Union İstanbul

Arama Ağı Reklam Kampanyası

Google Ads Arama Ağı Reklamları Nedir?

Paylaş
İçindekiler

Google Ads Arama Ağı Reklamları Nedir? Google’ da yayınladığınız reklamların arama sayfasında, alışveriş sekmesinde, youtube videosunda ve haritalarda gösterildiği reklam biçimidir.

 

Google Ads’ de Arama Ağı Kampanyası Oluşturma

Google Ads’ de arama ağı kampanyası oluşturma, reklam grupları, anahtar kelimeler ve reklam metinleri bu sıralamayı doğru şekilde ilerlettiğimizde arama ağı reklamı oluşturmak gayet kolay hale gelecektir.

Bu kurguyu oluşturmak ilk başta karışık görünebilir. Detaylı olarak anlayabilmek için Google Ads’ in hesap yapısına hakim olmak gerekmektedir.

Bunu bir ağaç ve dalları olarak hayal edebiliriz. Hesap, Kampanya ve Reklam Grubu

Kampanyalarda konum, hedef kitle ve bütçe belirleyerek kampanyamızın hedefini istediğimiz şekilde yönlendirebiliriz. Reklam grupları ise içinde barındırdığı anahtar kelime ve reklam metinleri arasında köprü görevi görür. Etkili kampanya oluşturmak için doğru bir strateji ile ilerlenmez ise alınacak sonuç o derecede hüsran olabilir. Bu yüzden stratejiyi doğru kurabilmek oldukça önemlidir.

Google Ads Kampanya yapısını inceleyelim ;

Google Ads Kampanya Yapısı

Google Ads reklam verenlere kampanya oluştururken 8 adet reklam hedefi sunmaktadır. Bunlar; Satış, Potansiyel Müşteriler, Web Sitesi trafiği, Ürün ve Markayı Değerlendirme, Marka Bilinirliği ve Erişim, Uygulama Tanıtımı, Yerel Mağaza Ziyaretleri ve Tanıtımlar. Markanıza ait pazarlama hedefi ve türünü seçebilirsiniz kuracağınız stratejiye göre kampanya türü seçebilirsiniz.

Bu yazıda arama ağı kampanyası oluşturmanın adımlarına ve kampanyayı oluştururken dikkat edeceğimiz noktalardan bahsedeceğiz.

 

Google Ads Kampanya Oluşturma Adımı

Google Ads hesabınızda oturum açın.

Kampanyalar’ ı seçin ve yeni kampanya oluşturmak için artı simgesine tıklayın.

Satış, Potansiyel müşteriler veya Web sitesi trafiği seçin. ( Hedef kılavuz olmadan bir kampanya oluştur seçeneğini de kullanabilirsiniz. )

 

Google Ads Kampanya Nasıl Oluşturulur

 

Kampanya türü seçeneğinde Arama kısmını tıklayınız.

Google Ads Kampanya Türü

 

Hedefinize nasıl ulaşmak istediğinizi seçin’ bölümünde işletmenize ait bilgileri girebilirsiniz.

Google Ads Kampanya Oluşturma Yolu

Devam’ı tıkladıktan sonra Kampanya adı ve diğer kampanya ayarlarını girebilirsiniz.

Kampanya ayarları bölümünde  ağ seçimi, başlangıç ve bitiş tarihleri, bütçe, teklif verme gibi ayarlarla kampanyanızı daha etkili şekilde yayınlayabilirsiniz.

 

Google Ads Kampanya Oluşturma Süreci

 

Kampanya ayarları seçildikten sonra reklam grubu oluşturma ve reklam bölümlerine geçebilirsiniz.

Reklam grupları yayınladığınız kampanyayla alakalı ve bir ürün satışı yapıyorsanız ilgili ürünle ilgili kategorilere ayırarak yayınlamak daha doğru olur. Örneğin ayakkabı satışı yapan bir firmanız varsa ayakkabı modellerini reklam gruplarına göre ayırabilirsiniz.

 • Spor ayakkabı
 • Bot
 • Sneaker
 • Loafer
 • Makosen

Reklam gruplarını ürün gruplarına göre kategorize ederek performans takibi ve optimizasyon konusunda daha etkili çözümler üretip sonuç sağlayabilirsiniz. Örneğin satış oranı yüksek olan ürün grubunun reklam grubu ve anahtar kelime tekliflerini artırıp bütçe dağılımını etkin şekilde kullanabilirsiniz.

Kampanya stratejisi oluşturup reklam gruplarına karar verdikten sonra anahtar kelimeler bölümüne geçebilirsiniz. Bir arama ağı reklamı kurarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeleriniz satışını yaptığınız ürün veya sunduğunuz hizmetle alakalı olmak zorundadır. Aksi durumda Google anahtar kelimelerinizin kalite puanlarını düşük seviyede tutacağından anahtar kelimenizin yayınlanma sıklığı oldukça düşük seviyede olacaktır.

Anahtar kelime kalite puanından kısa bahsedecek olursak kalite puanı 3 ayrı noktadan beslenmektedir.

Tıklama Oranı (TO) : Reklamlarınız yayınlandığında, tıklanma olasılığı.

