Union İstanbul

Tv Programına Reklam Ver

TV Reklamcılığı

Paylaş
İçindekiler

TV reklamları

Televizyon kanallarının öncelikli olarak reklam kuşaklarında ve kanalların belirledikleri diğer özel alanlarda özel uygulamalar olarak verilen konvansiyonel reklam türlerinden biridir.

Bu TV reklamcılığı mecrasında reklam vermek için; iletişimi yapılacak markanın briefi doğrultusunda ilgili mecralar ile iletişime geçilerek kullanım detayları verilir ve bu doğrultuda satın alma yapılır.

TV reklamı fiyatları birçok etkene bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Bunları kısaca şu başlıklarda özetleyebiliriz;

Ana Kanallar (Dakika bazlı rating ölçümü yapılan ve izlenirliği yüksek olan kanallar)

 • Sektör: Reklamı yapılacak firma/marka/ürün/hizmetin hangi sektörde olduğu. Örneğin; İnşaat ve Finans sektörleri daha yüksek fiyat yapısı ile ilerlerken; FMCG ve Gıda sektörlerinde yıl boyu iletişimin de etkisiyle daha düşük fiyatlar gözükmektedir.
 • Dönemsellik: Reklamın hangi dönemde yayında olacağı. Örneğin; Temmuz-Ağustos-Ocak-Şubat aylarında fiyatlar düşüş gösterirken; ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde talebin de etkisiyle mecralar en yüksek fiyat yapısına ulaşmaktadır.
 • Kanal Bazında Fiyat Politikası: Kanalların yapım ve içerik maliyetlerine göre kanal bazında fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir.
 • Yayın Saati: Reklam spotunun sabah veya akşam yayına girmesi fiyatta farklılığa yol açacaktır. Örneğin; sabah 10:00’da başlayan bir kadın programının rating maliyeti, akşam 20:00’da başlayan bir dizinin rating maliyetinin yaklaşık 1/3’ü oranındadır.
 • Program: Yapım maliyetine ve kanalın programı konumlandırmasına bağlı olarak aynı saatte başlasa dahi aynı kanalın programları arasında fiyat farkı olabilmektedir.
 • Rating: Programın üretmiş olduğu rating, reklam maliyetinizi etkileyen çarpanlardan biridir.

Ana Kanallar 1 Spot Maliyeti Hesaplama: Spot Süresi x Rating x CPP (Cost per Rating Point)

Tematik Kanallar (Dakika bazlı rating ölçümü yapılmayan ve genele değil de belirli bir temaya (haber, spor, müzik, belgesel, yemek vs.) bağlı yayın yapan kanallar)

 • Bu kanallarda sektör ve dönemsellik fiyatlara çok fazla yansımazken; fiyat farkı opt (off prime time) ve pt (prime time) saatleri arasında olmaktadır.

Tematik Kanallar 1 Spot Maliyeti Hesaplama: Spot Süresi x Birim Saniye Fiyatı

TV reklam modellerini ise şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Kuşak Reklam: Kanalların reklam yayını için açtıkları aralarda çıkan reklamlara kuşak reklam denilmektedir.
 • Bant Reklam: Program yayını devam ederken ekranın altında çıkan (alt bant) veya TV ekranının üstünden altına doğru gelen (akar bant) reklamlardır. 8 veya 10 saniyedir.
 • Sponsorluk Reklamları: Program bazında verilen reklamlardır. “Sunar-Sundu-Devam Ediyor-Devam Edecek” şeklinde markanın reklamı yapılır. 5’er saniyelik reklamlardır.
 • Jenerik Reklamları: Kanalların reklam kuşaklarından önce ve sonra, anlaşmaya bağlı olarak sadece opt, sadece pt veya tüm gün çıkabilen ve dönemsel olarak satın alınan reklam türüdür. 5’er saniyelik reklamlardır.
 • Ürün Yerleştirme: Reklamı yapılacak ürün veya hizmetin uygunluğuna bağlı olarak seçilen programda, seçili ürünün yayın akışına bağlı olarak ekrana gelmesi. 3-5 saniye aralığındadır.
 • Senaryo Entegrasyonu: Ürüne veya hizmete uygun programda, reklamı yapılacak ürün veya hizmetin oyuncular tarafından senaryo içerisinde reklamının yapılması. 60 saniyedir.

TV Reklamcılığı

TV reklam süreleri; her kanal için aynıdır. RTÜK kararına göre her kanalın 1 saat içerisinde maksimum 12 dakika (1 saatin %20’si) reklam verme hakkı vardır. Bu süreler ölçüm sonucu takip edilip raporlanmaktadır. Süreyi aşan kanallar RTÜK kararınca cezalandırılmaktadır.

Union İstanbul olarak bizler ise bu süreçte TV’de yayın yapılabilecek tüm reklam modellerinde hizmet vermeyi mevcut ve potansiyel markalarımız için sürdürüyoruz.

Yaptığımız işte doğru sonuca ulaşmanın yolunun öncelikli olarak markayı/hizmeti tanımaktan geçtiğini biliyor ve bu doğrultuda ilk olarak hedef kitle analizi yapıyor ve bu hedef kitlenin mecra tüketim alışkanlıklarına bakıyoruz. Çıkan sonucu rekabet ile bütünleştirip mecra seçimlerinde optimum seviyeyi sağlıyoruz.

Geleneksel medyanın ana mecrası olan TV’de; yüksek satın alma gücümüz, efektif planlama deneyimimiz ve eksiksiz & zamanında raporlama hassasiyetimiz ile birlikte hizmet vermeye devam etmekten mutluluk duyuyoruz.

TV Reklamcılığı yazımızdan memnun kaldıysanız Google Ceza Analizi ve Kurtulma Yolları yazımıza da göz atabilirsiniz.

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!