Union İstanbul

instagram seo rehberi

Instagram SEO Nasıl Yapılır?

Paylaş
İçindekiler

Instagram SEO Nasıl Yapılır? Instagram SEO yapılabilecek platformlardan birisidir. Google ile benzerlik göstermesinden dolayı neredeyse temel SEO kuralları ile aynı seyirde işler. Kullanıcıların, milyonlarca profil arasından sıyrılması ve olumlu sonuçlar alması adına gereklidir. Günümüzde farklı ajanslar ve uzmanlar tarafından Instagram SEO hizmeti kapsamında işlemler gerçekleştirilmektedir.

Dijital pazarlama alanında sosyal medya platformları fazlasıyla önemlidir. Instagram da önemli sosyal medya platformlarının başında geliyor. Her geçen sene bilinirliğinin ve kullanımının arttığı SEO kavramı ise artık sadece web siteleri ile sınırlı kalmayıp farklı alanlarda da kullanıcılarla karşılaşmakta. Instagram hesaplarının görünürlüğünü arttırmak ve arama motorlarında indexlenmesini sağlamak zorlu bir işlemdir. Web site içeriklerinde yer alan fotoğrafların indexlenmesi mümkün olsa da Instagram’da yer alan resimler indexlenmez. Peki, birçok sosyal medya kullanıcısının da merak ettiği o soru Instagram SEO nasıl yapılır?

 

İnstagram SEO Nedir?

Instagram üzerinde optimizasyonların sağlanması işlemidir. Yapılacak bu optimizasyonlar ile birlikte kullanıcı profillerinin diğerlerinin arasından sıyrılarak daha ön plana çıkması sağlanır. Özellikle e-ticaret faaliyeti gösteren bireyler adına gereklidir. Çünkü aranmaya bağlı olarak doğrudan dönüşüm sağlanacaktır. Birden fazla aşamada gerçekleşen optimizasyon ile beraber sıralama, takip ve beğeni sayısında artış meydana gelir.

Arama sonuçlarında, keşfette ön plana çıkmak amacıyla gerçekleştirmektedir. Web sitelerin tarayıcılarda ilk sıralarda çıkmasını sağlamak amacıyla yapılan işlemlere benzerlik gösterir. Fakat Instagram’a özel olarak işlemler gerçekleşir. Gerçekleşen optimizasyon sayesinde profilin arama yapan kullanıcılara ilk sıralarda çıkması sağlanır.

Instagram SEO yapılırken farklı aşamalara dikkat edilir. Ancak genel itibari ile şu aşamalara dikkat edildiği görülür:

 • Gönderilerin (post, hikaye, reels vs.) kaliteli ve sürekli olması,
 • Kullanıcı profilinin optimize edilmesi,
 • Etiket ve hashtag kullanımı,
 • Fotoğraf seçimleri ve kalitesi,
 • Kullanıcı etkileşimi sağlama,
 • Anahtar kelime kullanımı.

Böylece doğru bir planlama ve optimizasyonu sağlanarak profillerin daha fazla ön plana çıkması sağlanır.

5-maddede-instagram-seo-nasil-yapilir

 

Instagram SEO Yapılabilir Mi?

Instagram SEO yapılabilir mi? sorusu birçok influencer ya da ticari amaçlı bir kullanım gerçekleştiren kullanıcıların sıklıkla sorduğu sorudur. İnternet sitelerindeki kadar kapsamlı bir kullanımı olmasa da birtakım tekniklerle Instagram’ da görünürlüğünüzü arttırabilir ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Instagram’ da SEO yapılabilmek için birtakım analizler gerçekleştirmeli ve doğru kullanıcı adı, hashtag tercihi gibi püf noktalardan faydalanılmalıdır. Özellikle de Instagram’ı ürün ya da hizmet satışı amaçlı kullanıyorsanız SEO’ nun kullanımının önemi de artmaktadır. Instagram’ da SEO kullanımının getirdiği faydalardan birkaçına bakacak olursak; marka bilinirliğinizi, profile gelen kullanıcıların dönüşüm oranını arttırır, doğrudan takipçi ya da beğeni sayısının artışında etkilidir.

Birçok püf nokta ve teknik bilgi bizlerin Instagram’ ı daha verimli kullanmasında etkili olacaktır. Bu da internet sitelerinde de olduğu gibi Instagram başta olmak üzere diğer birçok sosyal medyada da SEO’ nun önemini ortaya çıkarıyor.

 

Başlıca İnstagram SEO Teknikleri

instagram seo teknikleri

Instagram’ da çok daha fazla kullanıcının karşısına çıkmak yani görünürlüğü arttırabilmek için ilk yapılması gereken hesabın gizlilik ayarlarının kontrolünü sağlamaktır. Profilinizin herkese açık hale getirilmesi paylaşımların herkes tarafından görülebilmesini kolaylaştıracaktır. Instagram reklamları açmakta işinize yarayacaktır.

 

Instagram SEO Optimizasyonunun Faydaları

Kullanılan bu sosyal medya uygulaması üzerinde SEO yapılması farklı faydaları beraberinde getirmektedir. Halihazırda bu faydalarından dolayı günümüzde özellikle hizmet ve ürün satışı yapan profiller tarafından SEO yapılacaktır. Genel itibari ile faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hesabınızın arama sırasında üst sıralara çıkmasını sağlar.
 • Doğru kitleye erişiminiz kolay olur.
 • Beğeni sayınızda artış meydana gelir.
 • Takipçi ve kayıt etme gibi istatistik değerleriniz artar.
 • Hizmet, ürün alan sayısında artış meydana gelir.
 • Web sitenize kullanıcı çekebilirsiniz.
 • E-ticaret kapsamında dönüşüm sağlar.

 

5 Maddede Instagram SEO Nasıl Yapılır?

Günümüzde İnstagram SEO yapmak adına farklı aşamalardan bahsedilebilmektedir. Ancak temelde beş ayrı noktaya dikkat etmek dahi ciddi bir etki yaratır. Temel SEO kurallarını yerine getirdiğiniz takdirde kısa sürede daha iyi yol alırsınız. İşte, bahsedilen o SEO yapma aşamaları.

 

 Kullanıcı Adı Seçimi

Profilinizin en önemli alanlarından birisi kullanıcı adınız olacaktır. Kullanıcı adları, bireyler tarafından aranan temel kelimelerden oluşmalıdır. Nerede ve hangi sektörde hizmet verdiğinize göre kullanıcı adınızı belirlemelisiniz. Çok aranan bir kelime olması işinizi kolaylaştıracaktır. Diğer taraftan eğer web siteniz varsa burasıyla aynı isme ait profil açmak da doğru tercihtir.

Anahtar Kelimenin Yer Aldığı Kullanıcı Adını Almaya Özen Gösterin

Halihazırda bir kullanıcı adına sahip değilseniz kullanıcı adınızı oluştururken dikkatli ve özverili hareket etmeye özen gösterin. Instagram hesabının amacına yönelik doğru anahtar kelimeleri bulundurmanız faydanıza olacaktır. Bilindik, sıkça aranan ve sizle de ilgili anahtar kelimenin tercihi hesabınızın görünürlüğünü büyük oranda arttırabilir. Bu aynı zamanda kullanıcıların profilinizi anlamlandırma konusunda da destek sağlar ve işlerini kolaylaştırır.

 

 Biyografi Ekleyin

Kullanıcı adınızın kolay yazılabilir ve akılda kalıcı olması kadar biyografi alanı da önemlidir. Kurumsal ya da kişisel profil olduğu fark etmeksizin doğru doldurulması gerekir. Kısa ve net cümleler, kelimeler tercih edilmeli. Yardımcı anahtar kelimeler kullanılarak yine sektörünüzü vurgulayabilirsiniz. Böylece ilk bakışta doğrudan dikkat çekebilirsiniz.

 

 Profil Fotoğrafı Seçin

Instagram SEO konusunda belki de en çok görsellere dikkat etmektedir. Bu yüzden profil fotoğrafınızı doğru pxl ve kalitede seçmelisiniz. Öncelikle bilmelisiniz ki bu fotoğrafınızı sık sık değiştirmemeniz gerekir. Böylece kullanıcıların aklında görsel olarak yer edinebilirsiniz. Sırf bu yüzden dahi sade ve sürekli kullanabileceğiniz görseller oluşturmalısınız.

 

 Görsel Optimizasyonu

Sadece profil fotoğrafı değil genel görsel optimizasyonu Instagram SEO kurallarının başında yer alacaktır. SEO yaparken görsel adına şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Görsel boyutları Instagram postlarına uygun olmalı.
 • Kaliteli ve çözünürlüğü yüksek görseller seçin.
 • Profilinizde renk ve görsel anlamında uyum olmasına dikkat edin.
 • Kaydırmalı postlar tercih edin.
 • Görsel üzerinde çok uzun cümleler oluşturmayın.

 

 Hashtag Optimizasyonu Yapın

Instagram post altına hashtag kullanım imkânı verir. Böylece kullanıcı profilinize girmese dahi hashtagler sayesinde sayfanızı bulabilecektir. Yalnız bu aşamada uzmanlar arasında ciddi bir görüş ayrılığı bulunur. Kimileri sadece 3 adet kullanılması gerektiğini savunurken kimisi tamamen karşıdır. Instagram tarafından 30 adete kadar sınır verilir fakat 4-6 arası idealdir. Fazlası spam olarak algılanır.

