Union İstanbul

Deep Linking Nedir ?

Deep Linking (Derin Linkleme) Nedir?

Paylaş
İçindekiler

Deep linking nedir? Diye hiç düşünmemiş, bu kavramı ilk kez duymuş olabilirsiniz. Öyleyse deep linklerin çalışma mantığı nasıl? Derin linkler ne işe yarar? Ve benzeri sorulara vereceğimiz detaylı cevaplar, eminiz ki SEO konusunda size yeni ufuklar açacak.

Derin linkler en basit tanımıyla sizi hedef içeriğe yönlendiren bağlantılardır. Bunlar sizi, web sitesindeki herhangi bir alt sayfaya götürür.

Örneğin;

bağlantısı derin link değildir. Çünkü buna tıklayınca doğrudan sitenin ana sayfası açılır. Spesifik bir içeriğe ulaşmazsınız. Ancak;

şeklindeki bağlantı derin link olarak tanımlanabilir. Bunun sebebi, ikinci linkin bizi direkt olarak belirli bir içeriğe ulaştırıyor olmasıdır.

 

Deep Linkler Nasıl Çalışır ?

Deep Linkler Nasıl Çalışır ?

Bunların çalışma sistemi, temelde bildiğimiz URL mantığıyla aynıdır. Fakat bağlantının türüne göre işlevleri değişir.

 

Gecikmeli Derin Linkler

Bunlar web linkleriyle benzerlik gösterir. Uygulama kullanıcının cihazına kuruluysa link onu içeriğe yönlendirecektir. Fakat kişi uygulamayı yüklememişse, tıkladığı derin bağlantı uygulama mağazasında açılacaktır.

Kişinin deep link aracılığıyla o içeriğe erişebilmesi için ilk olarak uygulamayı indirmesi gerekir. İşte bu yüzden ‘gecikmeli link’ adı verilmiştir.

 

Geleneksel/Eski Derin Linkler

Bu linkler ‘klasik derin link’ olarak da bilinir. ise uygulamanın URL adresi doğrultusunda oluşturulurlar. Örnek vermek gerekirse:

  • https://www.unionistanbul.com/konu

şeklinde bir linki

uygulama ismi://kategori olarak alırsınız.

Uygulama sizde yoksa bu linkler çalışmaz. Önce uygulamayı edinmelisiniz.

Mesela biri uygulama vasıtasıyla size Instagram profil adresini gönderdi diyelim. Telefonunuzda Instagram mevcut değilse siz bu linke tıkladığınızda o uygulamanın browser versiyonuna yönlendirilirsiniz. Instagram profilini görüntüleyemezsiniz. Sizden öncelikle uygulamayı indirmeniz istenir.

 

Bağlamsal Derin Linkler

Bu tarz derin linkler ise hem gecikmeli, hem geleneksel deep bağlantıların özelliklerini taşır. O link kullanıcıyı hangi uygulamaya yönlendiriyor? Link hangi uygulama üzerinden tıklanmış. Bağlantı kim tarafından oluşturulmuş? Buna benzer verilere bağlamsal derin linkler sayesinde ulaşmak mümkündür.

Bunlarla özelleştirilmiş mesajlar oluşturulabilir ve kullanıcıya daha iyi bir içerik deneyimi sunulur.

 

Geleneksel, Bağlamsal ve Gecikmeli Derin Linklerin Farkı

Gecikmeli linklerde kullanıcı, direkt uygulamayı indirebileceği alana yönlendirilir. Klasik linklerde ise o uygulamanın tarayıcı versiyonuna yönlendirme sağlanır.

Bağlamsal derin linkleri bunlardan ayıran şey ise, kullanıcı bilgilerinin toplanıyor olmasıdır.

Bağlamsal deep linkleri kullanan kişilerin demografik bilgileri, uygulamanın indirme linkine hangi kanal üzerinden ulaştığı, uygulamayı hangi cihaza indirdiği bu linkleme yöntemiyle tespit edilir. Sonra derlenen bilgiler istatistiksel verilere dönüştürülerek performans takibi, erişim analizi gibi çeşitli amaçlarla sağlanır.

 

Derin Linkler Ne İşe Yarar?

Derin Linkler Nasıl Çalışır ?

Kullanıcının ilgili içeriğe en hızlı şekilde ulaşmasına imkân verir. Bilhassa pazarlamacılar ve mobil uygulama sahipleri tarafından sıklıkla kullanılan deep linkler kullanıcılara pratiklik kazandırır.

Kullanıcı erişim süresini kısaltan bu linkler, pazarlamacıların esnek, sonuç odaklı, hızlı kampanyalar düzenlemesini kolaylaştırır.

Yeniden pazarlama kampanyalarına büyük katkı sağlayan bu linkler, insanları ürün ve hizmetleri satın almaya teşvik eder. Zira kullanıcı içeriğe zahmetsizce erişir ve bu da o içeriği daha cezbedici kılar.

Mesela bir düşünelim. Aradığımız ürünü bulmak için bir siteye girdik fakat ne, nerede belli değil. Dakikalarca dolaşıyoruz, çözmeye çalışıyoruz. ‘Daha şimdiden bezdim, alacağım varsa da almıyorum. Hevesim kaçtı.’ Deriz.

Ancak tıklar tıklamaz o ürüne hemen ulaşırsak ekstra çaba sarf etmediğimiz için bu bizi memnun eder. İşte deep link ne işe yarar? Sorusunu cevaplarken ‘satın alma potansiyelini artırır.’ dememizin sebebi budur.

Ayrıca deep linkler sayesinde uygulama ölçümlerini daha rahat gerçekleştirmek, istatistikleri analiz edip değerlendirmek mümkün olur.

 

Mobil Uygulamalarda Derin Bağlantı

Mobil uygulamalarda derin bağlantı kullanımı, uygulama içindeki linkleri paylaşmaya olanak tanır. Mesela uygulamadaki bir içerik hoşunuza gitti ve bunu arkadaşınıza da göndermek istiyorsunuz. Bunu deep link sayesinde yapabilirsiniz.

Eğer deep link kullanımı yapmazsanız arkadaşınız o içeriği görüntüleyebilmek için önce uygulamayı bulmak durumundadır. Sonra ana sayfayı ziyaret edip ilgili içeriği aramalıdır. Takdir edersiniz ki bu daha zahmetli bir yoldur.

Uygulama bünyesinde yer alan bir öğeyi başkalarıyla paylaşabilmek derin linklerle son derece kolaydır. Kullanıcıya pratiklik sağlayan bu bağlantılar zamandan kazandırır, uygulama deneyimini iyileştirir.

 

Web Sayfası ve Uygulamalarda Deep Link

Tüm bunlardan anlaşıldığı üzere deep link kullanımı uygulama deneyimini üst düzeye çıkarır. Sosyal medya reklamlarında yaygın kullanım alanına sahip olan deep linkler, mobil uygulamaları daha erişilebilir hâle getirir.

Geliştiricilerin ve şirket sahiplerinin çok işine yarayan bu linkler, kullanıcı oranının yükselmesine yardım eder.

Böylece potansiyel müşteri sayısının artmasına, satış hacminin büyümesine destek olurlar. Şirketler, deep link kullanımı ile kendi içeriklerine yönelik verileri görüntüleyip raporlayabilir, piyasa istatistiği oluşturabilir.

Deep Linklemeyi öğrendiğimize göre, şimdi sıra backlink konusunda, Backlink nedir ? Nasıl alınır ? başlıklı yazımızı mutlaka incelemelisiniz.

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!