Union İstanbul

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Long Tail Keywords Nedir?

Paylaş
İçindekiler

Long tail keywords, bir diğer ismiyle uzun kuyruklu anahtar kelime olarak adlandırılmaktadır. SEO çalışmalarında anahtar kelime büyük önem arz eder. SERP sonuçlarında üst sıralarda yer almak kadar reklam çalışmalarını etkiler. Seçilen anahtar kelimeye göre kısa anahtar kelimeler ya da uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulunur.

Yeni kurulan bir siteyi daha kolay hedef kitlesine ulaştırmak ya da kısa sürede dönüşümler almak için uzun kuyruklu anahtar kelimelere yönelim gösterilir. Aslında birçok site sahibi tarafından düşük trafik bilgilerinden ötürü görmezden gelinse de long tail keywords oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğru strateji ile birlikte web sitenizin sıralamasında ya da reklam bütçesi oluşturma da önem arz eder.

 

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nedir?

Kısaca uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha niş alana hitap eden spesifik kelimelerdir. Bu kelimelerin uzunluk anlamında diğer kelimelerden farklı olduğunu görebilirsiniz. Sahip olduğu kelime grubunun fazla olması ‘long tail keywords’ olarak adlandırılmasına sebep olmaktadır.

‘’ Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ortalama 3-5 kelime arasında olurlar. Üç kelime ve altındaki anahtar kelimeler kısa anahtarlar olarak adlandırılır’’

Kullanıcı niyetinin daha fazla ortaya çıkmasını sağlayan anahtar kelimelerdir. Kelime grubu olarak da adlandırılabilen anahtar kelime ile SEO hizmeti sağlanabilmektedir. Çünkü bu anahtar kelimeler sanıldığının aksine web site için her anlamda avantaj sağlayacaktır. Özellikle yeni oluşturulan ya da rekabetin yüksek olduğu sektörlerde yönelmek gerekir.

‘’ Sektöre göre uzun kuyruklu anahtar kelimelerin rekabet durumu değişiklik gösterebilir. Ancak kesin olan şudur ki, uzun kuyruklu kelimelerde rekabet etmek her zaman daha kolaydır.’’

Doğru çalışma stratejisi ile belirlenecek uzun kuyruklu kelimeler ile çalışmalar yapılırsa uzun vadede getirisi olacaktır. İlk etapta ciddi bir trafik beklememek gerekir. Ancak bu kelimeler kendi içerisinde asıl kelimeyi de barındırdığından çok yönlü çalışmayı sağlayacaktır.

Örneğin; SEO kelimesinden oluşan bir anahtar kelimenin trafiği çok yüksektir ancak SEO zorluğu yani SD değeri de çok yüksektir. Bu yüzden sitenin sıralama alması zorlaşacaktır. Halbuki ‘Nakliyat sektöründe SEO hizmeti avantajları’ gibi uzun kuyruklu bir kelimenin SD değeri düşecektir. Belirli bir kitleye hitap etmesinden ötürü niş, spesifiktir. Bundan dolayı düşük trafik sağlasa da doğrudan hedef kitleye erişim sağlar.

Son olarak uzun kuyruklu kelime içerisinde ‘SEO’ yani asıl anahtar kelime de yer alacağından hem bu kelime hem de uzun kuyruklu kelime ve türevlerinde sıralama alma olasılığınız artar.

 

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Önemi anlaşılan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için birden fazla yöntem günümüzde bulunmaktadır. Bu yöntemlerden hareketle web sitesine, sektöre bağlı olarak belirleme yapılabilir. Stratejiye bağlı olarak içerik planlaması yapılmalı ve zamana yayılarak içerikler web sitesine yüklenmelidir.

‘’Uzun kuyruklu anahtar kelimelerde anahtar kelime yamyamlığı çıkma olasılığı yüksektir. İçeriklerin tekrara düşmediğine ve sitenin kendi içerisinde rekabet etmediğine emin olmak gerekir.’’

Güncel olarak kullanılabilecek bazı yöntemler şu şekildedir:

  • Google yarım kalan kelimeler,
  • Semantik öneriler,
  • SSS soruları (İlgili Sorular bölümü)
  • ChatGPT ya da Google Gemini,
  • Anahtar kelime analiz siteleri,
  • Google anahtar kelime planlayıcı,
  • Google Trends,
  • Google Analytics
  • Kullanıcı niyetine göre belirleme,
  • Sesli arama verileri / niyeti.

Kısaca bu yöntemleri açıklamak gerekirse şu şekilde özetleyebiliriz:

 

1 – Google Yarım Kalan Kelimeler

Google önerileri olarak da adlandırılan ve birçok kişi tarafından göz önünde bulundurulmayan kısımdır. Google arama bölümüne bir kelime girdiğinizde alt kısımda öneriler çıkacaktır. Aradığınız kelime ile alakalı olup bu kelimenin uzun kuyruklu önerileri altta listelenecektir. Çıkan listede analiz yaparak yeni içeriğiniz için bir plan oluşturabilirsiniz.

 

2 – Semantik Öneriler

İçeriği eksiksiz yapmak ya da kullanıcıların merak ettiği konuyla alakalı diğer aramaları görebileceğiniz kısımdır. Arama yaptığınız sayfanın en sonunda ‘Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar’ ya da ‘İlgili Aramalar’ bölümü çıkar. Buradaki alanda konuyla alakalı olup uzun kuyruklu oluşan kelimeleri seçebilirsiniz.

‘’ Semantik öneriler SERP sonuçlarında ilk sayfanın en sonunda yer alır. Çoğu zaman 8 farklı öneri sunar ancak kelimeye göre bazen hiç sonuç çıkmayabilir.’’

 

3 – İlgili Sorular Bölümü (SSS Alanı)

Arama motorunda araştırma yaptıktan sonra SERP sonuçları arasında ‘İlgili Sorular’ bölümü çıkacaktır. Burada konuyla alakalı olan ve özellikle soru formatında olan araştırmaları görebilirsiniz. Soru şeklinde olmalarından ötürü uzun kuyruklu kelimeler için en iyi örnekler buradan çıkabilmektedir.

 

4 – ChatGPT ya da Google Gemini (Yapay Zeka Araçları)

Yapay zeka araçları uzun kuyruklu anahtar kelime bulurken size yardımcı olacaktır. Doğru mesajı vererek kelime önerileri alabilirsiniz. Örneğin; ‘spor ayakkabı’ kelimesi ile alakalı uzun kuyruklu anahtar kelime önerir misin? diyerek size sonuç vermesini sağlayabilirsiniz.

 

5 – Anahtar Kelime Analiz Siteleri

Sektörde SEO hizmeti sunmak için sık kullanılan program ve siteler mevcuttur. Bunlar arasında Ahrefs, Semrush ya da Ubberguest başlıca bilinen örneklerdir. Bu sitelerden anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Analizleriniz sırasında trafik bilgisi ya da SD değerlerini alabildiğiniz için nokta atışı seçim yapma olasılığınız artacaktır.

‘’ Rakiplerinizin kullandığı uzun kuyruklu anahtar kelimeleri belirleme konusunda ücretli SEO uygulamaları daha etkili sonuçlar verecektir. Böylece rakipleri sektörde geride bırakmak mümkün olur.’’

 

6 – Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Keywords Planner kullanarak uzun kuyruklu anahtar kelimelere erişebilirsiniz. Arama bölümüne hedeflediğiniz ‘kısa anahtar kelimeyi’ yazın. Altta öneri olarak çıkacak kelimelere göz atın.

‘’ Google anahtar kelime planlayıcı sadece Google ADS hesabı bulunan kişilere açıktır. Ücretsiz kullanılabilmektedir.’’

 

7 – Google Trends

Belirli bir süre aralığında arama motorunda aranması artış gösteren kelimeleri, konuma bağlı olarak aramaları görebileceğiniz yer Google Trends olarak geçer. Burada özellikle yerel SEO çalışmaları için uzun kuyruklu kelime bulabilirsiniz. Bunun dışında anlık trafiği çekmek için de strateji geliştirebilirsiniz.

‘’ Google Trends bağlantısı olan Google Hot Searches anlık içerik yayını yapmak için uzun kuyruklu anahtar kelime bulmanızı sağlar.’’

 

8 – Google Analytics

Daha önce oluşturmuş olduğunuz içeriklerden planlamadığınız kelimeler arama çekmiş olabilir. Doğru strateji oluşturarak uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Yalnız bu aşamada içerik tekrarına düşmemeli, kopya içerikten de korunmalısınız.

 

9 – Kullanıcı Niyeti

Kullanıcı niyeti her zaman uzun kuyruklu anahtar kelime bulma konusunda işe yarayacaktır. Kendinizi kullanıcı yerine koyarak hareket edebilir ya da var olan verilerden niyetleri tespit edebilirsiniz.

‘’Kullanıcı niyetine bağlı olarak uzun kuyruklu anahtar kelime belirlense de SD değeri hakkında bilgi vermez. Bu yüzden mutlaka bir program ile SD ve trafik değerine bakılmalıdır.’’

 

10 – Sesli Arama Verileri / Niyeti

Sesli aramalar SEO hizmeti kapsamında da önem arz eden bir alandır. Kullanıcılar günlük konuşma diline yakın sesli arama yaptığı için çoğu zaman uzun kuyruklu aramalar yapacaktır. Hem sesli hem de metinli aramaları hedefleyecek şekilde kelimeler belirlemek gerekecektir.

 

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nasıl Çalışır?

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin çalışma prensibi aslında normal kelimelerden çok farklı değildir. Ancak içerik üretmeden önce doğru strateji oluşturmak gerekir. Aksi takdirde web sitesini olumsuz durumlar etkileyebilir diğer taraftan müşterilerin/site sahibinin beklentisi hemen karşılanmayabilir.

Öncelikle bu anahtar kelimelerin trafik anlamında düşük olduğunu bilmelisiniz. Niş alana hitap ettiği için normal kelimelere göre trafik getirisi sitenize az olacaktır. Bu yüzden özellikle trafik hedefleyen site oluşturuyorsanız, ilk etapta sabırlı olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Fakat uzun vadede web sitenizin otoritesi de artacağından trafikte artış olur.

‘’Uzun kuyruklu anahtar kelimeler içerisinde trafiği bol olan kısa kelimeyi de barındırır. Bu yüzden aslında yüksek hacimli aranmaları da hedeflemiş olursunuz’’

Long tail keywords için sadece sıralama almak ve trafikten bahsetmek yanlış olacaktır. Çünkü bu kelimeler reklam verme sürecinde de maliyet düşürme imkânına sahiptir. Daha az kişi tarafından araştırılması, kelimeye verilen reklamların da azalmasına bundan ötürü maliyet düşüşüne neden olacaktır. Reklam bütçeniz çok yoksa ve doğrudan hedef kitleye erişmek isterseniz bu tarz kelimelere reklam vermelisiniz.

‘’Reklam vermeden önce uzun kuyruklu anahtar kelimelerin CPC ya da Tıklama Başına Maliyet oranlarına bakarak ücretlerini öğrenebilirsiniz.’’

Son olarak eğer web sitenizde bu kelimeleri çalışacaksanız stratejinizi doğru çizmelisiniz. Sürekli aynı kelimenin uzun kuyruklu önerileri ile içerik üretirseniz, tekrara düşme olasılığınız artar. Kısa süreli planlar yaparak web sitenize sağladığı verileri incelemelisiniz. Özellikle benzer kelimelerde sitenizin kendi içerisinde yarışmasına engel olmalısınız.

 

Neden Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Önemlidir?

Blog, haber ya da e-ticaret siteleri fark etmeksizin tüm siteler analizlerinde trafik ve görüntüleme almak ister. Bunun için yüksek trafikli anahtar kelimelere yani kısa anahtar kelimelere yönelir. Ancak otoritesini kanıtlamamış siteler bu anahtar kelimelerde uzun bir süre sıra alamaz, çoğu zaman ilk sayfaya yükselmez.

Yeni kurulan web siteler başta olmak üzere rakibin çok olduğu sektörlerde uzun kuyruklu anahtar kelime kullanmak çok zekice olacaktır. Bu kelimeler sayesinde SERP sonuçlarında ilk sıralarda yer almak mümkün olur. SD değeri zor olduğundan rakipleri geçmek mümkündür. Uzun vadede bu kelimelerden dolayı asıl anahtar kelimede de sıralama almayı beslemiş olursunuz.

 

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Avantajları Nedir?

SEO hizmeti kapsamında uzun kuyruklu anahtar kelimelere çalışmak kendi içerisinde farklı avantajlara sahiptir. Long tail keywords kullanmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

Sıralama Almayı Sağlar

Rakipleri geride bırakmak için SD yani SEO zorluğu düşük anahtar kelimeler çalışmak gerekir. Uzun kuyruklu kelimeler bu aşamada düşük SD değerlerinden dolayı sıralama almayı kolaylaştırır. İlk sayfada çıkacak içeriklerin artmasını sağlar.

Uzun Vadede Yüksek Trafik Sunar

Sabırla çalıştığınız takdirde uzun vadede trafiklerinizi arttırabilirsiniz. Üst sıralarda yer alan içerikleriniz sayesinde sabit ve sürekli trafiği sitenize alabilirsiniz. Böylece verilerinizde artış grafiğini görmeniz mümkün olur.

Hedef Kitlenize Kısa Sürede Ulaşırsınız

Niş ve spesifik aramalar olduğu için konu ile alakasız olan kitleden uzak kalırsınız. Bu aşamada doğrudan hedef kitlenize erişmeniz mümkün olur. Eğer satış hedefleyen bir siteyseniz özellikle müşterilerinizin hedeflediğiniz alımları yapmasını sağlayabilirsiniz.

Reklam Bütçesini Düşürebilirsiniz

Düşük SD değeri beraberinde reklam bütçesini de düşüren bir unsurdur. Reklam veren kişi sayısının az olması reklam bütçenizin düşmesine neden olacaktır. Bunun karşılığında sadece konuyla alakalı kişiler arama yapacağı için reklamlarınız da alakalı kişilerin önüne düşecektir.

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!