Backlink Nedir? Nasıl Alınır?

union istanbul

İnternet sitesi yöneten kişilerin çoğunlukla merak ettiği ve araştırdığı bir terim olan Backlink nedir? Neye yarar? Sorusunu cevaplamaya çalıştık.

Backlink, bir web sitesinden diğerine bağlantıdır. Google gibi arama motorları, backlink’i sıralama sinyali olarak kullanır çünkü bir web sitesi diğerine bağlandığında, içeriğin dikkate değer olduğuna inandıkları anlamına gelir. Yüksek kaliteli Backlinkler, bir sitenin arama motoru sonuçlarında (SEO) sıralama konumunu ve görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilir.

Backlinkler Nasıl Çalışır?

Backlinkler, arama motoru algoritmasında, SEO’da ve web sitenizi büyütmek için genel stratejinizde önemli bir rol oynar.Backlinkleri düşünmenin en kolay yolu, web siteleri arasındaki konuşmalardır. Örneğin, Ahmet bir blog yazarıdır ve bir spor etkinliği hakkında çok ilginç bir makale yazmaktadır. Başka bir blog yazarı Ali, bakış açısını paylaşırken Ahmet’in makalesine bağlantı veriyor. Konu hakkında tanınmış çevrimiçi dergi sitesinde yazdığından, bu Ahmet’n gönderisine bir Backlink oluşturur. Çevrimiçi dergi popüler olduğu için, diğer birçok site makalesine geri dönecek. Bu, çevrimiçi derginin otoritesini artırır ve Ahmet’in makalesi de saygın bir siteden değerli bir Backlink alır.

Backlink Türleri

İki temel Backlink türü vardır ve biri diğerinden daha değerlidir. Her birine ve sitenizi nasıl etkilediklerine hızlıca bir göz atalım.i

 • Nofollow etiketi bağlantı yok saymak için arama motorları söyler. Bir siteden diğerine herhangi bir değer aktarmazlar. Bu nedenle, genellikle arama sıralamanızı veya görünürlüğünüzü iyileştirmeye yardımcı olmazlar.
 • Dofollow bağlantıları, herkesin istediği Backlink türüdür. Sadece saygın sitelerden gelenlerin en fazla değeri taşıdığını unutmayın. Bu tür bir Backlink, arama motoru sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.
 • Bununla birlikte, kötü veya ‘toksik’ olarak kabul edilen dofollow bağlantıları vardır. Bu bağlantılar şüpheli sitelerden gelir veya arama motoru hizmet şartlarını ihlal ederek elde edilir. Bu, Google’ın sitenizi cezalandırmasına veya hatta dizini kaldırmasına neden olabilir . Unutmayın, Backlinklerın miktarı değil, sıralamada farkı yaratan niteliktir.

Backlinkler Nasıl Alınır?

Sitenize Backlinkler oluşturmak zaman ve çaba gerektirir. Web siteniz için kaliteli Backlink oluşturmaya başlamanın 7 basit yolu.

 1. Sosyal medya profillerinize sitenize bağlantılar ekleyin.
 2. Zaten sıralaması iyi olan bir gönderi için bir Google araması yapın ve ardından onu geliştirip genişletin.
 3. Liste gönderileri, “nasıl yapılır” gönderileri, “neden” gönderileri, infografikler veya gömülü videolar içeren gönderiler oluşturun. Bu formatlar genellikle standart gönderilerden daha fazla Backlink alır.
 4. Nihai rehber gönderilerini yazın. Bunlar birkaç bin kelime içeren çok uzun yazılardır ve konunun her yönünü kapsar.
 5. Diğer bloglara ve web sitelerine konuk yazıları yazın
 6. Alanınızdaki veya sektörünüzdeki etkileyicilerle iletişime geçin ve onlara sitenizde bağlantı vermek isteyebilecekleri bir makale hakkında bilgi verin.
 7. Sektörünüzdeki etkileyicilerle görüşün ve onlara bir bağlantı gönderin, şüphesiz sitenize geri bağlanacaklardır.

Ayrıca rekabetçi Backlink araştırması yapmaya başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, iyi sıralamaya sahip rakiplerinizin backlinklerini görmeniz gerekir.

Backlinklerimi Nasıl Kontrol Edebilirim?

Google Arama Konsolu, dahil olmak üzere web sitenizin Backlinkleri kontrol etmenizi sağlayan çeşitli Backlink izleme araçları vardır. Backlinklerınıza göz kulak olmak çok önemlidir. Google Web Yöneticisi Yönergeleri, toksik web sitesi sahiplerinden bağlantılarını sitenizden kaldırmalarını istemenizi gerektirir. Aksi takdirde, Google web sitenizi cezalandırabilir ve sayfa sıralamanız arama sonuçlarında düşmeye başlayacaktır. Bu nedenle, şu 3 soruyu nasıl cevaplayacağınızı bilmek önemlidir:

 • Tüm Backlinklerımı nerede bulabilirim?
 • Toksik olup olmadıklarını nasıl bilebilirim?
 • Zehirli Backlink sitesi sahipleriyle nasıl iletişime geçebilirim?

Neyse ki, doğru araçlarla cevap çok kolay. Sitenizi büyütmenize ve Backlinklerınızı görmenize yardımcı olması için Google Arama Konsolu‘nu kullanabilirsiniz ancak çok zaman alabilir ve yapabilecekleri sınırlıdır.

Önerilenler

Yorum Yap