5 Maddede Instagram SEO Nasıl Yapılır?

instagram seo rehberi

Dijital pazarlama alanında sosyal medya platformları fazlasıyla önemlidir. Instagram da önemli sosyal medya platformlarının başında geliyor. Her geçen sene bilinirliğinin ve kullanımının arttığı SEO kavramı ise artık sadece web siteleri ile sınırlı kalmayıp farklı alanlarda da kullanıcılarla karşılaşmakta. Instagram hesaplarının görünürlüğünü arttırmak ve arama motorlarında indexlenmesini sağlamak zorlu bir işlemdir. Web site içeriklerinde yer alan fotoğrafların indexlenmesi mümkün olsa da Instagram’da yer alan resimler indexlenmez. Peki, birçok sosyal medya kullanıcısının da merak ettiği o soru Instagram SEO nasıl yapılır?

Instagram SEO Yapılabilir Mi?

Instagram SEO yapılabilir mi? sorusu birçok influencer ya da ticari amaçlı bir kullanım gerçekleştiren kullanıcıların sıklıkla sorduğu sorudur. İnternet sitelerindeki kadar kapsamlı bir kullanımı olmasa da birtakım tekniklerle Instagram’ da görünürlüğünüzü arttırabilir ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Instagram’ da SEO yapılabilmek için birtakım analizler gerçekleştirmeli ve doğru kullanıcı adı, hashtag tercihi gibi püf noktalardan faydalanılmalıdır. Özellikle de Instagram’ı ürün ya da hizmet satışı amaçlı kullanıyorsanız SEO’ nun kullanımının önemi de artmaktadır. Instagram’ da SEO kullanımının getirdiği faydalardan birkaçına bakacak olursak; marka bilinirliğinizi, profile gelen kullanıcıların dönüşüm oranını arttırır, doğrudan takipçi ya da beğeni sayısının artışında etkilidir.

Birçok püf nokta ve teknik bilgi bizlerin Instagram’ ı daha verimli kullanmasında etkili olacaktır. Bu da internet sitelerinde de olduğu gibi Instagram başta olmak üzere diğer birçok sosyal medyada da SEO’ nun önemini ortaya çıkarıyor.

Başlıca İnstagram SEO Teknikleri

instagram seo teknikleri

Instagram’ da çok daha fazla kullanıcının karşısına çıkmak yani görünürlüğü arttırabilmek için ilk yapılması gereken hesabın gizlilik ayarlarının kontrolünü sağlamaktır. Profilinizin herkese açık hale getirilmesi paylaşımların herkes tarafından görülebilmesini kolaylaştıracaktır. Instagram reklamları açmakta işinize yarayacaktır.

Anahtar Kelimenin Yer Aldığı Kullanıcı Adını Almaya Özen Gösterin

Halihazırda bir kullanıcı adına sahip değilseniz kullanıcı adınızı oluştururken dikkatli ve özverili hareket etmeye özen gösterin. Instagram hesabının amacına yönelik doğru anahtar kelimeleri bulundurmanız faydanıza olacaktır. Bilindik, sıkça aranan ve sizle de ilgili anahtar kelimenin tercihi hesabınızın görünürlüğünü büyük oranda arttırabilir. Bu aynı zamanda kullanıcıların profilinizi anlamlandırma konusunda da destek sağlar ve işlerini kolaylaştırır.

Alakasız, Fazla Hastaghlerden Kaçının

Alakasız hashtag kullanımından kaçınılmalıdır. Instagram profiliniz ve amacı doğrultusunda aranma hacminin de yüksek olduğu hastaghlerin tespitini yapıp bunları kullanmak gerekir. Her gönderide defalarca aynı ve sayıca da çok fazla hashtagden faydalanmak Instagram’ ın paylaşımlarımızı spam olarak görebilmesinde etkili olabilir. Bu yüzden olabildiğince hashtag alanı verimli kullanılmaya, spamdan uzak durarak hareket etmeye özen göstermelisiniz.

İnstagram Açıklama Metnini Çok Daha Fazla Önemseyin

Başlıca Instagram SEO tekniklerinden bir diğeri de açıklama metninin doğru kullanımıdır. İnternet sitelerinde yer alan içerikler ve içeriklerdeki anahtar kelimeler ne kadar önemliyse Instagram’ da da açıklama metninin kullanımı bir o kadar önemlidir. Bu açıklama metninde anahtar kelime kullanımına özen göstermeli aynı zamanda kullanıcıyı harekete geçirecek kalitede bir içeriğe yer vermelisiniz.

Sizde Instagram SEO hizmeti almak istiyorsanız hemen bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM