Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

İngilizce search engine optimization kelimesinin kısaltılmışı olarak dilimize gelen “SEO”nun  Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu demektir. SEO; çalışması yaptığımız platformları ( web site, Youtube kanalı, sosyal medya hesapları vs. ) arama motorlarının belirlediği kriterlere göre optimize etme, bunları yaparken analitik, stratejik yollar izleme çalışmalarının tümüne denilmektedir. En net şekilde ifade etmek gerekirse SEO; çalışma yaptığımız platformları, belirlediğimiz kelime ve kitleye göre arama motorlarına üst sıralara çıkarma çalışmasıdır.

SEO Şirketinize Nasıl Katkı Sağlar?

Yıllardır dijital pazarlama ve SEO alanında uzman kadrosu ile hizmetlerini sürdüren işletmemiz, yerel ve global olarak yapmış olduğu SEO çalışmaları ile sistemin tüm mantığını en iyi bilen işletmelerden birisidir. Anlık olarak arama motorlarında gelişen güncellemeleri yakından takip ederek, müşterilerimizin bizlerden almış olduğu SEO hizmetini güncel kriterlere bağlı kalarak yeniliyor ve geliştiriyoruz. 

SEO Nedir?

Search Engine Optimization kelimesinin kısaltılmış halidir. Halihazırda var olan web sitelerin, blogların ve e-ticaret sitelerinin tarayıcılarda görünür olmasını sağlar. Kullanıcıların giderek daha yaygın bir şekilde online ortamı kullanması, Search Engine Optimization (SEO) önemini arttırmıştır. Yapılan yatırımlar ve planlamalar bu yöne kaymıştır.

SEO en kısa tanımıyla; tarayıcılarda gerekli iyileştirmelerin yapılarak üst sıralarda yer almasını sağlayan hizmetleri kapsar. Sitelerin görünürlüğünü arttırmayı sağlar. Kullanıcıların daha fazla hedeflenen siteye giriş yapmasını ve hareket etmesine neden olur. Katmanlı bir hizmet, uygulama olmasından dolayı belirli bir sürece sahiptir.

seo

Union İstanbul kadrosunda yer alan arkadaşlarımız kendi dallarında oldukça başarılı çalışmalara imza atmış olmakla birlikte, müşterilerin memnuniyetini kazanmak adına yapmış oldukları analiz sonuçlarını paylaşarak, bu çalışma sonucunda nasıl bir geri dönüş elde edebileceklerini tahmini rakamlar ile sunabilecek profesyonellikte bir alt yapıya sahiplerdir. 

Bizlerin gayesi, sizlere SEO danışmanlığı sunarken sadece belirlenen kelimeleri üst sıralara çıkarabilecek SEO çalışmaları yapmakla kalmayıp bu kelimelerin yan varyasyonlarını belirleyip sizlere daha çok müşteri dönüşü ve marka bilinci oluşturma stratejisini sağlamaktır. Bu çalışma mantığının en büyük getirisi ise kalıcı ve geri dönüşün uzun süreli olmasıdır.

Organik trafiğinize, dönüşüm oranınıza, marka bilinirliğinize, kullanıcılarla etkileşime girmenize katkı sağlar.

 

Örneğin: Web siteniz üzerinden marka aramaları harici organik trafikten aylık 1.000 kullanıcı ziyaretçi çektiğinizi düşünelim. 1.000 Kullanıcıda %5’lik bir satış yaptığımızı düşünürsek, (reklamsız) ürün, hizmet veya kategori sayfalarını güçlendirerek 10.000 aylık kullanıcıya ulaştırdığımızda ortalama olarak 10x bir büyüme ve dönüşüm elde etme şansını da yakalamış olursunuz.

Rakiplerinizi inceleyerek, büyüme potansiyelinizi ve rakiplerinizin ne kadar gerisinde olduğunuzu yaptığımız analizler doğrultusunda sizlere ileterek sektördeki pasta payını da daha net anlamış olursunuz.

0 +
Mutlu Müşteri
0 +
Proje
0 +
Profesyonel Ekip
0 +
Ödül

SEO Neden Önemlidir?

Her ne kadar SEO’nun önemi son yıllarda daha fazla anlaşılmış olsa da Union İstanbul olarak, yıllardır sektörde ihtiyacı olanlara hizmet vermekteyiz. Peki yapılacak olan optimizasyonlar neden önemlidir? Açıklamasından da anlaşılacağı üzere SEO var olan web sitenin iyileştirilmesini hedefler. Sıfırdan ya da halihazırda kurulmuş olan sitenin tarayıcıda daha iyi konuma gelmesine neden olur.

Giderek artan web site, e-ticaret ve blog sitelerinin arasında görünür olmak tek tip çalışmalarla yetersizdir. Örneğin sadece içerik girişi yapılarak sitenin yükselmesi oldukça zordur. Halbuki alınacak bir uzman desteği ile sıralama alınabilir. Tarayıcılarda ilk sayfada ve ilk sırada yer alınması kullanıcıların site üzerindeki deneyimi arttırır.

Kullanıcıların sık sık siteye giriş sağlaması ile birlikte e-ticaretlerde satış yapma olasılığı artar. Markanın bilinirliği artarak aynı zamanda güven kazanması imkânı da doğar. Blog ve forum sitelerinde ise görüntüleme/hit sayısında artış meydana gelir. Oluşan bu artış ile site grafiğindeki artış ile rakiplerin önüne geçilebilmektedir.

seo rakip analizi
kurumsal seo

SEO’nun Faydaları

SEO hizmeti neden gereklidir aşamasında gösterilebilecek çeşitli faydalar bulunmaktadır. Her bir fayda hem web site hem de sahibi kapsamında etkili olacaktır. Faydaları noktasında yeterli bilgiye sahip olan kişiler ya da kurumlar bu yönde hizmet almaya da ikna olmaktadır. Dijital dünyada yerinizi almak istiyorsanız, siz de Union İstanbul ile SEO’nun faydaları ve avantajlarından yararlanabilirsiniz.

 • Site Görünürlüğünü Arttırır: Yapılacak SEO işlemi sonrası sitenin optimizasyonu sağlanır. Eksiklerin tamamlanması ile birlikte sıralama almaya yönelik grafiklerde değişim olur. Böylece sitenin görünürlüğünde artış meydana gelir.
 • Kullanıcı Deneyimi Artar: Kullanıcıların sitenizde gezinme süresi artış gösterir. Pazar alanına yönelik düzenlemeler yapılacağı için kişiselleştirilmiş bir görünüm sağlanır. Sitenizde zaman geçirecek kullanıcıların deneyiminde artış oluşur.
 • Rakiplerin Önüne Geçilir: SEO yapan web site aynı sektördeki ya da aynı anahtar ile yazılan yazılara kıyasla öne çıkar. Tarayıcının önem verdiği konularda iyileştirmeler yapılacağı için rakiplerin önüne geçilmektedir.
 • Satış Grafiği Yükselir: E-ticaret siteleri özellikle sıralama ve kullanıcı deneyimine bağlı olarak satış olasılığını arttırır. Dijital alanda yer alan ticari markaların müşteri potansiyeli genişler. Kalıcı müşteri portföyü gelişerek aynı zamanda yeni müşterilerin de gelme olasılığı artar.
 • Hit Oranı Artar: Blog sitelerinde hit/görüntüleme oranının artması hedeflenir. Bu istatistiklerin artması Google ADS kapsamında geliri de arttıracaktır. Sıralama almak beraberinde görüntülemeyi de arttıracağı için grafik değerleriniz yükselişe geçer.

