Blog

Keyword Cannibalization Nedir? Nedenleri ve Çözümleri

Keyword Cannibalization Nedir? Nedenleri ve Çözümleri
Paylaş
İçindekiler

Anahtar kelime yamyamlığı olarak Türkçeye çevrilen keyword cannibalization bir web sitesinin istenmeden birden fazla sayfada ya da gönderide aynı anahtar kelimeyi hedeflemesi olarak tanımlanabilir.

Hem teknik hem de içerik kaynaklı olabilen bir SEO problemidir. Keyword cannibalization problemi yaşanan sitelerde sayfalar, ilgili anahtar kelimelerde birbirilerinin güçlerini alırlar. Böylelikle SEO görünürlüğü ve organik trafikte düşüşler yaşanır. Web sitesinde anahtar kelime yamyamlığının olup olmadığını anlamanın en iyi yolu istatistikleri kontrol etmektir. Search Console verilerinde landing bir sayfanın organik trafiğinde beklenmeyen bir düşüş yaşanması ya da dalgalanmaların olması bu duruma işarettir. 

Keyword Cannibalization Nasıl Tespit Edilir ?

Anahtar kelime yamyamlığı durumunun varlığını anlamanın ve tespit etmenin çeşitli yolları bulunur. Bu yollardan en kolayı Google parametrelerini kullanmaktır. Bir başka yol da Google Search Console kullanmaktır. Ücretsiz olarak kullanılabilen araç cannibalization sorununu tespit edebilir. Site trafiğini inceleyerek ve anahtar kelime araştırması yaparak raporlar incelenebilir. Ani değişimler ve dalgalanmalar anahtar kelime yamyamlığını işaret edecektir. 

Ücreti SEO araçlarını kullanmak da anahtar kelime sorunlarının tespitinde kullanılır. Ahrefs, Semrush gibi uygulamalar kullanılabilir. İçerik ve sayfa sayısının fazla olduğu sitelerde Screaming Frog ile dışa aktarma yapılabilir. Excel üzerinden dışa aktarma yapıldığı takdirde belirli konular hakkında kaç içerik olduğu görülebilir. 

Keyword Cannibalization Nasıl Tespit Edilir ?
Semrush ile Keyword Cannibalization Tespit Etme

Keyword Cannibalization Tespiti ve Çözüm Yolları

Web sitesinde bir anahtar kelimede keyword cannibalization olup olmadığını anlamanın en kolay yolu Google analytics kısmını kontrol etmektir. Search Console’da bulunan Search Analytics kısmına girerek incelemek istenen kelime sorgu alanındaki tam sorgu seçeneği seçilerek araştırılabilir. Dalgalanmadan şüphelenilen tarih aralığı seçilerek arama yapmak mümkündür. Normal şartlarda bir anahtar kelimenin getirdiği organik trafik bir sayfada yoğunlaşmış halde görülür. Araştırma sonucunda ortaya çıkan tabloda baskın olan tek bir sayfa yok ise ve sayfaların organik trafik analizleri birbirine yakın ise anahtar kelime yamyamlığı olma ihtimali yüksektir.

Keyword Cannibalization çözümü mümkündür. Fark edildiği takdirde hızlı bir şekilde çözülmesi gerekir. Birden fazla çözümü olabilir. Anahtar kelime yamyamlığının çözüm yolları şunlardır ;

 • Sayfaları birleştirerek keyword cannibalization çözümü: İlk yöntemlerden biri sayfaları birleştirmektir. Sayfa ve içerikleri birleştirmek tüm tıklamaları ve tüm backlinkleri tek bir hedefe çekmeye yarar. Bu sayede tarama bütçesi efektif şekilde kullanılır ve tüm çalışmalar tek bir hedefte olması ile olumlu dönüşler katar. 
 • Yönlendirme yaparak keyword cannibalization çözümü: Sayfaları birleştirdikten sonra pasif hale getirilen sayfalar ana sayfaya yönlendirilmelidir. 301 yönlendirmesi yapılarak tüm yönlendirmeleri aktif hale getirilmelidir. Yapılmadığı takdirde indekslenen sayfalar arama motorunda boşa düşecektir. 
 • Canonical etiketi kullanarak keyword cannibalization çözümü: Anahtar kelime yamyamlığı teknik bir sorundur. Bu sebepten teknik bir çözümün yapılması da gerekir. Bu yöntem, ilgili sayfaların birleştirilmesi ya da silinmesi mümkün değilse, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullanılır. 
 • Noindex etiketi kullanarak keyword cannibalization çözümü: Benzer hedeflemelerin olduğu sayfalardan trafik almak istenmeyen sayfaya noindex etiketi kullanılabilir. Böylelikle trafik karışıklığı yaşanmayacaktır.

Keyword Cannibalization Nedenleri ve Çözümleri

Keyword Cannibalization Nedenleri ve Çözümleri
Anahtar Kelime Yamyamlığı Nedenleri ve Çözüm Yolları

Cannibalization ile karşılaşmanın 2 nedeni vardır. Bunlar;

 1. Meta Data: 2 ya da daha fazla sayfa benzer veya aynı hedefli meta datalar içeriyor ise meta data sorunu yaşanabilir. Bu problemin çözümü hızlı ve daha kolaydır. Meta data seviyesinde yaşanan bu problem genellikle kategori – alt kategori içeren e-ticaret sayfalarında görülüyor.
 2. Sayfa içeriği: Çok metin içeren sayfalarda içeriklerden dolayı cannibalization sorunu ile karşılaşılabilir. Bu durumda sorunun çözümü bir miktar zaman alabilir. Başlıklar ve konular farklı olsa da aynı anahtar kelimenin odak olduğu benzer içerikler bu duruma sebep olabilir. İçerikleri yapılandırmak ya da farklı içerikler ile değiştirmek faydalı olacaktır.

Keyword Cannibalization Çözümleri

Anahtar kelime yamyamlığı probleminin farklı çözümleri bulunur. Bu çözümler;

 • Web sitesini yeniden yapılandırmak: Keyword cannibalization çözüm yöntemleri arasında en kolay yöntemlerden biridir. Birbiri ile benzer sayfaları bir sayfa altında toplayarak yapılır. 
 • İçerikleri optimize etmek: İçeriklerin her zaman özgün olmasına dikkat edilmelidir. Özgün olmayan içerikler siteden kaldırılarak ilerlenebilir. Benzer konulardaki içerikleri bir çatı altına alarak toparlamalar yapılabilir. Ayrıca zayıf içeriklerin optimizasyonu da yapılmalıdır.
 • Yeni anahtar kelimeler bulmak: İçerikler özgün ve sorunsuz ise seçilen anahtar kelimeler doğru olmayabilir. Daha jenerik kelimeler ile yeni anahtar kelimeler kullanımı denenmelidir.
 • 301 yönlendirme yapmak: Daha az trafik alan içerikleri daha fazla tıklanan ve kaliteli sayfaya yönlendirerek yapılır.

Keyword Cannibalization’ ın Web Sitelerine Etkileri Nelerdir ?

Anahtar kelime yamyamlığı olarak da bilinen bu terim web siteleri için zararlıdır. Arama sonuçlarını karıştıran ve site hitlerini etkileyen durum pek çok olumsuz etkiye yol açar. Keyword cannibalizaton’ ın web sitelerine etkileri şu şekildedir;

 • Organik trafiği sayfalar arasında paylaştırır. Arama sonuç sayfalarında bulunan sayfaların sürekli olarak değiştirilmesi sonucunda ortaya çıkan organik trafik sayfalar arasında bölünür. Önemli sinyaller arasında bulunan organik ziyaretçi sayısı sayfalara bölünür ise sayfa değeri olumsuz etkilenmiş olur. Google Analytics verilerinde en fazla trafik olan sayfa sıralamaları yapıldığında sayfalar benzer anahtar sözcüklerden trafik almasına rağmen verilerin doğru ölçülmemesine sebep olabilir.
 • Dönüşüm oranlarını düşürür. Anahtar kelime yamyamlığının görüldüğü sayfalar tespit edilmezse trafik beklenilen sayfa yerine arama sonuçları ilgisiz sayfalar yer alabilir. Kullanıcılar arama sonuçlarıyla eşleşmeyen sayfalar ile karşılaşabilir. 
 • Backlink gücü paylaştırılır. Benzer konular için edinilen backlinkler tek sayfada toplanmak yerine farklı sayfalara bölünürse sayfaların güçleri olumsuz etkilenecektir. Aynı zamanda benzer anchor textlerle farklı sayfalarda backlink edinilmesi arama motoru botlarının filtresine takılabilir. 
 • Crawl bütçesi verimsiz kullanılır. Aynı konu hakkında birden fazla içeriğin bulunması tarama bütçesini verimsiz kullanımına sebep olabilir. Hazır konusu açılmışken, Crawl Budget (tarama bütçesi), web siteleri için ne kadar da önemliymiş dedirtecek bir yazımızı bırakıyorum buraya. Mutlaka okumalısınız..

 

4.7/5 - (4 votes)
Union İstanbul

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM