Union İstanbul

UTM Nedir Nasıl Oluşturulur?

UTM Nedir Nasıl Oluşturulur?

Paylaş
İçindekiler

Verimli dijital pazarlamada utm nedir sorusu en önemli konulardan biridir, çünkü ölçümlenebilir çalışmaları ifade ediyor.

 

Utm Nedir?

Urchin Tracking Module ifadesinin kısaltılmışı UTM’ dir. Bir kampanya yapıldığında veriyi anlamlandırabilen ve kampanya bütçesine fayda sağlayan UTM kodu alanlarda kullanıma gereksinim duyulan bir koddur.

  • E-ticaret
  • Sosyal medya
  • Dijital pazarlama alanlarında ihtiyaç duyulabilir. ( Dijital pazarlama hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, dijital pazarlama nedir başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. )

Siteye verilen görsellerle alakalı yönlendirme linklerine UTM parametreleri eklenmelidir. Linklere ekleme yapılmadığında kullanıcıların tümü tek alandan geliyor olacaktır. Görünen kısım bu olacağı için fayda yarar ölçümlemesi de yapılması mümkün olmaz.

Yönlendirme linklerine UTM kodları  eklenirse çalışmanızın kazancında odaklanarak artırıcı etkiler yapmış olursunuz. Bütçenizi daha verimli ve hedef odaklı şekilde yönlendirdiğinizde daha etkili çalışmalar yapmanız için zemin de hazırlamış olursunuz.

Kullanacağınız sosyal medya reklamlarında, backlink çalışmaları gibi durumlarda bu kodlar faydalı olacaktır.

 

Utm Kodu Faydaları Neler?

Kolay bir şekilde değiştirilen UTM kodu inceleme ve yorumlama açısından hedef kitlelerin davranışıyla alakalı detaylı sonuçlar gösterir. Bu sonuçlarda bir nesne bir olay açısından değişken bir zaman vardır. Yeni değerler ve içeriklerin bu anlamda ayırt edici özellik kazanması takipte avantaj demektir. Yani daha önce de bahsedildiği gibi bütçenizi verimli kullanmanız açısından ekstra önem kazandırır.

 

Utm Kodları Oluşturmak

UTM nedir nasıl oluşturulur sorularının UTM nasıl oluşturulur kısmına gelince bir standart kalıp üzerinden ücretsiz ev programsız şekilde yapılabilmektedir. Bu kodların oluşturulması genel anlamda gayet basittir. Parametre açısından UTM kodu 5 adettir ve bunlar içerisinden zorunlu kullanımı olan 3 tanedir. Kalan iki tane parametrede zorunluluk yoktur.

Zorunlu olanlar;

  • utm_source kaynak kendisi
  • utm_medium kaynak ismi
  • utm_campaign kaynak içeriği belirtir.

Zorunlu olmayanlar:

  • utm_content kampanya içeriği çok kullanışlı olabilir.
  • utm_term ise anahtar kelimeyi belirtir.

Linke eklenen utm parametrelerinden birini ekleyerek reklam verilecek alan ismi öncesinde kod belirtilebilir. Yönlendirme linkinde bağlama işlemi ? ile yapılır ve & işareti kullanılarak birleştirme gerçekleşir.

Okurken kolaylık olması bakımından parametreleri sıralı şekilde kullanmak artı sağlar. Fakat bu sıralama için de bir zorunluluk bulunmamaktadır.

 

UTM Kodu Nereden Oluşturulur?

Utm kodlarını kendiniz ya da kullanacağınız bir aracı ile oluşturabilirsiniz. Örneğin Google URL Oluşturucu kullanılarak yapılabilir. Google URL oluşturucu sayfasına linkten direk gidebilirsiniz.

Çok sayıda yazıya reklam verileceğinde içerik terimi kullanılırken ayrıştırmada istenen sonuçlar alınmayabilir. Utm_campaign kullanımında bu önem kazanır. Diğer UTM parametrelerini de kullanarak ayrı birer detaya odaklanmak önem kazanıyor.

 

Utm Kodları Takip Etme Yöntemleri

Utm kodları takip etme yöntemleri ile avantaj sağlayabilirsiniz. Google Analytics yardımıyla bunu yapmanız mümkündür.

  • Google Analytics sayfasına giriş birinci aşamadır
  • Edinme -Kampanyalar -Tüm kampanyalar bölümleri üzerinden sekmeleri takip etmelisiniz.

 

Sosyal Medyada Utm Kodu Kullanım Sıralaması

Sosyal medyada utm kodu kullanım açısından şu örnek değerlendirilebilir:

utm_source= … &utm_medium=….&utm_campaign=icerik&utm_content gibi görüntü oluşacaktır. Noktalı kısmı hangi sosyal medya sitesi varsa bu yazılabilir.

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!