Union İstanbul

WordPress Kurulumu

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Paylaş
İçindekiler

WordPress’in nasıl kurulacağını merak mı ediyorsunuz? Doğru yerdesiniz! WordPress web yayınlama yazılımını kurmanın aslında birkaç yolu vardır.

 

WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress kurulumu için gereken adımlar şunlardır;

  • WordPress kurulum paketini indirin
  • WordPress Dosyalarını Sunucunuza Yükleyin
  • WordPress’in kullanması için bir MySQL Veritabanı oluşturun
  • Kurulum sürecini tamamlayın

Bu eğitim, WordPress’i web barındırma hesabınıza nasıl yükleyeceğiniz hakkında ayrıntılı talimatlar sağlar. En son WordPress sürümünün yeni, manuel kurulumunu gerçekleştirmek istiyorsanız bu yönergeleri izleyin.

 

WordPress Kurulum Paketini İndirin

Kurulum sürecini başlatmak için WordPress’i resmi indirme sayfasından indirin. Her zaman WordPress’in en son kararlı sürümünü indirip yüklemenizi öneririz. İndirme bağlantısına tıkladığınızda yükleme paketi sabit diskinize kaydedilir. İndirilen dosyayı bulun ve yeni bir klasöre çıkarın.

 

WordPress Dosyalarını Sunucunuza Yükleyin

Şimdi, çıkarılan dosyaları ve klasörleri web sunucunuza yüklemeniz gerekiyor. Kurulum dosyalarını yüklemenin en kolay yolu FTP yoluyladır.  WordPress’inizin hesabınızdaki ana kurulum olmasını ve ana etki alanınız (yani www.alanim.com) üzerinden erişilebilir olmasını istiyorsanız, çıkarılan dosyaları public_html klasörünüze yüklemeniz gerekir. Bununla birlikte, web sitenizin yalnızca bir bölümünü WordPress‘te çalıştırmak istiyorsanız her zaman bir alt klasör (yani public_html / blog) oluşturabilirsiniz.

 

WordPress’in Kullanması İçin Bir Mysql Veritabanı Oluşturun

Bir MySQL veritabanı oluşturun ve ona tam izinlerle bir MySQL kullanıcısı atayın. Kolayca bir MySQL kullanıcısı ve veritabanı oluşturabileceğiniz ve ardından kullanıcıyı veritabanına atayabileceğiniz Site Araçları > Site > MySQL’e gidin. Açılan sayfada Veritabanları sekmesine gidin. Veritabanı Oluştur’a tıklayın. Veritabanı adlarının otomatik olarak oluşturulduğunu unutmayın. MySQL Veritabanınızı ve Kullanıcınızı oluşturduğunuzda, az önce oluşturduğunuz veritabanı adını, veritabanı kullanıcı adını ve parolayı not ettiğinizden emin olun. Kurulum işlemi için bunlara ihtiyacınız olacak.

 

Kurulum Sürecini Tamamlayın

Şimdi yükleme işlemine başlamak için web sitenize gitme zamanı. WordPress’i public_html dizininize yüklediyseniz tercih ettiğiniz tarayıcıda http : //siteniz.com adresine gidin . Göreceğiniz ilk şey, önceden tanımlanmış bir dil listesinden istediğiniz WordPress dilini seçmeniz gereken bir penceredir. Tercih edileni seçtikten sonra Devam’ı tıklayın . Bir sonraki sayfada, kurulum için gerekli bilgileri hazırlamanızı isteyen bir mesaj göreceksiniz. Bu bilgiye zaten sahip olduğumuz için istenilen bilgileri girin. Yeni oluşturulan MySQL veritabanınızın ayrıntılarını girin ve Gönder’e basın. WordPress şimdi ayarlarınızın doğru olup olmadığını kontrol edecek. Gerekli tüm bilgileri girdiyseniz, bir onay ekranı göreceksiniz. Devam etmek için Kurulumu Çalıştır düğmesine basın. Sonraki sayfada, yönetici kullanıcı adınız ve yeni sitenizin başlığıyla ilgili bilgileri girmeniz gerekecek. Yönetici hesabınızın güvende olması için güçlü bir parola kullandığınızdan emin olun. Ayrıca, gerçek bir e-posta adresi belirtmeniz gerektiğini unutmayın. Şifrenizi unutmanız durumunda daha sonra kullanılabilir. Ayrıca arama motorlarının sitenizi dizine eklemesini isteyip istemediğinizi de belirtebilirsiniz. Bu bilgileri doldurduktan sonra WordPress Yükle‘ye basın.

WordPress’ i yükledikten sonra wordpress eklentileri ile alakalı olan en iyi 3 wordpress üyelik eklentisi yazımıza da mutlaka bakmalısınız.

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!