Union İstanbul

Askıya alınan google benim işletmem hesabı nasıl açılır?

Askıya Alınan Google Benim İşletme Hesabı Nasıl Açılır? 2024

Paylaş
İçindekiler

Askıya Alınan Google Benim İşletme Hesabı Nasıl Açılır? İşletmelerin sanal ortamda ticari faaliyetlerini büyük oranda artıran Google benim işletmem hesapları maalesef dönem dönem spam ile mücadele doğrultusunda birçok işletmeyi askıya alabiliyor. Bu işletmeler gerçek bir konum ve vergilendirmeye tabii de olsa Google bu sistemi yapay zeka ile yaptığı için bu tarz üzücü durumlar oluşabiliyor. Peki, Google benim işletmem askıya alındı bunun bir çözümü yok mu diyen binlerce işletmeye çözüm odaklı bir yazı hazırlayarak, nasıl bir yol izleyeceklerini işletmelerini askıdan kurtarmaları için etkili çözümleri sunacağımızdan emin olabilirsiniz. Hazırsanız  askıya alınan Google benim işletme hesabı nasıl açılır ? gelin beraber inceleyelim.

Google Haritalarda İlk Sırada Çıkmak istiyorsanız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

Google Benim İşletmem Askıya Alındı Ama Neden ?

Öncelikle nedenini bilmek, çözüme hızlı ulaştırabilen bir etkendir. Çünkü benim işletmem askıya alınma sebepleri genellikle bellidir. Google My Business, işletmelerin Google üzerindeki görünürlüklerini ve müşteri erişimlerini artırmak için kritik bir araçtır. Ancak, bazen işletme profilleri, çeşitli sebeplerden ötürü Google tarafından askıya alınabilir. İşte bu durumun en yaygın sebepleri ve işletmenizin ne yapması gerektiği üzerine bir rehber:

Spam İşletme Adı
Google, işletmelerin gerçek isimleri ile haritalarda yer almasını ister. Birçok işletme İl/İlçe veya anahtar kelime bazlı yukarıda çıkmak için işletme isimlerinin başına veya sonuna farklı kelimelerde eklemektedir. İşletmeniz askıya alındı ise düzeltme başvurusu yapmadan evvel işletme adını düzenleyiniz ve tabelanızda yer alan isme yer veriniz.

 

Politika İhlalleri

Google’ın oldukça katı kuralları vardır ve bu kuralların ihlal edilmesi hesabınızın askıya alınmasına neden olabilir. İhlaller genellikle yanlış işletme adı kullanımı, hatalı veya yanıltıcı konum bilgisi, uygun olmayan işletme kategorileri veya sahte müşteri yorumları gibi unsurları içerebilir.

 

Birden Fazla Sahte Konum
Bazı firmalar farklı bölgelerde de ilk sırada yer almak adına sahte konumlar oluşturmaktadır. Bu Google kalite politikasına ters bir durum olduğu için Google bu işletmelerin tamamını tespit ederek kapatabilir ve bunların askıdan kurtulma oranı diğer sebeplere göre çok düşüktür.

 

Bilgilerin Sıklıkla Değiştirilmesi
Google özellikle adres, isim ve telefon değiştirilmesinde şüpheli işlem olarak algılar. Eğer böyle bir işlemi gerçekleştirdiyseniz otomatik olarak askıya alabilmektedir. Bu sebeple gerek olmadıkça işletmenizin sabit bilgilerini değiştirmemeye özen göstermelisiniz.

 

Yanıltıcı Bilgi ve İçerik Paylaşımı
Google 2020 yılından bu yana işletmelerin post ve etkinliklerini paylaşabilmesi için bazı seçenekler sundu. Bazı işletmeler özellikle müstehcen veya yanıltıcı bilgi paylaşarak müşterilerini yanlış yönlendirdi. Bunun akabinde gelen şikâyetleri ciddiye alan sistem, hızlı bir şekilde askıya alabiliyor. Bunun önüne geçebilmek adına telif içeren görseller, müstehcen içerikler veya yanıltıcı içerikler sunmamaya özen gösteriniz.

 

Birden Fazla Hesap Yönetimi

Birden fazla hesapla aynı işletmeyi yönetmeye çalışmak, özellikle bu hesaplar benzer veya aynı bilgileri içeriyorsa, Google tarafından spam olarak algılanabilir ve hesabınızın askıya alınmasına yol açabilir.

 

Google Benim İşletmem Askıya Alındı Ne Yapabilirim ?

Google Benim isletmem Askiya Alindi Ne Yapabilirim

 

Yukarıda hemen hemen benim işletmem askıya alınma sebeplerini sizlere sıraladık. Tabi ki bazı işlemler ile işletmenizi askıdan kurtarabilirsiniz. Bu süreç bazen zorlu olmakta ve sabır istemektedir, sizlere hızlı dönüşler olmamaktadır. Biz deneyimlerimize dayalı olarak şunu rahatlıkla ifade edebiliriz ki sabırlı olmanın yanında ısrarcı da olmanız gerekmektedir, yoksa bazen başvurularınız göz ardı edilebilir. Bu yüzden birden fazla başvuru ile bu sorunu çözebilirsiniz. Şimdi sizlere madde madde Google benim işletmem askıya alınma probleminin çözümünü aktaracağız.

 

Öncelikle bu linke tıklıyoruz, https://support.google.com/business/troubleshooter/2690129

 1. Bu İşletme Profili için daha önce yeniden etkinleştirme isteği gönderdiniz mi? Hayır.
 2. Şirketin, kuruluşun veya hesabın resmi temsilcisi misiniz? Evet.
 3. İşletme Profiliniz Google İşletme Profili kalite kurallarına uygun mu? Evet.
 4. Profilinizde gösterilen işletme adresi kalıcı mı ya da bölgede kalıcı olarak hizmet veriyor mu? Evet.
 5. İşletmeleriniz için doğru bir açık adres veya hizmet bölgesi girdiniz mi? Posta kutularına veya dağıtım şubelerine ait adresler kabul edilmez. Evet.
 6. İşletmeniz bir hizmet bölgesinde mi faaliyet gösteriyor? Başka bir deyişle, işletme modeliniz sizden veya işletmenin yetkili bir temsilcisinden, müşterinin bulunduğu konuma gitmesini gerektiriyor mu? Evet.
 7. İşletmenizin bulunduğu konumda yüz yüze çalışma gerçekleştiriyor musunuz? Evet.
 8. Aynı konum için birden fazla profiliniz var mı? Hayır.
 9. Sonrasında ise karşımıza bir form çıkacak bu formu eksiksiz doldurunuz. En alt kısımda sizlerden bir dosya göndermenizi istiyorlar, buraya işletmenizin dış görünümü ( tabela v.s ), iç mekan görünümü, sokak görünümü gibi yüksek kaliteli resimlerini çekerek rar dosyası yapıp yüklüyorsunuz.
 10. Son olarak Gönder butonuna basarak işlemi burada bitiriyoruz.

 

Size otomatik bir mail gelecektir bu maili göz ardı edip cevap vermeyiniz. Daha sonra farklı bir mail gelerek burada sizlerden duruma göre farklı istekler sunabilirler, bu isteklere göre hareket edebilirsiniz.

Bu yukarıda saydığımız işlemleri yaptıktan 1 gün sonrasında eğer size verimli bir dönüş gelmedi ise aynı linke tıklıyorsunuz ve en alt kısma gelerek sayfa dilini ENGLİSH olarak belirliyorsunuz. Yukarıda saydığımız tüm maddeleri İngilizce olarak yapıp aynı şekilde gönderim sağlıyorsunuz.

Google benim işletmem ekibi Türkiye sorumlusu olmadığı için bu vesile ile direkt olarak İrlanda ekibi ile görüşme sağlayarak işlemlerinizi hızlandırıyorsunuz.

Size kısa ama etkili bir çözüm olarak şunu söyleyebiliriz, form içerisinde gördüğünüz gibi bir alan var ve şu şekilde yazıyor “Lütfen hesabınızın neden yeniden etkinleştirilmesi gerektiğini düşündüğünüzle ve giriş üzerinde yaptığınız işlemlerle ilgili ayrıntıları paylaşın” bu kısma sorununuzu kısa ve öz olarak biraz da işin içine ajitasyon katarak kendinizi ifade ederseniz, daha sağlıklı bir dönüş alabilirsiniz.

 

Bu 2 işlemi de sağlıklı bir şekilde yaptık ise son bölüm yani mail ile irtibat kurma kısmına geliyoruz. Öncelikle https://support.google.com/business/gethelp bu linke tıklıyoruz.

Hangi işletmeyle ilgili yardıma ihtiyacınız var? Kısmından işletmemizi seçiyoruz.

Size nasıl yardımcı olabileceğimizi belirtin kısmına Askıya alınma yazıyoruz ve Sonraki butonuna basıyoruz.

Alt kısımda bazı seçenekler çıkacaktır, buradan Askıya alınan işletme ibaresine tıklıyoruz ve Sonraki Adım butonuna 2 kez basıyoruz.

Alt kısımda bir form açılacak, bu formu eksiksiz ve etkileyici bir şekilde doldurup gönderiyoruz.

 

Bu 2. seçeneğin aynısı birinci seçenekteki gibi hem Türkçe hem de İngilizce olarak yapıyoruz. Eğer işletmeniz gerçek bir işletme ve gerekli materyaller ( Tabela görüntüsü v.s ) sizlerde mevcut ise konumlarınızın yeniden aktif olma olasılığı %95’tir.

Bu yazımızda,  askıya alınan Google benim işletme hesabı nasıl açılır, nasıl kurtarılır sorununun çözümünü adım adım anlattık. Umuyoruz yardımcı olabilmişizdir. Bazı durumlarda Google benim işletmem, kullanıcıların karşısına farklı sorunlar çıkartabiliyor. Bu konu da onlardan biri. Başka bir blog yazımızda da ; Google benim işletmem doğrulama kodu gelmiyor sorununun çözümünü anlattık. Linkten yazıya gidebilirsiniz.

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

1 Comment

 1. İsmail dedi ki:

  Boya badana dekorasyon işleri yapıyoruz işletme hesabım sürekli askıya alınmış yardımcı olursanız sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!