Union İstanbul

Sosyal Medyada Reklam Nasıl Yapılır ?

Facebook Reklamlarıyla Dijital Pazarlama Dünyasında Öne Çıkın

Paylaş
İçindekiler

Facebook reklamlarıyla dijital pazarlama dünyasında öne çıkın, işletmeniz için  en etkili yollarından biridir. Hedef kitlenize doğru zamanda ve doğru yerde ulaşmanızı sağlayarak, satışlarınızı artırabilir ve markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz. Bu yazıda, Facebook reklamlarının işletmenize sağlayabileceği faydaları ve nasıl etkili kampanyalar oluşturabileceğinizi detaylı olarak ele alacağız.

Sosyal medya reklamları işletmeniz için harika bir pazarlama kanalı olabilir. Günümüzde sosyal medyada geçirilen süreyi de göz önünde bulundurursak, doğru strateji ve reklam modelleri ile sosyal medya platformlarında potansiyel müşteriler bulabilir, dikkatlerini çekebilir ve markanız adına harekete geçirmeye teşvik edebilirsiniz.

Sosyal medya reklamları, marka ve sektörünüzle alakalı Facebook, Instagram, Twitter, Linkedln gibi sosyal medya platformları üzerinden reklamlar oluşturarak ürün ve hizmet tanıtımı yapabileceğimiz pazarlama yollarından biridir. Oluşturacağımız kampanya ve reklam içerikleri ile birlikte marka bilinirliği, etkileşim, site trafiği ve dönüşümlerin artmasını sağlayacak reklam modellerini gelin birlikte inceleyelim. 

 

Facebook Business Manager Giriş

Facebook Business Manager Giriş

Facebook Business Manager giriş, Facebook ve Instagram reklamlarının reklam veren tarafından, panel üzerinden yönetildiği platformdur. Bu platform üzerinden reklam yayın alanları, harcama, tıklama, etkileşim gibi raporlama metriklerine kolayca ulaşabileceğimiz gibi, Facebook – Instagram sayfa ve reklam hesabı gibi varlıkları da yönetebiliriz.

Facebook business manager hakkında daha fazla detay öğrenmek istiyorum diyorsan, Facebook Business Manager Nedir? başlıklı blog yazımıza gitmelisin.

 

Facebook Reklam Modelleri

Facebook reklam modelleri, sosyal medyada kampanya oluştururken ilk etapta kampanya modeli seçilmektedir. Her reklam modelini, markanızın hedefleri doğrultusunda seçmeniz gerekmekte olup, her biri farklı bir amaca hizmet etmektedir. Yazımızın devamında her reklam verme modelini detaylı olarak anlatmaya çalıştık.

 • Erişim
 • Marka Bilinirliği
 • Trafik
 • Gönderi Etkileşimi
 • Uygulama Yüklemeleri
 • Video Görüntülemeleri
 • Potansiyel Müşteriler Bulma
 • Dönüşümler
 • Katalog Satışları
 • Mağaza Trafiği

 

Facebook business manager yeni kampanya oluştur
Business manager yeni kampanya oluşturma

Erişim Reklamları

Erişim reklam verme amacı, oluşturduğumuz kampanya ve reklamları gören kullanıcıları ve bu kullanıcıların reklamları görme sıklığını en üst düzeye çıkartan reklam modelidir.

Yeni bir marka veya ürün hakkında tanıtım ve farkındalık yaratmak için yüksek sayıda yeni kullanıcıya erişmemiz ve kampanyamızı sıklıkla göstermemiz bilinirliği sağlamak adına oldukça önemlidir.

Bu reklam modelinde erişim ve gösterim arasındaki farka dikkat etmemiz gerekir. Basitçe anlatmak gerekirse erişim, reklamımızı gören benzersiz kullanıcı sayısı olurken,  gösterim ise reklamın toplam görülme sayısıdır. Yani reklam yayınımız üzerinden ulaştığımız 1000 kullanıcının her biri reklamı 3 kere görüntüledi ise bu 1000 erişim, 3000 gösterim elde ettiğimiz anlamına gelir.  

 

Marka Bilinirliği Reklamları

Marka bilinirliği reklamları ve erişim reklamları birbirine benzese de, Facebook bu modelin, daha çok reklam içeriklerini hatırlama ihtimali fazla olan insanları hedeflediği model olduğunu söylemekte. Gösterim odaklı ilerlenen reklamlarda tahmini reklam hatırlanırlığı verileriyle ortalama sonuçlar verilmektedir.

 

Trafik Reklamları

Trafik reklam modeli ile kullanıcıları yönlendirme yapabileceğiniz, trafik sağlamak için tercih edilebilecek bir reklam amacıdır. Trafik reklamıyla internet sitesi, messenger, telefon görüşmesi  gibi yönlendirme ve trafik yaratmak istenilen hedefler bulunmaktadır. Ayrıca trafik kampanyaları re-marketing kitlenizi besleyeceği için kampanyalardaki verimi de artıracaktır. Ayrıca re-marketing kampanyalarında kullanacağınız ”datayı” geliştirmeye yardımcı olacaktır.

 

Etkileşim Reklamları

Etkileşim Reklamları

 

Etkileşim reklamları, gönderi etkileşimi yoluyla Instagram veya Facebook gönderilerine etkileşim sağlar. Sayfa beğenmeleri reklamları ise Facebook sayfasına beğeni çekmek amacıyla yayına alınmaktadır. Bu modeli günümüzde daha çok Instagram’ da mevcut (yayınlanmış) gönderilerden seçilerek hesaptaki içeriklerin etkileşim sayısını yükseltmek amacıyla tercih edilmektedir.

 

Uygulama Yüklemeleri Reklamları

Uygulama yüklemeleri reklamları, mobil uygulamanızın daha fazla indirilmesi amacıyla tercih edilen reklam modelidir. Google Play ve App Store reklamlarını kullanabilmek için öncelikle uygulama olaylarının Facebook SDK (Software Development Kit)’ ya entegre edilmesi ve sonrasında Business Manager’ a uygulamayı tanımlamak gerekmektedir.

 

Video Görüntülemeleri Reklamları

Video görüntülemeleri reklamları, videolarınızın daha fazla izlenmesi için tercih edebileceğiniz bir reklam modelidir. Bu sayede video reklamlarınız daha çok kişiye erişebilir ve verim alabilirsiniz. Ayrıca video reklamlarınızın yüzde kaçının izlendiğini veya belirli sürelerde kaç kullanıcının izlediğini ölçümleyebilirsiniz. Bu reklam modelinde reklam optimizasyon türünde, thruplay opsiyonunu seçerek daha faydalı sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları

Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları
Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları Nedir ?

Potansiyel müşteri bulma reklamları, masaüstü ve mobil yayınlarda olabilecek satış veya dönüşümleri daha basit hale getirmek için kullanılan bir reklam modelidir. Reklamı gören kullanıcı içeriğe tıkladıktan sonra direk olarak form sayfasına yönlendirilir ve iletişim bilgilerini (isim soy isim, mail, telefon numarası) toplayabiliriz. Form sayfasında maksimum 15 soru belirleyebiliriz ve bu soruları seçerken tanıtımını yapacağımız marka ve ürün ile alakalı sorular sormaya özen göstermeliyiz. Potansiyel müşteri formları ile yapabileceklerimiz şunlardır;

 • İşletmemizin potansiyel müşterilerini belirlemek
 • Hedef kitlemizin ilgi alanlarını ve davranışlarını anlamak
 • Kullanıcıların oluşturduğumuz programa kayıt olmasını sağlamak

Bu reklam modelinde dikkat etmemiz gereken konulardan biri de gizlilik ilkesi olacaktır. Kullanıcıların iletişim bilgilerini toplarken gizlilik ilkesinin bağlantısını vererek formu dolduran kullanıcının onaylaması ve güvenmesi gerekmektedir. 

 

Mesaj Reklamları

Mesaj reklamları, yayınladığımız reklama tıklayan kullanıcının anında işletme ile iletişim kurabilmesi için Facebook messenger, Instagram direct message, ve Whatsapp yönlendirmesi ile gerçekleşen reklam modelidir. Bu reklam modeli sayesinde tanıtımını yaptığımız marka ve ürün ile ilgilenen kullanıcın hızlı bir şekilde ve daha fazla bilgi alması açısından faydalı olacaktır. Reklama tıklayan kullanıcı eğer Facebook messenger kullanmıyorsa kendi isteğine göre Instagram veya whatsapp mesajlaşmasına yönlendirilecektir.  

 

Dönüşüm Reklamları

Dönüşüm reklamları, daha çok satış yapmayı amaçlayan markaların, web sitesine yönlendiren ve kullanıcılara ürünü satmaya yönelen bir reklam modelidir. Bu noktada Facebook piksel kodunuzu siteye eklemeniz gerekmektedir. Çünkü kampanya kurulum aşamasında tanımlanan dönüşüm, olay türünün seçilmesi isteniyor.. Bunu seçebilmek adına da sitede pikselin ekli olması gerekiyor. Ayrıca reklam yayını için, optimizasyon seçeneğinde de dönüşümleri seçmek, reklam verimini artıracak bir hamledir. Bu durumda kampanya optimizasyon seçeneğini gösterim odaklı değil dönüşüm sağlamak amacıyla yayınlamaya alıyor. Kampanya sonuçlarında dönüşüm adetlerini, dönüşüm değerlerini, bir dönüşüm başına maliyeti, panelden erişebilir ve iyileştirmek için optimizasyonlar yapılabilir.

Facebook Reklam Modelleri Optimizasyon Ve Yayın
 

Katalog Satışları Reklamları

Katalog satışları reklamları, son günlerde e-ticaret firmalarının sıklıkla kullandığı katalog reklamlarıyla sitedeki ürünleri carousel görseller şeklinde kullanıcıların karşısına çıkıyor. Katalog içinde ürünler özelinde ayrıntılı ürün setleri de oluşturulabiliyor. Bu noktada öncelikle hesapta kataloğun oluşturulması gerekiyor. Kampanya oluştururken iki şekilde de ilerleniyor. Birincisi daha önceden ürünleri görüntülemiş veya sepete eklemiş kullanıcıları hedeflemek gibi re-marketing yapılabilecek seçenekler mevcut iken ikinci olarak da yeni bir hedef kitle ile yeni kullanıcılara da erişebilmek. Dönüşüm reklamında olduğu gibi burada da reklam yayını optimizasyon seçeneğini dönüşümler olarak seçilmesi gerekiyor. 

 

Mağaza Trafiği Reklamları

Mağaza trafiği reklamları, fiziki mağaza lokasyonlarına harita adresi olarak yönlendirme yapılabilen reklamlardır. Fiziksel mağazanıza ziyaret artışı sağlamak amacıyla çıkılan reklamlarda öncelikle mağaza konumunuzu hesabınıza yüklemeniz gerekmekte. Mağazanızı ekledikten sonra “Yol Tarifi Al” butonuyla kampanyanızı yayına alabilir ve haritalarda mağaza lokasyonuna kullanıcıları yönlendirebilirsiniz.

Sosyal medya reklamlarının neler olduğunu ve bu reklamların nasıl verildiğini öğrendiğimize göre, şimdi Google’ ın bir reklam modeli olan Google Ads Arama Ağı Reklamları Nedir? başlıklı blog yazımıza bekleriz.

 

 
Konuyla İlgili Diğer Sayfalar: 
 

 

 

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sosyal Medya Reklamı Nedir ?

Kısacası dijital pazarlama aracıdır. Sosyal medyada gezerken karşınıza çıkan reklamlardır.

Sosyal Medya Reklamları Ne İşe Yarar ?

Dijitalleşen dünyada yerinizi sağlamlaştırmak ve bir adım ileriye gitmek isteyenler için olmazsa olmaz bir pazarlama kanalıdır. Bu sayede bilinirliğinizi arttırarak dikkat çekebilir ve kullanıcıları harekete geçirebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları Nasıl Olmalı ?

Markanızı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi öne çıkaran içerikler hazırlayabilirsiniz. Burada aslında tek bir ölçüt yok. Sizi diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir, neden tercih edilmelisiniz gibi sorulara cevap verdiğiniz içeriklerle ilerleyebilirsiniz

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir ?

Sosyal medya reklam türleri ; Facebook reklamları, instagram reklamları, twitter reklamları, linkedin reklamları ve tiktok reklamları olmak üzere beş bölümden oluşur.

Picture of Seda Gürenç
Seda Gürenç
Performance Marketing Specialist

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!