Blog

Askıya Alınan Google Benim İşletme Hesabı Nasıl Açılır ?

Paylaş
İçindekiler

Askıya Alınan Google Benim İşletme Hesabı Nasıl Açılır? İşletmelerin sanal ortamda ticari faaliyetlerini büyük oranda artıran Google benim işletmem hesapları maalesef dönem dönem spam ile mücadele doğrultusunda birçok işletmeyi askıya alabiliyor. Bu işletmeler gerçek bir konum ve vergilendirmeye tabii de olsa Google bu sistemi yapay zeka ile yaptığı için bu tarz üzücü durumlar oluşabiliyor. Peki, Google benim işletmem askıya alındı bunun bir çözümü yok mu diyen binlerce işletmeye çözüm odaklı bir yazı hazırlayarak, nasıl bir yol izleyeceklerini işletmelerini askıdan kurtarmaları için etkili çözümleri sunacağımızdan emin olabilirsiniz. Hazırsanız  askıya alınan Google benim işletme hesabı nasıl açılır gelin beraber inceleyelim.

Google Benim İşletmem Askıya Alındı Ama Neden ?

Öncelikle nedenini bilmek, çözüme hızlı ulaştırabilen bir etkendir. Çünkü benim işletmem askıya alınma sebepleri genellikle bellidir.

 • Spam İşletme Adı
  Google, işletmelerin gerçek isimleri ile haritalarda yer almasını ister. Birçok işletme İl/İle veya anahtar kelime bazlı yukarıda çıkmak için işletme isimlerinin başına veya sonuna farklı kelimelerde eklemektedir. İşletmeniz askıya alındı ise düzeltme başvurusu yapmadan evvel işletme adını düzenleyiniz ve tabelanızda yer alan isme yer veriniz.
 • Birden Fazla Sahte Konum
  Bazı firmalar farklı bölgelerde de ilk sırada yer almak adına sahte konumlar oluşturmaktadır. Bu Google kalite politikasına ters bir durum olduğu için Google bu işletmelerin tamamını tespit ederek kapatabilir ve bunların askıdan kurtulma oranı diğer sebeplere göre çok düşüktür.
 • Bilgilerin Sıklıkla Değiştirilmesi
  Google özellikle adres, isim ve telefon değiştirilmesinde şüpheli işlem olarak algılar. Eğer böyle bir işlemi gerçekleştirdiyseniz otomatik olarak askıya alabilmektedir. Bu sebeple gerek olmadıkça işletmenizin sabit bilgilerini değiştirmemeye özen göstermelisiniz.
 • Yanıltıcı Bilgi ve İçerik Paylaşımı
  Google 2020 yılından bu yana işletmelerin post ve etkinliklerini paylaşabilmesi için bazı seçenekler sundu. Bazı işletmeler özellikle müstehcen veya yanıltıcı bilgi paylaşarak müşterilerini yanlış yönlendirdi. Bunun akabinde gelen şikâyetleri ciddiye alan sistem, hızlı bir şekilde askıya alabiliyor. Bunun önüne geçebilmek adına telif içeren görseller, müstehcen içerikler veya yanıltıcı içerikler sunmamaya özen gösteriniz.

Google Benim İşletmem Askıya Alındı Ne Yapabilirim ?

Google Benim isletmem Askiya Alindi Ne Yapabilirim

Yukarıda hemen hemen benim işletmem askıya alınma sebeplerini sizlere sıraladık. Tabi ki bazı işlemler ile işletmenizi askıdan kurtarabilirsiniz. Bu süreç bazen zorlu olmakta ve sabır istemektedir, sizlere hızlı dönüşler olmamaktadır. Biz deneyimlerimize dayalı olarak şunu rahatlıkla ifade edebiliriz ki sabırlı olmanın yanında ısrarcı da olmanız gerekmektedir, yoksa bazen başvurularınız göz ardı edilebilir. Bu yüzden birden fazla başvuru ile bu sorunu çözebilirsiniz. Şimdi sizlere madde madde Google benim işletmem askıya alınma probleminin çözümünü aktaracağız.

 • Öncelikle bu linke tıklıyoruz, https://support.google.com/business/troubleshooter/2690129
 • Bu İşletme Profili için daha önce yeniden etkinleştirme isteği gönderdiniz mi? Hayır.
 • Şirketin, kuruluşun veya hesabın resmi temsilcisi misiniz? Evet.
 • İşletme Profiliniz Google İşletme Profili kalite kurallarına uygun mu? Evet.
 • Profilinizde gösterilen işletme adresi kalıcı mı ya da bölgede kalıcı olarak hizmet veriyor mu? Evet.
 • İşletmeleriniz için doğru bir açık adres veya hizmet bölgesi girdiniz mi? Posta kutularına veya dağıtım şubelerine ait adresler kabul edilmez. Evet.
 • İşletmeniz bir hizmet bölgesinde mi faaliyet gösteriyor? Başka bir deyişle, işletme modeliniz sizden veya işletmenin yetkili bir temsilcisinden, müşterinin bulunduğu konuma gitmesini gerektiriyor mu? Evet.
 • İşletmenizin bulunduğu konumda yüz yüze çalışma gerçekleştiriyor musunuz? Evet.
 • Aynı konum için birden fazla profiliniz var mı? Hayır.
 • Sonrasında ise karşımıza bir form çıkacak bu formu eksiksiz doldurunuz. En alt kısımda sizlerden bir dosya göndermenizi istiyorlar, buraya işletmenizin dış görünümü ( tabela v.s ), iç mekan görünümü, sokak görünümü gibi yüksek kaliteli resimlerini çekerek rar dosyası yapıp yüklüyorsunuz.
 • Son olarak Gönder butonuna basarak işlemi burada bitiriyoruz.

Size otomatik bir mail gelecektir bu maili göz ardı edip cevap vermeyiniz. Daha sonra farklı bir mail gelerek burada sizlerden duruma göre farklı istekler sunabilirler, bu isteklere göre hareket edebilirsiniz.

Bu yukarıda saydığımız işlemleri yaptıktan 1 gün sonrasında eğer size verimli bir dönüş gelmedi ise aynı linke tıklıyorsunuz ve en alt kısma gelerek sayfa dilini ENGLİSH olarak belirliyorsunuz. Yukarıda saydığımız tüm maddeleri İngilizce olarak yapıp aynı şekilde gönderim sağlıyorsunuz.

Google benim işletmem ekibi Türkiye sorumlusu olmadığı için bu vesile ile direkt olarak İrlanda ekibi ile görüşme sağlayarak işlemlerinizi hızlandırıyorsunuz.

Size kısa ama etkili bir çözüm olarak şunu söyleyebiliriz, form içerisinde gördüğünüz gibi bir alan var ve şu şekilde yazıyor “Lütfen hesabınızın neden yeniden etkinleştirilmesi gerektiğini düşündüğünüzle ve giriş üzerinde yaptığınız işlemlerle ilgili ayrıntıları paylaşın” bu kısma sorununuzu kısa ve öz olarak biraz da işin içine ajitasyon katarak kendinizi ifade ederseniz, daha sağlıklı bir dönüş alabilirsiniz.

Bu 2 işlemi de sağlıklı bir şekilde yaptık ise son bölüm yani mail ile irtibat kurma kısmına geliyoruz. Öncelikle https://support.google.com/business/gethelp bu linke tıklıyoruz.

 • Hangi işletmeyle ilgili yardıma ihtiyacınız var? Kısmından işletmemizi seçiyoruz.
 • Size nasıl yardımcı olabileceğimizi belirtin kısmına Askıya alınma yazıyoruz ve Sonraki butonuna basıyoruz.
 • Alt kısımda bazı seçenekler çıkacaktır, buradan Askıya alınan işletme ibaresine tıklıyoruz ve Sonraki Adım butonuna 2 kez basıyoruz.
 • Alt kısımda bir form açılacak, bu formu eksiksiz ve etkileyici bir şekilde doldurup gönderiyoruz.

Bu 2. seçeneğin aynısı birinci seçenekteki gibi hem Türkçe hem de İngilizce olarak yapıyoruz. Eğer işletmeniz gerçek bir işletme ve gerekli materyaller ( Tabela görüntüsü v.s ) sizlerde mevcut ise konumlarınızın yeniden aktif olma olasılığı %95’tir.

Bu yazımızda,  askıya alınan Google benim işletme hesabı nasıl açılır, nasıl kurtarılır sorununun çözümünü adım adım anlattık. Umuyoruz yardımcı olabilmişizdir. Bazı durumlarda Google benim işletmem, kullanıcıların karşısına farklı sorunlar çıkartabiliyor. Bu konu da onlardan biri. Başka bir blog yazımızda da ; Google benim işletmem doğrulama kodu gelmiyor sorununun çözümünü anlattık. Linkten yazıya gidebilirsiniz.

 

 

4.7/5 - (7 votes)
Union İstanbul

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM