Union İstanbul

Spotlights.J01.2k e1697200208719

Stüdyo

Stüdyo çekimleri, günümüzde farklı sektör ve çalışma alanları için gerçekleşen eylemlerin tümüdür. Gerek görüntü gerekse ses kayıtları ile oluşturulan bu çekimler profesyonellik gerektirir. Doğru bir stüdyo kadar ekipmanlarının eksik hazırlanması şarttır. Yapılacak anlaşma öncesi bu yüzden profesyonel bir firma ile anlaşma sağlamak gerekmektedir.

Görünüm ilk aşamada bireyleri etkilemek adına oldukça önemlidir. Gerek ürünlerin tanıtımı ve fotoğraflanması gerekse tanıtım filmleri bu yüzden çekilir. Yalnız kaliteli, istenen mesajı ve detayı veren çalışmalar ancak stüdyo çekimleri ile mevcut olacaktır. Eğer siz de markanızı, ürünlerinizi ve hizmetinizi ön planda tutmak istiyorsanız stüdyo çekimler için firmamızla iletişime geçin.

Group 371 e1697200473771

Stüdyo Nedir?

Geçmişten günümüzde değin değişiklik gösterse de çekimlerin yapıldığı, özel oluşturulmuş olan mekanlardır. Eski yıllarda ve günümüzde özellikle televizyon çekimlerinin yapılması adına kullanılmaktadır. Programlar başta olmak üzere televizyon ve internet dizileri için de tercih edilebilmektedir.

Yalnız günümüzde profesyonel stüdyo anlayışı oldukça şekil değiştirmiştir. Çünkü dijitalleşen dünya içerisinde ihtiyaçların birçoğu bu mekanlarda karşılanmaktadır. Dergi çekimleri, ürün çekimleri ya da profesyonel ses kayıt, tanıtım filmi çekimleri de stüdyo sayesinde gerçekleşmektedir. Dış etkenlerden uzak sadece amaca hizmet eden tüm bu işlemler adına özel stüdyo mekanları kullanılmaktadır.

Üstelik her ne kadar akla sadece görüntü gelse de stüdyolar bununla sınırlı değildir. Ses ve görüntünün bir arada olduğu birçok çekime imkân sağlamaktadır. Akustik stüdyolar sayesinde profesyonel ses kayıtları daha iyi alınmaktadır. Ortaya çıkan sonucun sizi ve firmanızı, bunlardan öte hedef kitlenizi etkilemesini istiyorsanız siz de ihtiyacınıza uygun stüdyo için bize ulaşın!

Stüdyo Hizmetleri Nelerdir?

Stüdyo teknolojisi her geçen gün kendini geliştirerek ilerlemektedir. Bu durum elbette özel oluşturulmuş mekânda verilecek hizmet sınırlarını da geliştirmeye devam ediyor. Firmanıza ya da kişisel hedeflerinize uygun olacak şekilde siz de kiralama yapabilirsiniz. Size özel hazırlanan ekipmanlar ve ortam ile alabileceğiniz hizmetler ise şu şekildedir:

Fotoğraf Stüdyosu

En yaygın kullanılan hizmetlerin başında fotoğraf stüdyosu gelecektir. Bu stüdyolarda özelikle ürün, manken ve dergi çekimleri yapılmaktadır. Firmalara bu noktada profesyonel sonuçların alınmasını sağlar. Diğer taraftan ürünlerin doğrudan etkileyici olmasına yardımcı olacaktır. E-ticaret sitelerinde başlıca dikkat edilmesi gereken aşamalardan birisidir.

Film Stüdyosu

ilm stüdyosu ise adından da anlaşılacağı üzere sinemaya katkı sunan bir hizmettir. Tarihi ya da bilim-kurgu film çekimleri için özel dekorasyonlar oluşturulmaktadır. Bu dekorasyonlar teknoloji ile birleştiğinde izleyici karşısına etkileyici ve hedefe uygun sonuçlar getirilir. Eğer siz de profesyonel bir film stüdyosu arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Stüdyo Prodüksiyonu

Proje düşünme, plan yapma, çekim ve düzenleme-montaj gibi aşamaları içeren genel bir sürecin adıdır. Burada özel ortam aynı zamanda özel ekipmanlarla donatılmaktadır. Diğer taraftan aşamalı bir süreç izlenerek ortaya ürün, sonuç çıkarılmaya çalışılır. Daha kontrollü olan bu ortamda ses, makyaj, görüntü gibi birden fazla unsur düşünülerek hareket edilir.

Group 372 e1697200794430

Stüdyo Ekipmanları Nelerdir?

Stüdyo ekipmanları ortaya çıkacak olan hizmet, ürün ya da projeyi doğrudan etkileyecek olan unsurdur. Üstelik firma ya da kişilerin de stüdyo seçimi esnasında dikkat etmesi gereken durumdur. Union İstanbul olarak, sunduğumuz stüdyo ortamında oluşturacağınız projeye özel olarak ekipmanlar bulundurulmaktadır. Eksiksiz, her şeyiyle donatılmış bir stüdyo ihtiyacınız varsa bize iletişime geçmeniz yeterli.

Yapılacak çekim ve sonrasındaki tüm süreçler de etkili olacak olan ekipmanlardır. Stüdyo prodüksiyonu oluştururken de bu noktada özenli bir çalışma yapılmaktadır. Yalnız stüdyonun kullanım amacına bağlı olarak ekipmanlarda değişim meydana gelebilmektedir. Bu yüzden ihtiyacınıza bağlı olarak iletişime geçmeniz karşılığında gerekli ekipmanlar tamamlanacaktır.

Stüdyo Çekim Teknikleri

Günümüzde stüdyo çekim teknikleri kapsamında birden fazla yöntem bulunmaktadır. Her bir yöntem farklı amaca hizmet ettiği gibi alınacak olan sonuçları da doğrudan etkileyecektir. Kişisel ya da kurumsal olarak yapılacak çekimlerde kullanılabilecek teknikler şu şekildedir:

High Key:

Reklamlarda kullanılsa da asıl kullanım noktaları ürün tanıtım ve çekimleri olmaktadır. Arka planda beyaz bir perde ve ışık tercih edilir. Dikkat çekici unsurlar bulunmaz aydınlık bir alanda sadece ürüne, objeye odaklanarak çekim yapılır.

Rembrant Işığı:

Odaklanılması gereken bir portre olduğunda tercih edilir. Arka fonda karartma yapılarak flaş etkisi yaratmak amacıyla portre üzerine aydınlatma sağlanır.

Işıkla Boyama:

Arka fonda siyah perde kullanılarak gerçekleşir ve deklanşöre uzunca bir süre basılır. Yorucu bir teknik olduğundan mutlaka tripot tercih edilmelidir.

Işıkla Boyama:

Arka fonda siyah perde kullanılarak gerçekleşir ve deklanşöre uzunca bir süre basılır. Yorucu bir teknik olduğundan mutlaka tripot tercih edilmelidir.

Bahsedilen bu teknikler ve daha fazlasını uygulayabilmeniz için doğru bir stüdyoya ihtiyacınız bulunur. Dilediğiniz hizmet ve projeyi ortaya çıkarabilmek adına profesyonel stüdyo hizmetinizi size sunmaya devam ediyoruz. Markanızı ve değerini ortaya koymak adına iletişime geçerek detaylara erişebilirsiniz.

Stüdyo Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stüdyo çekimleri yapacaksanız göz önünde bulundurmanız gereken belirli başlı noktalar mevcuttur. Bu aşamada özen göstermeniz alacağınız sonuçlara doğrudan etki gösterecektir. Tüm bunlar düşünüldüğünde profesyonel ve etkili bir hizmet adına şu aşamalara dikkat etmenizde fayda bulunmaktadır:

• Stüdyo seçiminde doğru adresi bulmak,
• Kullanılacak alanın büyüklüğü,
• Stüdyo ekipmanları ve bunların modelleri,
• Kullanım süresi,

• Işıklandırma ve seslendirme detayları,
• Montaj aşamasında sağlanacak destek,
• Stüdyo kiralama fiyatları,
• Amaca uygun ortam ve ekipman desteği.

Tüm bunlar stüdyo çekimi için etkileyici olan noktalardır. Eğer profesyonel bir iş ortaya çıkarmak istiyorsanız her şeyden önce detaycı olmalısınız. Unutmayın ki görsel ve sesin kişi üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Akılda kalmak, hafızalarda yer etmek adına gerçekleştireceğiniz bu çekimler için firmamızın sunduğu stüdyoları tercih edebilirsiniz.

Group 373 e1697201620863
Sıkça Sorulan Sorular

Stüdyo çekim tekniklerine göre düzen sağlanmalıdır. Çekim esnasında eğer detay ve ürün üzerine çalışılacaksa daha aydınlık bir ortam oluşturulmalıdır. Diğer taraftan arka plan, ürünün yerleştireceği alana göre de birden fazla ışık kaynağı gerekmektedir.

Videoların oluşturulması için özel oluşturulmuş alanlardır. Tanıtım videoları başta olmak üzere günümüzde Youtube videoları, TikTok paylaşımları için de kullanılmaktadır. Planlama ve projelendirme sonrası çekimler yapılır. Post-prodüksiyon kapsamında montaj ve gerekli düzenlemeler yapılarak son halini alması sağlanır.

Her ne kadar stüdyoda video ve ses için çalışmalar yapılsa da kullanılacak alana göre farklı formatlarda olması gerekir. Özellikle birçok alana uygun formatta olması paylaşım olanağı sağlayacaktır. Genel itibari ile kullanılan formatlar şu şekildedir; FLV, WMV, MOV, MP4 ve MP3, MPEG, AVI.

Kompozisyon teknikleri stüdyonun hangi amaçla kullanıldığına göre değişiklik gösterir. Ancak ortak noktaların başında projelendirme ve planlama gelir. Projeye karar verildikten sonra yapılacak aşamalar planlanmaktadır. Daha sonra çekim tekniklerine karar verilerek hareket edilir. Gerek ses gerekse görüntü kayıtları profesyonel, net ve etkileyici şekilde alınır. Daha sonra tüm bu kayıtlar uyumlu hale getirilerek sonuç elde edilir.

Stüdyo akustiği, iç yalıtım malzemeleri ile oluşturularak elde edilir. Sesin dışarıya aktarılmasını engeller. Aynı zamanda dışarıdan gelen sesi de keseceğinden sadece ses dalgalarının ortamda kalmasını sağlar. Net bir ses yaratması ve olası ses durumlarını kontrol etmesinden dolayı önemlidir. Daha net ses kaydı alınmasını sağlar.

Stüdyo çekimi yapmak adına farklı sektörlerden firmalar ulaşabilmektedir. Genel olarak kullanıldığı alanlar arasında; e-ticaret ve ticari alanlar, dergi çekimleri, tanıtım videoları, film ve dizi çekimleri bulunur. Fotoğrafçılık adına da projeler yürütülebilmektedir.

Stüdyo ekipmanları arasında; kamera, bağlantı kabloları, monitör, miks sistemleri, mikrofonlar ve kameralar bulunur. Ses ve görüntü almayı sağlayacak tüm unsurların dışında ışık sistemleri ve kayıt alanları da gerekir. Seçimi esnasında yapılması planlanan projeye sadık kalarak hareket etmek gerekir. Kullanım esnasındaki ekipmanlar aynı zamanda tercih edilecek stüdyoya göre değişir.

Elde edilen kayıtların montajlanması için stüdyo prodüksiyonu kapsamında kullanılması gereken özel programlardır. Müzik için; FL Studio, Logic Pro ya da Reason kullanılabilir. Ses düzenlemeleri için; Pro Tools, Cubase, Logic Pro kullanılmalı. Video düzenlemek için; Adobe Premiere, Davinci Resolve tercih edebilirsiniz. Grafik tasarımları için ise; Adobe Photoshop, CorelDRAW başlıca yazılımlardır.