Union İstanbul

SEM ile SEO Farkları Neler ?

SEM Nedir ?

Paylaş
İçindekiler

SEM Nedir? Bir web sitesinin arama motorunda çıkan sayfalarında görünürlüğü artırıcı tanıtımlar SEM olarak kısaca tanımlanmaktadır. Bu sistem kullanımıyla beraber var olan kitle ilgisini daha da yoğunlaştırma şansınız olacaktır. Zaman kaybınızın azalması ile beraber maliyetleri de çok abartmadan bu ilerlemeyi kaydetmeniz mümkündür. Kısa süre içerisinde alma imkanı olan sonuçlar stratejik açıdan size avantaj demektir.

 

SEM Nasıl Kullanılır ?

Dijital alanda SEM kullanımı reklamınızın kısa zaman dilimi içerisinde görünerek tıklanma oranınızın ve satışlarınızın artışını hedefler. Reklamlarınızın daha çok görünmesi için dilediğiniz miktarı ödeyerek dünya çapında yayın imkanı olacaktır. SEM kullanımı için sponsorlu reklamları çoğu zaman görmüş olursunuz ve bu farklı arama motorlarında da geçerli olan bir detaydır. GoogleBing ve Yahoo ile Yandex platformlarının kullanımından en iyi verimi almak üzere linklerinizin daha yoğun tıklanmasını sağlamış olursunuz.

 

SEM İçin Bütçe Ayarlamasını Planlamak

Anahtar kelimeler ve genel kullanımdaki detayların en yüksek verimde oluşturulması için uzman kontrolünde sem bütçe ayarlamasını oluşturmalısınız. Bütçe planlamasını stratejik açıdan doğru yapmak SEM uygulamalarında en önemli kısım denebilir. Ayrıca aşamalı şekilde bütçe artışına yönelebilirsiniz. Geri dönüşlere göre ayarlama yaparak daha sağlıklı adımlar atılabilir.

Hedef kitlesine göre  özel görüntülü reklam seçeneklerini oluştururken yatırımınıza göre bir reklam avantajı gündeme gelecektir. Fakat gelişigüzel şekilde bir sonuç olmaması adına planlı ilerlemelisiniz.

 

SEM ile SEO Farkları Neler ?

Ne tür ayrımlar olduğunu bilerek kategori SEM SEO farkları açısından bir netice elde edilebilir.  Bir sıralama yapmak gerekirse :

  • Anlık arama motorundaki görünürlüğü artırma bakımından SEM tek seferde çok müşteriye odaklanırken SEO daha uzun vadeli bir süreç demektir. Kalıcılık açısından SEO daha fazla sitenizi o sıralamada gösterir. algoritmada devamlı güncelleme takibi vs. konuları önem kazanır. SEO ayrı bir çalışma alanı olarak yine titizlik ister.
  • Sonuç verme hızı açısından SEM SEO’ ya göre daha hızlı bir sonuç anlamına gelir. SEM ile bir günde ciddi değişiklikler görebilirsiniz. SEO etkileri birkaç ay daha fazla bir süreci barındırır.
  • Ayrılan bütçe bakımından SEO daha az maliyetli SEM daha fazla reklam maliyeti anlamına gelir. Bu aynı zamanda durağanlık açısından da değerlendirilebilir. Yani anahtar kelimelere göre tıklanma sayısıyla da alakalı bir durum görülüyor. SEO çalışmalarında genelde sabit ve daha az bir maliyet vardır.
  • Tıklama oranı karşılaştırmasında SEM çalışmalarından ziyade organik sonuçları ifade eden SEO’ nun daha fazla tercih edildiği görülmektedir. CTR olarak da bilinen bu sonuçları dikkate almakta fayda bulunuyor.
  • İçerik açısından karşılaştırma yapıldığında SEM’de ticari amaç odaklılık SEO çalışmalarında da fayda odaklılık bulunuyor.

Sayfanızın kalıcı ve doğru şekilde üst sırada  çıkmasını sağlamak için hem SEO hem de SEM ile beraber işbirlikçi bir tutumla dijital pazarlama faaliyetleri sürdürmelisiniz.

Dijital pazarlama hakkında detaylı bilgi almak için Dijital Pazarlama Nedir ? başlıklı yazımıza bakmanızı öneririz.

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!