Union İstanbul

Sosyal Medya Reklamcılığında Yapılmış Hatalar

Paylaş
İçindekiler

Sosyal Medya Reklam Hataları

Sosyal medya reklamları dijital reklam türleri arasında en çok tercih edilenlerden birisi haline geldi. Ancak yapılan reklamların dönüşlerinin tam sağlanmaması, hedefe ulaştırmaması burada yapılan hataları beraberinde getirmektedir. Marka ortaklarımızın sık sık yaptığı hatalara denk geliyoruz. Bu yüzden sizlerin de bu tarz hatalara düşmemesi adına dikkat etmeniz gereken bazı unsurları paylaşacağız.

Dijital reklam dünyasında marka değerini arttırmak, satış sağlamak amacıyla reklamlar oluşturulur. Planlanan bu reklamların dışında hesapların doğru yönetilmemesi hedef kitleniz ile aranızda istediğiniz bağın oluşmamasına neden olacaktır. Genel itibari ile marka ortaklarımızda denk geldiğimiz sık hatalar şu şekildedir:

sosyal-medya-reklamciligi

Orijinal Olmayan İçerik Yayınlama

Gerçekleştirilen sosyal medya reklamcılığı sırasında yapabileceğiniz en büyük hata orijinal olmayan içeriklere yönelmeniz olacaktır. Nasıl ki e-ticaret ya da blog sitelerinde orijinal içerik üretilmesine önem veriyorsak sosyal medya reklamlarında da aynı durum geçerli. Eğer reklamlarınız ya da dönüşümü sağlayacak mesajları otomatik oluşturursanız hataya düşersiniz.

Kullanıcıların karşılaştığı otomatik mesajlar, görsellerin açıklamaları ya da reklam görsellerinin metinleri tek düze olmamalı. Her ne kadar markanızın zaman kazanması adına bu tarz otomatik mesajlar oluştursanız da özgün olmadığı müddetçe kullanıcıyı etkilemez. Diğer markalardan farkınız kalmayacağı gibi dijital pazarlamayı da olumsuz etkileyecektir.

Sosyal medyada orijinal olmayan içerikler hakkındaki kısa bilgilendirmemizden sonra sizler için;

Sosyal Medya Görünürlüğünüzü Nasıl Artırırsınız?” başlıklı blog yazımızda, sosyal medya stratejinizi nasıl geliştireceğinize dair püf noktalarını paylaşıyoruz.

✅ İşte Sizi Bekleyenler:

  • Sosyal medyada dikkat çekici olmanın yolları
  • Orijinal olmayan içeriklerle nasıl fark yaratılır
  • Hedef kitlenize ulaşmanın etkili yöntemleri
  • Ve daha fazlası!

 

Hikaye Anlatımının Gücünü Göz Ardı Etmek

Eğer dijital pazarlama nedir nasıl yapılır şeklinde soracak olursanız bunun robotik paylaşımlarla olmayacağını söyleyebiliriz. Öyle ki birçok sosyal medya hesabı günümüzde otomatik paylaşımlar oluşturarak var olan anlatım gücünün önüne geçmektedir. Halbuki takipçileriniz ya da hedef kitlenizin hikaye anlatımına önem verdiğini söylesek, ne düşünürsünüz?

Birçok işletmenin günümüzde benzer paylaşımları standartlaştırarak oluşturduğunu görebilirsiniz. Halbuki duygusal bağ kurmak adına hikaye anlatımına yönelmek gerekir. Müşterilerinizin markanıza dair dönüşleri, markanızın doğma ve büyüme süreci gibi birçok unsuru hikayeleştirip anlatırsanız etki alanınızı arttırırsınız.

 

Olumsuz Geribildirime Yanıt Vermemek

Olumsuz geri bildirimler her zaman markaların tercih etmeyeceği bir durumdur. Ancak söz konusu bu tarz yorumlar farklı sebeplere bağlı olarak markanıza gelebilir. Olumsuz yorumlarla karşılaştığınızda eğer yanıtsız bırakır, görmezden gelirseniz en büyük hatalardan birisini yapmış olursunuz. Bu yüzden bu tarz yorumlara özen göstermeniz gerekir.

Aslında bu kural yerel pazarlama nedir, nasıl yapılmalıdır konusunda da üzerinde durduğumuz bir durumdur. Çünkü müşterilerinize önemsendiği fikrini verebilmeniz için her durumda yanıtsız bırakmamanız gerekir. Unutmayın ki müşteri çoğu durumda haklıdır. Markanızı var etmenin yolu da bu tarz durumlarda müşterilerinize gerekirse özür dileyerek, durumu açıklayarak cevap vermenizden geçer. Böylece müşterileriniz markanızla bağ kuracak kendini önemli hissedecektir.

“Olumsuz Geribildirime Yanıt Vermemek” gibi sosyal medya yönetiminin ince detaylarına değindiğimiz yazımızda, bu alandaki uzmanlık yolculuğunuz için ihtiyacınız olan bilgileri bulacaksınız.

✨ İşte Sizi Neler Bekliyor:

  • Sosyal medya uzmanı olma yolunda ilk adımlar
  • Zorlu durumlarla başa çıkma stratejileri
  • Etkili içerik planlama ve yönetim teknikleri
  • Ve daha fazlası!

🔗 Yazımızı Okumak İçin “Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?” Başlığını Tıklayın!

 

Rekabeti Takip Etmemek

Rekabet günümüzde sosyal medya danışmanlığı ve reklam hizmeti almayı neredeyse zorunlu hale getirmektedir. Rakiplerinizin durumunu gördüğünüzde siz de satış danışmanlığı nasıl yapılır konusunda araştırma yapabilirsiniz. Her ne kadar danışmanlık alsanız reklam yayınlasanız da düşmemeniz gereken bir hata var: Rekabeti küçümsemek.

Asla rakiplerinizi küçümsemeden, önem vererek takip ettirmeyi sürdürmelisiniz. Rakiplerinizin önünde olsanız dahi diğer markaların gerçekleştirdiği paylaşımlar ya da uygulamalar önemli. Bu noktada markanızın eksiklerini fark etmeyi de hedefliyoruz.

 

İlgili İçeriğin Yayınlanmaması

Sosyal medyada sürekli paylaşım yapmak önemlidir ancak bundan daha önemli olan ilgili içeriklerin yayınlanmasıdır. Sırf paylaşım yapmak adına paylaşım yapanlardan mısınız? O zaman içerik düzenlemesine geçmeniz gerekir. Çünkü başarılı sosyal medya pazarlama örnekleri kapsamında da gördüğümüz kritik noktalardan birisi ilgili içerikler paylaşmaktır.

Zamansız içerikler paylaşmak ve marka değerinizle uyumsuz olan paylaşımları gerçekleştirmeniz sayfanıza katkı sunmayacaktır. Aksine kullanıcılarınızın profilinizden sıkılmasına, takipten çıkmasına neden olacaktır. Bundan dolayı mümkün mertebe ilgi çekecek paylaşımları görselliği de bol olacak şekilde gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

 

Tüm Sosyal Medya Platformlarında Aynı Davranmak

Markaların daha fazla trafik çekmek adına birden fazla sosyal medya hesabı olabilir. Bu gibi durumlarda markalarımıza belirli öneriler sunuyoruz. Bunların başında aynı davranmamak geliyor. Neden mi? Çünkü her sosyal medya hesabının dinamiği kendi içerisinde farklıdır. Her hesabınızda ortak paylaşım olması dönüşümleri düşürür.

Örneğin İnstagram hesabınızdaki paylaşımlar ile Twitter paylaşımlarınızı bir tutamazsınız. Aynı zamanda LinkedIn gibi hesaplarınızın da farklı davranışlara sahip olması gerekir. Her sosyal medya hesabında kullanıcıların beklentileri değişecektir. Tüm bunlar düşünüldüğünde hesaplarınızda içerikleri bulunduğunuz sosyal medya platformunu göz önünde bulundurarak oluşturmalısınız.

 

Yanlış Zamanda Gönderim Yapmak

İşletme hesaplarında paylaşım yoğunluğu kadar paylaşımların gerçekleştirdiği saatler önemlidir. Zamanlama açısından hatalı davranırsanız talep edeceğiniz dönüşümü alamazsınız. Örneğin hesabınızdan gecenin bir vakti paylaşım yapmak, reklam çıkmak anlamsızdır. Paylaşım türüne göre en çok dikkat çekecek saatlerde paylaşım yapın.

Diğer taraftan sosyal medya reklam danışmanlığı kapsamında belirttiğimiz temel kurallardan birisi özel tarihli reklamlardır. Örneğin diyelim ki işletmenize dair yılbaşı indirimi ya da kadınlar gününe özel indirimle alakalı reklam çıktınız. Yılbaşının geçmesiyle birlikte reklamınızı iptal etmelisiniz. Aksi takdirde tarihten tamamen alakasız bir dönemde aynı zamanda maliyette oluşturacak şekilde reklamlar yayınlanacaktır.

 

Yeni Özelliklerin Göz Artı Edilmesi

Dijital reklam ve pazarlama alanında sürekli güncel bilgiler gelmektedir. Bilgilerin güncellenmesi değişimi de beraberinde getirecektir. Bu aşamada yeni özellikleri göz ardı ederseniz zararlı çıkarsınız. Çünkü reklamlarınız etki yaratmaksızın yayında olacaktır, dönüşüm getirmeyeceğinden tamamen boşa harcama yaparsınız.

Mümkün mertebe yabancı kaynaklar da olmak üzere güncellemeleri takip ediyoruz. Böylece marka ortaklarımıza daha etkili, düşük maliyetli reklamlar oluşturmayı hedefliyoruz. Kısa sürede reklamlar ile öne çıkmak ve bununla birlikte marka bilinirliği kazanmak isterseniz siz de Union İstanbul firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!