Reklam Alaka Düzeyi: Reklamlarınızın kullanıcıların yaptıkları aramayla ne kadar uyumlu olduğu.

Açılış Sayfası Deneyimi: Web site açılış sayfanızın reklamlarını tıklayan kişiler tarafından ne kadar anlaşılır ve fayda sağlar durumda olduğu.

Anahtar kelime planlayıcı kullanarak reklamlarınızda kullanmak istediğiniz anahtar kelimelerin aranma hacimlerini, tıklama başı maliyetlerini veya gelecekte göstereceği performansları anlayabilirsiniz. Anahtar kelime ekleme işlemi tamamlandıktan sonra kelimelerinizi kuracağınız reklam gruplarına göre kategorize edebilirsiniz.

 

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı

 

Anahtar kelimeleri oluşturduktan sonra anahtar kelimelerinizle birlikte çalışan reklam metinlerinizi oluşturabilirsiniz. Bu şekilde gruplandırarak ilerlediğinizde ürünlerinizle veya hizmetlerinizle ilgilenen kullanıcılara atadıkları ile ilgili reklamlar gösterilmiş olur. Reklam kalitesini olumlu yönde etkileyen hamlelerden biri de bu şekilde ilerlemektir.

Anahtar kelime eşleme türleri de reklamlarınızdan aldığınız verimi etkileyen faktörlerden biridir  ve 3 gruba ayrılır.

Bunlar;

Geniş Eşleme

Google Ads Kampanya Geniş Eşleme Türü

 

Sıralı Eşleme

Google Ads Sıralı Eşleme Türü

 

Tam Eşleme

Google Ads Tam Eşleme Türü

Anahtar Kelime Eşleme türleri hakkında detaylı bilgi almak için buradan bakabilirsiniz.

İpucu olarak belirtmek gerekirse reklamlarınızın belirli anahtar kelimelerle tetiklenmesini istemediğiniz takdirde ilgili anahtar kelimeyi negatif anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz.

Bundan sonra izlenecek yol reklamları yayınlayacağımız ürün sayıları çok fazla olduğunda reklam grubu oluşturmayı düşündüğünüz kategorileri ayrı bir kampanya olarak oluşturmak etkili bir hamle olabilir.

 

Örnek ile açıklayalım;

 • Erkek Ayakkabı Modelleri (Kampanya)
 • Spor Ayakkabı Modelleri (Reklam Grubu)
 • beyaz spor ayakkabı modelleri (Anahtar Kelime)
 • uygun fiyat spor ayakkabı modelleri (Anahtar Kelime)
 • Günlük Ayakkabı Modelleri (Reklam Grubu)
 • Kışlık Ayakkabı Modelleri ( Reklam Grubu)

 

Google Ads Kampanya Reklam Grupları

Müşterilerinize en doğru şekilde ulaşabilmek için reklam metinlerinin satışını yaptığınız ürünlerle alakalı olması ve internette gezinen müşterilerin dikkatini çekecek ifadelerle kullanılması oldukça önemlidir. Oluşturduğunuz reklam metinlerinde kullandığınız anahtar kelimelere yer verilmesi reklamların etki gücünü artıracağından önemli bir konudur.

Reklamlarınızda markanıza özgün bir özelliği ön plana çıkararak müşterilerinizin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Örneğin ürün fiyatları, dönemsel olarak yayınladığınız indirimler veya ürünlerinizi satın alacak kişinin ürünü kullandığı zaman işine yarayacak bir özelliği ön plana çıkarmak gibi.

Reklamlarınıza daha fazla dikkat çekeceği, tıklanma oranlarını artırmanıza destek olacağı ve web sitenizden yapılacak olan potansiyel alışverişleri tetikleyebileceği için reklam uzantılarını da kullanmanızı tavsiye ederiz.

Oldukça fazla kampanya, reklam grubu ve anahtar kelime eklediğiniz durumlarda kontrol mekanizmasının sekteye uğramaması teklif stratejilerinizi de otomatik teklif stratejisi olarak seçmeniz reklam performansınızı olumlu anlamda etkileyecektir.

Haziran 2022’de Metin reklamlarda yapılacak güncellemeyle birlikte reklamlarınızı oluştururken duyarlı arama ağı reklamı olarak kurgulamanız faydalı olacaktır. Metin reklamlar Google güncellemesiyle birlikte kullanımdan kaldırılacaktır.

Özetle, kampanya, reklam grubu, reklam metinleri, anahtar kelimeler doğru şekilde gruplandırıldığında hem reklam kaliteniz yüksek seviyede olacak hem de performans takibini kolayca yaparak müşterilerinize sunacağınız raporlarda da daha net bir tablo ile karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda gelecekte yapacağınız reklam stratejileriniz için de size bir yol haritası gösterilmiş olur.

 

Diğer Sayfalar:

Örneklerle KPI Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 

Google Display Network (GDN) Reklam Ağı Optimizasyonu Nedir

 

Ppc (Tıklama Başı Ödeme) Nedir?

 

UTM Nedir Nasıl Oluşturulur?

 

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!