Union İstanbul

Radyo Reklamları

Radyo reklamları geçmişten günümüze yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisidir. Radyoların günümüzde her ne kadar kullanım alanı azalsa da belirli bir kitlesi hala yaygın olarak bulunmaktadır. Hal böyle olunca markaların; kendi ismini ve hizmetini duyurmak amacıyla bu tarz reklamlar oluşturduğu görülmektedir. Medya planlama ve satın alma süreçleri, radyo reklamları aracılığıyla hedef kitleye etkili bir şekilde ulaşmayı hedefler. Bu süreç, hedef kitleye etkili bir şekilde ulaşmayı sağlamak ve markanın mesajını doğru bir şekilde iletmek amacıyla çeşitli medya kanallarının planlanması ve satın alınması işlemlerini içerir.

Güncel radyo reklamları geçmişte olduğu gibi farklı amaçlar gütmektedir. Yerel ya da merkezi radyo kanallarında reklamlar sayesinde var olan hedef kitlesine erişebilirsiniz. Buradan hareketle reklam projenizdeki amacınıza göre markanızın adını duyurabilir ya da hizmetinizi satın almasına katkıda bulunabilirsiniz.

Radyo Reklamları Nelerdir?

Radyo kanalları aracılığıyla dinleyicilere ulaştırılan reklam türleridir. TV reklamları ile kıyaslandığında özellikle görsellikten yoksun olduğundan sadece konuşarak ikna kabiliyeti sağlanmalıdır. Burada geçmişten günümüze kullanılmasından dolayı farklı taktikler geliştirilmiştir. Günümüzde azalmış olsa da hala aktif olarak ciddi bir hedef kitleye sahiptir.

Radyo frekansları aracılığıyla sesli bir şekilde dinleyicilere hitap edilmektedir. Çoğu zaman seslendirme sanatçılarından da yararlanılmaktadır. Diğer taraftan şarkı gibi akılda kalıcı melodilerin kullanılması bu reklam türlerinde yaygın olarak görülmektedir. Tasarım aşaması değişiklik gösterse de özellikle gün içerisinde araç kullanıp radyo kullanan bireyler hedeflenmektedir. 

Radyo Reklamı Nasıl Olmalı?

TV reklam verme sırasında olduğu gibi radyo reklamları adına da özenli bir çalışma yapılması gerekmektedir. Bundan dolayı reklamların planlanması aşamasında bazı etkenlere göz atılmasında fayda bulunmaktadır. Bir radyo reklamını oluşturan unsurlar hakkında bilgi sahibi olmalı, buna göre reklam tasarımı oluşturulmalıdır.

Genel itibari ile radyo reklamları öncelikle dikkat çekici olmalıdır. Burada dikkat çekecek olan unsur süregiden hayat ya da yolculuk sırasında araç içerisindekilerin dikkatini toplamalıdır. Bunu yaparken ses ve unsurlarından fayda elde edilmelidir. Özellikle farklı ses tonları ya da etkileyici müzikler sayesinde dikkati doğrudan çekmeniz gerekecektir.

Radyoda Reklam Yapım Aşamaları Nelerdir?

Güncel radyo reklamları sanıldığının aksine ciddi bir prodüksiyona sahiptir. Farklı aşamalardan geçerek yayına hazır hale gelmesi hedeflenmektedir. Bu aşamada reklam verecek marka ile reklam ajansı arasında sürekli bir iletişim hali olmaktadır. Kısaca var olan aşamalar şu şekildedir:

Aşamalar
Açıklamalar
Bilgilendirme ve Talepler

Firma sahibinin beklentileri ve talepleri doğrultusunda reklam çalışmaları yapılır. Eğer reklam ajansı ile çalışıyorsanız tecrübeye bağlı olarak firma tarafından da gerekli bilgilendirmeler yapılarak ortak bir karara varılacaktır.

Senaryo ve Planlama

Ürün, hizmet ya da markanın tanıtılmasına dair genel çerçeve belirlenmektedir. Senaryo olarak da adlandırılan bu kısımda aşamalar netleştirilerek ilerleme sağlanmaktadır.

Seslendirme ve Diğer Ses Çalışmaları

Reklamı seslendirecek bireylerin çalışma gösterdiği kısımdır. Olacaksa eğer reklam müziği konusunda da eksikler giderilerek parça ortaya çıkarılmaktadır.

Prodüksiyon

Alınan ses kayıtlarının mixlenmesi, gerekli kesim ve birleşimlerinin yapılması ile prodüksiyon tamamlanacaktır. Ses yani reklam artık kullanıma hazır hale gelmektedir.

Reklamın Yayınlanması

Yayınlanacak radyo frekansları, aralıkları ve saatleri belirlenerek reklam yayına girecektir. Dinleyiciler ile buluşarak hayata geçtiği kısımdır.

