Union İstanbul

Finansal Hizmetlere Yönelik SEO Stratejileri

Paylaş
İçindekiler

Finansal hizmetler; sigorta, banka, yatırım araçları gibi çeşitli firmaları içeren alanlar bütünüdür. Bu alandaki işlemler kadar yapılacak SEO çalışmaları da oldukça önemlidir. Çünkü buradaki hedef kitlesi daha çok stresli, karar vermekte zorlanan ve pişman olmak istemeyen grubu temsil eder. Tüm bunlar düşünüldüğünde ise doğru bir SEO stratejisi izlemek gerekir.

SEO kendi içerisinde bile oldukça karışık etmenlere sahiptir. Hal böyle olunca işin içine bir de finans sektörü girdiğinde daha dikkatli olmanızda fayda var. Bu alanda çalıştığımız iş ortaklarımızın da genel kaygısının bu yönde olduğunu görüyoruz. Ancak bilmelisiniz ki doğru bir firma ve uzman ile çalıştığınızda rekabetin bu denli yoğun olduğu bir sektörde bile başarılı olabilirsiniz.

Union İstanbul olarak Finansal Hizmetlere Yönelik SEO Stratejileri oluştururken belirli stratejiler doğrultusunda ilerlediğimizi söyleyebiliriz. Bu stratejilerin bazılarını şu şekilde özetleyebiliriz:

 

 1. Mevcut Olan SEO Durumunuzun Kontrolü

Geçmişte SEO finansmanı tarafından gerçekleştirilen uygulamalar sonucunda elde edilen durumu gözlemlemek için yapılır. Var olan yanlış uygulamaları saptamak ve yeni planlarımızı da geliştirmek için ipucu vermektedir.

 

 1. İçeriklerin Denetiminin Yapılması

İçerikler mevcut sitenize yarardan çok zarar getirebilir. Özellikle finans hizmetleri sunan web sitelerde sık karşılaştığımız durumdur. Güncelliğini yitiren, yanlış bilgi içeren ya da yetersiz bulunan içeriklerin tespit edilmesi gerekir. Böylece Google sıralamalarında istenen noktaya ulaşmak için doğru içerikler oluşturulacaktır.

 

 1. Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime araştırması yaparken çok zekice hareket edilmesi gerekir. Çünkü bu alanda yer alan rakiplerin sayısı da fazladır. Firma olarak sadece var olan kelimenin alakalı ya da hacminin yüksek olmasına dikkat etmiyoruz. Aynı zamanda bize hedef kitleyi getirecek, düşük zorlukta olacak olanları tercih ediyoruz.

 

 1. Rakip Analizinin Sağlanması

Tüm SEO çalışmalarında olduğu gibi bu alanda da rakip sitelerinize göz atarak ilerliyoruz. Rakiplerinizin gerçekleştirdiği iç ve dış SEO çalışmalarındaki eksiklikleri fark ediyoruz. Eksikleri kapatarak sıralamada daha ön alanlarda yer almak hedefindeyiz.

 

 1. Eğitici İçeriklerin Yayınlanması

Söz konusu karmaşık ve önemli bir sektör olması kullanıcıların karar verme süresini arttıracaktır. Halbuki kullanıcınıza hitap eden içerikler oluşturmanız başlıca hedefimizdir. Bu aşamada sizlere hizmetinizi, işlemlerinizi tanıtan içerikler üretmenizi öneriyoruz. Böylece daha çok bilgilenen müşterinizin sizi seçme olasılığı da artacaktır.

 

 1. Web Site EAT’ını Geliştirin

EAT, Google tarayıcısının dikkat ettiği temel parametrelerden birisidir. Açılımı ‘Yetkililik, Uzmanlık ve Güvenirlik’ olmaktadır. Eğer bir site bu özelliklere sahipse hedef kitle tarafından çok sayıda tercih edilecektir. Aynı zamanda Google tarayıcısının da sitenizi daha üst sıralara taşıyacağının garantisini verebiliriz. Bunun için sitenizdeki İletişim, Hakkımızda ve Politikalar sitelerinize yönelik özel çalışıyoruz.

 

Finansal Hizmetler için SEO Nedir?

Her sektör için olduğu gibi Finansal Hizmetlere Yönelik SEO Stratejileri işlemleri de her şeyden önce bir entegrasyonu içerir. Bu alanda yer alan firmalar için site içi ve site dışı olmak üzere çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalarda temel hedef SERP analizi sırasında ilk sıralarda çıkmak, müşteri çekmek ve marka bilinirliğini arttırmaktır.

Ancak her ne kadar SEO için tek tip bir tanım yapsak da finansal sektöre katkısı ve getirisinin çok farklı olduğunu söyleyebiliriz. Neden mi? Çünkü bu sektörün sağladığı hizmette bu hizmeti alan hedef kitlesi de oldukça farklıdır. Bu yüzden yapacağımız SEO çalışmaları sonucunda trafik almanın ötesine geçebilirsiniz.

Artan organik trafik ile birlikte markanıza olan otoriter bakış açısı ve güvenirliğin artacağını söyleyebiliriz. Bir düşünün; tasarruf yapmak ya da birikimini değerlendirmek amacıyla adım atacak bir birey kaç kere düşünür? Tahmin edersiniz ki çok kere! Söz konusu ciddi bir karar olduğundan artan bu stresi üst sıralarda yer alan ve birçok konuda adını duyuran siteniz yönlendirecektir. Güven ve otorite kazandığından müşterilerin tarafınıza yönelmesi mümkün kılınır.

Sonuç olarak; finansal hizmetler için SEO hizmetleri trafik getirmenin ötesinde marka değerini arttırmak, hedef kitleye duygusal ve mantıksal açıdan dokunmak adına önemlidir. Satışı anında sağlamasa bile uzun vadede akılda kalıcı olmak adına dijital pazarlamanın temeli olan SEO çalışmalarımıza mutlaka göz atmalısınız.

 

Finansal Hizmetlerdeki SEO Zorlukları Nelerdir?

Her ne kadar finansal hizmetler SEO’su oldukça kritik ve değerli bir alana sahip olsa da zorluklarından da bahsedebiliriz. Bu zorluklar geçmişten günümüze değin gelişen durumlardan dolayı ortaya çıkmıştır. Ancak her ne kadar zorluklar söz konusu olsa da bir çözüm yolunun olacağından ve buna bağlı olarak da işletmenize katkı sunacağından emin olabilirsiniz.

İşte, sektörde sık sık denk geldiğimiz ve SEO finansman hizmetler aşamasında zorluk yaratan durumlardan bazıları:

 

Sektördeki Rekabet

Geçmiş yıllara nazaran sürekli artış gösteren finansal hizmet firmaları, rekabeti daha dişli hale getiriyor. Öyle ki dijital pazarlama alanında ciddi bir alanı finansal web sitelerinin elinde tuttuğunu görüyoruz. Hal böyle olunca dijital alandaki rekabeti aşmak, rakipleri geride bırakarak otorite sağlamak giderek güçleşiyor. Ancak gerçekçi ve doğru SEO stratejileri ile tüm bunların üstesinden geliyoruz.

 

SEO’nun Öneminin Artması

Tahmin edersiniz ki bu zorluk bizler için oldukça avantajlı bir durum. Ancak B2B stratejisi izleyen finansal hizmet firmaları için ise bir zorluk. Çünkü geçmişte farklı yöntemlerle daha kolay ulaşılabilen hedef kitlesine erişim için artık SEO bir ihtiyaç değil zorunluluk haline geldi. Bundan dolayı firmaların SEO’ya bağlılığının da giderek güçlenmesi bekleniyor.

 

Konunun Karmaşıklığı

Yer alınan sektör genel itibari ile hedef kitle için karmaşık gelecektir. Belki sigortasını seçmek belki de yatırım yapacağı bankayı bulmak oldukça streslidir. Hayatını ciddi anlamda etkileyecek bu kararı verirken müşterilerinize daha yalın yaklaşmanız gerekir. Çünkü hedef kitlesindeki her birey konuya hakim olmadığından konunun çok karmaşık gelmesi muhtemel.

 

İçerik Kalitesindeki Katı Kurallar

Yine daha önce bahsettiğimiz üzere sektörden ötürü içeriğin kalitesi, kuralları ve içerdiği bilgiler de değişmektedir. Var olan bilgilerin sık sık değişebilmesi ve bunun yanı sıra ‘YMYL’ mantığının yer alması da etkilidir. İçeriğin eksik olması ya da yanlış bilgi içermesi kitlenin de bu doğrultuda hareket etmesine neden olabilir. Tüm bunlar sonucunda da firmanıza dair olumsuz dönüşler alabileceğinizden daha kesin sınırları olan içerikleri üreterek siteye girmeniz önerilir.

Ayrıca web sitenizin arama motorlarındaki performansını ve ziyaretçi trafiğini artırma konusunda derinlemesine bilgi edinmek isteyenler için önemli bir kaynak sunuyoruz.

SEO’nun Web Sitelerine Etkileri ve Trafik Arttırma Yöntemleri” başlıklı blog yazımız, web sitenizin arama motoru sıralamalarında nasıl yükseltileceği ve organik trafik akışının nasıl artırılacağı hakkında kapsamlı bilgiler içermektedir.

Yazımızda ele alınan konular arasında;

 • Seo Çalışmalarında Güncellik Önemi
 • Site Analizi Nedir, Nasıl Yapılır
 • Rakip Sitelerin Analizinin Yapılması
 • Sitelerde Özgünlük Derecesi

 

Finansal Hizmetler için SEO KPI’ları

Finansal SEO ajansı tarafından göz önünde bulundurulan temel birkaç KPI mevcuttur. İşte kısaca bunlar hakkında size sunabileceğimiz bazı bilgiler:

 • SEO Puanı: Web sitenize dair genel tüm işlemlerin sonucunda verilebilecek puandır. Bazı platformlar ve uygulamalar aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.
 • Organik Trafiğin Sağladığı Dönüşümler: Dönüşümler reklam ya da SEO aracılığıyla hedef kitlenin gerçekleştirmesi beklenen davranışları yerine getirmesidir. Bu bazen hizmeti satın almak olabildiği gibi bazen linke tıklamak, video izlemek olabilir.
 • Etkileşim Süresi: Kitlenin bir sayfada harcadığı süre, tıkladığı alanlar ve gezindiği noktalar genel itibari ile etkileşimi hakkında bilgi verir.
 • Organik Trafik: SERP sonuçları arasında yer alan sitenize bizzat arama yaparak gelen müşterilerin istatistiğidir. Bu istatistik doğrudan hedef kitle aracılığıyla elde edildiği için önemlidir.
 • Gösterim Sayısı: Araştırma yapan kullanıcılara alakalı anahtar kelime ile sitenizin kaç kere görüntülendiği bilgisidir.
 • SEO Sıralaması: Anahtar kelime ile ilgili yazılan yazının hangi sayfada ve kaçıncı sırada yer aldığını gösteren SERP sonuçlarıdır.

 

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!