Hashtag  Nedir? En Etkili Hashtagler Hangileri?

union istanbul

Çok popüler olan Hashtag nedir, neden kullanılır, en etkili Hashtagler nelerdir? Hakkında istediğiniz bilgileri bu makalede bulabilirsiniz.

Hashtag Nedir?

Öncelikle Hashtag nedir hakkında bilgi verelim. Teknolojinin gelişmesiyle yeni kavramlar veya sözcükler kullanılmaya başlandı. Bunlardan biri de Hashtag’dır. Gündelik yaşamda aktif bir hale gelen Hashtag sözcüğü kavramsal olarak başka bir dilde çeviri yapıldığında Türkçe anlamı olarak başlık etiketi diye karşımıza çıkıyor. Ama en yalın bir şekilde düşündüğümüzde bir ilgili kavramı yazılıp içerikleri bir sürü kişiye erişmesini sağlayan sözcüktür. Daha anlamlı şekilde bilinmek gerekirse # sembolü birlikte ilgili kelimenin yanında kullanılmasıyla bilinir.

Neden Hashtag Kullanmalısınız?

Neden hashtag kullanılmalı, ne işe yarar diye bakıldığında 2007 yılından beri dünyanın bir çok yerinde aktif olarak kullanmaktadır. O zamandan beri Twitter’da kullanılmasıyla şimdi artık Facebook, İnstagram gibi bir çok sosyal medyada aktif bir şekilde kullanılmaya başladı. Bir çok sebep varken hashtag kullanımında bunların en önceliği kişisel hesaplar yönünde bakıldığında takipçi sayısı veya bilinir biri olduğunu göstermektir. Günümüzde ünlüler veya fenomenler aktif bir şekilde kullanmaktadır. Sonuç itibariyle beğenme ve takipçi sayısı artırmaktır. Bireysel veya ticari açısından yapılan paylaşım birden fazla kullanıcıya ulaşmak için kullanılır. Sosyal medyada yapılan ürün tanıtımı veya satışı artıran kişiler, firmalar için çok etkili bir yöntemdir. Kategori amaçlı biçimde kullanılan hashtag onlar için çıkış noktasıdır. Sosyal medyada yapılan hashtag bazıları şunlardır:

1.Twitter’da Hashtag Kullanımı

Doğru bir şekilde kullanılan Twitter da Hashtag kullanımı etkileşimi en yüksek düzeye çıkarabilir. Araştırmalara göre ikiden fazla yapılan Hashtage etkileşimi negatif bir şekilde etkileyebilir. Sadece bir Hashtag ile ortalama 90 gibi en iyi seviyeye sahip olabileceğini unutmamalısınız.

2.Instagram’da Hashtag Kullanımı

Instagramda Hashtag kullanımını ne kadar fazla kullanırsanız etkileşim o kadar yüksek olur. Ama bunun sınırı var. Ortalama 10 Hashtagden fazla kazanma ihtimali az olmasına sebep olabiliyor. Instagram da 30 Hashtag kullanım hakkı vardır.

En Etkili Hashtagler Hangileri?

Boşluksuz bir şekilde yazılan en etkili Hashtagler hangileri diye bakacak olursak bunlardan çok kullanılan şunlardır: #tbt, #photooftheday, #Love, #instagood. Hashtag kullanımı endüstriden endüstriye farklılık gösterebiliyor. Mesela bir gezgin için en etkili Hashtag şunlardır: #trawel, #nature gibi sıralabiliriz. Bir girişimci için en etkili Hashtag şunlardır: #smallbusinessowner, #beyourownboss, #businessowner, #startups…vb. Hitap ettiğiniz topluluk veya kullandığınız platform kişilerin Hashtagleri sayısını etkileyecektir.

En İyi Hashtagler Nasıl Bulunur?

Güçlü ve başarılı Hashtag kullanımı için sayı açısından büyük öneme sahiptir. Birçok Hashtag bulmak için siteler öneride bulunabiliyor. All Hashtag tercih ettiğiniz kelimeyi en çok talep eden siteler arasındadır. Kullanıcıya Türkçe karakter olup ve olmama gibi değişiklik yaparak daha ideal hashtag önerileri verebilmektedir. Photerloo de bir başka site önerisidir.

Önerilenler

Yorum Yap