Yerelde Zirveye Çıkmak İçin Yerel SEO Stratejileri

yerel seo nedir

Yerel işletmelerin başarılı bir şekilde çevrim içi var olabilmeleri için yerel SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) stratejilerini uygulamaları gerekmektedir. Yerel SEO, işletmenizin çevrim içi görünürlüğünü artırmak için kullanılan bir dizi teknik ve taktiktir. İşte yerel SEO hakkında bilmeniz gereken bazı temel konular:

Google My Business (GMB) Hesabınızı Optimize Edin: Google My Business (GMB), yerel işletmelerin Google haritalarda ve yerel arama sonuçlarında listelenmesini sağlayan ücretsiz bir araçtır.

Yerel Anahtar Kelimeleri Hedefleyin: Yerel anahtar kelimeler, potansiyel müşterilerinizin yerel aramalarda sizi bulmasını sağlar. Web sitenizde yerel anahtar kelimeleri kullanarak, işletmenizin hedeflediği bölgedeki müşterilere ulaşabilirsiniz.

Yerel İçerik Oluşturun: Yerel içerik oluşturarak, hedef kitleniz için değerli ve ilgi çekici içerikler sunabilirsiniz. Blog yazıları, videolar, infografikler gibi yerel içerikler oluşturarak, yerel kullanıcıların dikkatini çekebilir.

SEO HİZMET SÜRECİ

1

HEDEF ANALİZİ

Web sitenizi Site İçi SEO, Teknik SEO, ve Off Page SEO konularında analiz ederek, rakipleriniz ile aranızdaki eksiklikleri, hataları ve nasıl geliştirmeler yapacağımız konusunda yol haritası oluşturuyoruz.  

2

KEYWORD SEARCH

Web sitenizin organik trafiğini/dönüşümleri arttırabilmek için, anahtar kelimeler tespit edilerek, rakiplerden geride olduğumuz kelimeleri belirlerken, bir yandan da, rakiplerde olmayan kelimeleri de belirleyerek organik aramalarda daha ön planda olmanızı sağlıyoruz.

3

SEKTÖR VE RAKİP ANALİZİ

Anahtar kelimeleriniz ve rakiplerinizin pazar payını araştırarak, hangi sayfaları/anahtar kelimeleri hedeflediğini tespit ederek, birlikte yol haritamızı belirliyoruz.

4

SEO & İÇERİK STRATEJİSİ

Size özel olarak, ürün, hizmet ve kategori sayfalarındaki eksik/hatalı içerikleri tespit ederek, SEO Analiz verilerine göre tekrardan optimize ediyor, ayrıca blog tarafını da daha verimli kullanarak maksimum performans almayı hedefliyoruz.

5

DÖNÜŞÜM OPTİMİZASYONU

Site İçi SEO, Site Dışı SEO ve Teknik SEO çalışmalarının haricinde, web sitenizde Kullanıcı deneyimini analiz ederek, sitenize gelen kullanıcıların daha fazla vakit geçirmeleri, ve aradıkları ürün yada hizmete daha kolay ulaşabilmeler için analizler yapıyor ve tasarım ve sayfa düzeni konusunda sizlere önerilerde bulunuyoruz.

6

ANALİZ & RAPORLAMA

SEO çalışmalarına başladığımız günden itibaren, her ayın ilk haftası (1 ile 7’si arası) sitenizdeki teknik sorunları, yapılan işlemleri ve bir sonraki ay yapılacak işlemlerin olduğu analizleri gönderiyoruz. Ayrıca sitedeki gelişmeleri de grafikler/görseller halinde tarafınıza göndererek gelişimleri takip edebiliyorsunuz.

SEO ile İşimi Nasıl Geliştirebilirim?

Ticaret yapan, hizmet veren kişi ya da firmalar dijital dünyaya geçiş yaptığında işini büyütme fırsatını elde eder. Günümüzde milyonlarca kişinin internette geniş bir pazar alanı oluşturduğu görülmektedir. Bu yüzden markaların artık hızlı bir şekilde dijitale geçmesi şarttır. Rakiplerin de tarayıcılarda web siteleri ile yer alması SEO yapılmasını zorunlu hale getirmektedir.

SEO ajansı olan Union İstanbul ile web sitenizin sıralama alması, daha fazla kişiye ulaşması sağlanır. İşinizin gelişmesi için gerekli olan; tanıtım, müşteri potansiyeli ve satış imkânı artar. Kâr oranının artması ile birlikte işinizi bir adım öteye götürmenin avantajından yararlanabilirsiniz. Ancak bu gelişim adına profesyonel bir destek alınması ve sürece bağlı olarak reaksiyon alınması gerekir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO yapmak hafife alınacak, küçümsenecek bir konu değildir. Günümüzde Union İstanbul ajansı olarak uzman ekibimizle birlikte çalışmaları sürdürüyoruz. Uzmanlaşıp deneyim elde etmiş isimler tarafından SEO’nun yapılması gerekir. Aksi takdirde anlık olumlu etki alınsa da uzun vadede istenen düzeyde bir iyileşme sağlanmayacaktır.

Bahsi geçen tarayıcı optimizasyonu ikiye ayrılmaktadır; İç SEO ve dış SEO. On-page SEO yani iç SEO sitenin iç düzenlemelerini içermektedir. Güncel içerik yazılması, içeriklerin girilmesi ve yayınlanması etkilidir. Sitenin kullanımını iyileştirecek olan eklentilerin kurulması da söz konusudur. Özellikle anahtar kelime analizi yapılarak oluşturulan özgün yazılar bu alanın temelini oluşturur.

Diğer taraftan Off-page SEO ise dış optimizasyon olarak adlandırılır. Site dışı gerçekleştirilen işlemleri kapsamaktadır. Özellikle sitenin, yazının ya da kategorinin forum, blog ve sosyal medya hesapları ile desteklenmesini içerir. Backlink ya da tanıtım yazıları ile gerçekleşen adımlar atılır. En az iç SEO kadar önemlidir. Rakip analizi yapılarak web sitenin iyileştirilmesi hedeflenir.

SEO’da Başarılı Olmak için Hangi Teknikler Kullanılabilir?

Başarılı olmak adına belirli teknikleri kullanarak optimizasyon yapmak gerekir. Her bir teknik kendi içerisinde farklı bir öneme sahiptir. Her ne kadar kişiselleştirilmiş aşamalar söz konusu olsa da Union İstanbul olarak özel teknikler kullanıyoruz. Diğer taraftan belirli adımları da izleyerek iyileştirmeler hızlandırılmaktadır.

Kullanılan tekniklerin başında içerik optimizasyonu bulunur. İçerik; özgün ve okuyucuya yönelik olup markaya ait bilgi yansıttığı müddetçe site olumlu etkilenecektir. Rakiplerin önüne geçmek adına mutlaka içeriğe önem verilir SEO kapsamında buna bağlı olarak hazırlıklar yapılmaktadır.

Teknikler arasında dış ve site içi optimizasyonu sağlamak önemlidir. Tarayıcı optimizasyonu sağlamak adına ayrıntılı site ve rakiplerin incelenmesi gerçekleşir. Araştırmalar sonucunda sürecin planlaması gerçekleşir. Planlama aşamasında kolaylık sağlaması için; özgünlük kontrolü sağlayan siteler, site hızı ölçen siteler kullanılır. Diğer taraftan SEO eksiklerini belirten uygulamalar göz atılır ve buna bağlı reaksiyon alınır.

Ankara seo hizmeti
arama motoru optimizasyonu

SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmeti

Uzmanlık gerektiren bir alan olması SEO danışmanlığı almayı ortaya çıkarmaktadır. SEO ajansı adı altında firmalar tarafından hizmet verilmektedir. Union İstanbul, sektör içerisinde sıyrılarak çeşitli ortakları ile ön plana çıkmaktadır. Verilen bu danışmanlık kapsamında kişi ya da markalar, beklentilerini karşılayarak dijital kimliğini oluşturabilmektedir.

Marka değerini yükseltmek, web siteyi ön plana çıkarmak amacıyla yapılan anlaşmalar doğrultusunda çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Sitenin ayrıntılı incelenmesi sonucunda uzun vadeli süreç planlaması yapılır. Bu planlamanın devamında uzman isimler tarafından harekete geçilmektedir. Hedeflenen süre sonunda dijital alanda, tarayıcılarda üst sıralara çıkılmaktadır.

Union İstanbul olarak; SEO’nun önemini bilerek bu alanda hizmet vermekteyiz. Söz konusu e-ticaret sitesi, web sitesi ya da blog sitesi olduğu fark etmez. Her durumda optimizasyon şarttır. Geniş referansımız göz önünde alınarak her sektöre danışmanlık verilebildiği görülecektir. Site dışı optimizasyonu, içerik düzenlemesi ve kullanıcı deneyimi kapsamında iyileştirmeler gerçekleştirilir.

Danışmanlık sürecinde web site sahibinin ekstra bir uğraş göstermesi gerekmez. Uzman isimler, web site için gerekli olan tüm çalışmaları gerçekleştirmektedir. Sağlanan danışmanlık hizmeti ile birlikte adresin sıralamasında ve okunabilir olmasında ilerleme sağlanır. Belirtilen süre zarfında site grafiklerinde yükseliş meydana gelir.

SEO Performansı Nasıl Ölçümlenir?

Yapılacak çalışmaları belirlemek ve diğer taraftan gerçekleşen işlemlerin etki verip vermediğini gözlemlemek gerekir. Bu aşamada SEO performansını ölçümlemek gerekir. Ölçüm yapmak adına özel geliştirilmiş siteler ve uygulamalar mevcuttur. Her bir uygulama ile web sitenin değeri konumlandırılmaktadır.

Genel itibari ile SEO performansı ölçümlenirken şu özelliklere bakılmaktadır:

 • Site hızı,
 • Kullanıcı deneyimi,
 • Profillerin sitede harcadığı süre,
 • Sitenin güncellik durumu,
 • Düzenli olarak içerik paylaşımı,
 • Teknik SEO kapsamında eksiklikleri (ya da artıları),
 • Dış SEO kapsamında link desteklemesi,
 • Sayfaların yüklenme süresi,
 • Tema ve görsel uyumluluk,
 • Rakiplere nazaran oluşturulan sayfalar ve kategoriler.

Bahsedilen bu sebepler ve daha fazlası ile ölçümler yapılır ve harekete geçilir.

seo rakip analizi

SEO Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Avantajları göz önünde bulundurulduğunda SEO hizmeti almak isteyen markalar, kişisel web site sahipleri bunulur. Hizmet almadan önce bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Etmenlere bağlı olarak doğru firma ile çalışılabilir. Göz önünde bulundurulması gerekenler şu şekildedir:

 • SEO’nun süreç olduğunu ve hemen sonuç vermeyeceği bilinmelidir.
 • Rakiplerin bütüncül değerlendirildiği firmalarla çalışılmalıdır.
 • Hizmet verecek markanın referansları, ortaklarına bakılmalıdır.
 • İlk anda gerçekleşen iletişim esnasında detaylar öğrenilmelidir.
 • Süreç hakkında bilgi alınarak sitenin sürekli takibi sağlanmalı.
 • Ekip çalışması gösteren firmalarla çalışmak daha etkili sonuç almayı sağlar.

Union İstanbul SEO’da Nasıl Başarılı Oluyor?

SEO firması olarak hizmet veren Union İstanbul, sektörde kendisini diğer firmalardan ayırt etmektedir. Sektörde her ne kadar danışmanlık veren firmaların sayısı fazla olsa da Union İstanbul diğerlerinden net olarak ayrılmaktadır. Diğerlerinden firmamızı ayıran elbette temel özellikler bulunmaktadır.

Sürekli değişen, gelişen SEO bilgilerine önem veren firmamız bu noktada ayrışmaktadır. Alışılmış kuralların dışında işlemler gerçekleştirilir. Eski SEO kuralları, algoritmaları bırakılmaktadır. Böylece günceli takip etmenin avantajları danışmanlık alan web sitelerine kazandırılır.

Ekip çalışması bu alanda olmazsa olmaz bir olaydır. Tek bir kişinin sağladığı çalışma ile ekip çalışması farklı bir etki sağlar. Özellikle web sitenin geride kalmaması ve hızlı bir şekilde rakiplerini yakalaması için gerekir. Birden fazla uzmanın ve çalışanın bulunması zamandan tasarruf sağlar. Etkili bir çalışma göstermenin yolu buradan geçer.

Tecrübe sahibi olmak ve farklı firmalarla, sektörle çalışmak oldukça etkilidir. Sektör hakkında bilgi sahibi olmak rakip analizi yaparken ciddi bir avantaj elde eder. Böylece kısa sürede etkiyi almak adına bir adım öne geçmenizi sağlar. Farklı sektörde yer alan sayısız firma ile çalışan Union İstanbul tam da istediğiniz bu özelliğe sahiptir.

SEO Hizmet Süreci Nasıldır?

1 . Aşama: Web Siteye Dair Bilgi Edinmek

Web sitesinin bilgilerinin alınması izlenecek aşamaları belirlerken önemlidir. Site sahibinden gerekli bilgiler alınır. Gereken durumlarda analiz adına bazı bilgilerin alınması gerekir. Bu bilgiler ışığında sitenin durumu olması gereken durum ile kıyaslanmaktadır. Aynı zamanda ilk aşamada site sahibinin beklentileri de alınacaktır.

2 . Aşama: SEO Değerlendirilmesi

SEO değerlendirmesi, analizi bazı sitelerle saptanmaktadır. Siteler, programlar ve uygulamaların sonunda sitenin durumu istatistiki olarak ortaya koyulmaktadır. Değerlendirmelerin amacı eksikleri belirleyerek ilerlemeyi sağlamaktır. Eksikler noktasında site sahibine bilgi verilir. Böylece çalışılacak konu başlıkları da öne çıkmış olacaktır.

3 . Aşama: Eksiklerin Saptanması

Analiz çerçevesinde rakiplere nazaran eksiklikler saptanmaktadır. Site içi ve site dışı eksiklere bağlı olarak iyileştirme hedeflenir. Özellikle rakiplerin de durumu bu noktada önemlidir. Eksik her ne kadar rapor olarak sitelerden alınabilse de rakibin ve sektörün durumu da detaylandırılır.

4 . Aşama: Önceliklerin Belirlenmesi

Yeni açılmış olan ya da daha önce hizmet almayan sitelerin çok sayıda eksiği olacaktır. Eksiklerin her birine bir anda çalışma yapmak bazen olumsuzluğa yok açacaktır. Bu yüzden öncelik belirlenerek uzmanların ilerlemesi gerekir. İlk etapta yapılacaklar belirlenerek buna bağlı olarak çalışmalara hız verilecektir.

5 . Aşama: Çalışmalara Başlanması

SEO hizmeti için çalışmaya başlanır. Öncelikler kapsamında uzman görüşüne bağlı olarak ekip çalışması ortaya koyulur. Union İstanbul olarak tecrübemize bağlı olarak çalışmalar takip edilerek ilerlenir. Her yapılan işlem sonrası sitenin tepkisi ölçülür. Aynı zamanda sektörde gerekli olan tarayıcı güncellemelerine bağlı olarak da reaksiyon alınır.

6 . Aşama: Belirli Periyotlarla Site Sahibine Rapor Verilmesi

Çalışmaların sonunda site sahibine gerekli bilgilerin aktarılması aşamasıdır. Var olan değişimler ile birlikte hedeflenen sayfa, odak ya da hizmetin etkileri raporlaştırılır. İlk an ile son andaki farka bağlı olarak SEO’nun önemi konusunda bilgi akışı sağlanır.

En Son Neler Yaptık?
yayla bakliyat seo referans

YAYLA BAKLİYAT

7 Ayda

% 0
ORGANİK TRAFİK ARTIŞI
creavit seo referans

CREAVİT

12 Ayda

% 0
ORGANİK TRAFİK ARTIŞI
cabani seo referans

CABANİ

3 Ayda

X 0
ORGANİK GELİR ARTIŞI
ucler market seo referans

ÜÇLER MARKET

7 Ayda

X 0
ORGANİK GELİR ARTIŞI
castor mobilya seo referans

CASTOR MOBİLYA

12 Ayda

% 0
ORGANİK TRAFİK ARTIŞI
bonabant seo referans

BONABANT

7 Ayda

% 0
ORGANİK TRAFİK ARTIŞI

SIKÇA SORULAR SORULAR

1SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEOnun  Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu demektir. SEO; çalışması yaptığımız platformları ( web site, Youtube kanalı, sosyal medya hesapları vs. ) arama motorlarının belirlediği kriterlere göre optimize etme, bunları yaparken analitik, stratejik yollar izleme çalışmalarının tümüne denilmektedir. En net şekilde ifade etmek gerekirse SEO; çalışma yaptığımız platformları, belirlediğimiz kelime ve kitleye göre arama motorlarına üst sıralara çıkarma çalışmasıdır.

2SEO Neden Yapılmalı? Önemi Nedir

Başta marka bilinirliği olmak üzere, orta ve uzun vadede sitenizin organik trafiğini ve dönüşüm sayısını arttırmak için oldukça önemlidir.

3Organik Trafik Nedir?

Organik arama trafiği, herhangi bir reklam ya da sponsor ücreti ödemeden doğal bir şekilde arama motoru sonuçlarından web sitenize gelen oturumları ifade eder.

1SEO mu SEM mi?

Sektöre, siteye ve içerik gibi bir çok konuya göre değişiklik gösterse de, kısaca bir iki örnek ile anlatayım

1) Eğer sıfır bir site açtıysanız ve bütçeniz kısıtlı ise Google Ads ve Sosyal Medya Reklamları ile başlamanız daha iyi olacaktır.

2) Yine sıfır bir site olduğunuzu düşünelim. Bütçe konusunda sorununuz yok ise (en azından 4-6 ay arası SEO'dan ciddi anlamda gelir beklemiyorsanız) SEO çalışması yaptırmanızı öneririz.

3) Mevcut bir siteniz var ve gelirlerinizi arttırmak istiyorsanız SEO doğru bir yatırımdır.

4) Reklamların yasak olduğu avukat, veteriner gibi alanlarda hizmet veriyorsanız eğer SEO çalışması ile ön planda olmanız, işlerinizi büyütmeniz için zorunluluktur.

Özetle SEO çalışması orta ve uzun vadede sonuç verir ve reklam tarafından daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

2SEO Hizmeti Ne Kadar Süre Almayalım?

SEO danışmanlığı düzenli olarak alınması gereken bir hizmettir. Rakiplere ve sitenizin durumuna göre süreç içerisinde farklı SEO stratejileri oluşturulmalıdır.

3SEO Hizmeti Neleri Kapsar?

Rakip analizi, sektör analizi, mevcut site analizi (teknik seo, iç seo ve dış seo) anahtar kelime analizi gibi pek çok maddeyi kapsamaktadır.

Benzer İçerikler

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM