Union İstanbul

5236136 1

Tv Reklamları

TV reklamları, günün farklı saatlerinde yayına girmek üzere oluşturulan özel çalışmalardır. Markaların; ismini, ürününü ya da hizmetini duyurması adına oluşturulmaktadır. Ajanslar tarafından ciddi bir efor sarf edilerek oluşturulan bu reklamların izleyici üzerinde etkisi büyüktür. Özellikle yapılan psikolojik çalışmalar ile davranışlar üzerinde değişim yaratması hedeflenir. Marka değerine ciddi bir etkisi olan bu reklamların farklı yöntemleri bulunur. Her bir yöntem kendi içerisinde birden fazla amaca hizmet eder. Ancak bu amaçlara hizmet etmek adına doğru bir ajans ile çalışmak gerekir. Eğer siz de bütçenize uygun, etkileşimi yüksek televizyon reklamları oluşturmak isterseniz hemen Union İstanbul firmamızla iletişime geçin.

Resmi Anlaşmalı Olduğumuz TV Kanalları

Televizyon Reklam Ajansı

Günümüzde çok farklı TV reklamları sunulmaktadır. TV reklam yaratıcılığı bu aşamada ortaya çıkacaktır. Çünkü kullanılan yöntem fark etmeksizin planlama aşamasında izleyici düşünülerek hareket edilmelidir. Aksi takdirde verilen reklamların bir anlamı olmayacak, etkileşim yaratmayacaktır. Televizyon reklamcılığı kapsamında verilen reklam türleri şu şekildedir:

• Bant Reklamları: Bant reklam nedir? Program, dizi devam ederken ekranın alt kısmında verilen reklamlardır. Ortalama olarak ekranın %20’sini kapsamaktadır. Şerit reklam olarak da adlandırıldığı görülmektedir.

• Spot Reklamları: Spot reklamı nedir? Ekranın tamamını kaplayan ve kendine özel bir vakti bulunan reklamlardır. Dizi, programa geçilmeden verilebilmektedir. Reklam kuşağında ciddi bir öneme sahiptir. Süre açısından bir kısıtlaması yoktur.

• Kuşak Reklamları: TV reklamları arasında en çok görülen reklam türüdür. Müzik, mesaj ve slogan alt yapısına dayanmaktadır. Sessiz ve sesli izlendiğinde bir mesaj vermesi hedeflenmektedir. Ajanslar tarafından sıkı bir projelendirme ile oluşturulur.

• Sponsorluklar: Dizi ya da programa sponsor olan markaların, bu yayınlar girmeden önce kendine özel yer bulmasıdır. ‘….sunar, sundu’ gibi kelime ve cümlelerle ifade edilerek yayına geçilmektedir.

• Ürün Yerleştirmeleri: Dizilerin yayın saatleri prime-time olarak adlandırılır ve en çok izleyici olan vakitlerdir. İzleyicinin dikkatini çekmek adına özellikle dizilerde ürün yerleştirmeleri yapılarak reklamlar gerçekleşir.

Televizyon Reklamları ile Markanızı Büyütün

TV reklam trendleri ile markanızın değerinde artış meydana getirebilirsiniz. Gündüz kuşağı ya da prime-time dönemi fark etmeksizin siz de Union İstanbul firmamızla reklam bütçesi oluşturabilirsiniz. Geniş izleyici kuşağına oluşturacağınız özel reklam stratejileri ile markanızdaki değişimi ve gelişimi birlikte gözlemleyelim.

Her yaştan kitleye hitap etmesinden dolayı kısa sürede etkileşim alan TV reklamları değişik tarzlarda oluşturulur. Fakat tarzı fark etmeksizin marka değerini bilinir kılmak önem taşır. Siz de TV reklam bütçesi kapsamında oluşturacağınız çalışmalar ile doğru orantılı olacak şekilde markanızı değerli hale getirin. Daha fazla izleyicinin zihninde yer edinerek, pazarda alanınızı geliştirin. 

İşletme, marka ya da kurumların bilinirliğini artırması ve potansiyel müşteri kitlelerine ulaşabilmesi için sıklıkla reklam çalışmaları yapılır. Reklam çalışmalarının profesyonel bir ekip ile yapılması en iyi sonucu almak için gereklidir. Televizyon reklam ajansı ile çalışarak ürününüzü veya hizmetinizi geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Group 385

Tv Programına Reklam Ver

Mutlu Müşteri
0 +
Proje
0 +
Profesyonel Ekip
0 +
Kanal
0 +

Televizyon Reklamlarının Önemi ve Rolü

TV Reklamları neden önemli? TV Reklamlarının avantajları nelerdir?

Geleneksel medya olarak adlandırılan televizyonun popülerliğini korumakta. Günümüzde reklam denince akla ilk gelen mecra televizyon oluyor. Bu sebepten büyük markalar reklam verirken sıklıkla televizyonu tercih ediyor. Sizler de markanızı büyütmek ve hedef kitlelere hızlı bir erişim sağlamak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Açık hava reklamları ve Tv reklamları, medya planlamasının temel unsurlarıdır. Bu iki reklam türünün etkin bir şekilde entegre edilmesi, markaların pazarlama stratejilerinin başarısında kritik bir rol oynar. Her ikisi de, geniş kitlelere ulaşmak ve güçlü bir marka bilinirliği oluşturmak için kullanılabilir güçlü araçlardır.

Her evde bulunan bir araç olan televizyon hedef kitleyi genişleterek daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmayı sağlar. Hızlı bir şekilde oldukça fazla erişim avantajı bulunur. Televizyon kanallarının öncelikli olarak reklam kuşaklarında ve kanalların belirledikleri diğer özel alanlarda özel uygulamalar olarak verilen konvansiyonel reklam türlerinden biridir.

Bu TV reklamcılığı mecrasında reklam vermek için; iletişimi yapılacak markanın briefi doğrultusunda ilgili mecralar ile iletişime geçilerek kullanım detayları verilir ve bu doğrultuda satın alma yapılır. TV reklamı fiyatları birçok etkene bağlı olarak değişkenlik gösterir. Reklam ajansı ile hedef kitlenize ulaşın, markanızın sesini duyurun!

Group 397

Reklamcılığın yaygınlaşmasının en büyük öncülerinden biri televizyonlar olmuştur. İnternet ve sosyal ağların popülerleşmesinden önceye dayanan televizyon reklamları bir kültür haline gelmiştir. Neredeyse her evde en az bir adet bulunan televizyon kitlelere hitap etmenin en kolay araçlarından biridir. Markasını tanıtmak ya da büyümek isteyen çoğu firma televizyon reklamlarına başvurur.


Siyah-beyaz ekranlardan günümüzde renkli ve üst düzey görüntülemeye ulaşan televizyonlar, farklı hizmetler vermektedir. Başlangıçta sadece eğlence ve bilgi verme, haberleşme amacı gütse de durum artık çok daha farklı. Özellikle TV reklamcılığı çıktığından beri izleyiciler üzerinde harekete geçirici davranışların sergilenmesi hedeflenmektedir.

Farklı sektörlerde yer alan markalar adını duyurmak ve hedeflediği kitleye ulaşmak adına TV reklamları vermektedir. Bu reklamların yayınlanma saati, tipi, verdiği mesajı değişir. Ancak görünüm değişiklik gösterse de televizyon reklamcılığı karşısında genel bir hedef vardır: Mesajı ver, amaca hizmet et. Ortalama olarak izleyiciler üzerindeki etkileri ise şu şekilde sıralanabilir:

1

Marka Bilinirliği

Markaların dijital reklam kanalları ile belirli bir kitleye ulaşması elbette mümkündür. Ancak geleneksel medyadan uzak kalmamak adına televizyon reklamları oluşturması gerekir. Günümüzde milyonlarca kişi tarafından izlendiği düşünüldüğünde marka bilinirliği arttırmanın en kolay yoludur.

Bizzat reklam kuşağına katılım sağlayabileceğiniz gibi ürünlerinizi en çok izlenen program ve diziler arasında da yer verebilirsiniz. Oluşturulan bütçe ve planlamaya bağlı olarak markanızı farklı kitlelere yayabilirsiniz. Özellikle dijital kanallar ile desteklediğinde hedeflediğiniz alana ulaşım sağlamanız daha kolay olacaktır.

2

Ürün/Hizmet Tanıtımı

Televizyon reklamları elbette temelde bir ürünü, hizmeti tanıtmayı içerecektir. Kullanıcı yani izleyiciler tarafından bu ürün/hizmete aşinalık sağlanır. Olası bir ihtiyaç durumunda firmanız aklına gelir. Öte yandan vereceğiniz hizmete bağlı olarak anlık etkileşim alma olasılığınız da yüksektir. İzleyicilerin potansiyel müşterileriniz olmasını sağlayabilirsiniz.

3

Tüketici Davranışları Üzerindeki Etkisi

Televizyon reklamları elbette temelde bir ürünü, hizmeti tanıtmayı içerecektir. Kullanıcı yani izleyiciler tarafından bu ürün/hizmete aşinalık sağlanır. Olası bir ihtiyaç durumunda firmanız aklına gelir. Öte yandan vereceğiniz hizmete bağlı olarak anlık etkileşim alma olasılığınız da yüksektir. İzleyicilerin potansiyel müşterileriniz olmasını sağlayabilirsiniz.

TV Reklamları Tasarlama ve Üretme Süreci

TV reklamları belirli bir tasarlama ve üretme sürecinden geçmektedir. Her bir aşama kendi içerisinde ayrı öneme sahiptir. Dijital reklamlara kıyasla daha katmanlı bir durum söz konusudur. Bu yüzden TV reklam fiyatları da dijitalden değişiklik gösterir. Ortaya konan emek ve hizmet neticesinde güncel fiyatlandırmalar için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Genel itibari ile reklam tasarlama ve üretime sürecinin başlangıcı marka temsilcileri ile görüşmekle başlar. Burada markanın hedefleri saptanmaktadır. Markanın bilinirliğini mi arttırmak amaç yoksa ürün satışına yöneltmek mi hedefi var? Bu tarz sorularla temel beklentiler alınır.

Bütçeye dair detaylar konuşulur ve sonrasında hedef kitlesi saptanır. Böylece genel bir stratejinin ortaya koyulması hedeflenir. Strateji aşaması en önemli noktadır. Doğru oluşturulmayan strateji TV reklamları arasında kaybolup gitmeye neden olur.

Son olarak üretime sürecine geçilir. Burada yazarlar tarafından senaryo, gidişat ve slogan belirlenir. Reklama uygun müzik tasarımı ve görsel alt tabanlar oluşturulur. Reklamda oynayacak varsa kişi ya da kişiler ile anlaşma sağlanır. Reklam içeriğine göre çekim ekipmanları ile gerekli görüntüler alınıp montajlanarak yayına hazır hale getirilir

Group 390

Televizyon Reklamı Vermenin Avantajları

TV reklam süreleri izleyicilere yüksek miktarda olacak şekilde sunulur. Bu yüzden bu tarz reklamları vermenin farklı avantajları bulunmaktadır. Genel olarak avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

→ Geniş Kitleye Ulaşma: Her yaştan bireyin televizyon izlediği düşünüldüğünde, geniş bir kitleye ulaşılır. Kısıtlı kalmaksızın sağlanan bu durum neticesinde pazarda ciddi bir pasta kapma olasılığınız yüksektir.

→ TV Olan Her Yerde Erişim: Televizyon kullanımının neredeyse her evde olduğu düşünüldüğünde erişilmesi zor olmaz. İzleyicilerin sadece evde değil, kafe gibi farklı alanlarda da bu reklamlara maruz kaldığı görülür.

→ Uzun Süreli Yayın: Kısa süreli reklamlardan ziyade belirli bir dönem boyunca televizyonda reklam akışı sağlanır. Bütçenize göre bu reklamlar sayesinde günün belirli ya da her saatinde sürekli reklam yapma olanağı elde edersiniz.

→ Profesyonel Çalışma ve Etkileyicilik: Dijital reklamlara kıyasla daha profesyonel çalışmalar gerçekleştirilir. Bu durum özellikle eski kuşak insanlarda ‘marka değerini’ üst sıraya taşır. Güvenirlik artar, markanın bu yönde prestij elde ettiği görülür

Televizyon Reklamlarında Ayrıcalık: Unionistanbul

Televizyon reklamları, markaların hedef kitlelerine ulaşması ve onların dikkatini çekmesi için en etkili araçlardan biridir. Bu nedenle, reklam verenlerin reklam verme sürecinde doğru kararlar alması ve hedef kitlelerini en iyi şekilde tanıması gerekmektedir.

Televizyona reklam vermek ne kadar? Unionistanbul, televizyon reklamcılığı konusunda güçlü bir network’e sahiptir. Ajans, farklı televizyon kanalları ve yapımcılarla çalışarak, reklam verenlerin hedef kitlelerine en iyi şekilde ulaşmasını sağlamaktadır.

Televizyon reklam kampanyalarının izleme ve analiz sürecini iyi bir şekilde yönetmektedir. Ajans, reklam kampanyalarının performansını detaylı bir şekilde analiz ederek, gelecek kampanyalar için gerekli öğrenimleri sağlamaktadır. Televizyon reklam fiyatları bütçe dostu bir seçenek olmayabilir, fakat geniş kitlelere ulaşmak ve marka bilinirliği oluşturmak için etkili bir yöntem olabilir.

Ana Kanallar
(Dakika Bazlı Rating Ölçümü Yapılan ve İzlenirliği Yüksek Olan Kanallar)

→ Sektör: Reklamı yapılacak firma/marka/ürün/hizmetin hangi sektörde olduğu. Örneğin; İnşaat ve Finans sektörleri daha yüksek fiyat yapısı ile ilerlerken; FMCG ve Gıda sektörlerinde yıl boyu iletişimin de etkisiyle daha düşük fiyatlar gözükmektedir.

→ Dönemsellik: Reklamın hangi dönemde yayında olacağı. Örneğin; Temmuz-Ağustos-Ocak-Şubat aylarında fiyatlar düşüş gösterirken; ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde talebin de etkisiyle mecralar en yüksek fiyat yapısına ulaşmaktadır.

→ Kanal Bazında Fiyat Politikası: Kanalların yapım ve içerik maliyetlerine göre kanal bazında fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir.

→ Yayın Saati: Reklam spotunun sabah veya akşam yayına girmesi fiyatta farklılığa yol açacaktır. Örneğin; sabah 10:00’da başlayan bir kadın programının rating maliyeti, akşam 20:00’da başlayan bir dizinin rating maliyetinin yaklaşık 1/3’ü oranındadır.

→ Program: Yapım maliyetine ve kanalın programı konumlandırmasına bağlı olarak aynı saatte başlasa dahi aynı kanalın programları arasında fiyat farkı olabilmektedir.

→ Rating: Programın üretmiş olduğu rating, reklam maliyetinizi etkileyen çarpanlardan biridir.

Group 391 e1698057872681

→ Ana Kanallar 1 Spot Maliyeti Hesaplama: Spot Süresi x Rating x CPP (Cost per Rating Point)

Tematik Kanallar (Dakika bazlı rating ölçümü yapılmayan ve genele değil de belirli bir temaya (haber, spor, müzik, belgesel, yemek vs.) bağlı yayın yapan kanallar)

Bu kanallarda sektör ve dönemsellik fiyatlara çok fazla yansımazken; fiyat farkı opt (off prime time) ve pt (prime time) saatleri arasında olmaktadır.

→ Tematik Kanallar 1 Spot Maliyeti Hesaplama: Spot Süresi x Birim Saniye Fiyatı

TV reklam modellerini ise şu şekilde özetleyebiliriz;

→ Kuşak Reklam: Kanalların reklam yayını için açtıkları aralarda çıkan reklamlara kuşak reklam denilmektedir.

→ Bant Reklam: Program yayını devam ederken ekranın altında çıkan (alt bant) veya TV ekranının üstünden altına doğru gelen (akar bant) reklamlardır. 8 veya 10 saniyedir.

→ Sponsorluk Reklamları: Program bazında verilen reklamlardır. “Sunar-Sundu-Devam Ediyor-Devam Edecek” şeklinde markanın reklamı yapılır. 5’er saniyelik reklamlardır.

→ Jenerik Reklamları: Kanalların reklam kuşaklarından önce ve sonra, anlaşmaya bağlı olarak sadece opt, sadece pt veya tüm gün çıkabilen ve dönemsel olarak satın alınan reklam türüdür. 5’er saniyelik reklamlardır.

→ Ürün Yerleştirme: Reklamı yapılacak ürün veya hizmetin uygunluğuna bağlı olarak seçilen programda, seçili ürünün yayın akışına bağlı olarak ekrana gelmesi. 3-5 saniye aralığındadır.

→ Senaryo Entegrasyonu: Ürüne veya hizmete uygun programda, reklamı yapılacak ürün veya hizmetin oyuncular tarafından senaryo içerisinde reklamının yapılması. 60 saniyedir.

TV Reklamlarının Geleceği

Her ne kadar günümüzde dijital reklam kanalları aktif olarak kullanılmaya başlasa da TV reklamları asla eskimeyecek alanlardır. TV reklamlarının geleceği bu yüzden olumsuz karşılanmamaktadır. Tam tersine dijitalleşme ve ekrana maruz kalma oranı arttığından sürekli devam etmesi beklenir. Milyonlarca insanın televizyon izleme alışkanlığını bırakmayacağından dolayı reklamlar hala etkisini sürdürür.

TV reklam süreleri; her kanal için aynıdır. RTÜK kararına göre her kanalın 1 saat içerisinde maksimum 12 dakika (1 saatin %20’si) reklam verme hakkı vardır. Bu süreler ölçüm sonucu takip edilip raporlanmaktadır. Süreyi aşan kanallar RTÜK kararınca cezalandırılmaktadır. Union İstanbul olarak bizler ise bu süreçte TV’de yayın yapılabilecek tüm reklam modellerinde hizmet vermeyi mevcut ve potansiyel markalarımız için sürdürüyoruz.

Group 391 1

Yaptığımız işte doğru sonuca ulaşmanın yolunun öncelikli olarak markayı/hizmeti tanımaktan geçtiğini biliyor ve bu doğrultuda ilk olarak hedef kitle analizi yapıyor ve bu hedef kitlenin mecra tüketim alışkanlıklarına bakıyoruz. Çıkan sonucu rekabet ile bütünleştirip mecra seçimlerinde optimum seviyeyi sağlıyoruz.
Geleneksel medyanın ana mecrası olan TV’de; yüksek satın alma gücümüz, efektif planlama deneyimimiz ve eksiksiz & zamanında raporlama hassasiyetimiz ile birlikte hizmet vermeye devam etmekten mutluluk duyuyoruz.

Örnek Çalışmalarımız

Bize Ulaşın
Buradan bize ulaşabilirsiniz.
Image 10
Sıkça Sorulan Sorular

Televizyonda reklam kuşakları, dizi ve program aralarında yayınlanmak üzere oluşturulan tanıtım görselleridir. Sadece video olarak tasarlanabileceği gibi fotoğraf gibi bant yayınları da gerçekleşebilmektedir. Reklamlarla izleyici davranışı değiştirilmeye çalışılır.

Ajanslar marka ile iletişime geçerek beklentileri öğrenir. Bütçe, hedef kitle ve amaçlara bağlı olarak stratejiler saptanır. Planlama sonrası gerekli çekimler yapılır. Montajlama işlemi sonrasında reklamlar anlaşılan kanallara gönderilerek yayına verilmek üzere hazır hale getirilir.

TV reklamları çok sayıda olsa da başarı getirenlerin belirli ortak özellikleri vardır. Başarı adına; markanın hedefi saptanmalı, strateji belirlenmelidir. Hedef kitle saptanmadan da başarı elde edilmesi imkânsızdır. Bahsedilen bu üç etken ile başarının elde edilmesi için son olarak profesyonel bir ajansla çalışılması gerekir.

Türkiye’de televizyon reklamları, toplam yayın süresinin yüzde 20’sini geçemez. Yani, bir saatlik bir televizyon programının en fazla 12 dakikası reklam süresi olabilir. Ayrıca, televizyon programları arasında en az 10 dakika reklamsız süre bırakılması gerekmektedir.

Televizyon Reklamları, geniş bir izleyici kitlesine; ürünleri, hizmetleri veya herhangi bir fikri televizyon ortamında tanıtan pazarlama yöntemidir. Görseller, sesler ve hikayeler yardımıyla tüketicilerin dikkatini çekerek satın alma kararlarını etkilemede yardımcı olur.

Tv reklam ücretleri belli faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Öncelikle reklamın yayınlanacağı zaman, kanal, program türü ve reklam sürelerine göre değişiklik gösterir. Ayrıca reklamın kaç kez yayınlanacağı da fiyatı etkiler.

İlk adım, reklamınızın hedefini belirlemektir.

Reklamınızın amacı ne olacak?

 • Hedef Kitleyi Tanımlama
 • Reklam Bütçesi Belirleme
 • Reklam Ajansı Seçimi veya Kendi Reklam Ekibini Oluşturma
 • Reklam İçeriği ve Kurgusu Oluşturma
 • Medya Planlama ve Reklam Süresi Belirleme
  Reklamın Yapımı ve Onayı
 • Reklamın Yayınlanması

Markanın, ajans ile iletişime geçmesi ile süreç başlar. Gerekli detaylandırmalar yapılarak uzun süreli bir plan oluşturulur. Detayların konuşulmasıyla birlikte fiyat teklifi sunulur. Bu fiyat teklifi kabul edildiği takdirde çekimlere geçilerek son dokunuşlar yapılır.

TV reklam süreleri oluşturulacak yönteme göre farklılaşmaktadır. Bant reklamları birkaç saniye ekranda kalırken spot ya da genel reklam akışlarında süreler değişir. Reklam süresi ajans ve markaya göre belirlenir.

İzleyicinin marka hakkında bilgi edinmesini sağlar ve markaya karşı güven geliştirilir. İhtiyaç ile karşı karşıya kalan izleyici sonrasında markaya ulaşır. Burada reklamın etkisiyle birlikte hareket ettiği görülür. Satın almaya, hizmet edinmeye iter. Özellikle ünlülerle gerçekleşen çekimlerde izleyiciler ekstra güven duyacağından marka değeri artar.

TV reklamlarının geleceği uzun vadede yüksek etkileşimle devam edeceğe benziyor. Özellikle ekranların her yaş arasında yaygınlaşmaya başlaması bu reklamların artışına neden olacak. Öyle ki dijital reklamlar ile TV reklamları arasında bağlantı kurularak markanın avantaj elde edilmesi şimdiden hedeflenmektedir.

Televizyon reklam formatları, işletmelerin ürün veya hizmetlerini izleyicilere tanıtmak ve ilgi çekmek için kullanılan farklı yöntemlerdir.

 • Spot Reklamlar
 • Infomercials
 • Sponsorluk Reklamları
 • Product Placement
 • İnteraktif Reklamlar
 • Dijital Reklamlar
 • Bağlantılı Reklamlar
 • Reklam Arası Grafikler
 • İyi bir televizyon reklamı, izleyicilerin dikkatini çeken, akılda kalıcı ve hedeflenen mesajı etkili bir şekilde ileten bir reklam olmalıdır. İşte iyi bir televizyon reklamının bazı özellikleri:

  Kısa ve Öz
  Duygusal Bağ Kurma
  Yaratıcı ve Etkileyici
  Hedef Kitlenize Uygun
  Net Bir Çağrı ve Mesaj

Haber kanallarının reklam fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu faktörler, kanalın popülaritesi, izleyici kitlesi, programlarının reytingleri, reklam süresi ve reklamın yayınlanacağı saat gibi unsurları içerir.