Union İstanbul

Site Dışı SEO

Site dışı SEO, SEO alanının sadece bir bölümüne hizmet eden ancak neredeyse %50’lik kısmını etkileyen bir alandır. Dış SEO olarak da denk gelebileceğiniz bu kavram bir web sitenin sıralama almasında oldukça önemlidir. Var olan site ister blog ister e-ticaret sitesi olsun fark etmez, mutlaka çalışmalarında dış SEO hizmetleri sağlanmalıdır.

Günümüzde her ne kadar SEO kavramının önemi anlaşılmaya başlansa da dış SEO konusunda bazı kavram karmaşaları oluşmaktadır. Site dışı SEO, Off-Page SEO olarak da adlandırılır. Var olan web siteye dışarıdan yapılan takviyeler, reklamlar ve referanslar olarak özetlenebilir. Her sitenin ihtiyacı olan dış SEO çalışması farklı olacağından mutlaka profesyonel bir ajanstan destek alınması gerekir.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

SEO ajansı tarafından ele alınan dış SEO, sitenin öncelikle incelenmesi ile başlamaktadır. Halihazırda siteye verilen backlinkler ya da tanıtım yazıları varsa bunlar kontrol edilir. Daha sonra sitenin rakipleri incelenerek alınan backlink sayısı, siteler ve kategoriler irdelenmektedir. Yapılan bu araştırma sonucunda sitenin rakiplerinden geri kalmadan nasıl öne geçeceği planlanmaktadır.

Dış SEO çalışması yaparken sadece rakiplerin durumu ya da link almak önemli değildir. Yapılacak çalışmaların yoğunluğu ve kalitesi de mühimdir. Örneğin teknoloji bazlı bir siteye moda domainli bir siteden link almanın, tanıtım yazısı yayınlamanın anlamı yoktur. Aynı şekilde bazı sitelerin SEO durumuna göre ayda 4 çalışma yeterli olurken bazı sitelerde bu sayı 7-8’i bulabilir.

İşte bahsi geçen tüm bu Off-Page SEO çalışmaları için ciddi bir profesyonellik ve çalışma gerekmektedir. Çalışmaların planlanması, destek site portföyü ve beraberinde çalışmaların takibi için bir ekip gerekir. Kişisel anlamda site dışı SEO yapmak zordur. Siz de siteniz için en iyi Off-Page SEO çalışmasını yürütmek isterseniz, Union İstanbul firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

site-disi-seo-nedir

Site Dışı SEO Yöntemleri

Güncel olarak site içi SEO ve site dışı SEO için kullanılabilecek çeşitli yöntemler vardır. SEO kendi içerisinde üçe (On- Page SEO, Off-Page SEO ve Teknik SEO) ayrıldığı için her alanın yöntemi farklıdır. Optimizasyon yapabilmek için değişik alanlarda farklı çalışmalar şarttır. Eğer hedefiniz tamamen dış SEO yapmak ise uygulanabilecek şu yöntemler bulunur:

Backlink Oluşturma

En yaygın dış SEO yöntemleri arasında backlink oluşturma bulunur. Backlink, bir başka siteden kendi sitenize çıktığını dış linklerdir. Referans linkleri olarak da bilinir. Sektörde backlink alımına karşı iki farklı görüş yaygındır. Azınlık olan kesin backlink çalışmalarının gereksiz olduğunu düşünür. Ancak çoğunluğun izlediği ve faydasını gördüğü nokta backlink kullanmak yönündedir. Elbette backlink kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar mevcuttur.

Union İstanbul olarak backlink çalışması yapacağımız sitelerin öncelikle site geçmişi, içerik durumu ve genel SEO durumuna göz atmaktayız. Çünkü her koşulda backlink çalışması yapmak bir olmayacaktır. Özellikle yeni kurulmuş bir site söz konusuysa önce içeriklerin tamamlanarak sitenin indeks almasını sağlamamız gerekir. Backlink bir sonraki aşama olarak gelecektir.

Backlink alımı yaparken dikkat edilmesi gereken ve kesinlikle göz önünde bulundurduğumuz unsurlar ise şu şekildedir:

Dikkat Edilen Etmenler

Sebepleri

Sitenin Sahip Olduğu Otorite

Her siteden backlink alımı doğru olmayacaktır. Web sitenize referans olabilmesi için link çıkılacak sitenin belirli bir otoriteye sahip olması şarttır. Aksi takdirde rakiplerinizin önüne geçmeniz mümkün olmaz. DA ve PA değerine bakarak karar verebilirsiniz.

Domain Teması

Backlink çıkılacak adresin kendi sitenizle tema anlamında uyumlu olması gerekir. Daha önce de belirtildiği üzere site dışı SEO yapmak için teknoloji sitenize moda sitesinden link almanız etki getirmeyecektir.

Link Çıkış Sayısı – Linklerin Durumu

Dış SEO yaparken bir yazıdan kaç link çıktığınız önemlidir. Minimum 1 maksimum 3 link çıkışı öneriler arasındadır. Aynı zamanda linklerin durumu da önemlidir. Sitenize doğrudan referans sağlaması amacıyla ‘do-follow’ etiketi ile link yönlendirmesi yapılmalıdır. En az bir link açık URL olarak verilirse iyi olacaktır.

Doğal Backlink Çıkışı

Sırf backlink vermek için oluşturulan içerikler doğallıktan uzak olacaktır. Aynı zamanda bu link alımını sürekli yapmak, plansız ilerlemek Google gözünde spam olarak algılanabilir. Doğal şekilde link çıkışı yapmalısınız.

İçerik Kalitesi

Site dışı SEO çalışması yaparken mümkün mertebe kaliteli içerikler kullanmalısınız. Eğer mümkünse SEO uyumlu makale oluşturmalı, kaliteli bir içerikten link almalısınız. Düz, SEO ile alakası olmayan yazılar yeterli desteği vermeyecektir.

Backlink alırken ipucu olabilecek nitelikteki diğer bilgiler ise şu şekildedir:

  • Sadece web sitelerine odaklanmayın. (blog vs.)
  • Forum, tartışma sitelerinden de link çıkışı sağlayabilirsiniz.
  • Aynı siteleri üst üste kullanmayın.
  • Kısa sürede birden fazla link alırken dikkatli olun. Bir anda 20 link almanızın size faydası değil, zararı olacaktır.
  • Sitenizin durumuna göre backlink örüntüsü oluşturmalısınız. Bu yüzden X bir sitenin çalışması her zaman size uymayacağından başka sitelerden etkilenmeyin.

Sosyal Medya Etkileşimi

Sosyal medya kullanımının giderek artması, bu platformlarda yer alan profillerden link alma ve tanıtım yapmayı da sağlamaktadır. Markanıza ait bir sosyal medya profili mutlaka bulunmalıdır. Var olan profilinizde linkler paylaşarak web sitenize link referansı sunabilirsiniz. Üstelik kendi profilinizden çıkacak linkler için bir ödeme yapmanız da gerekmez.

Sadece kendi profilleriniz ile sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. Ücret karşılığında güvenilir ve istatistikleri yüksek profillerden de linkleme yapabilirsiniz. Alanınızla alakalı profillerden link ya da içerik paylaşımı gerçek kullanıcıları da bu alana çekmeyi sağlayacaktır.

site-disi-seo-onemi

İçerik Pazarlaması

Ürün ya da hizmet satışı yapan web sitelerin içerik pazarlaması ile daha fazla geniş kitleye kendini duyurması mümkündür. Off-Page SEO çalışmalarımız sırasında içerik pazarlamasından yararlanıyoruz. Union İstanbul olarak özenle oluşturulan ürün/hizmet yazılarını farklı ve alakalı sitelerde yayınlamaktayız. Bu içeriklere erişen kullanıcılar böylece markanızdan haberdar olabilmektedir.

Site içi SEO hizmetlerinde olduğu gibi içerikler dış SEO çalışmalarında da oldukça etkilidir. İçerikleri oluştururken bazı aşamalara dikkat ettiğimizi belirtmeliyiz:

  • Ürün ya da hizmeti doğrudan, ayrıntılı olarak anlatması
  • Kullanıcı yani okuyucunun dikkatini çekecek yapıya sahip olması
  • Markaya dair bilgilerin içermesi
  • Okuyucuyu ana web siteye yönlendirici hareket etme
  • Sadece okunabilirlik değil, SEO uyumlu makale oluşturmak.

Tüm bunların sonucunda site dışı SEO için uygun içerikler oluşturulabilmektedir.

Konuk Blog Yazma

Konuk yazarlık ya da misafir yazarlık adı altında uygulanan işlemler ile dış SEO yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Her ne kadar ülkemizde oturmuş bir sistem henüz olmasa da sektöre göre dikkat çekecek iyileştirmeler sunmaktadır. Bir yazarın uzman olduğu ya da bilgisi olan bir konuda farklı sitelerde (blog, forum ya da sözlük vs.) içerik oluşturarak bu içeriklerden web siteye yönlendirme yapma işlemidir.

Özellikle forum ve sözlük sitelerinde tartışma konusu olan, bilgilendirici başlıklar içeren çeşitli noktalar mevcuttur. Halihazırda var olan bir web sitesinden ziyade doğal akışında yer alan bu sitelerde içerik üreterek linkleme yapabilir ya da içerik pazarlama gibi marka ismini öne çıkararak doğal bir planlama oluşturabilirsiniz.

Marka İtibarının Yönetimi

Her ne kadar bir web sitesinin, markanın sıralama alması ya da okuyucu memnun etmesi için teknik SEO çalışmaları ile ilgilenilse de müşteriler somut durumlardan hoşlanır. Örneğin bir ürün satan firma olduğunuzu düşünelim. Sıralamalarda yüksek sonuçlar elde ediyorsunuz ve satışlarınız da iyi olsun. Bir üründen dolayı alacağınız olumsuz geri dönüş markanıza dair tüm olumlu havanın değişmesine neden olur.

Oluşan olumsuz algı ile birlikte yapacağınız tüm On Page SEO ya da Off Page SEO çalışmalarının da bir anlamı kalmaz. Müşterinin algısında olumlu bir yer edinmeniz için mutlaka itibar yönetimi yapmalısınız. İtibar yönetimi dolaylı yoldan dış SEO alanına rahatlıkla girecektir. İnternette yer alan şikayet sayfaları, inceleme bölümleri ya da bizzat sosyal medya hesabınıza gelen olumsuz dönütlerle ilgilenerek iyileştirmelere gitmelisiniz.

Yerel SEO ve Rehber Kayıtları

On Page SEO alanında da katkı sağlayan yerel SEO çalışmaları, dış SEO çalışmalarınızda da kolaylık sağlayabilir. Yerel bir markaysanız özellikle global hedeflemek yerine konumunuza göre hareket etmelisiniz. Özel SEO araçları sayesinde yerel SEO’da yer alan rakiplerinizi bulmalı ve bu bağlamda projelerinizi yönetmelisiniz.

Off Page SEO Neden Bu Kadar Önemlidir?

Başta Google olmak üzere arama motorları tarafından web sitelerinin sıralama alması için göz önünde bulundurduğu etkenler bulunur. Bahsedilen bu etkenler birbirinden farklı olabileceği gibi ortak noktalarda içermektedir. Söz konusu sıralama almanın en etkili yollarından birisi teknik SEO’dur. Ancak en az kendisi kadar etkili olan bir unsurda Off Page SEO olmaktadır.

Kullanıcı yani okuyucu, müşteri kitlesi sizin yapacağınız on page SEO ya da teknik SEO çalışmalarını doğrudan görmez. Dolaylı yoldan etkilerini yaşantısına dahil eder. Ancak Off Page SEO doğrudan hedef kitlesine sunulan bir çalışmadır. Bundan dolayı veri tabanını genişletmek ve kâr elde etmek adına da büyük önem arz eder.

Diğer taraftan özellikle Google tarafından doğal verilen dış linklere yani referanslara büyük önem verilmektedir. Arama motorunda yer alan tüm sitelerin böylece birbiri ile bağlantısı kurularak kullanıcı sayısını arttırmak ister. Etkili bir SEO oluşturmak bundan ötürü sıralama almanız için de dış SEO kaçınılmazdır.

site-disi-seo

SEO’ya yeni başlıyorsanız veya yukarıda bahsedilen SEO terimlerine yabancıysanız sizler için Seo sözlüğü oluşturduğumuz ve SEO’ya dair her yapının anlamının bulunduğu sayfamıza bekleriz. SEO dünyasında karşılaşabileceğiniz tüm terimler ve anlamları için bu alandaki bilginizi daha da genişletmek isterseniz, ‘SEO Sözlüğü‘müze göz atabilirsiniz. Burada, SEO’da sıkça kullanılan kavramların detaylı açıklamalarını bulacaksınız.

On Page ve Off Page SEO Arasındaki Farklar

SEO’nun temel iki kolu On Page SEO ve Off Page SEO’dur. On Page SEO, iç SEO ya da site içi SEO anlamına gelir. Site içerisinde yer alan UI ve UX kısımları ile daha fazla ilgilenir. Yani kullanıcının deneyimi ve kullanışlı web site önemlidir. Web tasarımı, içerik kalitesi, site içi hız ve yönlendirme, iç linkleme bu alanı kapsamaktadır.

Off Page SEO ise dış SEO ya da site dışı SEO anlamına gelir. Siteye dışarıdan müdahaleler ile gerçekleşen bir uygulamadır. Daha çok var olan bir web sitesini dış sitelerden, içeriklerden desteklemeyi amaçlar. Halihazırda var olan kullanıcılarla değil yeni kullanıcılar elde etmeyi hedeflemek adına gerçekleşir.

Her ne kadar uygulama alanları farklı olsa da iç ve dış SEO ile birlikte teknik SEO çalışmaları her web site için gereklidir. Bu üç kulvarda yapılacak çalışmalar için ise profesyonel SEO ajansları bulunur. Eğer siz de web sitenizi güvenilir bir adrese teslim etmek isterseniz, Union İstanbul firmamızla hemen iletişime geçin. Güncel bilgiler, yöntem ve algoritmalar ile sitenizi daha iyi konuma taşıyalım.