Union İstanbul

TikTok Güvenilir mi?

TikTok Nedir?

Paylaş
İçindekiler

Son yıllarda dünya üzerinde artan sosyal medya platformlarından bir tanesi de TikTok olarak karşımıza çıkmaktadır.

TikTok nedir sorusunu en basit cevabı şu şekildedir. Popüler şarkılar eşliğinde oluşturulan videoların oluşturulduğu sosyal medya platformudur. Çin Halk Cumhuriyeti menşeili bir sosyal medya uygulamasıdır. 2018 yılının ağustos ayına kadar Musical.ly olarak adlandırılan platform bu tarihten sonra TikTok olarak adını değiştirmiştir. Bu isim değişikliğinden sonra indirme ve kullanma sayıları iki katına çıkmıştır.

Çin Halk Cumhuriyeti’ nde başta Instagram, Twitter ve Facebook olmak üzere sosyal medya platformları yasaklandı. Bu uygulama da bu aşamadan sonra faaliyete geçen bir uygulama olmuştur.

 

TikTok Nasıl Çalışır?

TikTok da diğer sosyal medya platformları gibi e-posta ya da telefon ile girişi mümkün kılmıştır. Bunun yanında diğer sosyal medya uygulamaları ile de girmek mümkündür. Bu durum TikTok nasıl çalışır sorusunun cevabı durumundadır.

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra videoları bulmak ve izlemek için arama yapabilirsiniz. Hemen her yaştan kişi TikTok kullanmayı sevmektedir. Ancak birçok kişi de videolarını yayınlamak yerine sadece içerik oluşturucularının yayınladıkları videoları izlemek için kullanır.

 

TikTok Kullanım Yaşı Var mıdır?

TikTok kullanım yaşı var mıdır sorusu da tüm ebeveynlerin merak ettikleri bir sorudur. Elbette TikTok kullanmak için 15 yaş sınırı vardır. Ancak küçük çocukların bu sınırı aşmaları için yapmaları gereken şey ise ebeveynlerinden onay almalarıdır. Ancak yine de uzmanlar 18 yaşının altında kişilerin bu uygulamayı kullanmasının uygun olmadığını söylemektedir.

Bunun yanında ebeveynlerin merak ettiği bir konu da anne baba denetimi var mıdır sorusudur. Uygulama ebeveynlerin süre belirleme ve yetişkinlere uygun içerikleri sınırlama gibi kolaylıklar sunmaktadır. Bunun yanında daha birçok sınırlandırma getiren uygulamada, sınırlamaları uygulamak için çocuğunuzun telefonuna ihtiyaç duyulmaktadır.

 

TikTok Güvenilir mi?

Hemen her ülke TikTok konusunda endişelere sahip durumdadır. Her ne kadar şirket diğer sosyal medya uygulamalarından bir farklarının olmadığını söylese de pek tatmin edici bulunmamıştır. Birçok ülke uygulamayı casusluk yapmak ile suçlamaktadır. Bunların başında Amerika Birleşik Devletleri gelmektedir. Ancak şirket tüm bu iddialara cevap olarak böyle bir şeyin olmadığını söylemektedir.

Yine merak edilen sorulardan biri olan TikTok güvenli mi sorusu için verilecek cevaplar oldukça fazladır. Buna cevap vermek için genel sosyal medya platformlarına bakmak gerekmektedir. Çünkü çocuk ya da yetişkin fark etmez, herhangi bir sosyal ağı kullanmak tehlikeli olabilir. Ancak çocukların yetişkinler tarafından güven içinde kullanmaları mümkündür.

TikTok kaydı oluşturduktan sonra hesabınız varsayılan olarak herkese açık şekilde açılır. Tüm herkes videolarınızı görebilir ve size mesaj yollayabilir. Bunun yanında konum bilgilerinizi görebilir. Bu tür durumları ortadan kaldırmak için yapılacak olan şey profil bilgileri kısmından bu ayarları tersine çevirmek olmalıdır. Ancak bu şekilde biraz daha güvenilir hale gelecektir.

İlginizi çekebilir ; TikTok mavi tik sayfa doğrulama nasıl alınır başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!