Sosyal Medya Nedir? Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

union istanbul

Hizmete açılmış birtakım siteler üzerinden arkadaşlık, hesap takibi vs. aracılığı ile yapılan etkileşim zemini sosyal medya olarak tanımlanabilir.

Sosyal Medya Platformları Neden Kullanılır?

İnsanlar neden sosyal medya kullanıyor sorusu kişiye göre, beklenti ve verilen hizmetlere göre değişebilir. Bireysel kullanım amacıyla kurumsal kullanım amaçları değişecektir. Hangi tür sosyal medya platformları var diyenler için de farklı birçok zeminden bahsetmek mümkündür. Sosyal ağ sitesi Facebook, mikroblog özelliği olan Twitter, dijital kimlik özellikte Google Plus ve LinkedIn ilk akla gelen türlerdendir. Ayrıca fotoğraf video paylaşım ağı olan Instagram, Tik Tok gibi zeminler de bu kapsamda ele alınabilmektedir. Eğlence, fikir ve düşünce paylaşımı sosyal medya sitesi üzerinde baskın olan kullanım amacıdır.

Sosyal Medyada Bireysel Reklam

Sosyal medyada bireysel olarak bir ürün satışı yaparken kendi hesabınızı oluşturabilirsiniz. Düzenli olarak içerik paylaşımlarınızda belirli bir düzen kurarak satış amacıyla hesap kullanımı olabilir. Hangi platformu kullandığınız değişmekle beraber iç yapısına uygun şekilde bir işlem gerçekleşir. Bireysel sayfanızın oluşturulması esnasında içerik ve görüntülerin genel kurumsal satış kriterlerine uygun olması gerekir.

Kurumsal Açıdan Sosyal Medya

Kurumsal sosyal medya hesabı kullanımı marka değerini artırıcı bir etki yapar. Markanızın çok sayıda kişi tarafından doğru hedefe odaklanarak görünür hale gelmesi son derece önemlidir. Bu sanal alandaki varlığınızın sistemli şekilde var olması ile alakalıdır. Bu özellikle üzerinde sistemli şekilde durulması ve incelenmesi gereken bir durumdur.  dijital reklamcılık açısından en önemli kısımlardan biri olan sosyal medya hesabı, rapor alınarak ve düzenli etkileşim, bu etkileşimin de yönlendirilmesidir. Yani hangi ürünlere ve hizmetlere odaklanıldığını bilerek büyük artı sağlanmış olur.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Bir firmada kurumsal olarak sosyal medya uzmanı görevinde yer almak istediğinizde bu alanda eğitim veren kurum, kurs vs. üzerinden bir sertifika almış olmanız gerekir. Ajanslarda sosyal medya uzmanlığı yapmak için temel gereksinimler ve sorunlara çözüm konusunda gereken tüm ihtiyaçlar karşılanmalıdır.

Sosyal Medya Kullanımını Öğrenmek

Sosyal medya kullanımı için öncelikle hangi platform üzerinden hesap açacağınıza karar vermelisiniz. Ardından sitede hesap açılınca sizi zaten yönlendirecektir. Ancak önce profil resmi oluşturabilir ve görünmesini istediğiniz alanların doldurulmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya paylaşımları siteden size gelen yönlendirmelerle beraber kolayca yapılır ve kurumsal ya da bireysel olarak mı kullanılacağı değişiklik gösterecektir.

Paylaşımlar Gizli Kalır Mı?

Yapılan sosyal medya paylaşımları hesabınızın şifresini başkasına kaptırmadığınız sürece gizli kalır. Bunu korumak üzere de sosyal medya sayfanıza başka sitelerden giriş yapmamalısınız. Kaydetmeden kullanım alışkanlığı da faydalı olabilir. Eğer önlemlere rağmen yine de hesabınız ele geçirilmişse, bu gibi hallerde hesap dondurma işlemi yapabilirsiniz. Sosyal medya kullanımı yaparken paylaşımlarınızın takip ve kontrolünü kendiniz ele almalısınız.

Önerilenler

Yorum Yap