Google Doodle Nedir ?

Google Doodle Nedir? Nasıl Yapılır?

Google, günümüzde internet ve arama motoru denildiğinde akla ilk gelen markalardan birisi. Google Doodle ise, Google’ın ülkemizde ve dünyanın diğer ülkelerinde özel günleri anmak ve çeşitli tarihi olayları veya tarihe geçmiş kişileri anmak için geliştirdiği bir tür hatırlatıcı denebilir.

Google Doodle, günümüzde Google’ın çeşitli özel kişileri ve tarihteki özel günleri anmak için geliştirdiği bir hatırlatıcı olarak çalışmaya devam ediyor. İnternetin en sık sorulan ve cevabı merak edilen konularından birisi olan Google Doodle, sadece önemli tarihsel olayları değil aynı zamanda çeşitli şekillerde tarihe geçmiş olan kişi ve kurumları, bayram ve özel günleri de Google Doodle ile tüm kullanıcılarına hatırlatıyor. Bugün, Google Doodle nedir? Google Doodle nasıl yapılır? Gibi, ciddi ve merak edilen sorulara cevap verirken aynı zamanda Google Doodle nasıl yapılır, cevap vermeye de çalışacağız.

Google Doodle

Google Doodle 23. Yılı

Google Doodle Ne İşe Yarar?

Google Doodle, en basit tabiri ile Google tarafından tasarlanmış ve özel gün, hafta, kişi, tarihi olay veya kurumları insanlara hatırlatmak için tasarlanan hatırlatıcılardır. 23 Nisan Ulusual Egemenlik ve Çocuk Bayramı veya Marie Curry gibi önemli zaman, tarih ve isimler Google Doodle hatırlatıcılarında bulunurlar ve böylece insanlar bu önemli gün ve haftaları, tarihe geçmiş insanları bir kez daha hatırlarlar. Temel olarak Google Doodle, Google’ın özel gün ve haftalar veya tarihe yön vermiş olay, kişi ve olgular için kendi logosu üzerinde yaptığı değişikliklerdir. Özellikle dünyanın farklı bölgelerinde bulunan farklı ülkeler ve kültürler için önemli gün ve haftalarda gerçekleştirilen bu logo değişimi, Google ve özellikle Google kullanıcıları için son derece önemlidir.

Google Doodle, sadece Google Logosu değişimi anlamına da gelmez. Google, özel gün ve bayramlarda aynı zamanda kullanıcılarına bu özel gün ve hafta ile ilgili olarak bir tür arama motoru sonuç sayfası da sunar ve böylelikle özel gün, hafta ve bayramlar için ciddi anlamda bir farkındalık meydana getirir.

Google Doodle, temel olarak Google için bir tür “halkla ilişkiler” projesi anlamına gelmektedir. Arama motoru algoritmasında değiştirilen unsurlar ve Google’ın bazı reklam ve spam politikaları, genellikle dünyanın belirli ülkelerindeki Google kullanıcılarını kimi zaman memnun etmez. Bu nedenle Google, çoğunluğu söylentilerden oluşan bir “şeytan” yakıştırması ile kendini karşı karşıya bulmaktadır. Genel olarak Google Doodle, tam olarak bu algıyı kırmak için geliştirilmiş olan bir tür hatırlatıcı bir tür logo değişimi kampanyasıdır ve farklı ülkleler için farklı şekillerde tasarlanmaktadır. Temel olarak Google’ın böylece farklı ülkelerden kullanıcıların kalplerini fethetmeyi hedeflediği söylenebilir.

İlk Google Doodle Ne Zaman Tasarlandı?

Google Doodle, günümüzde Google Arama Motoru ve Google Kullanıcıları için bir tür ritüel halini aldı. Her ne kadar Google için gelenek özellikle 2000 Yılına tarihlense de, Google Doodle geçmişi çok daha eskiye dayanmaktadır. İlk Google Doodle, 1998 Yılında Google’ın kurucularından olan Sergei Brin ve Larry Page tarafından tasarlandı. Amaçları, ABD’de düzenlenen “Burning Man” Festivaline katıldıklarını göstermekti. Günümüzde farklı bir amaçla tasarlanan ve dünyanın farklı ülkelerinden farklı kültürlerdeki önemli tariih olayları, önemli tarihi kişileri ve benzeri şeyleri hatırlatan Google Doodle, aynı zamanda Google Logosu üzerinde hatırlatma amaçlı olarak yapılan değişikliklere verilen bir isim olarak kaldı. Bugün ülkemiz ile ilgili olarak Cumhuriyetin Kuruluşu veya TBMM’nin açılışı gibi çeşitli önemli tarihi olaylar için Google Doodle kullanılmaktadır.

Google’ da Doodle Olmak Ne Demek?

Google’da Doodle olmak, Google tarafından hatırlanıp insanlarla paylaşılacak derecede önemli olmak anlamına geliyor. Günümüzde, genellikle tarihi olaylar ve dünya tarihine yön veren tarihi kişiler için bu ayrıcalık tanınmış durumda. Ancak, adına veya zamanına tarih kitaplarından rastlayamayacağımız ünlü kişi ve kurumlar da kimi zaman Google’da Doodle olmayı başarmışlardır. Temel olarak Google Doodle’ın aynı zamanda bu tip unutulan değerleri de hatırlatmak gibi bir misyonu olduğu da söylenebilir.

Google’da Doodle olmak, sizlerin tüm ülke çapında ünlü olmanız anlamına geliyor. Ancak Google için Doodle olma kriterleri genellikle oldukça yüksek; tarihe geçmiş ve önemli değişikliklere neden olmul bir isimseniz, büyük ihtimalle Google’da Doodle olmak sizler için normal bir şeydir. Buna kaşılık, Google’da Doodle olmak önemli bilim insanlarının ve kişilerin sıklıkla olmayı başardıkları bir konum olarak karşımıza çıkıyor ve dünyadaki tüm Google kullanıcıları tarafından çokça seviliyor.

Google Doodle tasarımları, yıllar içinde grafik tasarım anlamında oldukça hoş ve sempatik bir konuma geldi. Bu yüzden günümüzde pek çok kullanıcı için Google Doodle, aynı zamanda özenle tasarlanmış illustrasyonlar ve tasarımlar anlamına geliyor. Google Doodle, günümüzde kullanıcıların Google’dan bekledikleri bir hatırlatıcı olmasının yanında şık tasarımları ile de dikkat çekiyor. Google Doodle’ın bir başka fonksiyonu ise, tarihte önemli ve insanlığa faydalı işler yapmış kişilerin kamuoyu tarafından hatırlanmasını sağlamak. Tasarımlar, Googleplex ve Google Inc. Firmaları tarafından yapılsa da, sizler de kendi tasarımlarınızı Google’a yollayabilirsiniz.

Doodle Nedir Türkçe?

Google Doodle ile bildğimiz Doodle aslında ingilizce karalama veya çizim anlamına gelir ve temel olarak Google Logosu kullanılarak oluşturulmuş şık illustrasyonlara verilen isimdir. Sizler de özel günler veya haftalarla ilgili karalama yani Doodle Fikirlerinizi dilerseniz doodleproposals@google.com adresine yollayabilirsiniz. Tasarım ve çizimlerinizin özellikle özel günler ve tarihte önemli yere sahip kişilerle ilgili olmasını kesinlikle ve kesinlikle unutmamalısınız.

Doodle, günümüzde Google kullanıcılarının ondan bekledikleri ve her yıl farklı örneklerine rastlanan tasarımlar anlamına geliyor. Bu nedenle, Google’ın sizlerin tasarımlarına ve Doodle Fİkirlerine ihtiyacı var. Aynı zamanda tarihte önemli işler başardığını ancak gölgede kaldığını düşündüğünüz kişi veya olaylarla ilgili olarak da çeşitli Google Doodle tasarımları yapabilmeniz mümkün.

Google Doodle Nasıl Kapatılır?

Google Doodle, Google’ın bilindik ve klasik haline gelen logosunu özel günlere yönelik olarak eğlenceli ve daha dikkat çekici hale getirmenin bir yolu. Dilerseniz Google Doodle özelliğini kapatarak da arama motorunu kullanabilirsiniz. Rakipleri ile kıyaslandığında Google Doodle, ciddi anlamda arama motoru ve internet kullanıcılarının kalplerini kazanmış gibi görünüyor. Tüm bunlara ek olarak basit birkaç adımda, Google Doodle kapatmak mümkün. Google Doodle nasıl kapatılır? Günümüzde Google’da gerçekleştirilen en önemli arama sorgularından birisi olma özelliğini sürdürüyor.

Google Doodle kapatmak için, Android Telefon üzerinden “Android” ayar sekmesini seçebilir ve orada seçili olan Widget üzerinden Google Doodle kapatmanız mümkün. Google, kısa zaman önce Android’I satın aldığı için Google Doodle Android İşletim Sistemi kullanan çeşitli mobil ve masaüstü cihazlar üzerinden kolayca kapatılabiliyor. Aynı şekilde Google’a bilgisayarınız üzerinden ulaşıyorsanız, ayarlar sekmesinden çeşitli seçenekleri seçerek Google Doodle kapatma işlemini de rahatlıkla gerçekleştirebilmeniz mümkün. Google Doodle, her ne kadar arama motorunu kullananlar için göze hitap eden tasarımları sizlere sunsa da, günümüzde bazı kullanıcılar Google Doodle kapatma veya Google Doodle İptal etme gibi seçenekleri seçmeyi tercih edebiliyorlar. Bu tercihlerde elbette Google Doodle ile ilgili olarak içeriğimizin başında söz ettiğimiz unsurlar son derece önemli.

Tarama bütçesi optimizasyonu konusunu işlediğimiz blog yazısı yayında!

Bir cevap yazın

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM