Union İstanbul

türkiyede-medya-planlama

Türkiye’de Medya Planlama: Sektörün Durumu ve Geleceği

Paylaş
İçindekiler

Medya planlama, satış ve pazarlama yapmak isteyen şirketlerin ajanslar aracılığıyla elde ettiği bir hizmettir. Bu hizmet özellikle pazarlamanın giderek genişlediği günümüzde daha fazla yaygınlaşmaktadır. Ancak bu sektörde her zaman gelişme ve genişleme olduğu anlamına gelmemektedir. Bazı dönemlerde sektörün etkilendiği faktörlere bağlı olarak farklı sonuçlar verdiği görülüyor.

Söz konusu sektörün etkilendiği ve etkilediği sayısız alan mevcuttur. Ajansların doğru bir strateji geliştirebilmesi adına bu noktada bazı bilgilere ihtiyacı olacaktır. Özellikle sektörün durumu ve geleceğine dair oluşan tahminler gelecek dönemdeki bütçelerinizi belirlerken size yol gösterici olacaktır. Yazımızda sizin için mevcut sektörün durumu ve geleceği hakkında bilgi vereceğiz.

Türkiye’de Medya Planlama Nedir?

Medya planlama ve satın alma, ajansların reklam vermek isteyen müşterilerine sunduğu stratejiler, planlama ve projelendirme hizmetidir. Yani kısaca reklam vermek isteyen müşterilere en avantajlı reklam türü ve yayın tarihi, yeri hakkında bilgi vermektir. Ciddi bir araştırma aynı zamanda markaya özel bir planlama içermektedir.

Her ne kadar reklam vermek avantajlı olsa da günümüzde yanlış stratejilerden dolayı reklamların dönüşüm sağlamadığı görülür. Milyonlarca reklam arasında doğrudan müşterilerinize iletemediğiniz ya da mesajı veremediğiniz reklamların bir önemi yoktur. Bunun yerine bilgi, tecrübesi ve medya adına iş birlikleri olan ajanslarla çalışarak etkili bir süreç yaratılabilir.

Türkiye’de Reklamcılığın Gelişimi

Türkiye’de reklamcılık ile alakalı istatistikleri Reklamcılar Derneği bünyesinde oluşturulan bilgilere göre incelemek mümkün. Verilen bilgilere göre reklam filmleri konusunda kurumsallaşmış 30’dan fazla ajans bulunmaktadır. Medya kuruluşları incelendiğinde ise bu sayı 16’sı ulusal, 15’i bölgesel, 229’u ise yerel ölçekli olmak üzere televizyon kanalı mevcuttur.

Bu sayılara radyoculuk, gazete ve dergi kuruluşları da katıldığında yüksek oranda bir reklam platformu ortaya çıkmaktadır. Bahsi geçen kuruluşlar dönem dönem kapansa da yerlerine yenisinin eklenmesi ve reklam yöntemlerinin farklılaşmasıyla reklam bütçelerinde her geçen gün neredeyse artış gözlemlenmektedir.

Bahsi geçen reklam yatırımları geçmiş yıllarda istatistiksel olarak da öne çıkmaktadır. 2009 yılında, Reklamcılar Derneği’nin açıklamasına göre 2.7 milyar TL yatırım yapılmıştır. Ki bu rakamlar ekonomik krizden dolayı %15 değerinde düşüş olmasına rağmen elde edilmiştir. 2008 yılında ise harcamalar 3 milyar 241 milyon TL şeklinde belirlenmiştir.

medya-planlamanın-gelecegi

Günümüzde Medya Planlama Çalışmaları

Günümüzde medya planlama çalışmaları var olan reklam bütçelerinin artması ve beraberinde reklam platformlarının artmasından da dolayı şekillenmeye devam etmektedir. Geçmiş dönemlerdeki geleneksel reklamcılık faaliyetleri bahsi geçen medya planlama ajansları sayesinde şekilleniyor. Fakat durum sadece bununla da sınırlı değil.

Küresel çapta etki yaratan bazı durumlar reklamcılık sektörünü de elbette etkiledi. İnternet kullanımının yaygınlaşması özellikle yurt dışında reklamcılığı şekillendirse de ülkemizdeki etkileri pandemi ile ortaya çıktı. Dijital pazarlama ve e-ticaretin artış göstermesi COVİD-19 ile kesin olarak gözlemlendi. Bu durum tahmin ediliyor olsa da dijital alandaki çalışmaların hızlanması küresel çapta etki yaratan salgından dolayıdır.

Dijital pazarlama ve reklamcılık gibi yeni bir bölümün ortaya çıkması markaların bu yönde çalışmalar düzenlemesine neden oldu. Söz konusu artış elbette medya planlama konusunda hizmetlerin alınmasına da sebebiyet verdi. Çünkü bu alandaki çalışmaları ilk defa gören ve markalarını büyütmek adına stratejik ilerlemek isteyenlerin sayısı fazladır.

2023 Türkiye’de Medya Planlama İstatistikleri

Söz konusu medya planlama ve çalışmaları hakkında en iyi bilgiyi almak için istatistiklere göz atmak da fayda var. 2023 yılında açıklanan medya ve reklam yatırımları raporu bu konuda yol gösterici olacaktır.

Türkiye’de 2023 yılının ilk altı ayı içerisinde medya yatırımları toplam 37,51 milyar TL şeklindedir. Bu yatırımların 7,78 milyar TL’si reklam yatırımlarını kapsamaktadır. Yatırımların oluştuğu alanlar ise şu şekildedir:

Reklam Türleri

Yüzdelik (%)

Televizyon

%26

Açık Hava Reklamcılığı

%5,4

Arama Motoru

%17,6

Video Reklamcılığı

%34,6

Gösterim ve Tıklama Bazlı

%35,7

Diğer

%12,1

Radyo

%1,6

Basın

%0,9

Sinema

%0,2

Söz konusu yatırımlar bundan10-15 sene önce incelenseydi, geleneksel reklamcılık daha fazla ağır basıyor oluyordu. Ancak 2023 yılının ilk altı ayında dijital reklam çalışmaları yazılı ve televizyona göre toplamda %65,6 gibi çok ciddi bir üstünlük elde etmiştir. Ki yapılan çalışmalar bu sayının giderek artacağını da göstermektedir.

Çok uzak tarihlere bakmadan yakın tarihe göz attığımızda da medya planlama ve reklamcılık alanının ciddi anlamda büyüdüğünü görmek mümkün. Televizyon reklamcılığında 2022 yılının ilk altı ayı ile 2023 yılının ilk altı ayı kıyaslandığında %79,61 payında büyüme görülmektedir. Bu rakam oldukça ciddi bir büyümenin temsili olacaktır.

Dönemsel Dalgalanmalar

Reklam sektöründe her ne kadar yatırımlar ve medya planlaması artış gösteriyor olsa da dönem dönem dalgalanmalar oluşabilmektedir. Televizyon alanındaki yatırımlar incelendiğinde en büyük düşüş 6 Şubat 2023 tarihi itibari ile yaşanmıştır. Birçok şehri etkileyen büyük depremlerden dolayı reklam faaliyetleri 40 gün boyunca durmuş, Mart ayından sonra aktifleşmeye başlamıştır. Düşüş ise %24 olarak belirlenmiştir.

Diğer taraftan açık hava reklamcılığı ciddi anlamda bir büyüme ve yeni alan ile göze çarpmıştır. İlk defa 2023 yılı itibari ile açık hava reklamcılığı, spor alanında görülmeye başlanmıştır. Bu durum açık hava reklamcılığı kapsamında %151,66’lık bir büyümeye neden olmuştur. Spor alanları dahil edilmese dahi bu büyüme %128 olarak saptanmaktadır.

Dijital reklamcılık hakkında konuşmamak olmaz. Dijital reklamların artış gösterdiğinden bahsetmeye bile gerek yoktur. Ancak burada en çok göze çarpan dijital reklamların yayınlandığı cihazların bile değişiklik göstermesidir. Ayarlanabilir bir yapıya sahip olmasından ötürü dijital reklamlar %77 oranında mobil cihazlarda sunulmaktadır. Bu oldukça büyük bir değerdir.

turkiyede-medya-planlama

Gelecek Yıllarda Türkiye Medya Planlama Durumunun Nasıl Olması Bekleniyor?

Söz konusu veriler günümüzü ya da yakın tarihe ışık tutuyor olsa da sektörün önde gelenleri tarafından geleceğe dair de yorumlar yapılmaktadır. Özellikle günümüzdeki verilerin beklenen yönde gelmesi gerçekleşmesi olası konularda da bazı tüyolara neden olmaktadır.

Gelecek yıllarda medya planlama ve stratejilerin giderek artması beklenen bir durumdur. Özellikle dijital pazarlama alanında gerçekleşecek yatırımların geleneksel reklamcılığı geride bırakarak ilerlemesi beklenmektedir. Fakat bu durum geleneksel reklamların tamamen biteceği anlamına da gelmemektedir.

Her ne kadar dijital alandaki yatırımlarda büyüme olsa da özellikle televizyon ve açık hava reklamları azımsanmayacak derece büyümeye de sahiptir. Bu iki alan daha çok yazılı basındaki reklamcılığın payını alarak ilerlemektedir. Çünkü hala azımsanmayacak derece televizyon kullanan birey sayısı vardır. Üstelik açık hava reklamcılığı da daha fazla insana erişme ve marka bilinirliği kazandırma konusunda en etkili iki yöntemden birisidir.

Bunlardan yola çıkarak reklamcılık alanında payın giderek büyümesi ve küçük ya da büyük ölçekli birçok markanın ajans desteği alması bekleniyor. Bunun sebebi reklam türlerinin çok olması ancak buna rağmen markaların kendisine uygun olacak reklamları belirleyememesinden kaynaklanmaktadır. Kafa karışıklığına neden olabilecek bir durum olmasından dolayı medya planlama ve satın alma yönünde hizmetlere yönelmek şarttır.

Medya Planlamada Beklenen Değişimler Neler?

En büyük değişimin reklam türü ve yayınlanan alanlarda olması beklenmektedir. Örneğin, mobil reklamcılığının artması yine devam edecektir. Bu artıştan dolayı oyun içi reklamlarda genişleme ciddi anlamda beklenmektedir. Diğer taraftan yapay zeka oluşumlu reklamların artışı ve özellikle reklam planlama aşamasında etkilerinin gözlemlenme olasılığı yüksektir.

İlk defa 2023 yılında raporlara eklenen spor alanındaki reklamların da giderek büyümesi beklenmektedir. Spor alanındaki yayınlarda ya da saha içi reklamlardaki etkinin gözlemlenmesi alakalı-alakasız birçok markanın bu yönde reklam vermesine neden olacaktır.

Sonuç olarak reklam ve medya planlama sektörü her geçen gün giderek büyüyor ve yatırımlarına hız kazandırıyor. Geleneksel, dijital ve basılı tüm reklam türlerinin bu noktada markalara fayda sağlaması hedeflenmektedir. Siz de markanızın öncelikle bilinirliğini arttırmak sonrasında ise satışlarını desteklemek amacıyla sizin adınıza doğru reklam türüne karar vermelisiniz. Eğer bu konuda zorluk yaşıyorsanız reklam alanındaki hizmetlerimiz için Union İstanbul firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Bunları da Okuyunuz
Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!