Union İstanbul

Google Benim İşletmem Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Google Benim İşletmem Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Paylaş
İçindekiler

Google benim işletmem ( Google my business ), arama motoru Google tarafından işletmelerin arama sonuçlarında sıralanması ve işletmelerini yönetmek için sunduğu ücretsiz konum ekleme hizmetidir.

Firmalar veya online ticaret yapan kişiler için etkili bir sisteme sahip olan benim işletmem paneli ile yerel müşterilerinize işletmeniz hakkında daha hızlı cevaplar verebilirsiniz. Bunların başında firmanızın çalışma saatleri, iç ve dış mekan görüntüleri, ürün/hizmetlerinize ait görseller, işletmeniz ile ilgili önemli duyuru ve etkinlikler gelir. Ayrıca benim işletmem hizmetine sahip birçok firma potansiyel müşteriler ile daha hızlı etkileşim sağlamalarından dolayı, ürün/hizmet satışlarında büyük oranda gelişim göstermektedir.

 

Google Benim İşletmenin Faydaları Nelerdir ?

Google Benim İşletmenin Faydaları Nelerdir ?
Google Benim İşletmem Ne İşe Yarar ?

En Önemlisi Ücretsiz Bir Hizmet
Google tarafından tamamen ücretsiz olarak sunulan bir hizmet olması, kullanılması için en önemli faktörlerden birisidir.

Rakiplerin Üstünde Yer Alın
Benim işletmem hesabına sahip olup, arama sonuçlarında çıkan işletme sayısı sadece 3’tür. Güçlü bir optimizasyon çalışması yaptırarak arama sonuçlarında haritalı bir şekilde ilk 3’te yer alan işletmeler müşteriler ile daha hızlı iletişim kurma avantajını yakalar.

Potansiyel Müşteriler Bulun: 
Google benim işletmem profili ağırlık olarak hizmet/ürün arayan insanların arama yaptıkları il ve ilçe sınırları içerisinde görüntülenmektedir. Bunun sebebi Google haritaların yakınlık/ilgi-alaka algoritmasıdır. Buna dayalı olarak xxx kelimesinde arama yaparak sizi haritalı olarak direkt sonuçlarda gören müşterileriniz konum bilgisi alarak ofis veya iş yerinize gelebilir, telefon ile sizleri direkt arayabilir. Bu sayede müşteri kitlenizin artmasına ve marka bilinirliğinin yükselmesine imkan verebilirsiniz.

Satın Almada Etkili Çözüm
Günümüzde insanlar bir ürün veya hizmet almak istediklerinde genellikle işletmeler hakkında yapılan yorumlara ve eleştirilere önem vermektedir. Google benim işletmem bunun için oldukça önemli bir faktördür. Hizmet/ürün sattığınız müşterilerden işletmeniz için yorum talep etmeniz, sizden hizmet/ürün alacak insanlar için etkili bir yöntem olacaktır.

Size Zaman Kazandırır
Google benim işletmem hesabınız da sadece yorum almak, resim paylaşmak için kurulan bir platform değildir. İşletmeler ile ilgili A’dan – Z’ye her konuda bilgi aktarımını sağlayacak bir platformdur. Özellikle Google’ın yeni getirmiş olduğu soru-cevap alanı ile birçok müşterinizin soracağı ortak sorulara oradan cevap vererek, sonraki müşterilerinizin bu sorularla vakit kaybetmesini önlemiş olursunuz. Ayrıca yorumlarda olduğu gibi sorulardaki keskin ve akılcı cevaplar ürün/hizmet satışı için nokta atışı bir hareket olabilmektedir.

Google benim işletmem ne demek ve faydalarını nelerdir ? bu yazımızda öğrendik. İşletmemi Google haritalara nasıl eklerim? diye merak edenleri diğer blog yazımıza bekleriz.

 

Sık Sorulan Sorular

Google Benim İşletmem Ücretsiz mi?

Evet, benim işletmem uygulaması tamamen ücretsizdir. Hatta son zamanlarda bazı kişi/kişiler işletmeleri arayarak haritaların silineceğini, ödeme yaparlar ise devam edeceklerini belirtmektedirler. Bu tamamen dolandırıcılık girişimi olmakla birlikte Google bu hizmet için herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Google Haritalara Kimler Kayıt Olabilir?

İşletme sahibi olan herkes Google benim işletmem hesabına sahip olabilmektedir. Bu home-ofis çalışanlar için de geçerli olmaktadır.

Kayıt Oldum Ama Doğrulama Kodu Gelmiyor

Google benim işletmem doğrulama yöntemi birden fazladır. Bunlardan birisi telefon ile olup, kayıt işleminizi gerçekleştirdikten sonra bazı durumlarda sizlere sms/arama yolu ile kod yollamaktadır. Diğeri de e-posta yöntemi ile olup, kayıt olurken web sitenizi eklediğiniz takdirde sitenize ait bir e-posta adresine kod yollamaktadır. Bu iki işlem o an gerçekleşebilir fakat bazı durumlarda posta ile kod yollamaktadır ve bu genellikle olan bir uygulamadır.
Posta doğrulaması ile 14 gün içerisinde PTT tarafından adresinize bir zarf gelmesi gerekmekte olup, bu zarfın içerisinde doğrulama kodu yer almaktadır. Eğer 14 günü geçen bir sürede zarf elinize ulaşmadı ise bunu Google’ye bildirirseniz size hızlı bir şekilde yardımcı olmaktadır.

Benim İşletmem Adres Değişikliği Yapabilir miyim?

Elbette adres, telefon ve farklı değişiklikleri yapmanızda bir sorun yok. Fakat olası durumlarda Google yapay zeka ile sistemlerini kontrol ettiğinden spam algısı oluştuğunu hissederse yaptığınız değişiklik sonrası hesabınızı askıya alabilmektedir. Bu gibi olumsuz durumlarda Google benim işletmem destek ile görüşürseniz size bazı yönergeler sunacaktır, bu yönergeler sonucunda benim işletmem hesabını askıdan kurtarabilirsiniz.
Özellikle yerel sektörler için büyük katkı sağlayan benim işletmeme sizler de hızlıca kayıt gerçekleştirerek yukarıda saydığımız tüm özelliklerden faydalanabilirsiniz.

Google Haritalarda İlk Sırada Çıkmayı Etkileyen Faktörler >> Adım Adım 

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!