Union İstanbul

Prodüksiyon Nedir?

Prodüksiyon Nedir?

Paylaş
İçindekiler

Kendi içerisinde çeşitleri olan prodüksiyon nedir sorusu yapım şirketleriyle birlikte düşünülen bir alanı kapsar. Hizmeti veren prodüksiyon şirketi kapsamı değişebilir.

 

Prodüksiyon Şirketlerinin Ortaya Çıkışı 

Prodüksiyon şirketlerinin ortaya çıkışı  stüdyo oluşturulmasıyla paralel şekilde düşünülebilir. İlk  prodüksiyonun yapıldığı tarih 1878 senesinde yapılmış Arrival Of A Train örneği önemli yer tutmaktadır. Sesli filmler, sinema sektöründeki ilerlemeler vs. sanayi alanındaki gelişmelerle beraber ilerleyen dönemlerde daha da odak noktası haline gelmiştir.

Kapsam değişimi açsından ilerleme odağındaki prodüksiyon alanı sinema- radyo yanında animasyonlar televizyon programları stüdyo, müzik prodüksiyon  gibi alanları da kapsamıştır. Medya araçlarının gelişip  çeşitlenmesi ile beraber değişen kapsam ve anlam açısından ilerleme yönünde bir durum görülebilir.

Günümüz şartlarında prodüksiyon şirketleri yaygınlaşması izlenebilir, dinlenebilir ürünlerin amacını da yansıtıyor.  Medya kanalları açısından yaygınlaşma ve reklam yapma araçları olarak da bu alanın gelişmesi ticari açıdan bir ihtiyacı da bünyesinde barındırıyor.

 

Prodüksiyon Firması Çalışmaları

Oluşan görüntülerin arka planında ne var ,görüntü nasıl elde ediliyor   hemen herkesin aklına gelen bir konudur. Artık reklam videolarının hazırlanmasında bile arka plan çalışmaları büyük bir ekip çalışması gerektiriyor. Kiralık video stüdyosu üzerinden yapılan çalışmalar bireysel odaklı da olabiliyor.

  • Bir ürün elde etmeye odaklanılan prodüksiyon çalışmaları bir hayal ürünü, yansıtılması istenen bir çalışma amacıyla olabilir.
  • Oluşturulması istenen bir müzik çalışması olabilir. Müzik çalışmasının arka planında görüntü ve ses açısından ayrı bir oluşum söz konusudur.
  • Film yapım şirketleri, izleneceğini düşündükleri veya izlenmesini istedikleri düşünceleri, görüntüleri belirli bir sisteme göre yansıtmaktadır.

 

Bütçe ve Prodüksiyon Ekibi

Prodüksiyon firması bir bütçe ile hareket eder, çünkü üretilen şeyin bir amacı vardır. Bu üretimi meydana getirmek için alt yapı, arka plan için temin edilmesi gereken malzemeler, teknolojik aletler önemlidir. Baştan yapılacak bir film bütçesi gibi hesaplamada çok sayıda detaya önem verilmesi gerekiyor. Aksi halde oluşan zarar ciddi sıkıntılara neden olabilir.

Prodüksiyon ekibi kimlerden oluşur sorusuna gelince yapımcı, uygulayıcı yapımcı mekan sorumlusu asistanlar vs. sıralama yapılabilir. Ekipte yer alan görevli sayısı ve görev türü değişebilmektedir.

 

Film Prodüksiyonunda Kimler Var?

Prodüksiyon ekibi reji ekibi görüntü, ses ekibi ışık catering  set ekibi, sanat  stilist kostüm ekibi kuaför- makyöz ve düzenleme ekibi yaygın görev şeması olarak düşünülebilir.

Bir yapım firması bünyesinde  devam eden ekipte  temel amaç ortaya istenen ürünü meydana getirmektir. Bunu sağlamak için  her geçen gün daha da fazla teknolojiden faydalanılıyor. Müzikte de filmde de teknolojik alt yapısı daha baskın olan filmler daha çoğaldı . Maliyet üretim kalitesi ile alakalı çözümlerde bir yandan ekonomik avantaj diğer yandan da nitelik değişimi gündeme geldi. Gerçekçi çalışmalar açısından film ve müzik yapım şirketleri kendi içerisinde alt kategorilere ayrılabiliyor.

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!