Union İstanbul

Kullanıcının Amacı Masaüstü ve Mobil Cihaz Arasında Nasıl Değişir?

Paylaş
İçindekiler

Masaüstü ve Mobilde Kullanıcı Amaçları:

Günümüz dünyasında dijital dünyaya erişim farklı cihazlar sayesinde gerçekleşebilmektedir. Başta masaüstü cihazlar olmak üzere tabletler ve telefonlar (mobil cihazlar) da artık kullanılır durumda. Hatta öyle ki SEO danışmanlığı verdiğimiz sırada görüyoruz ki kullanıcıların ağırlıklı tercihi artık mobil cihazlar oluyor.

Mobil cihazlar denildiğinde aklınıza ilk olarak telefonlar gelmeli. Telefonların taşınma kolaylığı, kişisel olması ve kullanıcı sayısının artması ile SEO camiasına da yön verdiğini söyleyebiliriz. Neden mi? Her şeyden önce Google gibi tarayıcılar mobil cihaz kullanıcılarına özel güncellemeler getiriyor. Bu güncellemelerden biz SEO ajansı olarak da doğrudan etkileniyoruz. Bundan dolayı da çalışmalarımıza yön veriyoruz.

Geçmiş yıllarda inceleme yapıldığında masaüstü kullanıcıların ağırlıkta olduğunu görebiliyoruz. Aramaların %90’lık kısmı buradan geldiği gibi sadece bilgi edinme değil; alışveriş, hizmet alma ve güven kazanma gibi aşamaları da bu cihazla sağlandığını görüyoruz. Ancak Google güncellemeleri ve kullanıcıların amacının da değişmesiyle artış mobil kullanıcıların daha fazla olduğunu söyleyebiliyoruz.

İşte tüm bunlardan dolayı kullanıcı amacı ve trendleri değişiyor. Trendlerin değişimi Google ADS reklamları başta olmak üzere SEO çalışmalarını da farklılaştırıyor. Sonuç olarak güncel trendler ve beraberindeki bilgiler de şu şekilde ortaya çıkıyor:

 

Mobil Aramadaki Trendler

Mobil aramalardaki trendleri tarayıcıların geliştirdiği fonksiyonellik ve kullanıcı amacına göre gözlemlememiz mümkün. Öncelikle kullanıcıların mobil kullanım sırasında ‘Bunları da aradı’ şeklindeki önerilerin çıkması dikkat çekiyor. Geçmiş aramaları göstermesi özellikle markaların tekrar ziyaret edilmesinde, hatırlanmasında rol oynuyor.

Son zamanlarda giderek yaygınlaşan ‘sesli aramalar’ ise mobil kullanıcıların sevdiği trendlerden birisi. Öyle ki araştırma yaparken kullanıcılar yazmakla uğraşmıyor sesi ile istediği yönlendirmeyi veriyor. Bu durumla birlikte de yeni bir trend ve biz SEO ajansları için de farklı çalışma alanları ortaya çıkıyor.

Mobil cihazların elin altında olması aynı zamanda kısa sürede en yakındaki işletmeleri, konumları vs. bulmayı sağlıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki %95 oranında kullanıcı ‘Yakınımdaki…’ şeklinde aramaları mobil cihazlardan yapıyor. Bu durumda aslında yerel SEO çalışmalarımızda mobil kullanıcılarını doğrudan hedeflememiz gerektiğini gösteriyor.

Son olarak tatil yerleri, işletmelerin araştırmaları da mobil cihazlardan sağlanıyor. Otel gibi tatil yerlerini görmek, araştırmak ya da yer ayırtmak adına mobil kullanıcılar daha fazla öne çıkıyor. Hal böyle olunca alışveriş ve hizmet temelli işletmelerin mobil SEO kısmında işlemlerini tamamlaması gerekiyor.

 

Masaüstü Aramadaki Trendler

Her ne kadar SEO danışmanlığı sırasında mobil trendler dikkat edilse de masaüstü arama trendlerini göz artı etmemek gerekiyor. Kullanıcıların günümüzde doğrudan bir siteyi araştırmak istediğinde masaüstü cihazları kullandığı görülüyor. Özellikle dinamik içerikli web sitelerinde bu duruma denk gelmeniz mümkün.

Peki dinamik içerikli web sayfası nedir? Sayfanın sabit kalmayarak özellikle aşağı kaydırdıkça tasarımları sayesinde sürekli bilgi, görsel akışı sağlamasıdır. Kullanıcıyı harekete geçirme olasılığı yüksek olmasından dolayı tarafımızca da çok sık tercih ediliyor.

Diğer taraftan her ne kadar alışveriş vs. için araştırma ve bilgilendirmeler mobil üzerinden yapılıyor olsa da asıl karar masaüstünde veriliyor. Örneğin bir telefon markasını araştırmak için yüksek çoğunluk mobil cihazları kullanıyor. Bilgi aldıktan sonra sipariş verme ve alışveriş yapmak için ise masaüstü cihazların hala yüksek bir oranı bulunuyor.

Son olarak masaüstü cihazların form doldurma, anket yapma, uzun süreli işlem gerektiren durumlarda masaüstü kullandığı da bir gerçek. Kullanıcıların küçük ekranlarda zorlu işlem yapmak yerine bilgisayarlarda bu işlemi çok daha kolay yapacağını düşünerek tercihini belli ediyor. Bu tarz durumlarda SEO danışmanlığı kapsamında masaüstü kullanıcılarını hedeflemekteyiz.

 

SEO’lar Mobil Cihazlar için Masaüstünden Farklı Şekilde Optimizasyon Yapılmalı mı?

Temel anlamda SEO ajansı yapacağı çalışmaları planlayarak ilerlemelidir. Ajans olarak bizler de bu yönde doğru planlamanın etkilerini görüyoruz. Peki iki taraf için de farklı optimizasyon gerekir mi? Bu soruya hem evet hem de hayır cevabını verebiliriz. Nasıl mı?

Evet diyebiliriz çünkü her şeyden önce mobil ve masaüstü görünümü değişiktir. SEO’da sitede geçirilen süre önemli olduğundan tasarımdan ötürü sitelerin uyumlu olması gerekir. Optimizasyon için siteyi mobil uyumlu yapma kodu kullanılabilir. Aynı zamanda yazılımsal olarak da CSS mobil uyumlu yapma seçenekleri değerlendirilebilir.

Diğer taraftan mobil ve masaüstü kullanıcı trendlerine göre de farklı reklamlar çıkarılabilir. Örneğin Google ADS oluştururken mobil kullanıcıları için daha çok bilgi verme, trafik çekme amacıyla planlama yapılabilir. Ancak alışveriş yapma ya da form doldurma gibi amaçlar adına masaüstü kullanıcılar hedeflenerek reklamlar oluşturulabilir.

Mobil cihaz ve masaüstü farklı şekilde SEO optimizasyonu gerektirir mi? Bazı noktalarda da hayır denebilir. Kullanıcı deneyimi tasarımı hem mobil hem de masaüstü için tasarlanır. Bu yüzden temanızı buna göre seçeceğinizden ayrı bir çalışma gerektirmeyecektir.

Diğer taraftan içerikleriniz ve dinamik web site görünümü de her iki kullanım aşamasında da önemlidir. SEO’nun da temellerini oluşturduğu için ayrı ayrı bir tasarlamaya gerek duymayabiliriz. Burada önemli olan; sitenin amacı, hedef kitlenin deneyimi ve SEO çalışmalarımız olacaktır.

Sonuç olarak her site için ortak bir karar vermek zordur. Kullanıcı deneyimi tasarımı oluşturmakla başlayan bu süreci hedef kitle de düşünülerek irdelemek gerekir. SEO danışmanlığı verdiğimiz bu kapsamda marka ya da sitelere kişisel bir yaklaşım güderek ihtiyacına bağlı olarak bu duruma karar verdiğimizi söylemeliyiz.

 

Web Siteniz Neden Mobil Uyumlu Olmalı?

Aslında bu aşamaya kadar bahsettiğimizi tüm unsurlar web sitenizin neden mobil uyumlu olması gerektiğini açıklıyor. Kullanıcı deneyimi artık mobil cihazlara ciddi anlamda kayıyor. Hatta bunu araştırmalar sonucu elde edilen şu istatistiklerle de anlayabilirsiniz:

Kullanıcı AmacıMobil CihazlarMasaüstü Cihazlar
Haftalık ürün arama%56%37
Fiyat Karşılaştırma%52%34
Yorum Okuma%46%28
Ürün Satın Alma%35%15

Verilen bu istatistikler haftalık olarak hesaplanarak saptanmıştır.

Bahsedilen istatistiklere baktığınızda mobil cihazların üstünlüğü apaçık bir şekilde kendini gösteriyor. Hal böyle olunca web siteniz eğer mobil uyumlu değilse ciddi bir trafik kaçırdığınız anlamına gelecek. Bundan dolayı marka ortaklarımızın web sitelerini mobil uyumlu olacak şekilde tasarlıyor ya da değişimini sağlıyoruz.

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!