Blog

WordPress Nedir?

Paylaş
İçindekiler

WordPress dünya genelindeki web sitelerinin % 35’inden fazlasına güç veren ve büyümeye devam eden bir içerik yönetim sistemidir.

WordPress, neredeyse tüm web barındırıcıları tarafından desteklenen PHP ve MySQL kullanır. Özel bir WordPress barındırma planı kullanmak size hız, performans ve güvenilirlik açısından da avantaj sağlayabilir. Bir CMS genellikle blog yazmak için kullanılır ancak bir WordPress sitesi kolayca bir e-ticaret mağazasına, portföye, gazete web sitesine veya kalbinizin istediği herhangi bir şeye dönüştürülebilir.

WordPress ile ilgili en iyi şeylerden biri, sezgisel ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olmasıdır. Microsoft Word’ ü nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, kolayca içerik oluşturabilir ve yayınlayabilirsiniz. WordPress kullanmanın en iyi yanı WordPress’ in açık kaynaklı ve herkesin kullanması için ücretsiz olmasıdır. Dünya çapında milyonlarca insanın yüksek kaliteli, modern bir web sitesine sahip olmasını sağlar.

 

WordPress.Org Ve WordPress.Com Arasındaki Fark

WordPress’ i Google’ da veya diğer arama motorlarında aradığınızda, iki ilgili web sitesi bulacaksınız: WordPress.com ve WordPress.org . Her iki sitenin de kendi amacı ve kullanıcı tabanı olduğu için bu kafa karıştırıcı olabilir.

 

WordPress.org

WordPress.org, kendi kendine barındırılan bir WordPress sitesi çalıştırmak istiyorsanız ihtiyacınız olan web sitesidir. Burada platformu indirebilir ve çok sayıda ücretsiz eklenti ve tema bulabilirsiniz. Kendi web sitenizi barındırmak için ayrıca bir alan adı kaydetmeniz ve bir web barındırma planına kaydolmanız gerekir.

 

WordPress.com

WordPress.com, barındırdığı tüm bloglar için WordPress içerik yönetim sistemini kullanan bir web barındırma şirketidir. Hizmete kaydolan kullanıcılar, myblog.wordpress.com türü bir etki alanına sahip kendi bloglarını alırlar (ancak özel etki alanları, ücretli bir özellik olarak da mevcuttur). Varsayılan plan, bazı sınırlamalar getirmesine rağmen ücretsizdir.

 

WordPress İle Ne Tür Web Siteleri Oluşturabilirim?

WordPress, birkaç farklı türde web sitesi oluşturmak için kullanabileceğiniz son derece çok yönlü bir araçtır. Olasılıklar görünüşte sonsuzdur, ancak size daha iyi bir fikir vermek için insanların bunu en yaygın olarak kullandıkları yolları listeledik.

 

Bloglar

WordPress bir bloglama aracı olarak başladı ve hala web sitesi platformunun en sık kullanılanlarından biridir. Örneğin Hostinger’ ın Başlangıç ​​Planı ile minimum maliyetle küçük başlayabilirsiniz . Ardından, bloğunuz giderek daha fazla görünür hale geldikçe, daha gelişmiş seçeneklere geçebilirsiniz.

 

Portfolyolar

Sanatçılar, fotoğrafçılar, müzisyenler, yazarlar ve diğer yaratıcı profesyoneller ve serbest çalışanlar, çevrim içi portföylerini oluşturmak için sıklıkla WordPress’ i kullanır. WordPress.org’ da ve diğer üçüncü taraf sitelerde, resim galerileri, ışık kutuları ve portföy ızgaraları gibi ihtiyacınız olabilecek tüm özellikleri içeren birkaç portföy teması vardır.

 

İşletme Siteleri

Küçük bir işletmeniz varsa, WordPress’ in web siteniz için iyi bir çözüm olduğunu da göreceksiniz. WordPress, KOBİ’ ler arasında son derece popüler olmasına rağmen, büyük şirketler tarafından da giderek daha sık kullanılmaktadır. WordPress ile herhangi bir programlama bilgisi olmadan da bir çevrim içi mağaza oluşturabilirsiniz. WordPress için e-Ticaret eklentisi ekleyerek sitenizi bir dükkana dönüştürebilirsiniz.

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır ? Başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

5/5 - (3 votes)
Union İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM