Union İstanbul

Sağlık Firmaları için SEO Neden Önemlidir?

Sağlık Sektörü için SEO

Paylaş
İçindekiler

Sağlık sektörü SEO çalışılması yapan başlıca alanlardan birisidir. Çünkü özel klinikler ve doktorların çalışma alanları günümüzde giderek artmaktadır. Sağlık turizmi kapsamında da çok geniş bir potansiyele sahip olan ülkemizde kazanç sağlamak, danışan ya da hasta almak amacıyla bilinir olmak gerekir.

Klasik pazarlama alanları dışında dijital pazarlama sağlık kuruluşları için büyük potansiyel taşımaktadır. Dijital pazarlama sayesinde var olan klinik ya da uzmanların ismini duyurması, konu ile alakalı hastalara ulaşması mümkün olacaktır. Ancak bu alanda çalışma yapılabilmesi için dikkat edilmesi gereken çeşitli konular bulunmaktadır.

Sonuç olarak uzman bir ajans ya da birey tarafından sağlık sektörü için SEO hizmeti almak zorunlu hale gelecektir. Diğer web siteleri, kliniği ya da uzmanı arasından sıyrılmak için çalışmaların profesyonel yönetilmesi gerekir.

 

Sağlık Firmaları için SEO Neden Önemlidir?

SEO arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motoru optimizasyonu yapmak var olan web sitenin arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlar. İlk sıralarda çıkan web siteleri hem danışanları, hastaları bulmak hem de trafik çekerek marka değeri oluşturmak adına etkili olacaktır.

Söz konusu sağlık sektörü olduğunda SEO ayrı önem taşıyacaktır. Çünkü bu alanda var olan rakiplerin sayısı oldukça fazladır. Halihazırda hizmet veren uzman ya da kliniklerin web sitesi bulunması kadar normal bireylerin de blog sayfaları bulunur. Rekabetin arttığı bu noktada SEO çalışması sayesinde öne çıkmak mümkün olacaktır.

Diğer taraftan kullanıcıların yani danışan ya da hastaların dijital mecrada araştırma yaptığı görülmektedir. Halihazırda var alan web sitelerin bu araştırmalar neticesinde öne çıkması dahası bu adrese ulaşarak hizmet alması mümkündür. Ancak bu hizmeti vermek için kullanıcıya ulaşmak gerekir bunun da yolu SEO ile ilk sıralarda yer almaktan geçer.

‘’ Hastaların %77’si randevu almadan ya da tedavi olmadan önce arama motorunda araştırma yapar. Bu hastalara hizmet verebilmek için ciddi bir potansiyel olduğunu gösterir.’’

Yerel çalışmalar ile konuma bağlı öne çıkmak kadar bir bireyin marka/isim değeri oluşturması ve dahası sağlık turizmi oluşturmayı mümkün kılar. Hedefi büyük olan klinik ya da uzmanların, yurt dışındaki hastaları hedeflemesi ve dijital mecralar sayesinde sınırları aşarak hizmet sunması mümkün kılınır.

‘’Türkiye, sağlık turizmi konusunda en çok tercih edilen ülkelerin başında yer alır. Sağlık alanında SEO çalışmaları bu yüzden yabancı ülkeler de hedeflenerek yapılmaktadır.’’

 

Doktorlar için SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Doktorlar için SEO hizmeti verebilmek için belirli başlı uygulamaların yapılması mümkündür. Yapılacak bu işlemler diğer sektördeki çalışmalar ile örtüşmektedir. Örtüşen bu uygulamalar sadece sağlık alanı için ufak değişikliklere uğramaktadır. Çünkü alınan kurallar ve kararlar neticesinde sağlık alanında verilecek beyanlar, yapılacak çalışmalar kısıtlanmaktadır.

Hukuk alanında SEO çalışmalarında olduğu gibi sağlık alanında da kısıtlamalar mevcuttur. Hastanın sağlığını kötü etkilememek, yanıltıcı bilgi vermemek ve aşırıya kaçan reklamlar oluşturmamak gerekir. Bu şartlar doğrultusunda yapılabilecek SEO çalışmaları belli olmaktadır. Doktorlar için SEO çalışmaları şu şekilde sağlanmaktadır:

 • SEO Uyumlu Web Tasarlamak

SEO sadece içerik ve diğer işlemleri içermez her şeyden önce uyumlu bir web siteyi gerektirir. Hastaya hitap edecek, merak edeceklerini belirtecek ve dahası ilk görüşte etkileyecek şekilde bir web sitesi geliştirilmelidir. Bu tasarım sırasında uzman ile istişare edilmeli ve rakiplerin durumuna da bakılmalıdır.

