Union İstanbul

Facebook Hesap Silme – Kapatma ve Dondurma İşlemleri

Facebook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Paylaş
İçindekiler

Facebook hesap silme – kapatma ve dondurma, günümüzde Metaverse ile adından söz ettiren sosyal medya platformlarından birisi olan Facebook için en çok sorulan sorulardan birisi. Temel olarak çok farklı olmayan birkaç küçük adım ile Facebook kalıcı hesap silme / kapatma – sonlandırma veya askıya alma işinin üstesinden gelebilirsiniz. Basit bir check list olan bu işlemlerin her birisi son derece kolay / pratik olmasının yanında Instagram kalıcı hesap silme / hesap dondurma (askıya alma) işlemi ile benzerlikler gösterir. İlk olarak, Facebook ve İnstagram ile ilgili benzerliklerin neden bu denli olduğu sorusuna kısaca cevap verelim. Daha sonra, Facebook kalıcı hesap silme – dondurma veya askıya alma adımlarından söz edelim.

 

Facebook Hesap Silme – Kapatma ve Dondurma İşlemleri

Facebook hesabı silmek veya kapatma – dondurma işlemleri günümüzde çok daha önemli olan konulardan. Bunun nedeni, sosyal medya sitesi ve mecralarının hayatımızın ayrılmaz parçaları haline gelmesi, son derece etkili. Belki de bu yüzden Nisan 2012’de, sadece 13 kişi tarafından kurulan Instagram, Facebook tarafından satın alındı. Satın alım işlemi, Facebook ve Instagram hesabı açma ve kapatma işlemlerinin benzer bir şekle gelmesinde etkili oldu.

Bugün fake sosyal medya profili / sahte sosyal medya hesabı açmak ve kapatmak son derece kolay ve sadece birkaç adımdan oluşuyor. Belki ilerleyen yıllarda, Facebook tarafından kurulan Metaverse için de benzer olarak “Metaverse Hesap Kapatma” veya “Metaverse Kalıcı Hesap Silme” gibi sorgularla arama yapacağız. Günümüze dönecek olursak; Facebook hesap kapatma 2022 Yılında da çok değişikliğe uğramamış basit işlemlerden oluşuyor.

 

Facebook Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Facebook hesap silme, pek çok isimle arama sorgusu yapılan işlemlerin başında geliyor. İlk olarak, konu ile ilgili bilgi ve veriye ulaşmak için bu sosyal medya platformunda “kullanıcı hesabı” ile anılan terimin temel olarak kullanıcı profili / kullanıcı hesabı ile aynı anlama geldiğini bilmelisiniz.

Facebook hesap silme, temel olarak iki ana şekilde gerçekleştiriliyor. Adımlar, Instagram’daki benzer işleme çok ama çok benziyor. Dilerseniz, hesabınızı bir süre askıya alabilir (hesap dondurma) veya tamamıyla ortadan kaldırabilirsiniz. Bu nedenle ilk olarak hangisini yapmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Aşağıda Facebook profil hesabı silme işlemlerinin iki versiyonu için de yapmanız gerekenlerden söz ettik. Bu adımları, Facebook Profil Hesabınız ile ilgili işlem ne olursa olsun göz önüne almayı ve değerlendirmeyi sakın unutmayın.

Hangi Tür Hesap / Profil Olursa Olsun Hesap Erişim Bilgilerinizi Bir Yerde Saklayın: Facebook başta olmak üzere, günümüzde popüler sosyal medya platformlarındaki profil veya hesaplara erişimin kaynağı genel olarak sizlere has ve internet browser – gsm numarası – şifre – kullanıcı adı ve e-posta hesabınızdan geçiyor. İlk olarak bu önemli bilgilerin aşağıda sıralayacağımız her türden iş için son derece önemli olduğunu unutmayın. Nedir bunlar?

 • Facebook Hesap Dondurma ve Facebook Hesap Askıya Alma
 • Facebook Hesap Silme / Facebook Profil Silme
 • Fake Facebook Hesabı / Fake Facebook Profili Açma
 • Fake Facebook Hesabı / Fake Facebook Profili Kapatma veya da Askıya Alma

 

Facebook hesap statüsü ne olursa olsun (gerçek veya sahte); hesabınızın güvence altına alınmasını sağlamak için, bu işlemlere dikkat edin. Çünkü usta bir hacker, basit bir bilgi kırıntısından sosyal medya platformlarına erişiminiz ile ilgili bilgilere birkaç küçük dokunuşla ulaşabilir. Facebook ve Instagram için hesap ve profillere erişimin internet tarayıcı (browser) ve e-mail / telefon numarası ile kolay bir hale getirilmiş olması, mobil cihazlardan (akıllı telefon, tablet, tablet telefon) üzerinden ulaşımı kolaylaştırıyor ancak ulaşılabilirlik “Facebook Hesap Çalma” veya “Facebook Hesap Kurtarma” gibi konuların daha çok gündeme gelmesine de neden oluyor.

 Ne Yapmak İstediğinize Karar Verin: Facebook hesap kapatma (silme) ve Facebook hesap dondurma (askıya alma) işlemi genel olarak Instagram’daki adımlara çok benzer. Yine önemli bir benzerlik olarak, ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekebilir. Aşağıda, Facebook Kullanıcı Hesabı Kalıcı Silme veya Facebook Profil Hesabı Dondurma işlemleri ile ilgili detaylı alternatiflere ulaşabilirsiniz.

 • Facebook Hesabımı Silmek İstiyorum: Bu aynı zamanda Facebook Kalıcı Hesap Kapatma veya Facebook Kalıcı Profil Kapatma – Silme anlamına gelmektedir. Gerekenleri yaptığınızda, kullanıcı hesabınız ile ilgili veriler silinir ve ortadan kaldırılır. Silme işlemi sonrasında hesaba / profile ulaşma imkânı olmaz. Bununla beraber, mobil cihazlardan veya bilgisayardan yaptığınız bu işlemde, silme işlemi aynı şekilde gerçekleşir: silinen verilere ulaşamazsınız.
 • Facebook Hesabımı Dondurmak İstiyorum: Profil hesabı dondurmak veya askıya almak olarak isimlendirebileceğimiz bu seçimi mobil cihazlarınızdan veya da bilgisayar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak hangi işlemi yapacak olursanız olun, profil – hesap bilgileriniz mutlaka bir yerde kayıtlı olsun ve güvenmediğiniz kişilerle bu tip önemli bilgileri paylaşmayın.
 • Mobil Cihazlar veya Bilgisayar: Mobil telefonlarda Facebook Messenger veya Instagram Uygulamalarının bulunması, pratik bir kullanım süreci sunmaktadır. Ancak, sosyal medya uygulamaları aynı zamanda insanların hesap kapatmak veya profil hesabı dondurmak istediklerinde, kafalarının ciddi oranda karışmasına da neden olmaktadır. Facebook Mobil Uygulama veya Facebook Messenger Uygulamalarının tablet ve akıllı telefonlardan silinmesi, bilgilerinizi – kullanıcı hesap şifreleri ve benzer unsurlarla ilgili konuları etkilemez. Çünkü Facebook Mobil Uygulaması temel olarak sizlerin belli bir kullanıcı adı ve şifre ile platforma giriş yapmanızı sağlar. Yani, şifre ve kullanıcı adı gerektiren giriş işlemini otomatik hale getirir. Bu nedenle, mobil uygulama silmek kullanıcı hesabınız ile ilgili verileri etkilememektedir.
 • Fake Facebook Profili / Fake Facebook Hesabı: Facebook ve Instagram için profilinizin niteliği çoğu zaman çok da önemli değildir. Çünkü genellikle takipçi sayısı arttırmak veya başka nedenlerle açılan bu tip hesapların saptanması son derece kolay olabilir. Sözü uzatmadan konuya geri dönelim: sahte veya gerçek, profil kapatma – profil açma işlemleri sırasında hesap bilgilerini doğru bir şekilde girdiyseniz açma – kapatma işlemleri için aynı şekilde gerekenleri sırayla yapmanız gerekir.
 • Hesap Silme / Kapatma Mobil Uygulamalarından Uzak Durun: Facebook Messenger veya diğer sosyal medya mobil uygulama türlerinde olduğu gibi bir mobil uygulama temel olarak, hesap kapatma veya benzeri işlemler için yapılacakları otomatize eder. Yani bunlar basit programlardır ve genellikle çok ama çok basit işleri yaparlar. Bu tip uygulamalardan olabildiğince kaçının. Çünkü esas amaç; sizlerin hesap bilgilerinize ulaşmaktır. Hesap bilgileriniz (e-mail, şifre, kullanıcı adı, mail şifresi, telefon numarası) sizde olduğu sürece, Facebook hesap kapatma veya Facebook hesap askıya alma işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle sahte / fake profil açanlar bu konuda yanılırlar ve daha pratik çözüm ararlar. Sonuç ise genellikle Facebook hesap bilgilerinin çalınması ile sonuçlanır.

 

Facebook Hesap Silme Linki

Facebook hesap silme linki, sizlerin daha kolay bir şekilde – anlık kullanıcı hesap bilgilerine yani profilinize ulaşmanızı sağlar. Ancak, hesap açık değilse genellikle işe yaramazlar çünkü Facebook, hesabınız ile ilgili işlemler için de gerekli bilgileri talep eder. Peki, Facebook hesap silme linki tam olarak ne yapar ve sizlere ne sunar? Temel olarak bu linkle ilgili en büyük yanılgı (aynı şey Instagram Hesap Silme / Instagram Hesap Dondurma için de geçerlidir)  linkin hesap bilgileri olmadan işe yarayacağıdır. Temelde ise, eğer işlemi gerçekleştireceğiniz mobil veya masaüstü cihaz üzerinden daha önce bir hesap açmamışsanız, link genellikle sizleri aynı çıkmaz sokağa doğru yönlendirir.

 

Facebook Kullanıcı Hesabı Silme Linki Çalışmıyor

Facebook Kalıcı Hesap Silme Linki, sizleri ilgili hesabın profil ayarlarına götürür. Daha önce (yani hesap kapatma / dondurma) işlemi yapmadan önce hesaba giriş yapmamışsanız link çoğu zaman işe yaramaz. Bu sorun aynı zamanda diğer pek çok sosyal medya platformu kullanıcı ayarları / hesaplar için de geçerlidir.

 

Facebook Kalıcı Olarak Hesap Silme Linki Ne Yapar?

Facebook tamamen hesap ortadan kaldırma linki temel olarak aşağıdaki ayar noktalarına ulaşır ve o hesap ile ilgili kapatma veya askıya alma işlemlerini gerçekleştirmenizi sağlar. Link çalışmıyorsa, o zaman hesap kullanıcı bilgilerini kontrol etmeyi unutmayın.

İnternet Tarayıcısından Facebook’a Girin: Mobil cihazlar temelde birer bilgisayardır. Bu cihazlarda da tıpkı masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi, web browser / internet browser olarak da bilinen tarayıcılar bulunur. Günümüzde mobil cihazlarda da kullanılabilen Internet Explorer, Brave, Chrome, Opera, Firefox gibi araçlar internet bağlantısını sağlamak içindir. Bu arada tekrar edelim; fake veya gerçek Facebook hesap bilgileri ile ilgili ayrıntıları kaydetmeyi ve bir yerde saklamayı sakın ama sakın ihmal etmeyin.

Facebook Hesap / Profil Ayarlarına Gidin: Hesabınızla ilgili işlemleri yapabilmek için ana sayfadan profilinize oradan profil ayarlarına gidebilir veya direkt olarak Facebook Açılış Sayfası üzerinden ayarlar kısmına ulaşabilirsiniz. Sonraki adım, Facebook Gizlilik Sekmesine gelmektir.

Gizlilik / Gizlilik Ayarları: Buradan Facebook hesap ulaşılabilirliği – hesap erişimi veya diğer bir adı ile profil erişebilirliği – profil gizliliği ile ilgili ayarlamaları yapabilirsiniz.

 • Facebook Gizlilik Ayarlarının Solundaki “Silme ve Dondurma” Sekmesini Seçin.
 • Kullanıcı Hesabını Sil Seçeneğini Seçin ve Sonrasında “Devam”a tıklayın.
 • İşlemi Tamamlamak İçin Gerekli Adımları Atın ve Onaylamaları Gerçekleştirin.

Facebook Hesap Silme

Facebook kalıcı kullanıcı profil hesabı kapatma / facebook profili kapatma temel olarak bu adımlardan oluşur. Linkler genellikle, bu aşamaların otomatik bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Ancak hesap bilgileri ile giriş yapmamışsanız, çoğu zaman işe yaramazlar. Bu arada hesabınız için güçlü şifreler seçmeyi de kesinlikle ihmal etmeyin.

 

Facebook Hesap Silme Telefondan / Mobilden Nasıl Yapılır?

Facebook hesap silme telefondan / mobilden yapılabilir. Burada mobil cihazlardan kasıt, akıllı telefonlar ve özellikle tabletlerdir. Tablet, akıllı telefon, bilgisayar arasındaki çizgi de tıpkı önemli kullanıcı hesaplarında olduğu gibi günden güne birbirlerine yaklaşmaktadır. Yani şifreli bir e-mail hesabına ulaşamazsanız muhtemelen diğer alanlara da ulaşamayacaksınız.

Mobil cihazların, Facebook Kullanıcı Hesabı Dondurma veya diğer hesap sonlandırma işlemleri ile ilgili sunduğu en önemli avantajlardan birisi de, internet tarayıcı vs. gibi adımların otomatik olarak geçilmesini sağlamalarıdır. Ancak yukarıda da gördüğünüz gibi, bu basit adımları kendiniz de atabilirsiniz ve başkasının Facebook profil hesabını sonlandırmak gibi bir niyetiniz varsa, bu konuda başarısız olacağınızı da hemen belirtelim.

Facebook Hesap Sonlandırma için mobilden ilgili linklere tıklayabilir ve otomatik olarak kapatma kısmına ulaşabilirsiniz. Bununla beraber, mobil sosyal medya uygulamaları üzerinden de aynı adımları takip ederek işlemi yapabilirsiniz.

Facebook hesap kapatma işlemi benzer şekilde bilgisayar veya mobil cihazlardan yapılabilir. Burada dikkat edilecek en önemli nokta, hesap bilgileri ile ilgili verilerin gizli tutulmasıdır. Tüm bunlara ek olarak aynı zamanda akıllı telefon uygulamaları gerçek veya fake Facebook hesabı sonlandırma işlemleri için kullanılabilir.

 

Facebook Hesap Dondurma Nasıl Yapılır? Facebook Hesap Askıya Alma

Facebook hesap dondurma veya diğer bir adı ile Facebook hesap askıya alma işlemi için genellikle Facebook kullanıcı hesabı sonlandırma ile ilgili aynı adımlar, benzer şekilde mobil araçlardan veya bilgisayar üzerinden yapılır. Ancak son aşamada “hesap sonlandır” seçeneği yerine “askıya al” veya “hesabı dondur” seçeneği seçerseniz, hesabınız askıya alınmış olacaktır. Instagram’da aynı işlemden farklı olarak FB için bir aylık bir bekleme süresi yok; hesap bilgileri elinizde ise dondurulmuş / askıya alınmış hesabınıza istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

 

Facebook Hesap Kapatma Linki

Facebook hesap kapatma linki ve Facebook hesap dondurma linkine kendi hesabınızla giriş yaptıktan sonra buradan ulaşabilirsiniz. Ancak linklerin çalışması için hesap bilgileriniz ile Facebook veya Instagram’a giriş yapmış olmalısınız. Özellikle bilgisayarlarda bulunan web browser araçları, sizler bir sosyal medya sitesine girdiğinizde, kim olduğunuzu otomatik olarak anlama özelliğine sahiptirler. Bu nedenle linklerin çalışması için gerekli olan bu adıma dikkat edin. Peki ya mobil cihazlar, linklere tıklarsak?

Facebook kalıcı hesap sonlandırma için, mobil cihazlardan da erişim sağlayabilir, linkleri kullanabilirsiniz. Bu durumda genellikle telefonunuz otomatik olarak sosyal medya mecrası mobil uygulamasını açarlar yani sosyal medya mecralarına önceden girmeniz ille de gerekli olmaz. Her iki araç türünden, internet bağlantısı ve hesap bilgilerine sahip olduğunuz sürece sitelere giriş yapabilirsiniz.

 

Facebook Hesap Nasıl Kapatılır – 2024

Facebook nasıl hesap kapatılır 2024 Yılı için de cevabı aranan konulardan bir tanesidir. Sizler için hesap kapatma linki, hesap sonlandırma, kullanıcı hesabı dondurma ve benzeri işlemler için neler yapabileceğinizden, Facebook için özel olarak mobil uygulamanın nasıl çalıştığı, bu uygulamaları mobil cihazlardan silinmesinin hesap bilgilerinizi etkilemeyeceği ve benzeri unsurlardan söz ettik.

Özetle, mobil üzerinden veya bilgisayardan bahsi geçen işlemleri yapmanız mümkün. İnternet bağlantısı, bilgisayar veya mobil cihaza ek olarak ihtiyacınız olan tek şey ise, hesap bilgileri. Bilgiler ile Facebook hesapları veya sadece tek bir Facebook Hesabı üzerinde istediğiniz işlemi gerçekleştirebilmeniz mümkün.

 

Diğer Sayfalar:

 

Facebook Business Manager Nasıl Giriş Yapılır?

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!