Union İstanbul

Gemini hakkında her şey

Google’ın Yeni Yapay Zeka Modeli Gemini

Paylaş
İçindekiler

Yapay zeka alanındaki gelişmeler son zamanlarda Google tarafından da dikkate alınmış olacak ki, Google Gemini hayata geçti! ChatGPT’nin ortaya çıktığı ilk dönemlerde çok ciddi ses getirdiği görüldü. Sonrasında gelen güncellemeler, kullanıcıya sunduğu seçenekler ile birçok alanda yapay zekanın kullanıldığı görülüyor.

Arama motorları arasında yer alan ve milyarlarca kişi tarafından kullanılan Google kendisine ait bir yapay zeka sistemiyle kullanıcıların karşısına çıktı. Getirdiği yenilikler, farklı seçeneklerdeki yapay zeka türleri ile ilgili olan bireylerin çoktan dikkatini çekti. 2023 yılının sonlarına doğru oluşturduğu açıklamalarla geleceğini duyurduğu bu yapay zeka türü artık Türkiye başta olmak üzere çeşitli ülkelerde kullanılabilir durumdadır.

Peki Google Gemini nedir, nasıl kullanılır? Yapay zeka modeli Google Gemini özellikleri ve fiyatlandırmalarına dair detayları sizler için bu yazıda bir araya getirdik.

Gemini Nedir?

Google Gemini, çoklu dil modeline sahip olarak üretilmiş ve altında birçok yapay zeka türünü barındıran bir yapay zeka modelidir. Daha önce kullanımda olan Google Bard’ın yerine geçen Gemini, rakibi ChatGPT’den daha iyi olduğu iddiasını taşımaktadır. Hatta ‘Bugüne kadar oluşturulmuş en yetenekli yapay zeka modeli’ şeklinde kendisini tanımlamaktadır.

Başta yazılı metin olmak üzere; görsel, ses ve video gibi farklı formatlarda işlemler yapabilen bir yazılım türüdür. Özel kodlamalar ile oluşturulan bu alt yapı sayesinde birçok işleminizi yerine getirebileceksiniz. Doğru promtları yani görevleri verdiğiniz sürece birkaç saniye içerisinde karşılık alabilirsiniz. Dilerseniz bir konuda bilgi alabilir dilerseniz sıfırdan bir proje yaratabilirsiniz

Google’ın Yeni Yapay Zeka Modeli: Gemini

Gemini’nin Özellikleri Nelerdir?

Gemini birtakım özelliklere sahip olup bu özellikler dolayısıyla kullanıcılar tarafından merak edilmektedir. Genel olarak duyurulan yetenekleri yani özelliklerini şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Geliştirici Güçlendirme: Mevcut yapay zekâlara kıyasla geliştiriciler için yeni ürün ve proje oluşturmak için alternatifler sunmaktadır. Yenilikçi yapay zeka sayesinde uygulama ve API oluşturmak mümkündür. Bunun için yapay zekanın var olan özelliklerini kullanmanız yeterli olacaktır. Yeni fikir üretebilir, bu fikirden hareketle proje oluşturabilir ya da var olan projelerinizi detaylandırabilirsiniz.
 • Gerçek Zamanlı Dil Çevirileri: Dil engeli birçok konuda karşınıza çıkarken yapay zeka modeli olan Google Gemini buna engel oluyor. Gerçek zamanlı çeviriler yapıyor olması dil yüzünden komut vermeyi ya da komutları algılama noktasında sorunları önlemektedir. Normal metin çevirisinden farklı olarak küresel iletişim çağını oluşturmayı hedeflemektedir.
 • Duyguları Tanıma: Normal şartlarda yapay zekalar insani duygulardan yoksun bir şekildedir. Ancak Gemini özellikleri arasında duygu algılama ve buna göre hareket etmeyi eklemiştir. Bu sayede insanların duygularını analiz edebilir buna bağlı olarak uyum sağlayacaktır. Çok yönlülüğü arttıran bu güçlü özellik sayesinde yapay zeka evreninde farklı bir durum ortaya koyulmaktadır.
 • Sürekli Adaptasyon ve Öğrenme: Günümüzün en önemli durumlardan birisi adapte olmak ve sürekli öğrenmektir. Yapay zeka modeli Chat GPT de bu özellikle ortaya çıkmaktadır ve sürekli güncellemeler almaktadır. Söz konusu Gemini için de adaptasyon özelliği mevcuttur. Sürekli öğrenme mekanizmasıyla sabit kalmazsınız yenilikçi yapısıyla projelerinizi de şekillendirebilirsiniz.
 • Özelleştirilebilir Yapay Zekâ Uygulamaları: Esneklik sunmak adına geliştiriciler için uygulamaları özelleştirebilir bir yapıda sunmaktadır. Sahip olduğu bu özellik neticesinde özel ihtiyaçlara göre farklılıklar ortaya koyabilirsiniz. Sağlık, finans gibi birçok sektörde yer alan uygulamalarınızda potansiyelinizi gösterebilirsiniz. Böylece sektördeki gereksinimlerinizi tamamlayabilir ya da profesyonel bir ilki ortaya koyabilirsiniz.
 • Veri Analitiği Yetenekleri: Yapay zekâ denildiğinde veri analitiği en önemli unsurlardan birisidir. Google Gemini, çoklu veri kümelerini analiz ederek verileri incelemektedir. İş zekası ve veri analizleri gibi iş için önemli olan sorumluluğu almaktadır. Bilgileri toplayabilir bu bilgilerden hareketle veri kümeleri oluşturabilirsiniz.
 • Üretken Kod Üretimleri: Yapay zekanın ilk çıktığı dönemlerde dikkat çeken unsur kodlama ve dil becerisi olmaktadır. Gemini geleneksel yapay zekalara kıyasla daha fazla dil yelpazesine sahip olup kod üretebilmektedir. Kodlama yaparken işlerinizi kolaylaşacağı için yüksek verimlilik ve doğrulama imkânı da elde edebilirsiniz.
 • Görüntüleri Algılama ve Yorumlayabilme: Metinler dışında görsel örnekerdeki içeriği algılama ve bunları yorumlama gibi özelliği de mevcuttur. Dönüştürücü yeteneğe sahip olmasından dolayı sorguları yanıtlayabilir ya da bunlardan metin oluşturabilmektedir. Çok yönlü özelliği ile resim anlama, alt yazı oluşturma gibi oldukça özel uygulamalar yerine getirebilmektedir.
 • İnsan Gibi Konuşabilme: Genelde yapay zeka araçlarındaki dil kullanımı, insan dili gibi olmamakla birlikte daha resmi ve teknik olmaktaydı. Ancak Google Bard yeni ismiyle Gemini artık insan gibi konuşabilmektedir. Sohbet robotları, asistanları ve diyalogsal yapay zekaları sayesinde daha samimi bir dil arayüzü ile karşı karşıya kalacaksınız.

Gemini’nin Faydaları Nelerdir?

Google Gemini sahip olduğu özellikler sayesinde farklı faydaları geliştiricilere ve kişisel kullanıcılara sunmaktadır. Her bir fayda farklı alandaki özelliğinden kaynaklanmaktadır. Siz de kullanım aşamasında bahsedilecek faydaları elde edebilirsiniz.

(Bahsedilecek faydalar bizzat Google Gemini’ye sorulup alınmış olan cevaplardır. Sadece bilgiler özgünleştirilerek yazılmıştır.)

Akıcı ve Doğal Sohbetler:

Geliştirilmiş dil yeteneği sayesinde akıcı ve insan diline yakın doğal bir sohbet oluşturabilirsiniz. Karmaşık sorularınızı daha kolay algılatabilirsiniz ve buna bağlı olarak doğru yanıtlar alabilirsiniz. Sohbeti doğal akışında ilerleterek akışın bozulmadığı bir iletişime neden olabilirsiniz.

Artırılmış Verimlilik:

Stabil bir şekilde kendini tekrarlayan bir görev söz konusu ise yapay zeka ile bu durumu otomatikleştirebilirsiniz. Otomatikleşen görevler sayesinde sorumluluğunuzu azaltabilir, zamandan tasarruf elde edebilirsiniz. Diğer taraftan metinleri analiz ettirerek özetleyebilir, belge ve çeviriler meydana getirebilirsiniz.

Geliştirilen Yaratıcılık:

Var olan düşüncelerden hareketle yeni, orijinal ve yaratıcı bir unsur ortaya koyabilirsiniz. Soyut projeler olabildiği gibi bu ürün de olabilir. Örneğin hiç olmayan senaryolar, öykü ve hikayeler meydana getirebilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş Deneyim:

Var olan tercihler ve ihtiyaçlara bağlı olarak tamamen kişiselleştirilmiş deneyim ortaya çıkacaktır. Soruna dair öneri ya da tavsiye alabilirsiniz. Aynı zamanda tamamen ilgi alanına bağlı olarak da yanıtlar elde edebilirsiniz.