Alakasız, Fazla Hastaghlerden Kaçının

Alakasız hashtag kullanımından kaçınılmalıdır. Instagram profiliniz ve amacı doğrultusunda aranma hacminin de yüksek olduğu hastaghlerin tespitini yapıp bunları kullanmak gerekir. Her gönderide defalarca aynı ve sayıca da çok fazla hashtagden faydalanmak Instagram’ ın paylaşımlarımızı spam olarak görebilmesinde etkili olabilir. Bu yüzden olabildiğince hashtag alanı verimli kullanılmaya, spamdan uzak durarak hareket etmeye özen göstermelisiniz.

 

İnstagram Açıklama Metnini Çok Daha Fazla Önemseyin

Başlıca Instagram SEO tekniklerinden bir diğeri de açıklama metninin doğru kullanımıdır. İnternet sitelerinde yer alan içerikler ve içeriklerdeki anahtar kelimeler ne kadar önemliyse Instagram’ da da açıklama metninin kullanımı bir o kadar önemlidir. Bu açıklama metninde anahtar kelime kullanımına özen göstermeli aynı zamanda kullanıcıyı harekete geçirecek kalitede bir içeriğe yer vermelisiniz.

Sizde Instagram SEO hizmeti almak istiyorsanız hemen bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 

Instagram Aramalarda Üst Sıraya Çıkmanın Önemi Nedir?

Satış ve pazarlama yapan profillerin üst sırada çıkması gerekir. Olası bir sektör ya da konu araştırıldığında ilk tıklananlar arasında olmak avantajdır. Gün içerisinde binlerce, milyonlarca kullanıcının profilinize girmesini sağlar. Özellikle e-ticaret adına kurduysanız birçok satış yaparak kâr elde edebilirsiniz.

Bahsedilen bu durumların dışında genel itibari ile Instagram’da SEO ile üst sıralara çıkmanın önemi şu şekilde sıralanabilir:

 • Paylaşımlara gelen etkileşimi arttırma: Etiket ile yaptığınız paylaşımlarda diğer gönderilere göre daha üst sırada olmanız sağlanır. Sadece etiket değil, keşfet üzerinde de yaygın olarak yer almanızla birlikte gönderilerinize gelen etkileşim artış gösterir.
 • Influencer ve marka iş birlikleri: Kişisel Instagram profilleri üst sıralarda çıktıkça istatistik anlamda iyileşmeye sahip olur. Böylece markalardan gelen iş birliği ve para kazanma olasılığı da artış gösterir.
 • Potansiyel müşteri artışı: Doğrudan arayıcı olan kullanıcıların önüne düşeceğiniz ve beraberinde ilgi çekeceğiniz görülür. Hedeflediğiniz kitleye erişim sağlamanızdan dolayı müşterilerinizde artış meydana gelir.
 • Takipçi sayısında artış: Konu ya da sektörünüzle alakalı, profilinizin ilgi çektiği düşüncesinde olan profiller takibe alacaktır. Takipçi sayınızdaki artışta doğrudan istatistik değerlerinizi yükseltmenize neden olur.

 

Instagram SEO Çalışması Yaparken Kaçınılması Gerekenler Nelerdir?

Normal SEO çalışmalarında olduğu gibi Instagram SEO aşamalarında da kaçınılması gerekenler bulunur. Aksi takdirde negatif SEO etkisi yaratarak kısa sürede gerilemenize neden olacaktır. İşte optimizasyon oluştururken kaçınmanız gereken bazı noktalar:

 • Takipçi kasmak
 • Beğeni satın almak
 • Kısa sürede birden fazla hesabı takibe almak (takibe takip vs.)
 • İçeriklerin birebir çalıntı olması
 • Uzun uzadıya açıklamalı postlar atmak
 • Kısa sürede çok fazla ya da hiç paylaşım yapmak
 • Sıkıcı postlar paylaşmak.

Bahsedilen bu sebeplerin genel olarak ortak bir sebebi bulunmaktadır. Instagram, sahte bir şekilde profil büyümelerinin tamamen karşısındadır. İstatistik değerlerinin doğal olmasını hedeflemektedir. Bu yüzden sahte takipçi ve beğenilere tamamen karşıdır. Beraberinde takibe takip yapılması da spam olarak algılanacağından bir katkı oluşturmamaktadır.

Diğer taraftan sayfanın kullanıcı dostu olması gerekir. Var olan potansiyel takipçileri çekmek, gelen takipçileri de sayfada tutmak önemlidir. Bu aşamada mutlaka paylaşımlara dikkat etmek şartı güdülür. Uzun açıklamalı postlar kullanıcıları sıkacağından tercih edilmemeli. Çok nadir paylaşım yapılması da takipçilerinizin önüne çıkmasına engel olur.

 

Instagram SEO Sıralama Faktörleri

Instagram SEO yaparken sıralamaya etki eden faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler aslında yapım aşamasında bahsedildiği şekildedir:

 • Profil ismi,
 • Konum bilgisi,
 • Profil etkileşimi,
 • Biyografi bilgisi,
 • İstatistik değerler,
 • Görsel optimizasyonları,
 • Hashtag kullanımı.

 

sosyal-medya-reklamlari

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!