Union İstanbul

En İyi WordPress Whatsapp Eklentileri

WordPress En İyi Eklentiler 2024

Paylaş
İçindekiler

WordPress, günümüzde dünyada en çok kullanılan açık kaynak kodlu CMS yani içerik paylaşım sistemlerindendir. Kişisel blog ya da markalar adına kurulabilen bu siteler özelleştirilebilir yapıdadır. Eklentiler kurarak sitenizi daha farklı ve SEO anlamında güçlü hale getirebilirsiniz. Birçok işleminizi eklentiler sayesinde kolaylaştırarak işlem yükünüzü ortadan kaldırabilirsiniz.

Union İstanbul olarak, WordPress temelli kurulan sitelerde SEO’ya yardımcı olması adına eklentilerin kullanılmasını öneriyoruz. Site temasıyla uyum sağlayacak ve eklentiler arasında en faydalı olanları siteye kurarak işlemlerin yürütülmesi hedefindeyiz. Özellikle arka planda çok sık işlem yapmaya vakti olmayan ya da teknik SEO kısmıyla ilgilenemeyen bireyler için bu eklentiler hayat kurtaracak!

En son 2023 yılında milyonlarca kişi tarafından kullanılan eklentiler, WordPress tarafından sunulmaya devam ediyor. Günümüzde 60.000+ eklentiye sahip olması onu diğer CMS modüllerinden ayırıyor. Eğer siz de 2024 yılında işinize yarayacak WordPress eklentileri hangileri merak ediyorsanız, sizler için önereceğimiz eklentilere göz atabilirsiniz.

 

WordPress Eklenti Ücretli Mi?

WordPress eklentilerin birçoğunun ücretsiz olduğu söylenebilmektedir. Fakat bazı eklentiler baştan ücretli olabileceği gibi bazı ücretsiz eklentilerin de ekstra özellikleri karşılığında ücret talep edilebilmektedir. Yalnız bilmelisiniz ki birçok eklentinin ücretsiz versiyonu sizin yani siteniz için yeterli olacaktır. WordPress eklentileri ücret anlamında genel olarak şu paketlere ayrılmaktadır:

 • Ücretsiz Eklentiler: Eklenti mağazasının neredeyse yarısından fazlası ücretsiz olarak bulunmaktadır. Herhangi bir ücret ödemeden kısa sürede indirip kurulum yaparak kullanmaya hazır hale getirebilirsiniz.
 • Premium Eklentiler: İndirmesi ücretli olup diğer eklentilere göre ekstra özellikler, fırsatlar ve faydalar barındıran örneklerdir. Belirli ücretler karşılığında temin edilerek istenen süre zarfında kullanılabilir.
 • Freemium Eklentiler: İndirme sırasında herhangi bir ücret gerektirmeyen ancak ekstra özellikleri için ödeme yapılması gereken eklentilerdir.

Ücretli eklentilerin fiyatları, eklentinin özelliklerine, geliştirici firmaya ve lisans türüne göre değişiklik gösterebilir. Ücretli bir eklenti satın almadan önce, ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını değerlendirmek, kullanıcı yorumlarını ve derecelendirmelerini okumak ve varsa demo sürümünü denemek faydalı olabilir.

 

WordPress Eklentileri Ne İşe Yarar?

Sitenize ekleyeceğiniz her bir WordPress eklentisi avantajları konusunda farklılıklara sahip olacaktır. Çünkü bu eklentiler değişik amaçlar uğruna geliştirilmiş yazılımlardır. Kullanacağınız kimi eklentiler teknik SEO konusunda size yardımcı olabilirken kimileri tasarımsal anlamda katkılar sunacaktır. Genel olarak kullanılan WordPress eklenti faydaları konusunu sizin için özetleyelim:

 • Sitenizin yüksek oranda SEO uyumlu olmasına yardımcı olur.
 • İçerik ya da teknik anlamda hatalarınızı fark etmenizi sağlar.
 • Tasarımda farklılık oluşturarak kullanıcılarınıza yüksek performans sunmanıza yardımcı olur.
 • Daha yüksek UX ve UI deneyimleri sunar.
 • Gerekli güncellemeleri yapmanıza yardımcı olur.
 • Düzenli olarak sitenizin kayıt altına alınmasına yardımcıdır.
 • Büyük ya da küçük farklı işlem alanlarının oluşturulmasına neden olur.
 • Sitenizi iyileştirici hareket etmenize yardımcı olacaktır.

Web siteler gerek teknik gerekse kullanıcı deneyimi konusunda uygun olmalıdır. Uygun olmasını sağlayacak bu yöntemleri ya da eksik alanları WordPress eklentileri ile fark edebilir, rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

 

WordPress SEO Eklentisi

Söz konusu WordPress eklenti kurma olunca ilk amaçlardan birisi SEO üzerinde iyileştirme yapmak olacaktır. SEO çalışmalarınızı desteklemek ve daha iyi konuma mı getirmek istiyorsunuz? O zaman eklentilerin gücünden yararlanmalısınız. Böylece manuel olarak yapmanız gereken kontrol ve işlemlerden de kurtulmuş olacaksınız. Yaygın olarak kullanabileceğiniz, içeriklerinizin SEO göstergesini arttıracak eklentiler şunlardır:

 

WordPress Yoast SEO Eklentisi

Sitenizde en yüksek verimde içerik üretmek ve teknik anlamda işlemler yapabilmek için kullanabileceğiniz özel bir eklentidir. Ayrıntılı inceleme yapması sayesinde hataları fark edebilir, düzeltmek için harekete geçebilirsiniz.

Temel özellikleri:

 • Sayfalarınızı analiz eder varsa açıkları görerek uyarıda bulunur.
 • İçeriklerinizi; okunabilirlik, anahtar kelime oranı, etken/edilgen çatı, cümle ve paragraf uzunluğu gibi unsurlara göre kontrol eder. Ayrıntılı incelemesi sayesinde daha okunabilir ve SEO uyumlu makaleler oluşturabilirsiniz.
 • XML site haritalarınızı kendisi otomatik olarak hazırlar.
 • İçerikleriniz için otomatik URL adresleri oluşturur. Böylece tekrara düşen URL hatasına düşmez, sorun yaşamazsınız.
 • Robots.txt dosyalarını tek bir işlemle oluşturabilir sonrasında düzenleyebilirsiniz.
 • WordPress ile uyumlu içerik haritası oluşturmanıza yardımcı olur.

yoast 1

 

WordPress WP-Roket Hız Eklentisi

Sitenizi hızlandırmak mı istiyorsunuz? Önbellek eklentisi WP Rocket arkadaşınız olabilir. WP Rocket , bir site için yıllık ücreti şuanda 375 TL’ dir. Bu kulağa biraz pahalı gelebilir. Özellikle ücretsiz olarak sunulan diğer önbellek eklentileri olduğunda fiyatın biraz uçukca olduğu gayet anlaşılmakta. Ancak bu gerçekten ödediğinizin karşılığını aldığınız birinci sınıf bir üründür.

Kurulumu çok kolaydır ve sadece birkaç dakika içinde kurulabilir ve yapılandırılabilir. Sayfa ön belleğe alma hemen etkinleştirilir ve sonuç olarak sitenizde anında hız artışı elde edersiniz. Ayrıca, bu WordPress eklentisinin tarayıcısı ön belleği önceden yüklemek için bir ziyareti simüle ettiğinden, web sitenizin arama motorları tarafından endekslenmesi anında iyileştirilir.

1.280.000’den fazla WordPress web sitesinde kullanılan WP Rocket, sitenizdeki resimlerin yalnızca ziyaretçiniz sayfayı aşağı kaydırırken yüklenmesini sağlar ve her ikisi de küçültme yoluyla HTML, JavaScript ve CSS dosyalarınızın ağırlığını azaltır. Böylelikle yükleme sürelerinizi daha da iyileştirmektedir. Ayrıca, birinci sınıf bir ürün olmak, düzenli güncellemeler ve mükemmel müşteri desteği alacağınız anlamına gelir.

Wordpress hız eklentisi

WordPress İletişim Formu

WordPress sitesi için iletişim formuna ihtiyacınız varsa, Gravity Forms idealdir. Şu anda bir milyondan fazla site tarafından kullanılmakta olan Gravity Forms , teknik bilgi gerektirmeden hızlı ve kolay bir şekilde karmaşık iletişim formları oluşturmanıza olanak tanıyan bir WordPress eklentisidir. Kullanıcı dostu bir düzenleyici, dahil etmek istediğiniz alanları seçmenizi, seçeneklerinizi yapılandırmanızı ve ardından formları WordPress sitenize yerleştirmenizi ister.

Dilerseniz, formunuzu birden çok sayfaya bölebilir ve kullanıcıların süreçte ne kadar ileri gittiklerini bilmelerini sağlayan bir ilerleme çubuğu gösterebilirsiniz. Ayrıca, bir HubSpot eklenti entegrasyonu vardır. Ayrıca, formları belirli zamanlarda görünecek ve kaybolacak şekilde planlayabilirsiniz; fiyatlandırma alanları ile sipariş formları oluşturun; ve hatta sitenizde kullanıcı tarafından oluşturulan WordPress gönderileri oluşturan bir blog elde edin.

 

WordPress All in One SEO Eklentisi

Son olarak WordPress SEO eklentisi olarak All in One SEO bulunmaktadır. Bu eklentinin kendi içerisinde diğerleri gibi avantajları söz konusudur. Sadece kurulum aşamalarına dikkat etmeli ve doğru kurulum yaptığınıza emin olmalısınız. Böylece sorunsuz kullanabilir, SEO eklentisini daha aktif kullanabilmek için farklı eklentiler kurabilirsiniz.

All in One SEO eklentisi genel özellikleri:

 • Sosyal medya hesaplarından siteye, siteden sosyal medya hesaplarına destek almanızı sağlar.
 • İçeriklerinizi SEO kurallarına göre değerlendirir böylece eksik olan kısımları fark etmenizi sağlar.
 • Siteyi genel olarak değerlendirir. Teknik ve genel anlamda eksiklerinizi belirterek gidermenize yardımcı olur.
 • WordPress performans ayarlamaları yaptırarak genel anlamda sitenizi iyileştirir.
 • Otomatik meta etiketleri oluşturur böylece sizin ekstra işlem yapmanıza gerek kalmaz.
 • WooCommerce entegrasyonu oluşturur.
 • Dahili API desteği almanızı sağlar.
 • Google Analytics ve Google AMP bağlantıları kurdurarak sitenizin destek almasına yardımcı olur.
 • XML site haritası oluşturarak üzerinde değişimler yaratmanıza olanak sunar.

 

En Çok Tercih Edilen 7 WordPress Eklentileri

Tüm bunların yanı sıra WordPress eklenti kurma için değerlendirebileceğiniz genel birkaç eklenti bulunmaktadır. Bahsedeceğimiz bu eklentiler kimi zaman SEO değerlerinizi iyileştirmenize yardımcı olur. Diğer taraftan bazı eklentiler ise kullandığınız SEO eklentilerine destek amacıyla oluşturulmuştur. İşte, en çok tercih edilen 7 farklı WordPress eklentisi:

wordpress eklentileri

 

 1. Imagify Image Optimize

  Web siteleri ve SEO adına görseller oldukça önemlidir. Kullanıcıların dikkatini çekmek, hizmet ve ürünü tanıtmak aynı zamanda tasarım adına kullanılır. Ancak bu görsellerin optimize edilmediği takdirde sitenin arka planında ekstra yük oluşturacağı bilinir. Bu yüzden her bir görseli sitenize yüklemeden optimize etmek zorundasınız.

  Fakat her görsel için tek tek uğraşmanıza gerek kalmadan Imagify Image Optimize eklentisi ile pratiklik kazanabilirsiniz. WordPress görsel optimizasyon eklentisi olarak yüklediğiniz her bir görseli sizin adınıza optimize eder. Kalitesinde bozulma olmaz, boyutlandırmaları standarda uygun şekilde gerçekleştirir. Üstelik WooCommerce ve NextGen galerisine de uyum sağlamaktadır.

 2. WooCommerce WP Eklentisi

  E-ticaret alanında web siteyi kullanacaksanız, WordPress sitelerini kullanabilirsiniz. Tek bir eklenti ile sitenizi e-ticaret adına uygun bir hale getirebilirsiniz. WooCommerce WP eklentisi bu konuda size yardımcı olacaktır. Günümüzde 5 milyon+ site bu formatta kullanılmaya devam ediyor. Özellikleri şu şekilde:

  Ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi pratik bir şekilde listeler.
  – Sitenizi e-ticaret sitesi formatına dönüştürür.
  – Tasarımsal açıdan farklılaştırma imkânı sunarak hayalinizdeki görünüme yaklaşmanızı sağlar.
  – Fiziksel mağaza ya da var olan bir katalog üzerinden hizmet/ürün satışı adına müşteri deneyimi oluşturur.
  – Sadece yerel değil global çapta da sipariş alabilirsiniz.
  – Ödeme seçenekleri arasında PayPal, Havale/EFT ya da kapıda ödeme bulunmaktadır.
  – E-ticaret sitelerinde en sık kullanılan iyzico sanal posunu sitenize entegre ederek bir günden kısa sürede kart ile işlem aldırabilirsiniz.

 3. Litespeed Cache

  WordPress siteniz Litespeed özelliğine sunucu bağlamında uyum sağlıyorsa bu eklentiyi kurarak kullanabilirsiniz. Ancak uyum söz konusu değilse eklentiden istediğiniz performansı almanız mümkün olmayacaktır. Genel özellikleri şu şekildedir:

  • Web sitenizin sayfalarını ve içeriklerini tarayarak en uygun önbellekleme işlemini gerçekleştirir.
  • İstatistik kapsamında diğer eklentilere göre daha iyi konumdadır.
  • CSS, JS ya da HTML gibi kodlara uyum sağlayabilmektedir.
  • Site hızı hakkında güncel istatistikleri almanıza neden olur.
  • Cloudflare ile ortaklaşa kullandığınız takdirde site hızınız doğrudan artar.
  • Görsel optimizasyon sağlamak için size bir araç sunar.
  • Veritabanı yani Datebase optimizasyonunu aynı uygulama kapsamında gerçekleştirmenize yardımcı olur.

 4. Ninja Forms

  Kullanıcıların site ve sizinle etkileşim kurabilmesi için site içi formlara ihtiyaç duyulmaktadır. Daha az kod ile oluşturulması ve sitede az yük oluşturmasından dolayı Ninja Forms işinizi görecektir. Özellikleri:

  • Verimli aynı zamanda tasarımsal farklara sahip değişik iletişim formları kurmanıza yardımcı olur.
  • Sitenizin değişik alanlarında optimizasyon yapmanızı sağlar.
  • Sürükle bırak özelliği sayesinde oldukça rahat bir tasarım sağlamanıza neden olur.

 5. Smart Slider 3

  Web site tasarımı oluştururken banner ve slider alanları kullanıcılar için önemli bir yere sahiptir. Çünkü kullanıcı deneyimi oluşturmak veya sitede kalma süresini arttırmak adına ilk bakılacak alanlar burasıdır. Smart Slider 3 WordPress eklentisi bu konuda size yardımcı olacaktır. Slider ve banner alanlarını düzenleme, optimize etme etmeyi sağlar. Genel özellikleri:

  • WordPress tabanlı oluşturulan web sitenize yeni tasarım oluşturmaktadır.
  • Diğer eklentiler ile kıyaslandığında optimize ve hız oranı daha fazladır.
  • Değişik modları sayesinde ışık, özel efekt gibi unsurları sitenize ekleyebilirsiniz.

 6. All-in-One WP Migration

  Bazı durumlarda sitenizin bilgilerini, var olan verileri tamamen kayıt etmeniz ya da farklı bir domain üzerine taşımanız gerekmektedir. Bu aşamada teknik işlemleri sizin yerinize hallederek bilginiz olmasa dahi verileri indirmenizi sağlayacaktır. Yalnız eklentiyi kullanırken aşamalara dikkat etmeli, yanlış adım atmaktan çekinmelisiniz. Temel olarak sayılabilecek özellikleri:

  • Teknik bilginiz olmasa dahi medya dosyaları, veri tabanı, tema ve diğer eklentiler olmak üzere web sitenizi dış alana taşımanızı sağlar. WordPress’i sürükleyerek bir alandan diğerine taşımanıza neden olur.
  • Verileri alma sırasında sınırsız sayıda bul ve değiştir işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Mobil cihazlarla uyumlu olması avantajlarındadır. WordPress 3.3 ve sonrasındaki sürümlerde mobil deneyimini en gerçekçi sunan ilk eklentidir.

 7. Redirection

  Teknik anlamda yönlendirme hataları çok sık yaşanmaktadır. Bu hataları takip etmek ve gidermek adına teknik bilginiz yoksa bahsi geçen eklentiyi deneyebilirsiniz. 301 yönlendirmelerini ayarlayabilir, 404 hatalarını tespit edebilirsiniz. Hataları kısa sürede fark edeceğinizden gidererek web sitenizi en iyi hale getirebilirsiniz.

 

WordPress eklentilerinizi kurduysanız ve SEO çalışmalarına başlamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. WordPress hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, yardıma hazırız. Union İstanbul ile iletişime geçin, profesyonel destek alın. Ayrıca web yazılımları konusunda da geniş destek sunuyoruz.

İlginizi Çekebilir:

WordPress Nedir?

WordPress Nasıl Kurulur?

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!