TV REKLAMLARI

TV Reklamları neden önemli? TV Reklamlarının avantajları nelerdir?

Geleneksel medya olarak adlandırılan televizyonun popülerliğini korumakta. Günümüzde reklam denince akla ilk gelen mecra televizyon oluyor. Bu sebepten büyük markalar reklam verirken sıklıkla televizyonu tercih ediyor. Sizler de markanızı büyütmek ve hedef kitlelere hızlı bir erişim sağlamak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Her evde bulunan bir araç olan televizyon hedef kitleyi genişleterek daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmayı sağlar. Hızlı bir şekilde oldukça fazla erişim avantajı bulunur.  Televizyon kanallarının öncelikli olarak reklam kuşaklarında ve kanalların belirledikleri diğer özel alanlarda özel uygulamalar olarak verilen konvansiyonel reklam türlerinden biridir.

Bu TV reklamcılığı mecrasında reklam vermek için; iletişimi yapılacak markanın briefi doğrultusunda ilgili mecralar ile iletişime geçilerek kullanım detayları verilir ve bu doğrultuda satın alma yapılır. TV reklamı fiyatları birçok etkene bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Televizyon Reklamlarının Önemi

Reklamcılığın yaygınlaşmasının en büyük öncülerinden biri televizyonlar olmuştur. İnternet ve sosyal ağların popülerleşmesinden önceye dayanan televizyon reklamları bir kültür haline gelmiştir. Neredeyse her evde en az bir adet bulunan televizyon kitlelere hitap etmenin en kolay araçlarından biridir. Markasını tanıtmak ya da büyümek isteyen çoğu firma televizyon reklamlarına başvurur. 

Televizyon Reklamı Vermenin Avantajları

Televizyon her yaş grubuna hitap eden araçlardan biridir. Reklamların her yaştan ve her kesimden kullanıcılara ulaşmasını en hızlı sağlayan türlerin başında yer alır. İzleyicilerin reklamlar ile bağ kurduğu ve karakterlerin yerine kendilerini koydukları araştırmalar ile belirlenmiştir. Televizyon reklamlarının avantajları;

 • Hedef kitle oldukça geniştir.
 • Yayılma hızı yüksektir.
 • Geri dönüşler olumludur. 
 • En klasik reklam araçlarından biridir. 
 • İkna gücü yüksektir. 

Televizyon Reklamları ile Markanızı Büyütün

İşletme, marka ya da kurumların bilinirliğini artırması ve potansiyel müşteri kitlelerine ulaşabilmesi için sıklıkla reklam çalışmaları yapılır. Reklam çalışmalarının profesyonel bir ekip ile yapılması en iyi sonucu almak için gereklidir. Yüksek maliyeti olan televizyon reklamlarının bütçe planlaması, senaryo hazırlanması, görsel efektleri ve oyuncu seçimi gibi pek çok aşaması vardır.

Bu aşamaları titizlik ile yapan uzman ekibimiz sizin ve markanız için en iyi sonuçları hedefliyor. Reklam çalışmaları yaptığımız sektörlerin araştırma, analiz ve raporlamalarını sistematik bir şekilde ilerleterek öne çıkmanızı sağlıyoruz. Bütçeyi en iyi şekilde kullanarak sizler için en yaygın olan basın organlarında dikkat çekmeyi hedefliyoruz. 

Alanınızda farkınızı göstermek ve kitlelere ulaşmak isterseniz televizyon reklamları hizmetimizden yararlanmalısınız. İstanbul TV Reklamları başta olmak üzere, Bursa tv reklamları, ankara tv reklamları ve konya tv reklamları olmak üzere Türkiyedeki tüm iller için hizmet vermekteyiz.

Televizyon Reklamlarında Ayrıcalık: Unionistanbul

Televizyon reklamları, markaların hedef kitlelerine ulaşması ve onların dikkatini çekmesi için en etkili araçlardan biridir. Bu nedenle, reklam verenlerin reklam verme sürecinde doğru kararlar alması ve hedef kitlelerini en iyi şekilde tanıması gerekmektedir.

Unionistanbul, televizyon reklamcılığı konusunda güçlü bir network’e sahiptir. Ajans, farklı televizyon kanalları ve yapımcılarla çalışarak, reklam verenlerin hedef kitlelerine en iyi şekilde ulaşmasını sağlamaktadır.

Televizyon reklam kampanyalarının izleme ve analiz sürecini iyi bir şekilde yönetmektedir. Ajans, reklam kampanyalarının performansını detaylı bir şekilde analiz ederek, gelecek kampanyalar için gerekli öğrenimleri sağlamaktadır.

tv-reklamlari-nedir

Ana Kanallar (Dakika Bazlı Rating Ölçümü Yapılan ve İzlenirliği Yüksek Olan Kanallar)

 • Sektör: Reklamı yapılacak firma/marka/ürün/hizmetin hangi sektörde olduğu. Örneğin; İnşaat ve Finans sektörleri daha yüksek fiyat yapısı ile ilerlerken; FMCG ve Gıda sektörlerinde yıl boyu iletişimin de etkisiyle daha düşük fiyatlar gözükmektedir.
 • Dönemsellik: Reklamın hangi dönemde yayında olacağı. Örneğin; Temmuz-Ağustos-Ocak-Şubat aylarında fiyatlar düşüş gösterirken; ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde talebin de etkisiyle mecralar en yüksek fiyat yapısına ulaşmaktadır.
 • Kanal Bazında Fiyat Politikası: Kanalların yapım ve içerik maliyetlerine göre kanal bazında fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir.
 • Yayın Saati: Reklam spotunun sabah veya akşam yayına girmesi fiyatta farklılığa yol açacaktır. Örneğin; sabah 10:00’da başlayan bir kadın programının rating maliyeti, akşam 20:00’da başlayan bir dizinin rating maliyetinin yaklaşık 1/3’ü oranındadır.
 • Program: Yapım maliyetine ve kanalın programı konumlandırmasına bağlı olarak aynı saatte başlasa dahi aynı kanalın programları arasında fiyat farkı olabilmektedir.
 • Rating: Programın üretmiş olduğu rating, reklam maliyetinizi etkileyen çarpanlardan biridir.
tv reklamlari nasil yapilir

Ana Kanallar 1 Spot Maliyeti Hesaplama: Spot Süresi x Rating x CPP (Cost per Rating Point)

Tematik Kanallar (Dakika bazlı rating ölçümü yapılmayan ve genele değil de belirli bir temaya (haber, spor, müzik, belgesel, yemek vs.) bağlı yayın yapan kanallar)

 • Bu kanallarda sektör ve dönemsellik fiyatlara çok fazla yansımazken; fiyat farkı opt (off prime time) ve pt (prime time) saatleri arasında olmaktadır.

Tematik Kanallar 1 Spot Maliyeti Hesaplama: Spot Süresi x Birim Saniye Fiyatı

TV reklam modellerini ise şu şekilde özetleyebiliriz;

 • Kuşak Reklam: Kanalların reklam yayını için açtıkları aralarda çıkan reklamlara kuşak reklam denilmektedir.
 • Bant Reklam: Program yayını devam ederken ekranın altında çıkan (alt bant) veya TV ekranının üstünden altına doğru gelen (akar bant) reklamlardır. 8 veya 10 saniyedir.
 • Sponsorluk Reklamları: Program bazında verilen reklamlardır. “Sunar-Sundu-Devam Ediyor-Devam Edecek” şeklinde markanın reklamı yapılır. 5’er saniyelik reklamlardır.
 • Jenerik Reklamları: Kanalların reklam kuşaklarından önce ve sonra, anlaşmaya bağlı olarak sadece opt, sadece pt veya tüm gün çıkabilen ve dönemsel olarak satın alınan reklam türüdür. 5’er saniyelik reklamlardır.
 • Ürün Yerleştirme: Reklamı yapılacak ürün veya hizmetin uygunluğuna bağlı olarak seçilen programda, seçili ürünün yayın akışına bağlı olarak ekrana gelmesi. 3-5 saniye aralığındadır.
 • Senaryo Entegrasyonu: Ürüne veya hizmete uygun programda, reklamı yapılacak ürün veya hizmetin oyuncular tarafından senaryo içerisinde reklamının yapılması. 60 saniyedir.

TV reklam süreleri; her kanal için aynıdır. RTÜK kararına göre her kanalın 1 saat içerisinde maksimum 12 dakika (1 saatin %20’si) reklam verme hakkı vardır. Bu süreler ölçüm sonucu takip edilip raporlanmaktadır. Süreyi aşan kanallar RTÜK kararınca cezalandırılmaktadır.

Union İstanbul olarak bizler ise bu süreçte TV’de yayın yapılabilecek tüm reklam modellerinde hizmet vermeyi mevcut ve potansiyel markalarımız için sürdürüyoruz.

Yaptığımız işte doğru sonuca ulaşmanın yolunun öncelikli olarak markayı/hizmeti tanımaktan geçtiğini biliyor ve bu doğrultuda ilk olarak hedef kitle analizi yapıyor ve bu hedef kitlenin mecra tüketim alışkanlıklarına bakıyoruz. Çıkan sonucu rekabet ile bütünleştirip mecra seçimlerinde optimum seviyeyi sağlıyoruz.

tv reklamlari

Geleneksel medyanın ana mecrası olan TV’de; yüksek satın alma gücümüz, efektif planlama deneyimimiz ve eksiksiz & zamanında raporlama hassasiyetimiz ile birlikte hizmet vermeye devam etmekten mutluluk duyuyoruz.

Benzer İçerikler

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM