Union İstanbul

Teknik SEO

Teknik SEO, web sitenizin arama motoru botları tarafından daha iyi algılanması ve dizine rahat eklenebilmesi amacıyla yapılan işlemlerdir. SEO hizmetleri kapsamında sadece bir alanı temsil eden teknik SEO, uzmanlar tarafından uygulanabilmektedir. Kişisel olarak yapılabilecek işlemler yetersiz kalabileceği gibi hatalı da olabilmektedir. Bu yüzden web site sahiplerinin işi bilen bir uzmandan yardım alması gerekir.

Union İstanbul olarak, hizmet verdiğimiz web sitelerin teknik SEO işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Var olan eksiklikleri kısa sürede saptayarak gidermeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda güncel SEO bilgilerini takip ederek rakip web sitelerinin önüne geçilmesi için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Eğer siz de web sitenizin Google başta olmak üzere arama motorlarında daha görünür bir hale gelmesini istiyorsanız hemen iletişime geçin.

teknik-seo-faydalari

Teknik SEO Web Sitesi için Neden Önemlidir?

Genel olarak SEO bir web sitesi için yapılabilecek en iyi uygulamalardır. Arama motoru ile optimize hale gelen bir sitenin sıralama almama olasılığı neredeyse imkânsızdır. Çünkü tüm optimizasyonlar mevcut arama motorunun dikkat ettiği kurallara göre gerçekleşmektedir. Yapılan bu işlemler site içi SEO (On Page SEO), site dışı SEO (Off Page SEO) ve teknik olarak üçe ayrılmaktadır.

Aralarında en komplike ve yazılım ağırlıklı olan kısım teknik SEO olarak bulunmaktadır. Eğer kişinin yazılım ya da sitenin türü hakkında bilgisi yoksa işlemleri sürdürmesi mümkün değildir. Peki teknik SEO neden önemlidir? Bunun cevabını verebilmek adına çeşitli sebepler sunabiliriz.

Uygulanacak teknik SEO ile elde edilebilecek bazı avantajlar şunlardır:

 • Arama motoru botları web sitenizi daha iyi algılar.
 • Doğru algılamaya bağlı olarak rakiplerinizin önüne geçmeniz kolaylaşır.
 • Gerçek kullanıcılara erişerek görüntülenmenizi arttırabilirsiniz.
 • Kullanıcı deneyimini iyileştireceğinizden özellikle e-ticaret sitesiyseniz satışlarınız artabilir.
 • Hedef kitlenizin erişimine açık olursunuz.
 • Sıralamalarda üst sıraya yerleşerek kullanıcılara doğrudan öneri olarak sunulursunuz.
 • Daha hızlı web site, ulaşılabilirlik ile arama motorlarında uzun bir süre bulunabilirsiniz. (Google reklamlarına kıyasla)
 • Rakipleriniz arasında teknik SEO işlemlerini yaptırmayanlar mevcutsa 1-0 öne geçersiniz.

Bahsi geçen tüm bu ve bunun gibi durumların sitenizi iyileştirici etkisi mevcuttur. Web siteniz ister e-ticaret ister blog sitesi olsun daha fazla kullanıcıya erişmek istersiniz. Bunun yolu da sıralama almaktan geçeceği için teknik SEO mutlaka işin ehli bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Teknik SEO Denetimi Nasıl Yapılır?

Güncel olarak Off Page SEO ya da On Page SEO için yapılabilecek çeşitli yöntemler mevcuttur. Söz konusu teknik SEO olduğunda da durum değişiklik göstermemektedir. Eğer web sitesinde teknik SEO denetimi ve iyileştirmesi yapmak isterseniz şu noktaların önemli olduğunu bilmelisiniz:

Tarama

Arama motorlarının sahip olduğu botlar sitenize gelerek amacınıza uygun olup olmadığını denetler ve sayfalarınızı tarar. Taranabilir yapıda bulunan bir site sayfalarının kalitesi ve teknik durumlarına göre dizine eklenir. Dizine eklenen site indekslenmiş olup kullanıcıya açık hale gelecektir.

Olası herhangi bir engel ya da hatadan dolayı eğer siteniz taranabilir durumda değilse sıralama almanız mümkün olmaz. İlk sayfada bulunmak bir yana hiçbir sıralamada gözükmezsiniz. Diğer taraftan gereksiz sayfaların botlar tarafından taranması da asıl hedeflediğiniz alanın görünür olmasına engel olabilir.

Tüm bunların sonucunda web sitenizin teknik SEO ile taranma olasılığını arttırabilirsiniz. Google Console kullanımı ile Google’a sayfanızın taranması adına tekrar tekrar istek atabilirsiniz. Diğer taraftan görünür olmasını istemediğiniz sayfalarınızı engelleyerek asıl sayfalara (blog ya da ürünler vs.) yönlendirme yaparak sıralamada yerinizi alabilirsiniz.

teknik-seo

İndeksleme

İndekslenme bir sayfanın botlar tarafından tarandıktan sonra sıralama alma durumudur. Arama motorunda görünür hale gelen sitenizin kullanıcılar tarafından fark edilmesini sağlar. Eğer bir site indekslenme konusunda sorun yaşıyorsa bu teknik SEO konusudur. Özellikle site dışı SEO ile birlikte destekleme yapılarak sayfaların indekslenme hızları arttırılabilir.

Mobil Uyumluluk

Mobil uyumluluk başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının (Yandex, Bing vs.) önemsediği durumlar arasındadır. Günümüzde kullanıcıların yarısından fazlası artık mobil kullanıcıdır. Masaüstü kullanımından ziyade tablet ya da telefonlardan kullanım arttığı için web sitenizin mutlaka mobil uyumluluk oranının arttırılması gerekir.

Union İstanbul ekibimizle birlikte sitelerinizin mobil uyumlu hale gelmesini sağlıyoruz. Başta tasarım olmak üzere menüler, kullanım rahatlığı, sayfalar arası geçiş gibi konuları göz önünde bulundurmaktayız. Böylece mobil tarafından gelen kullanıcıları web sitenizde daha uzun süre ağırlayabilirsiniz. Unutmayın ki mobil uyumluluğu artan bir sitenin arama motorları tarafından önerilme oranı daha fazladır.

Bir diğer önemli nokta ise On Page SEO kapsamında da mobil uyumluluk önemlidir. Ajansımız hem teknik hem de site içi SEO yaparken bu konuya özenle yaklaşmaktadır. Uyumluluğu arttırırken göz önünde bulundurulan noktalar ise şunlardır:

 • Tüm tablet ve mobil görünümlerine uygun bir tasarım oluşturmak,
 • Masaüstü görüntüsünden ödün vermeyen ve tüm bilgilere rahat erişebilecek yapıyı kurmak,
 • Mobil kullanıcıların menülere, sayfalara rahat erişebilmesi,
 • Masaüstü kullanımı sırasında yapabileceği tüm işlemleri yapabilmesi,
 • Hızlı ve dinamik bir site yapısı oluşturmak.

Site Hızı

Site içi SEO için de önemli olan ve Google arama motoru tarafından özellikle istatistikleri tutulan bir alan site hızıdır. Siteniz ve bağlı olduğu sunucu isteklere ne kadar hızlı tepki verirse kullanıcı o denli mutlu olacaktır. Ortalama 0.2 saniye site açılış süresi önerilmektedir. Kullanıcının sayfanızda dolaşırken ya da site içerisindeki başka bir sayfaya geçişi sırasında hızı en üst noktada tutmakta fayda vardır.

Eğer gerçek kullanıcılar site hızını yeterli bulmaz ise memnuniyet oranları düşer. Buna bağlı olarak sayfadan ani çıkış oranında artış meydana gelir. Oluşan bu çıkış oranları arama motorları tarafından ‘olumsuz’ algılanacağından başka kullanıcılara önerilme olasılığınız artar. Özellikle kullanıcı deneyimi de düşünüldüğünde site hızı mutlak suretle teknik SEO ile düzeltilmeli, iyileştirilmelidir.

Site Haritası

Her sitenin sahip olması gereken bir site haritası bulunmaktadır. Site haritalarını oluşturmak için çok süre gerekmez ancak uzman bir kişi tarafından bu haritanın yapılandırılması gerekir. SEO ajansı olarak sitenize uygun bir harita geliştirmekteyiz. Peki bu haritalar tam olarak ne işe yarıyor?

Site haritası, sitenizi ziyaret eden arama motoru botlarına yönlendirme yapar. Siteyi hangi sırayla taraması gerektiği, hangi sayfaların olduğunu ve hangi alanların taramaya kapalı olduğunu gösterir. Bir arama motoru botunun anlamlı bir tarama yapabilmesi, kısa sürede sonuca erişebilmesi için bu haritalar gereklidir. Yanlış kurulan harita ağı ile indekslenmeleriniz düşebilir.

teknik-seo-ne-ise-yarar

Robots.txt Dosyası

Site taraması ile alakalı olup buna yön veren dosyanın adı ‘robots.txt’ olarak bulunur. Her siteye özel bir yapıda yer alan bu dosyaların tarama ve indesklenme ile doğrudan ilişkisi mevcuttur. Sitenizde taranması gereken alanları, gizli kalması gereken noktaları belirlemek için kullanılır. Özetle bir navigasyon uygulaması gibidir; arama botlarının hangi yönde ve nasıl tarama yapması gerektiğini konusunda yol gösterir.

Doğru oluşturulan bir robots.txt dosyası ile:

 • Sitenizi daha taranabilir bir yapıya kavuşturabilirsiniz.
 • Kullanıcılara sunulmayacak gereksiz sayfaların taranmamasını sağlarsınız.
 • İndesklenmesini istediğiniz sayfaları öne çıkarabilirsiniz.
 • Arama motoru botlarının daha hızlı ve anlamlı tarama yapmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer bir sitenin robots.txt sayfası yoksa yine taranacaktır. Ancak taramalar, bu dosyaya sahip olan sitelere göre daha yavaş ve anlam bütünlüğü olmadan gerçekleşecektir.

HTTPS

Site ile sunucu ve diğer platformlar ile yapılan bilgi paylaşımları kötü yazılımlara açık konumdadır. Aradaki bilgi paylaşımını güvenilir hale getirebilmek için SSL yani güvenlik sertifikası kullanılmaktadır. Güvenlik sertifikası yer alan web sitelerde kullanıcı için ‘olumsuz’ bir bildirimde bulunulmaz. Ancak güvenlik için sertifika yani SSL yoksa siteye giren her kullanıcı için ‘güvenilir site değil’ uyarısı verilir.

Kullanıcı eğer güvenilir bulmadığı bir site bilgisi alırsa anında çıkış yapabilir, sitede süre geçirmeyebilir. Bu durum karşısında sitenin istatistik değerlerinde düşüş meydana gelecektir. Sıralama almakta zorlanan siteler mutlaka sitenin ilk kurulma aşamalarında SSL sertifikası edinmelidir. Bahsi geçen sertifikayı elde eden sitenin adresinde HTTPS bilgisi oluşturulmaktadır. Böylece bilgiler şifreli olarak paylaşılmaktadır.

Canonical URL

Canonical etiketler, web sitesinde benzer yapıda bulunan sayfaların tek bir URL standardı kapsamında bulunup botlar tarafından taranmasını sağlar. Özellikle e-ticaret sitelerinde birbirine benzer sayfaların sayısı fazladır. Bu sayfaların arama botları tarafından algılanması ve ortak bir paydada değerlendirilmesi zorlaşır. Yanlış tarama ile asıl hedeflenen sayfanın doğru taranmamasına, hedeflenen sıralama almamasına neden olur.

Kalıcı URL’ler arasında ortak olacak şekilde standart bir tarama belirlemek için canonical etiketler kullanılır. Canonical URL olarak da belirtilen bu etiketler kullanıldığında sitede daha doğru tarama meydana gelecektir. Sitenizde olup olmadığını kontrol etmek için sayfada bulunurken sağ tık > kaynağı görüntüle > rel=canonical araması yapmanız yeterlidir.

Teknik SEO Kapsamında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her ne kadar teknik SEO hakkında ve öneminden bahsedilse de herkes tarafından uygun bir uygulama gerçekleşmemektedir. İşi bilmeyen kişiler tarafından uygulama yapıldığında site olumsuz etkilenebilmektedir. Peki teknik SEO kapsamında dikkat etmeniz gerekenler neler?

 • Sitenizin Düzenli Teknik SEO İşlemlerini Yaptırın: Siteniz her zaman istediğiniz yönde hareket etmeyebilir. Dönemsel ortaya çıkan ve özellikle indekslenme sorunu yaratan durumların önüne geçmek için düzenli teknik SEO kontrolü yaptırmalısınız.
 • Tek Başına Teknik SEO Yetmez: Her ne kadar sitenizin sıralama alması için çok önemli nokta olsa da tek başına teknik SEO yetersizdir. SEO’yu bütün olarak düşünmelisiniz; site içi SEO ve site dışı SEO çalışmaları ile desteklemeniz de fayda var.
 • Çok Sık Değişim Yapmayın: Kısa süre içerisinde sürekli değişim yapmak pek de mantıklı değildir. Yapılacak işlemin yarattığı etkileri görmek için zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın.
 • Arama Motorlarının Güncel Bilgilerini Takip Edin: Başta Google olmak üzere arama motorlarının sık sık güncelleme yaptığını görebilirsiniz. Her güncelleme teknik SEO ile alakalı olmayabilir ancak takip etmekte fayda vardır. Eskiyen bilgi ve uygulamalardan uzak durmalısınız.
 • SEO Ajansı ile Çalışın: Kişisel olarak web sitenin takip edilmesi ve işlem yapılması oldukça zordur. SEO ajansı bu noktada size kolaylık sunacaktır. Özellikle yazılım bilgisi gerektiren SEO alanında sizler adınıza işlemler Union İstanbul ekibimiz tarafından profesyonel olarak gerçekleştirilecektir.
 • Sabırlı Olun: SEO başlı başına bir süreçtir ve Google ADS gibi anında sonuç vermez. Ancak sıralama almaya başladığınızda kalıcı olma süreniz de oldukça fazladır. İşlemleriniz sırasında ne kadar çabuk hareket etmek isterseniz işlemleri bu denli zora sokarsınız. Sabırlı davranarak çalıştığınız SEO ekibine güvenmelisiniz.
 • Her Site için Aynı Hareket Etmeyin: Sahip olduğunuz birden fazla web sitesi olabilir ya da araştırmalarınız neticesine belirli SEO çalışmaları ile denk gelebilirsiniz. Ancak her site için ortak bir uygulamadan bahsetmek zordur. Çünkü blog sitesi ile e-ticaret sitesinin hem alt yapısı hem de ihtiyaçları farklıdır. Temaları, konu başlıkları ve rakipleri de değişeceğinden sayfaya özel çalışmalar yapılmalıdır.