Home Blog Google Doodle Nedir ?

Google Doodle Nedir ?

union istanbul

Arama motoru olan Google doodle özelliği ile bütünleşmiş günler sunuyor. Önemli bazı günler her zamankinden farklı görünen tasarımlarla farklı bir kullanım deneyimi söz konusu denebilir.

Google Doodle Hakkında 

Logo değişimi görülen Google üzerindeki yeni oluşumların genel olarak doodle olarak isimlendirilmesi dikkat çeken kullanım detayları vs. ile daha da popüler hale geliyor. Bu çalışma arka planı birçok kişinin merak ettiği bir konu olarak gündeme geliyor. Doodle nedir sorusu için tam da bu noktada eğlenceli ve şaşırtıcı logo değişiklikleri olarak açıklama yapılabilir.

Gece gündüz eşitliği, popüler kişilerin ölüm tarihleri,  tarihi olaylar vs. bu değişiklikleri gündeme getirebiliyor. Anneler günü, babalar günü, sevgililer günü, ülkeye göre bayram günleri vs. bu alanda yer alabiliyor.

Doodle Ortaya Çıkışı Nasıl Oldu ?

Google’ ın kurucuları Larry ve Sergey şirket logosuyla alakalı yaptıkları değişikliği ilk kez 1998 senesinde gerçekleştirmiştir. Bu değişiklikteki amaç bir festivale katıldıklarını ve bunu göstermek için yapılan logo değişimi şeklinde olmuştur.

Kullanıcılara ilginç şekilde bir takım işaretler göndermeyi amaçlama düşüncesi ilk doodle ardından daha önemli etkinlikleri belirtmek için değerlendirilmiştir. Logoyu süsleme işlemleri bu şekilde gerçekleşir.

İlk fikir ortaya atılmasının ardından 2000’de yeniden yapılan logo değişikliği daha da dikkat çeker bir hal aldığı için kullanıcı beğenisini daha çok artıran bazı çalışmalar sürdürülmüştür. Bu çalışmalarda Dennis Hwang Google’ da Doodle’ lardan sorumlu olarak atanan kişi olarak o dönemde sabitlenmiştir. Bu atama ardından da ana sayfa üzerinde devamı gelen doodle çeşitleri dikkat çekmeye devam etmiştir.

Google’ ın ana sayfasında her geçen gün daha da dikkat çeken etkinlik göstergeleri yerleşik ve değişken algıları bir arada tutmaya başlamıştır. herkesin bildiği özel günleri kutlamak temel çıkış noktası olmakla beraber her geçen gün bilgilendirmeye de odaklanan bazı hatırlatıcı detaylar görülmeye başlanmıştır.

Yeni Teknoloji Doodle Çizimleri

İlgi odağı bakımından Doodlelar her geçen gün daha da çok merakla karşılandığı için teknolojik açıdan gelişmelerle de bağdaştırılmaktadır. Çizimlerde ve kullanılan özel tekniklerde doodle tasarımcıları ayrıca bir ekip haline gelerek özenle oluşturuluyor. Her zaman sabit bir Google ana sayfası dışında canlı görüntü vermek adına çalışmalar sürdürülüyor. Kullanıcıların görüntülerden daha fazla keyif almasına odaklanılan bir durum var. Eğlenceli görüntüyü daha da artıran çalışmalar büyük bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor.

Google Üzerinde Kaç Doodle Var ?

Ana sayfaların dünya genelindeki görüntülendiği alanların toplamı her geçen gün artışa geçmekle beraber 1500 üzerinde Doodle oluşturulmuştur. www.google.com/doodles adresi üzerinden en yenileriyle beraber toplamda görüntülenenleri değerlendirebilirsiniz.

Nasıl Karar Veriliyor ?

Doodle çıkartmaları ,bu alanı kim hazırlıyor ve kim karar veriyor sorusuna gelince Google çalışanı odağında bir işlem yürütüldüğü söylenebilir. Doodle seçim süreci aslında yeniliklerle bağdaştırılan mühendislik çalışmaları anlamına geliyor. Doodle tasarımcıları fikirleri alırken birçok kişiden besleniyor.

Tarama bütçesi optimizasyonu konusunu işlediğimiz blog yazısı yayında!

Önerilenler

Yorum Yap