Union İstanbul

ChatGPT ile seo çalışmaları

ChatGPT’nin SEO Çalışmalarında Sağladığı Kolaylıklar

Paylaş
İçindekiler

ChatGPT’nin SEO Çalışmalarında Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir? Son zamanların en çok konuşulan yapay zekâsı ChatGPT, dijital pazarlama süreçlerinizi yönetirken büyük fayda sağlamaktadır. Hemen her konuda diyalog kuran yapay zeka botu ChatGPT, iş yükünüzü önemli ölçüde alarak birçok işinizde kolaylık sağlar. Böylelikle zamandan tasarruf sağlarsınız.

Peki ChatGPT Nedir?

ChatGPT, doğal dili anlayarak çeşitli soruları ve istekleri, insan benzeri yanıt vermek için oluşturulan yapay zeka sohbet robotudur. OpenAI’ye göre doğal dili anlamak ve yanıtlar oluşturmak için öğrenme algoritması vardır.

Örneğin; ChatGPT’ye herhangi bir soru sorulduğunda giriş metninde belirtilen belirteci parçalara ayırır sonra metnin anlamına göre yanıtlar verir. Verdiği yanıtları, internet üzerinden öğrendiği bilgileri derleyerek karşı tarafa sunar.

Bu bilgiler Google arama motoru üzerinden ulaşılabilir. Tek farkı Google, konu ile ilgili aramaları birbirinde farklı seçeneklerde kullanıcıya sunar.

ChatGPT’nin nasıl yanıt verdiğini aşağıda belirttim. Kaliteli cevaplar için sorularımızın anlaşılır olmasına dikkat edelim.

 

ChatGPT'nin SEO Çalışmalarında Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir

ChatGPT her zaman doğru yanıtlar vermeyebilir. Bu yüzden aldığınız yanıtları daha sonrasında mutlaka teyit etmeyi unutmayın!

 

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

CHATGPT, OpenAI tarafından 30 Kasım 2022 tarihinde kullanıma sunuldu. Ücretli ve ücretsiz olarak iki şekilde kullanılmaktadır.

OpenAI üyeliği oluşturduktan sonra “Login” butonuna basarak hesaba giriş yapabilirsiniz. Sonrasında açılan ekranda ChatGPT’yi kullanabilirsiniz.

chat-cpt-nasil-kullanilir

Türkçe dahil olmak üzere birçok dilde sizlere yanıt vermektedir. Sorduğunuz sorulara göre uzun veya kısa cevaplar alabilirsiniz.

 

ChatGPT ile Neler Yapabilir?

OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT ile yapabilecekleriniz neydeyse sınırsız gibi bir şey. İstediğiniz zaman sorular sorarak öneri almanız mümkün. Sizin için kod, içerik, başlık, ürün açıklaması gibi birçok konuda bilgi vermektedir. Peki ChatGPT, SEO çalışmalarımıza nasıl katkı sağlayacaktır?

 

Anahtar Kelime Analizi ve Seçimi

ChatGPT, sormuş olduğunuz belli bir konu üzerine sizin yerinize anahtar kelime analizi yapar. Daha sonra bu kelimeleri, tablo halinde gruplara ayırır.

anahtar-kelime-analizi

Bu anahtar kelime analizini daha da detaylandırabilirsiniz. Belli roller atayarak çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

chat-cpt-ile-anahtar-kelime

 

Arama niyetine göre anahtar kelimeleri, performans değeri yüksek kelimeleri sıralayabilir veya uzun kuyruklu anahtar kelimeleri yazdırabilirsiniz. Chat GPT’yi, stajyer olarak eğitip SEO çalışmalarınızı ve Dijital Pazarlama süreçlerinizi verimli şekilde geçirmenizi sağlar.

 

SEO Uyumlu Başlık ve Meta Açıklamaları Oluşturma

Web sayfalarının içeriklerini, arama motorlarına ve kullanıcılara iyi ve etkileyici şekilde görünürlük kazanmasında meta başlık meta açıklamaları önemli rol oynar. İyi optimize edilmiş meta açıklamaları ile organik trafiğinize ve tıklama oranlarınıza katkı sağlarsınız. Şimdi Chat GPT’ ye etkili bir meta açıklamasını isteyeceğim. Bunun için önceden yazmış bloglarımızın linklerini kullanacağım.

meta-açıklamasi-nasil-girilir

chat-cpt-nasil-kayıit-olunur

chat-cptyi-etkili-kullanma

Meta açıklaması nedir? Meta açıklaması kaç karakter olmalı, blog yazılarımızı ziyaret etmeyi unutmayınız.

 

Chat GPT ile SEO Odaklı İçerik Planlaması

Evet, Chat GPT’yi içerik planı oluştururken de kullanabilirsiniz. Üstelik bu fikirleri sizlere saniyeler ile sunacaktır. Öncelikle herhangi bir konuda analiz etmesi gerektiğinin komutunu verin. Daha sonrasında haftalık veya aylık olarak oluşturmasını isteyin.

seo-calismasinda-chat-cpt-kullanimi

Yine yukarıda bahsettiğim gibi belli roller atadım ve daha sağlıklı yanıtlara ulaştım. Şimdi bu içerik planını belli bir takvime göre oluşturmasını isteyeceğim.

 

Chat CPT Nedir

ChatGPT nedir ne işe yarar

İçerik planınızı haftalık veya aylık olarak listeleyebilir. Bu yönde SEO stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

 

Chat GPT ile İçerik Ana Hatlarını Oluşturma

Eski yazılarınızı zenginleştirmek veya yeni içerikler oluşturmak için Chat GPT’den outline planı isteyebilirsiniz. Yeterli şekilde bilgi içeren açık talimatlar vermek önemlidir. Çünkü çok fazla soru ve komutlar aklının karışmasına sebep olur istediğiniz sonuçlara ulaşamazsınız.

CPT fiyat nedir

ChatGPT kullanmak güvenli mi

Chat GPT’ den en çok merak edilen konuları listelemesini istedim oda saniyeler içerisinde yanıtını oluşturdu. Alt başlıklar oluştururken birçok konuda örneklemeler yapıyorum. Daha sonra rakip analizi ve anahtar kelimelerin hacimleri ve zorluklarına göre karar veriyorum.

 

ChatGPT 4 ile neler yapılabilir

Bu sefer alt başlıklar için farklı bir komut verdim. Oda bir öncekinden farklı bir yanıt oluşturdu. Bu sebeple komutlarınızı ve sorularınızı ne kadar çeşitlendirirseniz alacağınız sonuçlar da o kadar farklı olacaktır.

 

Etkili İç Bağlantılar İçin Chat GPT Kullanımı

İç bağlantılar, SEO çalışmalarımızda oldukça önemlidir.  Doğru içerik stratejileri ile kullanıcıların sayfalar arasında gezinmesini teşvik eder. Aynı zamanda Google gözünde içeriklerin otoritelerin artmasına yardımcı olur.

Oluşturduğumuz içeriğe, iç bağlantılar ekleyebileceğimiz potansiyel anahtar kelimeleri Chat GPT yardımıyla belirleyebiliriz. Böylelikle gözden kaçan kelimelerin farkında olmanıza yardımcı olacaktır.

ChatGPT nasıl ücretsiz kullanılır

ChatGPT kullanıldığı nasıl anlaşılır

Yukarıdaki örnekte anlaşıldığı üzere Chat GPT’ ye yeni bir rol atadım. Böylelikle içeriği uzman bir bakış açısıyla bakmış oldu. Meta Description kelimesi için oluşturabileceğimiz iç bağlantıları sıraladı. Bu sayede bir sonraki içeriklerimizde bu kelimeleri kullanarak iç linkleme kurgusu oluşturabiliriz. Aynı zamanda farklı anahtar kelimelere linklemeler yaparak sitemizin görünürlüğünü daha çok artırabiliriz.

 

Rakiplerinizin Öne Çıkan İçeriklerini Chat GPT ile Nasıl Anlarsınız?

Arama motorunun kullanıcılara hızlı ve doğru şekilde bilgiler sunmak için üst kısımda özel bir alanda bilgi parçacıklarına yer verir. Özellikle de uzun anahtar kelimelerde future snippet dediğimiz alanda olmayı hedefleriz. Bu bakımdan Chat GPT öne çıkan içeriklerde de yardımcı olabiliyor.

Hedeflediğiniz anahtar kelimede rakibinizin öne çıkan metnini yapıştırıp sizlerde Chat GPT’ den future snippet içerik komutu verebilirsiniz. Aynı zamanda rakibinizin içeriğini kopyala yapıştır yaparak hangi kelimelerde öne çıkan içerikleri olduğunu kolayca tespit edebilirsiniz. Fakat bu özellik GPT-4 ‘te daha iyi ve kullanışlı sonuçlar vermektedir.

Chat GPT’ye kibar, sade ve anlaşılır bir dil kullanmayı ihmal etmeyin. Verilen yetkilerin sonucunda aldığınız yanıtlar sizleri daha çok memnun edecektir.

BONUS BİLGİ: İçeriklerinizi Chat GPT tarafından puanlama yaptırarak iyileştirme önerilerinde bulunabilirsiniz. Böylelikle içerikler kullanıcılar tarafından daha kolay ve anlaşılır olacaktır.

Yazı hakkında geri bildirimlerinizi bekliyorum! Bir sonraki içerikte görüşmek dileğiyle 😊

ChatGPT’nin SEO alanındaki avantajlarını ve bu yenilikçi teknolojinin etkilerini keşfettiyseniz, en yaygın SEO sorunları ve çözümleri blog yazımızı da okumayı unutmayın!

Picture of Gülsah Uzun
Gülsah Uzun
SEO Manager

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!