Gemini Nasıl Kullanılır?

Birbirinden farklı özelliğe sahip olan yapay zekayı kullanabilmeniz için ekstra bir uğraşa girmenize gerek yoktur. Oldukça pratik ve basit bir şekilde yapay zekayı kullanabilirsiniz. Kullanabilmek için izlenmesi gereken aşamalar şöyledir:

 • https://gemini.google.com/app sayfasına erişin.
 • Google hesabınız varsa giriş yapın yoksa önce bir profil oluşturun.
 • Kullanmayı istediğiniz formatı (görsel, video ya da metin) seçimini gerçekleştirin.
 • Giriş bölümüne iletmek istediğiniz promtu iletin. (Metin girin, görsel ya da video ekleyin)
 • Gönder butonuna tıklayın.
 • Var olan girdileri yapay zeka işleyerek saniyeler içerisinde size yanıt oluşturacaktır.

Alacağınız cevap sizi tatmin etmediyse altta yer alan beğenme ve beğenmeme tuşlarının yanındaki ‘Yanıtı Değiştir’ butonuna tıklayın. Böylece yanıtlar değişerek karşınıza çıkacaktır.

Diğer taraftan kullanım esnasında talep ettiğiniz cevaplara erişmek ve memnuniyet oranınızı arttırmak için oluşturacağınız metinlerde:

 • Net istekte bulunun.
 • Kısa cümleler ile aşamalı olarak ilerleyin.
 • Yaratıcı olması adına yönlendirmelerde bulunun.
 • Doğru noktalama ve imlâ bilgisi ile hareket edin.
Ekran goruntusu 2024 03 22 114837

Gemini’nin Fiyatı Ne Kadardır?

Google Gemini üç ayrı versiyonu ile kullanıcılara sunuldu. Her versiyonun kendi içerisinde farklı özellikleri ve fiyatlandırması mevcuttur. Fiyatlandırmalar bölgeden bölgeye değişiklik gösterebildiği gibi ortalama bir ücret net olarak belirtilmektedir.

1 – Google Gemini Nano: Google Pixel 8 başta olmak üzere akıllı telefonlar için özel olarak üretilmiştir. Cihaz üzerinden ekstra bir sunucuya gerek kalmadan kullanım imkânı elde edebilirsiniz. Sohbet etme, yanıt verme ve metin özetleme gibi özelliklere sahiptir. 1000 API isteğinde bulunabilirsiniz (aylık). Çevrinin yanı sıra kod da oluşturabilirsiniz. Bu paket ücretsiz olarak kullanılabilir.

2 – Google Gemini Pro: Google Bard’ın değiştirilerek en üst versiyona ulaşması ile elde edilen türüdür. Daha karmaşık soruları ve yönlendirmeleri algılayarak yanıt oluşturabilmektedir. Aylık 10.000 API isteğinde bulunabilmektedir. Nano’da yer alan tüm özelliklere sahiptir. Özel modeller yarattığı gibi bunları özelleştirebilmektedir aynı zamanda ek araçlara da sahiptir. Aylık ödemesi 100 ABD Doları.

3- Google Gemini Ultra: En gelişmiş olan Google Gemini türüdür. Pro’da yer alan tüm özelliklere sahiptir. LLM araştırma ve geliştirme çalışmalarına göre 32 ölçütün 30’unda üstünlük sağlamaktadır. Arttırılmış API istekleri, kurumsal düzeye uygunluğu ile karmaşık sorulara yanıt verebilmektedir. Özel fiyatlandırmaya sahiptir.

Gemini’ye Alternatifler Nelerdir?

Her ne kadar piyasada belirli birkaç yapay zeka öne çıksa da her birinin alternatifi söz konusudur. Elbette yapay zeka için alternatifler kullanım amacına bağlı olarak iş görebilmektedir. Her biri ortak güce sahip olmadığı gibi geliştirmelere bağlı olarak da ayrıcalıklarını ortaya koymaktadır.

Google Gemini’ye alternatif olabilecek birkaç yapay zeka örneği şu şekildedir:

 • ChatGPT,
 • Bard,
 • Bloom,
 • LaMDA,
 • GPT-3.
Bunları da Okuyunuz
Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!