5141097 1

Radyo Reklamları: Union İstanbul ile Faydaları

Genel itibari ile Union İstanbul firmamızla çalıştığınız takdirde:

• Talep ve beklentilere uygun reklam çalışmaları,
• Detayları düşünülmüş reklam planlamaları,
• Bütçeye uygun reklam fiyatları,
• Kısa sürede hazır olacak reklam türleri,
• Farklı alanlarda değişik yayın süresi gibi faydalar elde edebilirsiniz.


En iyi radyo reklamları ile tanışmak, markanıza katkı sağlamak istiyorsanız Union İstanbul firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Reklam alanında sağladığımız profesyonel çalışmalar neticesinde siz de faydalardan yararlanın. Böylece belirli reklam bütçenizi doğru şekilde kullanabilir beraberinde farklı hedef kitlelerine kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Yılların tecrübesi ile oluşturduğumuz geleneksel ve dijital reklam çalışmalarımız sırasında sizlere en iyi faydayı sunmayı hedefliyoruz. Bu aşamada radyo reklam türlerini oluşturmakla birlikte yayına alınmasına kadar olan süreci takip ediyoruz. Siz de markanıza yakışır reklamlarla tanışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Radyo Reklam Türleri

Günümüz şartlarında kullanımda olan radyo reklamları kendi içerisinde bazı türlere ayrılmaktadır. Her bir tür kabaca farklı amaca hizmet etmektedir. Ancak nihai hedef kitlenin dikkatini çekerek hizmeti tanıtmak ya da satmak üzerine kuruludur. Genel itibari ile reklam türleri şu şekilde sınıflandırılabilmektedir:

Kamu Reklamları ve İlanları

Daha çok resmi bilgilendirme ve reklam çalışmaları için tercih edilmektedir. Buradaki reklam çalışmaları görece daha kısa süreli olmaktadır. Aynı zamanda reklamı sunan kişi radyo programını yöneten spiker olmaktadır. Spiker tarafından yayına ara verilerek kısa bir bilgilendirme yapılarak reklam gerçekleşecektir.

Dramatik Tasarımlı Müzikli Reklamlar

Reklam ajansları tarafından aktif olarak sunulan reklam türüdür. Radyo reklamları arasında en çok dikkat çeken türlerden birisidir. Senaryo üzerine kurulu olup alt kısımda şarkı ya da dramatik müziklerin eşlik ettiğini görebilirsiniz. Böylece daha fazla duyu ortama katıldığından etkileyicilik oranı da yükselecektir.

Program Reklamları

Bir yayın içerisinde birden fazla firmanın art arda reklamının yapılmasıdır. Özel olarak reklam ajansı tarafından çalışma yapılabildiği gibi beraberinde de yayın yapılan radyo frekansı tarafından da oluşturulabilir. Uzun süreli reklam kuşağı olduğundan etkileyicilik durumu değişiklik gösterecektir.

Özel Tanıtıcı Programlar

Tanıtıcı reklamlar bir hizmet, proje ya da markaya özel olarak hazırlanmaktadır. Program olarak hesaplanan bu reklamların süresi daha fazladır. Ciddi bir prodüksiyon ve profesyonel çalışma gerektirir. Bu yüzden reklam ajansları ile çalışarak oluşturulması gerekecektir.

m003t0501 a radio 30jun22 e1697719420794
Bize Ulaşın
Buradan bize ulaşabilirsiniz.
Image 10
SIKÇA SORULAR SORULAR

Güncel radyo reklam fiyatları; türe, süreye göre değişiklik göstermektedir. Reklam verecek marka tarafından belirtilen talepler de etkileyici olacaktır. Fiyatlandırmalar hakkında net bilgi alabilmek için fiyat teklifi almak gerekecektir.

Kısaca radyo reklamı hazırlarken şunlara dikkat edilmelidir:

  • Hedef kitle belirlenmeli.
  • Reklam veren firmanın talepleri dinlenilmeli.
  • Profesyonel reklam ajansı ile çalışılmalı.
  • Senaryo detayları ile birlikte hazırlanmalı.
  • Kapsamlı bir prodüksiyon işlemi sağlanmalı.
  • Kısa sürede hizmet hazırlanarak geç kalınmadan yayına girmeli.
  • Yayın saatleri doğru saptanmalı.

Reklam çalışmaları kullanılacak türe göre değişiklik göstermektedir. Radyo reklam çalışmaları genellikle bir ajans eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Senaryo ve planlama sonrası ses kayıtları alınır. Son aşamada prodüksiyon işlemleri biterek reklam yayına hazır hale gelmektedir.

Güncel olarak kullanılan radyo reklam türleri 4 adettir. Bunlar; kamu reklamları, özel reklam programları, program reklamları (sürekli reklamlar), dramatik & müzikli reklamlar şeklindedir. İhtiyaca, markaya ve bütçeye göre bu dört reklam türünden birisi kullanılabilmektedir.

5141101 e1697185555331