Google Display Network (GDN) Reklam Ağı Optimizasyonu

google display network gdn reklamları optimizasyonu

Google Display Network, Google’ın networküne dahil web sitelerinde, Youtube’da Gmail’de ve mobil uygulamalarda görüntülü reklam yayınlamamızı sağlayan reklam türüdür. Google display partneri web siteleri ve Google uygulamaları aracılığı ile GDN kampanyaları kullanarak internetteki kullanıcıların %90’ından fazlasına ulaşabiliriz.

Google Display Network Nasıl Çalışır?

Google Display Network aracılığı ile kullanıcılara ulaşabileceğimiz birçok hedefleme türü vardır. Temel olarak ya kullanıcıları ya da siteleri GDN reklamları aracılığı ile hedefleyebiliriz, GDN hedeflemelerimizi yaparken kullanıcıların medeni durumu, yaş, cinsiyet, alışkanlıklar ve ilgi alanları gibi kişi hedefli kampanya kurabileceğimiz gibi direkt olarak web sitesi ya da web sitesi içeriği hedefleyerek kampanya kurulumu yapabiliriz veya bu hedefleme türlerini aynı zamanda kullanabiliriz. GDN reklamları için Google’ın bizim kullanımımıza sunduğu hedefleme türlerine göz atalım.

İlginizi çekebilir > Ppc (Tıklama Başı Ödeme) Nedir?

Görüntülü Reklam Ağı Hedeflemeleri

görüntülü reklam ağı hedeflemeleri

gdn reklam ağı hedefleme

Anahtar Kelime Hedefleme:

Anahtar kelime hedeflemesini iki şekilde kullanabiliriz, ilki kullanıcıların geçmiş aramalarını temel alarak reklamlarımızı internette gezinen kullanıcılara gösterebiliriz, ikinci olarak ta reklamlarımızla alakalı olduğunu düşündüğümüz anahtar kelimelerin geçtiği veya alakalı olan web sitelerinde gösterebiliriz.

Kitle hedefleme:

Belirlediğimiz anahtar kelimelerle alakalı arama yapmış ve bu kelimelerle ilgili web sitelerinde zaman geçirmiş kişileri hedefleyerek gösterim yaparız.

İçerik hedefleme:

Belirlediğimiz anahtar kelimelerle uyuşan içeriğe sahip web sitelerini hedefleyerek gösterim yaparız.

Yerleşim Hedefleme:

gdn reklamı yerleşim hedefleme

görüntülü reklam ağında yerleşim hedefleme

Reklamlarımızın görüntülenmesini istediğimiz web siteleri, Youtube kanalları ya da mobil uygulamaları direkt olarak hedefleyerek bu yerleşimlerde gösterim yapmamıza olanak tanır.

İlgi Alanı Hedeflemesi:

Google, Kullanıcıların geçmiş davranışlarını inceleyerek belirli gruplara ayırır, bir kullanıcı birden fazla gruba dâhil olabilir. Örneğin, yemek yapma meraklıları bu konudaki ilgisini yemek tarifi, mutfak gereçleri ve market vb. temalı siteleri ziyaret ederek gösterir. Yakın ilgi alanı hedeflemesi ile Google bu kullanıcıları hedeflememizi sağlar.

Pazardaki Kitle Hedeflemesi:

Pazardaki kitle hedeflemesi sunduğumuz hizmet veya ürünleri araştıran kullanıcıları hedeflememizi sağlar. Örneğin evlilik için araştırma ve planlama yapan, bununla ilgili sitelere göz atan kullanıcıları “yakında evlenecekler” kitle seçeceği ile hedefleyebiliriz.

Yeniden Pazarlama Hedeflemesi:

İnternet sitemizi ziyaret eden kullanıcıları hedeflememizi sağlar, bu kullanıcıları site ile nasıl etkileşime geçtiklerine göre gruplandırarak hedeflememizi daraltabiliriz, ancak bunu yapabilmemiz için aynı kategoriye girin kullanıcı sayısının Google Display Network için en az 1000 kullanıcı olması gerekmektedir.

Müşteri Listesi Hedefleme:

görüntülü reklam müşteri listesi hedefleme

gdn reklamı müşteri listesi hedefleme

Google Ads Hesabımızda belirli bir harcama yaptıktan sonra müşteri listesi yükleme özelliğini kullanıma açıyor, bu hedefleme ile kullanıcıların adı, soyadı, e-mail adresi, telefon numarası, posta kodu ve ülke bilgilerini Google’a yükleyerek müşteri listesindeki kullanıcıları direkt olarak hedefleyebiliyoruz.

İlginizi çekebilir > Google Ads Otomatik Kurallar Oluşturma

Benzer Kitle Hedeflemesi:

Burada yeniden pazarlama için kullanmış olduğumuz hedef kitlelerimiz ve müşteri listesi hedeflemesinde kullandığımız kitlelerinin Google tarafından otomatik olarak mevcut kitlenin içindeki kişilere yakın özellikte davranış sergileyen kullanıcıları bularak oluşturduğu hedef kitlelerdir.

Demografi hedefleme:

google ads gdn demografi hedefleme

görüntülü reklam ağı demografi hedefleme

Google, demografi hedefleme seçeneği ile kullanıcıları cinsiyet, yaş ve ebeveynlik durumlarına göre gruplandırarak hedefleyebiliriz.

Coğrafi hedefleme:

Coğrafi hedefleme ile kullanıcıları bulunduğu konuma göre hedefleyebiliriz. Bu hedeflemede kullanıcıları istersek ülke, il, ilçe olarak hedefleyebildiğimiz gibi bir koordinat belirleyerek bu konumun belirli bir çapında bulunan kullanıcıları da hedefleyebiliriz.

Gün ve saat hedefleme:

google ads gdn gün ve saat belirleme

görüntülü reklam ağı gün ve saat belirleme

Görüntülü reklam ağında aynı arama ağında olduğu gibi istediğimiz saat ve günlerde reklamlarımızın yayınlanmasını sağlayabiliriz.

Cihaz hedefleme:

google ads gdn cihaz hedefleme

görüntülü reklam ağı cihaz hedefleme

kullanıcıları mevcut platformlarına göre hedefleyebiliriz, bu hedeflemeyi işletim sistemi, cihaz modeli ve servis sağlayıcıya kadar ayrıntılı olacak şekilde detaylandırabiliriz. Burada özellikle cihaz modeli kısmı henüz tüm cep telefonu modellerini kapsamamaktadır.

Dil hedefleme:

Kullanıcıları mevcut tarayıcılarının dil seçeneğine ve Google arama motorunun dil seçeneğine göre hedeflememizi sağlar.

Görüntülü Reklam Ağında Hedefleme Ayarları

Hedefleme & Gözlem Ayarları

görüntülü reklam ağında hedefleme ayarları

gdn reklamında hedefleme ayarları

Reklamlarımız ile ulaştığımız kitleyi etkileyen ilk unsur hedefleme ve gözlem ayarıdır.

Hedefleme:

Kampanya veya reklam grubu içerisinde kullandığımız kitlenin haricinde kalan kullanıcılara kesinlikle gösterim yapılmaz sadece hedefleme içerisinde kalan kitleye reklam gösterimi yapılır bu seçenek ile, tek bir kampanya ya da reklam grubu içerisindeki hedeflemelere farklı teklifler vermeye devam edebiliriz.

Gözlem:

Bu seçenekte ise kampanya içinde kullandığımız kitlenin dışında kalan kullanıcılara gösterim yapılmaya devam edilir, kampanya içinde kullandığımız kitlelerin performansını görebiliriz, yine aynı şekilde belirlediğimiz hedef kitlelere özel teklifler verebiliriz.

Hedefleme ve gözlem ayarlarını arama ağı kampanyalarınız için de kullanabiliriz.

Arama ağı kampanyalarımıza hedefleme seçeneği ile yeniden pazarlama kitlelerimizi eklersek, reklamlarımız sadece daha önce web sitemize girmiş kullanıcılara gösterilir. Gözlem seçeneğini kullanarak yeniden pazarlama listelerini eklersek, reklamlarımız anahtar kelimelerimizle eşleşen aramalarda gösterilmeye devam eder ancak daha önce web sitemize girmiş kullanıcılara farklı TBM teklifleri verebiliriz.

Hedefleme Genişlemesi

google ads gdn hedefleme genişlemesi

görüntülü reklam ağı hedefleme genişlemesi

Hedef kitle genişletme ayarı, kampanyamızda belirlemiş olduğumuz kitleyi ilgili olabilecek kullanıcılara genişletmemizi sağlar. Bu seçeneği ne kadar artırırsanız hedef kitlemiz o kadar büyür fakat ilgi düzeyi de aynı oranda azalır. Eğer hedef kitlemiz yeterince iyi tanımlanmış durumdaysa bu bölümü pek sık kullanmamızı tavsiye etmiyoruz.

Görüntülü reklam kampanyaları kurulurken bu seçenek otomatik olarak açık geldiği için kampanyalarımız hedeflediğimiz kitlenin dışına gösterim yapabilir, yeniden pazarlama kampanyası kurulurken özellikle dikkat edilip bu seçeneğin kapatılmasında fayda var.

Görüntülü Reklam Ağında Hedefleme Hariç Tutma

Hedefleme konusunda ne kadar seçeneğimiz varsa hariç tutma konusunda da o kadar seçeneğimiz mevcuttur. Reklamlarımızın görüntülenmemesi gereken web sitelerini veya web site konularını hariç tutabilir, belirleyeceğimiz anahtar kelimeleri arayan kullanıcıların reklamlarımızı görmesini engelleyebilir, belirli demografik kitlelere reklamlarımızın gösterimini kapatabilir veya hafta sonu saat 10.00 ila 15.00 arasında reklamlarımızın gösterimini durdurabiliriz. Bunun için hedefleme yapar gibi hariç tutma kısmına hedef kitleleri seçmemiz yeterli olacaktır, demografik hariç tutmayı kampanya kurulumu sırasında seçebiliriz, gün ve saat planlamasını ise reklam zaman planlaması isimli menüden düzenleyebiliriz.

Örnek olarak daha önce sitemizden form doldurmamış kullanıcıları hedeflemek istiyorsak form doldurmuş kullanıcıların bulunduğu kitleyi hariç tutabiliriz.

Mobil Yerleşimleri Hariç Tutma

Mobil uygulamalardan görüntülenme ve tıklama almak dönüşüm oranları düşük olduğu için istenmeyen bir şeydir. Mobil uygulamalarda görüntülenme almak istemiyorsak yerleşim menüsünden hariç tutulanlar sekmesinden yaklaşık 141 mobil uygulama kategorisini manuel olarak seçmeliyiz. Fakat bunları hariç tutmak mobil uygulamalardan kesinlikle görüntülenme almayacağımız anlamına gelmiyor.

İlginizi çekebilir > Dijital Pazarlama Uzmanlarının En Çok Kullandığı Araçlar

Bir cevap yazın

BLOG HABER

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM