 • Gelişmiş Ayarlar’a tıklayın.
 • Başlangıç ve Bitiş Tarihi ayarlarına girin.
 • Düzenleme butonuna tıklayarak yayına girmesini istediğiniz zaman aralığını belirtin.

Son aşamada değişiklikleri kaydedin ve reklamınızın belirlediğiniz tarih ve aralıklarda yayına girdiğine emin olun.

 

Reklam Zaman Planlaması Optimizasyonu

Google ADS yönetimi kapsamında reklam zaman planlaması optimizasyonu yapmanız gerekecektir. Bunu yapmak için şu aşamaları takip edin:

 

 1. Negatif Anahtarları Belirleyin

Klasik bir reklam stratejisi geliştirirken yaptığınız gibi negatif anahtar kelimeleri belirleyin. Bu anahtar kelimeler, reklamlarınızın çıkmasını istemediğiniz kelimeler olacaktır. Reklam bütçesini yönetmek kadar alakalı hedef kitleye çıkmak için doğru seçim yapmalısınız.

‘’Negatif anahtar kelimeleri var olan reklam verilerinden, sektörünüzün durumuna göre belirleyebilirsiniz.’’

 

 1. Kalite Puanınızı Arttırın

Google tarafından anahtar kelimelere bağlı olarak kalite puanı belirlenecektir. Kalite puanı; alakalı reklam düzeyi, açılış sayfasının sunduğu deneyim ve tıklama oranına göre belirlenir. Bahsi geçen bu unsurları göz önünde bulundurarak optimizasyon sağlanmalı ve iyileştirmeye gidilmelidir.

 

 1. Etkisiz Reklamları Durdurun

Düşük veri elde etmenizi sağlayan ve performans getirmeyen reklamları durdurun. Bu reklamları durdurarak ana reklam belirleyebilir aynı zamanda reklam bütçenizi de yönlendirebilirsiniz. Var olan reklamları analiz ederek katkı sunan tek ya da iki reklam kalacak şekilde eleme yapın.

 

 1. Reklam Metnini Oluşturun

Reklam metni; kısa, etkili ve harekete geçirici şekilde olmalıdır. Etki alanını arttırmak için anahtar kelimeyi de içermelidir. Buna uygun olacak şekilde reklam metnini hazırlayarak gerekli alana girmelisiniz.

‘’Reklam metnini CTA cümleleri ile süslemeli, çok uzun tutmamalısınız. Anahtar kelime metinde mutlaka bulunmalı.’’

 

 1. Alakalı Sayfa Adreslerini Belirleyin

Reklamınızın hizmet edeceği adresleri belirleyin. Yönlendirmek istediğiniz ve alakalı bulduğunuz sayfa URL’sini saptayarak reklama entegre edin.

‘’Google ADS reklamları herhangi bir sayfaya çıkmamalı. Çoğu zaman web sitenizin ana sayfasına yönlendirebilirken alakaya göre iletişim, ürün ya da diğer sayfalara yönlendirebilirsiniz.’’

 

 1. Kampanya Takibi Yapın

Son aşamada reklamınızın yayınlanacağı saati ve günü belirleyerek aktif hale getirin. Aktifleştirdiğiniz reklamları takip ederek dönüşümleri gözlemleyin. Verileri elde ederken sabırlı davranın ve bir süre gözlem halinde olun. Doğru zamanı seçtiğinize eminseniz sonuç elde edene kadar reklamları aktif tutun.

 

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!