Union İstanbul

10 Adımda Google Haritalarda İlk Sırada Çıkmak

10 Adımda Google Haritalarda İlk Sırada Çıkmak

Paylaş
İçindekiler

10 Adımda Google Haritalarda İlk Sırada Çıkmak? Google haritalarda yükselme, normal bir web sitesinin kelimelerinde yükselmesine göre bir tık daha zorlu bir süreç olup çok iyi bir analiz ve stratejik bilgi gereksinimi duymaktadır. Burada Google haritalarda ilk sıralarda çıkmayı geciktiren en önemli unsur Google’ nin web sitelerine göre daha geç güncelleme yapması ve bunları arama sonuçlarına yansıtmasıdır. Sizlere aşağıda, 10 adımda Google haritalarda ilk sırada çıkmak için vereceğimiz bilgiler tamamen deneyimlenmiş ve başarıyı elde etmiş uygulamalardır, bu yüzden kararlı bir şekilde uygulandığı takdirde gözle görülür verimli sonuçlar elde edebileceksiniz.

 

Google Haritalarda İlk Sırada Çıkmayı Etkileyen Faktörler

Birçok seo uzmanı ve dijital pazarlamacının bildiği gibi web sitelerinin arama sonuçlarında en iyi seviyeye gelmesi adına Google’nin belirlediği 200’den fazla iç ve dış ölçüt bulunmaktadır. Bu ölçütler ve benzeri farklı unsurlar Google haritalar için de geçerli olmaktadır. Bunların en önemlileri ise yakınlık, alaka düzeyi, güncellik, doğru nap bilgileri ve kategori seçimi gibi alanlardır.

Bu bahsettiğimiz kısımlarda kalite düzeyini en iyi seviyeye çıkartan işletmeler arama sonuçlarında yer alan ilk 3 harita içerisinde yerini almaktadır. Gelin bu maddeleri ve daha fazlasını hep birlikte inceleyelim.

 

Yakınlık En Önemli Faktördür

Google haritaların en önemli özelliği arama sonuçlarında daha çok kişilere yakın bölgedeki işletmeleri sıralamasıdır. İşletmenizden uzak birinin sizi daha hızlı görebilmesi için BİLGİ paneli kısmında bulunan hizmet bölgeleri alanınızı genişleterek bu faktörden yararlanabilirsiniz. 

 

Doğru Nap Bilgilerine Yer Veriniz

Nap İngilizce Ad, Adres, Telefon kısaltması olarak geçmektedir. Bu 3 bilgi haritanız ve web siteleriniz ile aynı bilgilere yer vermelidir. Sadece web sitesinde değil firma rehberi kaydı yaptığınız sitelerde, sosyal medya hesaplarında ve benzeri tüm platformlarda hep aynı konum, adres, telefon ve ismi kullanmaya özen gösteriniz. Bu Google haritalarda ilk sıraya gelmeniz için oldukça güçlü bir sinyaldir. 

 

Tüm Bilgileri Doldurun

Google Haritalarda Tüm Bilgileri Doldurun

Google benim işletmem paneline girdiğinizde sol menüde yer alan BİLGİ kısmı vardır. Bu kısma girerek işletmeniz ile ilgili tüm bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeye özen gösteriniz.

Google Benim İşletmem Doğrulama Kodu Gelmiyor Çözümü >> Adım Adım

 

Fotoğraf ve Video Paylaşımı Yapın

İşletmeniz ile ilgili güncel resim ve video paylaşımı benim işletmem hesaplarınızı güncel tutmanız için yararlı olduğu gibi haritalarınızı ilk sıralara çıkması için de etkili bir yöntemdir. Burada sizlere tavsiyemiz paylaşımlarınızı telefon üzerinden yapmanız. Çünkü telefon ile fotoğraf paylaşımı yaparken sizlere fotoğrafın ne ile ilgili olduğunu açıklamanızı sağlayan bir kutucuk öne çıkıyor. Bu kutucuğa fotoğraf veya işletmeniz ile ilgili kısa bir not yazarak işletmenizin farklı kelimelerde de çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu sistem masa üstü bilgisayarlarda mevcut değildir.

Ayrıca sol menüden fotoğraflar kısmına tıklayınca çıkan sayfada logo, kapak resimleri üst kısımda ise iç mekan, dış mekan gibi paylaşmanızı sağlayacak alanlar mevcuttur. Buralara yüksek kaliteli fotoğraflar eklemeniz size büyük bir etkileşim sağlayacaktır.

 

Sık Sık Yayın Paylaşın

Google 2019-2020 yıllarında Google benim işletmem hesaplarında müşterilerin işletmeler hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilmeleri için yayın paylaşmalarına olanak sundu. Birçok seo ajansının yapmış olduğu analizlere göre sık sık yayın paylaşan işletmelerin görünürlüğü diğer işletmelere oranla daha yüksektir. 

 

Yorumlara Önem Gösterin

Google haritalara yapılan yorumların birçok alanda etkisi çok büyüktür. Bu yüzden yorum mantığını sizlerle derinlemesine inceleyeceğiz. Öncelikle yorumları mümkün olduğunca müşterilerinize yaptırmaya özen gösteriniz, sanal ortamda satılan yorumların etkisi çok düşüktür ve bazen zarar bile verebilmektedir.

Müşterilerinizi yorum yapmaya teşvik edin, yorum yapacakları zaman olabildiğince işletmeniz için geçerli olan ürün/ hizmet adını yorum içerisinde geçirmesini rica edin. Çünkü yorumlarda geçen kelimeler sıralamayı direkt olarak etkilemektedir.

İmkanlarınız doğrultusunda uzun yorumlar aldırmaya bakın, kısa yorumların etkisi oldukça düşüktür. Yorum olayını şu şekilde örnekleyebiliriz. Bir reklam ajansı olduğunuzu varsayarak anahtar kelimenizin web tasarım olduğunu düşünelim ve alttaki yorum sizler için bir rehber olsun.

“İşletmemizin web tasarım işlerini yaptırdığımız Union İstanbul firması hem çalışanları olsun hem de yaptıkları iş olsun gerçek bir kaliteye sahip. 2 yıldan fazla çalıştığımız firma ile seo ve pazarlama alanı dahil birçok alanda çalışma imkanı bulduk. İstanbul’da reklam ajansı arayışında olan dost çevremize kesinlikle tavsiye etmekten çekinmiyoruz.”gibi bir yorum hem müşterilerin alma potansiyelini iyileştirir hem de içerisinde geçen kelimeler sayesinde Google haritalarda daha üst sıralara çıkmanızı tetikler.

 

Firma Rehberi Kaydı Yapın

Firma rehberi kaydı Google haritalarda ilk sıraya çıkarmanın yanı sıra web sitelerin kalite puanını yükseltmek için de oldukça etkilidir. Firma rehberlerine işletmenizi eklerken en önemli faktör bilgilerinizin doğru olmasıdır. Bazı firma rehberi siteleri sizlerden konumuzu haritalara pin olarak eklemenizi istemektedir, bu kısımda da noktasal olarak doğru adrese eklemeniz halinde haritalarınıza güçlü bir sinyal yollayabilirsiniz.

Firma rehberlerinin yanı sıra aynı mantıkta yer alan hem firma rehberi hem de işletmeler için bir sosyal mecra alanı olan foursquare, yelp gibi yerlere eklemeniz de verimli olacaktır. Arama motorları dahil whatsapp gibi platformlar da konum verilerinde bu tarz sitelerle iş birliği yapmaktadır.

Firma rehberi ekleme konusunda herhangi bir limit belirlemiyoruz, normalde backlink alımlarında yavaş ve kaliteye odaklanın desek de firma rehberi kayıtlarında çıplak url kullanmanızdan ve rehberlerin onaylanma süreçleri, index alma süreçleri biraz geç olduğundan hızlıca veri girişlerini yapabilirsiniz.

 

Kategori Seçimi Nokta Atışı Olmalıdır

Evet, işletmenizi eklerken sizlere bir tane kategori seçimi verse de işletmeniz onaylandıktan sonra 9 adet kategori seçimi yapabilirsiniz. Bu kategoriler tamamen işletmenizin yaptığı işlemler ile ilgili olmalıdır, alakasız kategori seçimi işletmenizin askıya alınmasına sebep olabilmektedir.

Kategori seçiminde  https://pleper.com/index.php?do=tools&sdo=gmb_categories sitesinden faydalanmanız önemlidir. Güncel olarak Google benim işletmem kategorilerini sıralayan bu site, sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır. Yapmanız gereken, en alt kısma gelerek dil ve ülke seçimi yapmak ve ardından Fetch Google Business Profile Categories butonuna tıklamanızdır. Tek tek tüm listeyi kontrol ederek işletmenizi temsil eden kategorileri tespit edebilirsiniz. Kategori eklemesi yaparken öncelik sırasına eklemeniz lehinize olacaktır. Ayrıca kategori konusunda sizlere en önemli tavsiyemiz tüm rakipleri tek tek inceleyerek hangi kategorileri seçmişler, kontrol ediniz.

 

Web Sitenizi Optimize Edin

Google Haritalar İçin Web Sitenizi Optimize Edin

Google haritalarda yukarı doğru tırmanmanın en önemli faktörlerinden birisi de web sitelerdir. Hatta web sitelerin birden fazla avantajı olduğu gibi özellikle farklı anahtar kelimelerde haritalarınızı görünür hale getirmesini sağlayabilirsiniz.

Şu şekilde ilerleyebilirsiniz;

  • Schema kodları kullanın. Siteniz içerisinde localbusiness schema kodlarını kullanarak doğru sinyalleri gönderebilirsiniz.
  • Hizmet bölgeleri ile ilgili sayfalar oluşturun. Her biri özgün anlatıma sahip içerikler ile farklı bölgelerde çıkmak için il/ilçe içerikli makaleleri web sitenizde bulundurunuz.
  • Web siteniz için tanıtım yazısı ve footer backlink gibi çalışmalar yaparak güçlendirin böylece de haritalara dolaylı yoldan destek vermiş olursunuz.

Birçok arama sonucunda sizler de görmüşsünüzdür, xxx kelimesi bu web sitesinde geçiyor diye. İşte Google bu verileri işletmelerin web sitesinden çekmektedir. Eğer web siteleriniz iç seo ayarları tam yapılandırmış ise haritalarda çıkma olasılığınız oldukça yüksektir.

 

Çevrenizden Destek Alın

Yeni bir işletme iseniz veya haritalarda gerideyseniz maalesef ki etkileşim sorunu olacaktır. Google haritalardan yol tarifi alma, telefon ile aranma gibi etkileşimler büyük oranda fayda sağlamaktadır. Bu sebeple yakın çevrenizden sık sık bu etkileşimleri sağlamaları için destek alabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız maddeleri en iyi şekilde yerine getirdikten belli bir süre sonra haritalarınızın ilk sırada yer almaması imkânsıza yakındır. Sadece sabırlı ve istikrarlı olmanız, ne yaptığınızı iyi biliyor olmanız gerekmektedir.

Google haritalara işletme ekleme nasıl yapılır ? – Adım adım ve görseller ile anlattığımız yazımıza da bakmanızı öneririm. 

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

2 Comments

  1. Gökhan dedi ki:

    Harita siralamasi için yardım istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!