Union İstanbul

Google Haritalara İşletme Ekleme Nasıl Yapılır ?

Google Haritalara İşletme Ekleme Nasıl Yapılır?

Paylaş
İçindekiler

Bu yazımızda işletmenizi Google haritalara nasıl ekleyeceğinizi ve gerekli ayarları yapmayı öğreneceksiniz. Hazırsanız başlayalım..

Google Haritalara İşletme Ekleme Nasıl Yapılır? Günümüz dijital dünyasında artık birçok işletme reel ticaretten sanal ticarete hızlı bir şekilde adım atarken farklı pazarlama tekniklerini uygulamaktadır. Bunlardan birisi olan ve özellikle yerel pazarlamada önem arz eden Google haritalar, işletmelere çok büyük bir geri dönüş sağlamaktadır. Google benim işletmem olarak adlandırılan bu hizmet, arama motoru devi Google tarafından ücretsiz olarak işletmelere sunulmaktadır. 

Yapılan araştırmalara göre Google haritalara işletme ekleme sonrası, eklenen işletmelerin hizmet/ürün satışlarında çok yüksek derecede bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Sizler de Google haritalarda yerinizi alarak rakiplerinize göre bir adım daha önde olabilirsiniz.

 

Google Haritalara Konum Ekleme Nasıl Yapılır ?

  • Öncelikle https://business.google.com/ linkine tıklayarak, Google benim işletmem paneline giriş sağlıyoruz.
  • Karşınıza çıkan ekranda işletmenizin adını yazarak enter tuşuna basıp ilerliyorsunuz.
İşletmenizi Bulun ve Yönetin

Not: Bu kısımda genelde bazı işletmeler Google kalitelerini göz ardı ederek işletme isimlerinin yanına il/ilçe veya anahtar kelimeler gibi eklemeler yapmaktadır. Bu, Google haritalarda üst sıralara çıkmanız için etkili bir yöntem olsa da ilerleyen süreçte sistem bunu fark ettiği takdirde hesaplarınız askıya alınabilir. Askıya alınmasına itiraz edince sizlerden tabela görüntüsü isteyeceklerdir, çekeceğiniz tabela görüntüsündeki isim ile işletme eklerken verdiğiniz isim aynı değilse bu askının kaldırılmasını zorlaştırabilir.

  • Sonraki ekranda karşınıza kategori seçeneği çıkacaktır. Bu kısımda işletmenizi temsil eden kategoriyi belirlemeniz gerekmektedir. Burada sizlere yardımcı olması açısından şunu ifade edebiliriz. İşletmeniz ile aynı hizmetleri veren firmaları Google’ da aratarak haritalı sonuçlarda ilk hangi kategorileri gözüküyorsa sizin de aynı kategoriyi seçmeniz sizin için bir avantajdır.

 

Google İşletme Profil Yönetimi

 

  • Sonraki aşamada ise eğer işletmenizi Google arama sonuçlarında göstermek istiyorsanız EVET seçeneğini, işletmem haritalara eklensin ama arama sonuçlarında yer almasın diyorsanız HAYIR seçeneğini işaretlemelisiniz.

Google Benim İşletmem Doğrulama kodu nereden alınır? >>> Adım Adım 

 

Google İşletme Arama Sonuç Seçeneği

 

  • Yukarıdaki işlemi tamamladıktan sonra adres bilgilerinizi girmeniz için bir alan çıkacaktır. Bu kısma doğru ve eksiksiz olarak iletişim bilgilerinizi detaylı girmeniz gerekmektedir. Şunu belirtmekte fayda vardır, Google işletmelerin konum, telefon ve isim bilgilerini sık sık değiştirilmesini pek hoş karşılamaz. Bu yüzden net bilgileri girerek sonradan pek düzenleme yapmayacağınız şekilde olmalıdır.

 

Google Haritalar Adres Nedir ?


  • Adres ekleme işleminden sonra karşımıza Ev ve ofis ziyareti veya teslimat hizmeti sunuyor musunuz? Sorusunun yer aldığı bir sayfa yer almaktadır. Buradaki mantığı anlatmak gerekirse, kendi konumuz haricinde başka yerlere fiziki hizmet vermiyorsanız hayır seçeneğini seçiyorsunuz. Eğer İstanbul Sarıyer’de bulunan bir işletmeniz var ve bu işletmeniz Üsküdar, Başakşehir ve benzeri birçok yere hizmet veriyorsa Evet seçeneğini seçmelisiniz. 

 

Ev ve Ofis Ziyareti Veya Teslimat Hizmeti Sunuyor musunuz ?
  • 6. maddede evet seçeneğini işaretlediniz ise karşınıza konum seçme sayfası gelecektir. Burası haritalarda iyi ve geniş bir konuma hitap etmeniz için oldukça önemlidir. Bu kısımda sadece 20 tane bölge seçebilirsiniz, işletmeniz sadece bulunduğunuz il sınırlarına hizmet veriyorsa o ilde bulunan en önemli ve size yakın 20 bölgeyi seçebilirsiniz. Sadece bulunduğunuz ilçede hizmet veriyorsanız önemli mahalle/semtleri seçebilirsiniz.

 

Hizmet Verdiğiniz Bölgeleri Ekleyin

 

  • Google haritalara işletme eklemenin son kısmına geldik. Bu kısımda cep veya sabit bir numara girişi yapıyorsunuz. Eğer varsa web sitenizi ( isterseniz sosyal medya hesabınızı da ekleyebilirsiniz ) ekliyorsunuz.

 

Google İşletme İletişim Bilgilerini Ekleyin
Google Haritalar İşletme Bilgilerini Ekleyin

  • İletişim seçeneklerimizi ekledikten sonra sadece doğrulama işlemimiz kaldı. Burada karşımıza farklı seçenekler çıkabilir. Bunlar e-posta ile doğrulama, sms ile doğrulama, arama ile doğrulama veya posta ile doğrulama. İlk seçenekler hızlıca doğrulamanız için en iyi seçeneklerdir ama her zaman çıkması söz konusu değildir. Çıktığı takdirde bunlardan birini seçerek Google tarafından sizlere gönderilen kodu kutucuğa girerek işletmenizi doğrulamanız gerekmektedir.
  • En zorlu doğrulama seçeneği yani Posta ile doğrulama seçeneği çıkarsa burada adres ve alıcı ad-soyadı bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Google 14 günlük süreç içerisinde sizlere PTT aracılığı ile doğrulama kodu gönderecektir. Bu kod 14 günü geçmesine rağmen sizlere gelmiyorsa Google benim işletmem destek kısmından iletişim kurarak destek alabilir ve manuel doğrulama yaptırabilirsiniz.

 

Google Haritalar Doğrulama Yöntemini Seçin


Google haritalara yer ekleme işleminizi onayladıktan sonra Benim işletmem paneline giriş yaparak, işletmenizin çalışma saatlerini, iletişim bilgilerini ve işletmeniz hakkında tüm bilgileri doldurmayı sakın unutmayın. Bu bilgiler müşteri geri dönüşleri için etkili olduğu kadar, arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanız için de önem arz etmektedir.

 

10 Adımda Google Haritalarda İlk Sırada Çıkmak >> Adım Adım Rehber 

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!