Blog

URL Nedir? Ne Anlama Geliyor?

URL Nedir - Ne Anlama Geliyor ?
Paylaş
İçindekiler

URL nedir? (URL adresi) İnternet üzerindeki belirli bir kaynağın özel bir bireysel adres biçimidir. URL’yi gelin detaylıca inceleyelim

 

URL Ne Anlama Geliyor?

URLUniform Resource Locator teriminin kısaltmasıdır. Aranan kaynağın deposu olan sunucuya bir bağlantı içerir. Genel olarak, URL anlamı, oldukça basit bir şekilde gösterilebilen, sunucudan son gadget’a (kullanıcının çalışmasının bir platformu olan) giden yoldur. Üst öğe, kaynak sunucusudur veya en düşük olan kullanıcının cihazıdır. İkisi arasındaki tüm noktalar ek sunuculardır. Bir URL ayrıca belirli bir Uniform Resource Locator. (URI) türüdür.

 

URL Yapısı

URL adresi, aşağıdakileri içeren belirli bir yapıya sahiptir:

  • Ağ protokolü olarak da adlandırılan kaynağa erişim yöntemi;
  • Erişim yetkisi;
  • Ana bilgisayarlar – IP adresi olarak kaydedilen DNS adresi;
  • Port – IP adresiyle birlikte bir tane daha zorunlu ayrıntı;
  • İzleme – erişim kazanma yöntemi hakkındaki bilgileri belirler;
  • Parametre – dosyayla ilgili kaynakların dahili bilgileri.

 

URL Adresi Nasıl Bulunur?

Bazı kullanıcılar URL adresini belirlemeye çalışırken sorunlarla karşılaşır. Hiçbir engel oluşturmayan en basit yöntem, adresi doğrudan konum çubuğundan görüntülemek ve kopyalamaktır. Sadece seçin ve CTRL + C’ye tıklayarak kopyalayın. Veya bağlam menüsünü kullanarak “Kopyala” yı seçin.

Yalnızca web sitesi kaynaklarının URL’si değil, aynı zamanda resimler, dosyalar ve klasörler de vardır. Verileri URL adreslerine göre almak için, ilgilendiğiniz resmin üzerine sağ fare tuşuna tıklamanız ve bağlam menüsünde “URL resimlerini kopyala” seçeneğini seçmeniz gerekir.

Belgenin URL adresini öğrenmek istiyorsanız, bağlam menüsünde “Bağlantı adresini kopyala” seçeneğini seçerek bir resimle aynı adımları uygulayın. Bağlantıyı kopyaladıktan sonra panoya aktarırsınız. Ayrıca, gerekli belgeyi bulmak, iletiye eklenmiş bağlantıyı göndermek veya belgenizdeki var olan metne eklemek için yeni adres çubuğunda kullanabilirsiniz.

 

SEO Dostu URL’ler

Bu, tüm alternatif arama motorlarının  URL’lerde anahtar kelimelerin oluşumunu hesaba katması büyük bir sır değil  . En büyük etki, alan adı ve alt alan adlarının adreslerinin girilmesiyle sağlanır. En küçük etki, ancak yine de çok önemli olan, sayfaya giden yolu ve sayfa dosyasının adını girmeyi sağlar.

Buna göre, sayfanızın URL’ sini alırken SEO bilgilerine odak anahtar kelimeleri eklemeyi unutmayın. Ancak tek tip bir kaynak bulucuya yalnızca anahtar kelimeleri eklememelisiniz, çünkü sıralamanızı olumsuz etkileyebilir. Bunun yerine, SEO URL’si bilgilendirizci olmalı ve kullanıcılar için bir miktar değer sağlamalıdır. Tüm mevcut anahtar kelimeleri içine koymak için URL’leri uzun yapmayın.

SEO için çok önemli olan URL uzunluğunu unutmayın. Kullanıcının kafasını karıştırmak çok uzun sürmemelidir. Her zaman içine kaç tane işaret koyduğunuzu kontrol edin. Sınır 2.083 karakterdir, ancak kullanıcı dostu olanı 100 karakterden oluşmaktadır.  Sonuçta sitenizi ziyaret eden kişiyi yormak istemezsiniz. Bu sayede SEO tabanlı web sitesi oluşturma yolunda doğru ilerlersiniz.

SEO hakkında bilgi almak isterseniz, SEO nedir başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Union İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM