Sosyal İmleme Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır?

Sosyal İmleme Nedir Nasıl Yapılmalıdır?

Sosyal imleme internet sitelerinde yer imleri düzenleme, saklama ve arama yapmanın bir yoludur. 2003 yılında kurulan sosyal imleme ve tagging terimleri yaygın hale gelip popüler olmuştur. Sosyal imlemenin normal imlemeden farkı kaliteli sosyal ağlar tarafından paylaşılması ve ziyaretçi trafiğinin fazla olmasıdır. 

Sosyal İmleme Nedir?

Sosyal imleme bir tür reklam çeşididir. Arama motorları bazı temel kurallar ile çalışır. İçeriklerin özgün olması, güncel içerikler olması, backlinkler bulundurması ve sosyal imlemeler yapılması bu temel kurallar arasında yer alır. Sosyal imleme kelimesi social bookmarking teriminden çevrilmiştir. Kısa tanımı ile sosyal imleme sitede var olan ya da yeni yayınlanan içerikleri sosyal platformlar aracılığı ile yayarak kullanıcıların siteye tıklamalarını sağlamaktır. Siteye gelen kullanıcıların içeriği beğenip yeniden paylaşmasını sağlayan backlink yöntemlerinden biridir. 

Sosyal imleme web sitelerinin index ve backlink elde etmek için uzun zamandır kullandığı yöntemdir. Büyük imleme platformlarında backlink elde etmek için sitede yer alan içeriklere url ve anahtar kelimeler paylaşılır. Büyük imleme platformlarının sık taranması, ziyaret oranının yüksek olması ve dr puanının yüksek olması imleme yapan web sitesine avantaj olarak geri döner. 

Yazımıza devam ederken, buraya backlink konusunu anlattığımız bir blog yazımızı paylaşıyorum. Backlink nedir nasıl alınır ?

Sosyal İmleme Nasıl Yapılır?

Sosyal imleme nasıl yapılmalı hakkında bilgi sahibi olunmalı ve doğru bir şekilde işlemler gerçekleştirilmelidir. Sosyal imleme ne kadar doğru yapılırsa ve başarılı olunursa web sitesi sahipleri için o kadar avantajlı olacaktır. Sosyal imleme yapmak için ilk olarak sosyal platformlar için uygun web sitesi içeriklerinin olması gerekir. Bu içeriklerin özgün, güncel ve anahtar kelime odaklı olması sosyal imlemenin başarısında büyük rol oynar. Aynı zamanda kategoriler, sayfalar ve ürünler de oldukça önemlidir.

Sosyal imleme yapmak istenilen sosyal medya platformlarına üye olmak gerekir. Üyeliği oluşturup hesabı aktif hale getirdikten sonra web sitesinin belirli yerlerine bu platformlara erişebilmek için buton ve bağlantılar eklenmelidir. Ardından siteye giren ziyaretçiler beğendikleri içerikleri sosyal medya platformlarından paylaşarak yayma imkanına sahip olur.

Sosyal İmleme Yararlı mı?

Sosyal imleme özellikle siteye hit kazandırmak ve aktifliği artırmak için kullanılır. Sosyal ağlar aracılığı ile paylaşım kolaylığı sağlayan sosyal imlemenin pek çok faydası bulunur. Doğru bir şekilde yapılan sosyal imleme ile birlikte web sitesini aktif tutmak hit artışını sağlar. Sosyal imleme avantajları;

 • Web sitesinde bulunan içerikleri kitlelere ulaştırmayı sağlar.
 • Web sitesi arama motorlarında ilk sıralara çıkar. 
 • Reklam için harcama yapmadan tanınma ve tıklama kazandırır. 
 • Sosyal platformlarda tanınmaya destek olur. 
 • Sosyal imleme sitelerinde içerikleri paylaşmak index alma hızını artırır. 

Sosyal İmleme Siteleri

Sosyal imleme yapmak için her siteden imleme yapmaya gerek yoktur. İndexi yüksek güçlü siteler üzerinden imleme yapmak yeterli olacaktır. Hiti az olan siteler imleme için kullanıldığında dezavantaj olarak geri dönüş sağlar. Sosyal imleme siteleri;

 • Pinterest,
 • Digg,
 • Reddit,
 • Twitter,
 • Youtube,
 • Facebook,
 • Stumble

Sosyal imleme için en sık kullanılan platformlardır. Bütün güçlü sosyal medya platformunda imleme yapmak sitenin hitini artıracaktır. Aynı zamanda web sitesinin linkleri ve içerikleri hiti yüksek platformlarda yer alacağı için Google’da daha yukarda görünecektir.

Sosyal İmleme Sitelerinin Önemi

Sosyal İmleme Sitelerinin Önemi

Sosyal İmleme Siteleri Önemli Olmasının Sebebi

Sosyal imleme, bir web sitesinin tanınırlığının artmasında ve hitinin yükselmesinde önemli rol oynar. Sosyal imleme sitelerinin önemi de imleme yapılan sitenin hitinin yüksek olması ve Google tarafından bilinen bir site olmasıdır. Sosyal platformlar dr puanı yüksek ve sürekli hit alan sitelerdir. Bu sebepten sosyal imleme yapılmasında ve avantaj sağlamasında önemli rol oynar. 

Sosyal İmleme Programı

Web sitesi için otomatik sosyal imleme işlemleri yapan programlara sosyal imleme programı denir. Bu programlar index ve hiti yüksek platformlara sosyal imleme işlemleri yapar. Kullanıcılar vakit harcamadan bu programlar sayesinde sosyal imleme işlemlerini gerçekleştirebilir. Hazır imleme programı kullanarak site imleme işlemlerini gerçekleştirmek mümkündür.

 

Bir cevap yazın

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM