Union İstanbul

Neden Hashtag Kullanmalısınız?

Hashtag Nedir? En Etkili Hashtagler Hangileri?

Paylaş
İçindekiler

Çok popüler olan Hashtag nedir, neden kullanılır, en etkili Hashtagler nelerdir? Hashtag hakkında istediğiniz bilgileri bu makalede bulabilirsiniz.

 

Hashtag Nedir?

Öncelikle Hashtag nedir hakkında bilgi verelim. Teknolojinin gelişmesiyle yeni kavramlar veya sözcükler kullanılmaya başlandı. Bunlardan biri de Hashtag’ dir. Gündelik yaşamda aktif bir hale gelen Hashtag sözcüğü kavramsal olarak başka bir dilde çeviri yapıldığında Türkçe anlamı olarak başlık etiketi diye karşımıza çıkıyor. Ama en yalın bir şekilde düşündüğümüzde bir ilgili kavramı yazılıp içerikleri bir sürü kişiye erişmesini sağlayan sözcüktür. Daha anlamlı şekilde bilinmek gerekirse # sembolü birlikte ilgili kelimenin yanında kullanılmasıyla bilinir.

 

Neden Hashtag Kullanmalısınız?

Neden hashtag kullanılmalı, ne işe yarar diye bakıldığında 2007 yılından beri dünyanın bir çok yerinde aktif olarak kullanmaktadır. O zamandan beri Twitter’ da kullanılmasıyla şimdi artık Facebook, İnstagram gibi bir çok sosyal medyada aktif bir şekilde kullanılmaya başladı. Bir çok sebep varken hashtag kullanımında bunların en önceliği kişisel hesaplar yönünde bakıldığında takipçi sayısı veya bilinir biri olduğunu göstermektir. Günümüzde ünlüler veya fenomenler aktif bir şekilde kullanmaktadır. Sonuç itibariyle beğenme ve takipçi sayısı artırmaktır. Bireysel veya ticari açısından yapılan paylaşım birden fazla kullanıcıya ulaşmak için kullanılır. Sosyal medyada yapılan ürün tanıtımı veya satışı artıran kişiler, firmalar için çok etkili bir yöntemdir. Kategori amaçlı biçimde kullanılan hashtag onlar için çıkış noktasıdır. Sosyal medyada yapılan hashtag bazıları şunlardır:

 

Twitter’da Hashtag Kullanımı

Doğru bir şekilde kullanılan Twitter da Hashtag kullanımı etkileşimi en yüksek düzeye çıkarabilir. Araştırmalara göre ikiden fazla yapılan Hashtag’ e etkileşimi negatif bir şekilde etkileyebilir. Sadece bir Hashtag ile ortalama 90 gibi en iyi seviyeye sahip olabileceğini unutmamalısınız.

 

Instagram’ da Hashtag Kullanımı

Instagram’ da Hashtag kullanımını ne kadar fazla kullanırsanız etkileşim o kadar yüksek olur. Ama bunun sınırı var. Ortalama 10 Hashtag’ den fazla kazanma ihtimali az olmasına sebep olabiliyor. Instagram da 30 Hashtag kullanım hakkı vardır.

İlginizi çekebilir ; İnstagramda doğrulanmış rozet nedir ?

 

En Etkili Hashtagler Hangileri?

Boşluksuz bir şekilde yazılan en etkili Hashtag’ ler hangileri diye bakacak olursak bunlardan çok kullanılan şunlardır: #tbt, #photooftheday, #Love, #instagood. Hashtag kullanımı endüstriden endüstriye farklılık gösterebiliyor. Mesela bir gezgin için en etkili Hashtag şunlardır: #trawel, #nature gibi sıralayabiliriz. Bir girişimci için en etkili Hashtag şunlardır: #smallbusinessowner, #beyourownboss, #businessowner, #startups…vb. Hitap ettiğiniz topluluk veya kullandığınız platform kişilerin Hashtag’ leri sayısını etkileyecektir.

 

En İyi Hashtagler Nasıl Bulunur?

Güçlü ve başarılı Hashtag kullanımı için sayı açısından büyük öneme sahiptir. Birçok Hashtag bulmak için siteler öneride bulunabiliyor. All Hashtag tercih ettiğiniz kelimeyi en çok talep eden siteler arasındadır. Kullanıcıya Türkçe karakter olup ve olmama gibi değişiklik yaparak daha ideal hashtag önerileri verebilmektedir. Photerloo de bir başka site önerisidir.

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!