‘’Web tasarımı, kullanıcı deneyimi dolayısıyla teknik SEO’yu etkileyen bir bölümdür. Tasarım kullanıcı düşünülerek yapılmalıdır.’’

 • Rakip Araştırması Yapmak

Her alanda olduğu gibi dijital pazarlama kısmında da rakipleri kontrol etmek, rakiplere göre çalışmalar yapmak gerekir. Rakip sitelerin eksikleri tespit edilmelidir. Eksiklere bağlı olarak site geliştirilip dahası öne geçirilebilir.

‘’İpucu: Rakip araştırması yapmak için Ahrefs, Semrush gibi SEO araçları kullanılabilir. Manuel olarak rakip siteler de bulunarak incelenebilir.’’

 • Anahtar Kelime Analizi Yapmak

Sağlık kliniği ya da uzmanın öne çıkmak istediği alanı belirlemeli buna uygun anahtar kelimeler araştırılmalıdır. Anahtar kelimeler, öne çıkmak istenilen kelimeleri temsil etmektedir. Rakiplerin önüne geçmek için doğru anahtar kelime bulunmalıdır. Kelime araştırması SEO uzmanı tarafından yapılacaktır.

‘’Rakiplere göre anahtar kelime bulunmalı, SEO zorluğu düşük kelimeler ile sıralamada öne geçilmelidir.’’

 • Yerel SEO Çalışması

Kliniklerin yer aldığı konuma göre yerel çalışmalar yapması gerekir. Şehir ya da ilçe bazında anahtar kelime, reklam ya da backlink çalışması ile yapılabilir. Diğer taraftan yerel SEO için Google işletme hesabı açılabilir. İşletme hesabı ile konuma bağlı olarak aramalarda öne çıkabilmek mümkün olacaktır.

‘’Google onaylı işletme hesabı açılmalıdır. Bizzat hizmet alan kişiler tarafından işletme altına yorum yapılmalı ve yıldız verilmelidir.’’

 • Kaliteli İçerik Üretimi

Yapay zekadan bağımsız, tamamen doğal ve özgün bir dil ile uzmanlığa dayalı bir içerik oluşturulmalı. İçerikler kaliteli olduğu takdirde Google tarafından ödüllendirilecektir. Diğer taraftan içerikler düzenli olarak yayınlanmaya devam etmeli aksi durumda sıralamada düşüş yaşanabilmektedir.

‘’SEO çalışmaları belirli bir süreci içermektedir. Bir seferlik olmadığı gibi her defasında yüksek maliyetlere dayalı olarak gerçekleştirilmez.’’

 • Teknik SEO Çalışması

SEO çalışması; iç, dış ve teknik olarak üçe ayrılır. Teknik SEO alanı herkes tarafından yapılamadığı gibi çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Alanında uzman olan kişiler tarafından yapılacak teknik SEO çalışmaları, web sitenin öne çıkmasına neden olacaktır.

 

Sağlık Sektörü için SEO’nun Faydaları Nelerdir?

SEO ajansı tarafından alınacak olan hizmetler, sağlık sektöründe farklı faydaları ortaya çıkaracaktır. Kısaca özetlemek gerekirse sağlık alanında SEO’nun faydaları şu şekildedir:

 • Klinik ya da uzmanın üst sıralamalarda çıkarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar.
 • Marka ya da isim değeri oluşturarak bilinirliği arttırır.
 • İhtiyaç dahilinde hastaların tekrar kliniğe ulaşmasına neden olur.
 • Dijital pazarlama ile geniş kitlelere ulaşmayı pratik şekilde sağlar.
 • Sağlık turizmi yaratabilmek için fayda sağlar.
 • Yerel SEO ile konuma bağlı olarak hastaların arama sonuçlarında web sitenin çıkması sağlanır.
 • Rakip klinik ya da uzmanların önüne geçmeyi sağlar.
 • Uzun vadede sonuç verir ve sıralamada üst noktalarda yer almaya neden olur.
Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!