Union İstanbul

İnstagram Hesap kapatma ve Silme Nasıl Olur?

İnstagram Hesap Kapatma ve Silme Nasıl Yapılır?

Paylaş
İçindekiler

İnstagram Hesap Kapatma ve Silme Nasıl Yapılır? İnstagram hesap kapatma ve silme, popüler sosyal medya araçlarını kullananların cevap aradığı konuların başında geliyor. Instagram hesap kapatma-silme, birkaç küçük adımda yapılabilecek bir işlemdir. Merak edenler için, birkaç küçük adımda bunları nasıl yapabileceğinizi sizlere göstermeye çalışacağız. İlk olarak Instagram kalıcı hesap kapatma işleminin kimler tarafından ve niçin merak edildiğini aydınlatalım.

İkinci asımda, Instagram hesap silme, Instagram hesap kapatma(İnstagram Hesabı Dondurma) gibi işlemlerin birbirlerinden farklı taraflarına değineceğiz. Yani, Instagram hesap kapatma (İnstagram Hesap Askıya Alma) – silme aynı işlemmiş gibi görünüyor olmasına karşın, temel bazı farklılıklar gösterir ve aynı şeyler değillerdir. Genellikle İnstagram geçici hesap kapatma – silme (askıya alma) ile kalıcı kullanıcı hesabı silme – kapatma aynı gibi algılanmaktadır; ancak farklıdırlar.

Instagram kullanıcı hesabı kapatma, pek çok şekilde karşılanabilir bir işlemler / adımlar bütünü olarak karşımıza çıkar. İşlemler için profil – hesap kelimeleri genellikle aynı anlamda kullanılır. Bununla beraber profil hesabı silme aynı zamanda kullanıcı hesabı silme veya hesap silme gibi isimlerle de anılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, fake de İngilizce “sahte” anlamına gelen İngilizce bir terim olmasına karşın, sosyal medya kullanımının artmasıyla beraber dilimize girmiştir. Genellikle fake hesap veya sahte hesap ile ilgili kapatma – geçici kapatma işlemleri için de aynı adımlar sırasıyla takip edilir ve de uygulanır.

 

Fake / Gerçek İnstagram Hesabı Kapatma Kimler Tarafından Ne İçin Kullanılıyor?

İnstagram kalıcı hesap kapatma, özellikle çeşitli dijital pazarlama uzmanları tarafından yanıtı merak edilen konuların başında gelir. Bununla beraber, özellikle kadın – erkek ilişkilerinde ve sosyal ilişkilerde, partnerin sadakatini sorgulamak veya özel hayattan insan silme gibi işlemler için de kullanıcılar tarafından yaygın olarak gerçekleştirilir.

İnstagram tamamen hesap kapatma bazen de “sosyal medya detoksu” için de kullanılıyor ve genellikle Twitter ve Facebook gibi sosyal medya siteleri için de sıklıkla sorulan bir sorudur. Tüm bunlara ek olarak sosyal medya platformları için sorulan önemli soruları bazen de telefondan kullanıcı hesabı kapatma / bilgisayardan İnstagram Hesabı kapatma gibi çeşitli sorular izler. Ancak endişelenmenize hiç gerek yok; çünkü birkaç küçük adım ile mobil telefondan İnstagram tamamen hesap kapatma veya benzeri işlemleri yapabilirsiniz.

Instagram aklıcı kullanıcı hesabı kapatma işlemleri için, mobil telefon – tablet telefon, tablet bilgisayar, masaüstü bilgisayar – dizüstü bilgisayar gibi cihazlar üzerinden de yapabilirsiniz. Elbette, çok eski cep telefonları bu listeye dahil değildir. Çünkü onlar Facebook veya Instagram gibi sosyal medya siteleri uygulamalarını kullanmak için elverişli değildir.

 

İnstagram Kullanıcı Hesabı Silme – Kapatma Arasındaki Fark Nedir?

İnstagram kullanıcı hesabını silme ve kapatma arasındaki temel farklılık, zaman ve prosedürler noktasında kendisini gösterir.
İnstagram Hesap Kapatma: Bu işlem, çoğu zaman sosyal medya detoksu, tacizlerden korunma ve benzeri amaçlarla yapılır ve aynı zamanda İnstagram Hesap Dondurma veya İnstagram Kullanıcı Hesabı Askıya Alma gibi isimlerle de anılır. Kapatma işlemlerini yapar, kapatma işleminden sonraki 1 ay boyunca, İnstagram Kullanıcı Hesabı Erişimi için bir şey yapmazsanız, hesabınız tamamen kapanır. Instagram hesap kapatma, bu süre unsurundan dolayı “Instagram hesap dondurma” veya “Instagram hesap askıya alma” gibi isimler de almıştır. İşlemi link üzerinden yapabilirsiniz ve 1 ay boyunca kapalı Instagram hesabına tekrar ulaşabilirsiniz.

İnstagram Hesap Silme: İnstagram Kullanıcı Hesabı Kapatma İşlemlerini Yapar ve 1 ay beklerseniz, kullanıcı hesabınız kapanır. Bununla beraber, Instagram kalıcı silme işlemi kullanıcı hesabı askıya alma / kullanıcı hesabı dondurma işlemlerinden farklıdır ve genellikle fake instagram hesabı / sahte instagram hesabı için de kullanılır. Sosyal medya uzmanları veya çeşitli amaçlar için de fake Instagram kullanıcı hesabı / sahte Instagram kullanıcı hesabı açan insanların sayısı bir hayli fazladır. Bu işlem, tamamen Instagram hesabı kapatma kapsamındadır ve silinen hesaba erişim mümkün değildir.

 

Instagram Kapatma – Silme Kalıcı Nasıl Yapılır?

Instagram kapatma – silme kalıcı olarak, yukarıda da belirttiğimiz gibi birkaç küçük adımda gerçekleştirilebilir. Sizin için, tıpkı pratik bir yemek tarifi gibi ilk olarak gerekli olan malzemelerden sonra da İnstagram tamamen kullanıcı hesabı kapatma işlemleri hakkında bilgi vereceğiz. İhtiyacınız olanlardan başlayalım. İlk olarak Instagram veya Facebook gibi sosyal medya sitesi olarak bildiğimiz ağlarda bir kullanıcı hesabınızın olması gerekiyor.

Sosyal medya ağı kullanıcı hesabı için ad-soyad, e-mail ve sosyal medya sitesi için şifre genellikle yeterli oluyordu. Buna karşın son yıllarda hacker saldırıları nedeniyle, telefon numarası odaklı güvenlik önlemleri de sosyal medya siteleri tarafından kullanılıyor. Sosyal medya hesapları konusunda tam güvenlik elde edebilmek için, e-posta güvenliğine de dikkat etmeli ve şifre / kullanıcı adı vs. gibi önemli bilgileri koruma altına almalısınız. Aksi takdirde, Instagram hesabı çalınma – Facebook hesabı çalınma gibi konularda başınız derde girebilir.

Sosyal medya hesapları kalıcı kapatma ve Instagram hesap güvenliği için ilk akıllı telefon, tablet veya bir bilgisayar gereklidir. İkinci gerekli olan ise internet (wi-fi) bağlantısıdır. Elinizdeki araçlarla, internet üzerinden kalıcı Twitter kapatma / kalıcı Twitter hesabı kapatma gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal medya hesabı güvenliği için ilk adım, hesapları almak için kullandığınız kullanıcı adı, e-posta adresi ve şifreleri koruma altına almaktır.

 

Instagram Kullanıcı Hesabı Kalıcı Silme İşlemi İçin

Instagram Kullanıcı Hesabı Tamamen Silme işlemi için, ilk olarak Instagram’ın size sunduğu kullanıcı hesabı ayarlarına gitmelisiniz. Instagram kalıcı silme linkli aşağıdadır ve tek tıkla telefon, bilgisayar, tablet üzerinden ilgili kısma ulaşabilirsiniz. Sonraki Adımlar, oldukça basittir ve size sorulan çeşitli soruları cevaplamanız beklenir. Aşağıda Tamamen İnstagram Hesap Silme için gerekli adımları sıralıyoruz:

 • Instagram İçin Belirlediğiniz Şifre, E-Posta Adresi ve Kullanıcı Hesap Bilgilerini Güvenliğe Alın, Kaydedin ve Başkalarıyla Paylaşmayın.
 • Aşağıda Instagram Kullanıcı Hesabı Tamamen Silme İşlemi İçin Paylaştığımız Linke Tıklayın.
 • Link Üzerinden Çeşitli İşlemleri Yapın. Burada Size Hesabınızı Neden Kapattığınız Vs. Gibi Sorular Sorulacak, Basit Cevaplar Vererek Bu Kısmı Geçebilirsiniz.

 

İnstagram Kullanıcı Hesabı Geçici Kapatma (Instagram Hesabı Dondurma / Instagram Hesabı Askıya Alma) İşlemi İçin

İnstagram Kullanıcı Hesabı Geçici Kapatma için, farklı bir Instagram Linki kullanmanız gerekiyor. Linki tıkladıktan sonra, sosyal medya hesabınız kapatılır. Kapatma işleminden sonra çoğu kullanıcı fikir değiştirdiği için, bu işlem aynı zamanda İnstagram Hesabı Dondurma / İnstagram Hesabı Askıya Alma olarak da bilinir ve şahıslar – kişiler tarafından yapılabildiği gibi bazen kurumsal firma sosyal medya hesapları için de uygulanır.

 • Instagram İçin Belirlediğiniz Şifre, E-Posta Adresi ve Kullanıcı Hesap Bilgilerini Güvenliğe Alın, Kaydedin ve Başkalarıyla Paylaşmayın.
 • Aşağıda Instagram Kullanıcı Hesabı Tamamen Silme İşlemi İçin Paylaştığımız Linke Tıklayın.
 • Link Üzerinden Çeşitli İşlemleri Yapın. Burada Size Hesabınızı Neden Kapattığınız Vs. Gibi Sorular Sorulacak, Basit Cevaplar Vererek Bu Kısmı Geçebilirsiniz.

Sosyal medya hesap güvenliği sağlamak için geçici kapatma veya silme işlemlerinin her ikisinde de kullandığınız şifre, kullanıcı adı, e-mail ve gsm telefon numaranızı kaydetmeyi unutmayın. Çünkü günümüzde çoğu sosyal medya sitesi kullanıcısı, hesap askıya almak – hesap dondurma işleminden sonra şifresini unuttuğu için, çeşitli sorunlar yaşamaktadır.

 

Instagram Hesap Kapatma Linki

Instagram hesap kapatma linkine mobil telefon / tablet bilgisayar / masaüstü veya dizüstü bilgisayardan internet üzerinden ulaşın ve tıklayın. Linkin sonundaki “temporary” kelimesinin “geçici” anlamına geldiğini unutmayın; zaten bu yüzden ilgili link aynı zamanda “kullanıcı dondurma” veya “kullanıcı askıya alma” olarak da çoğu kaynakta geçiyor.

İnstagram Hesap Silme

 

https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/
Instagram kullanıcı hesabı kapatma linki ile yaptığınız geçici kapatma işlemi sonrasında da Instagram sizlerin kullanıcı hesap bilgileri, şifre ve diğer unsurlarınızı depolamaya devam eder. Yani uygulamanın mobil telefon veya tabletten silinmesi, çok şey değiştirmez.

 

İnstagram Hesabımı Nasıl Kapatabilirim?

İnstagram hesabınızı kapatmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz

 1. İnternet tarayıcınızı açın ve İnstagram’a gidin.
 2. Hesabınıza giriş yapın.
 3. Profilinize gidin ve sağ üst köşedeki üç çizgi simgesine tıklayın.
 4. Aşağı kaydırarak “Ayarlar” seçeneğine dokunun.
 5. “Hesabımı Yönet” bölümüne gidin.
 6. “Hesabı Devre Dışı Bırak” seçeneğine dokunun.
 7. Hesabınızı kapatmak için yönergeleri takip edin.

 

İnstagram Hesabımı Geçici Olarak Nasıl Devre Dışı Bırakabilirim?

İnstagram hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. İnternet tarayıcınızı açın ve İnstagram’a gidin.
 2. Hesabınıza giriş yapın.
 3. Profilinize gidin ve sağ üst köşedeki üç çizgi simgesine tıklayın.
 4. Aşağı kaydırarak “Ayarlar” seçeneğine dokunun.
 5. “Hesabımı Yönet” bölümüne gidin.
 6. “Geçici Olarak Devre Dışı Bırak” seçeneğine dokunun.
 7. Hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakmak için yönergeleri takip edin.

 

Instagram Hesap Silme Linki

Instagram hesap silme linki sonunda “permanent” geçiyor. Bu “kalıcı silme”, “silme” veya “tamamen kapatma” anlamına geliyor. İşlem, askıya alma veya profil hesabı dondurma işleminden farklı olduğu için İngilizce “Permanent” ifadesi kullanılır. Buna karşın, ilgili seçimi dilerseniz silme – askıya alma linki üzerinden de kolayca gerçekleştirmeniz mümkün.
https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/

 

İnstagram Hesap Silme

 

Instagram Hesap Kapatma 2024

Instagram hesap kapatma 2022 Yılı için de aynı adımları atmanız gerekir. Temel olarak işlemler, linki tıkladığınızda gerekli Instagram Hesap Kapatma butonu / Instagram Hesap Kapatma düğmesine basmaktır. Kullanıcı hesabı kapatma – kullanıcı hesabı tamamen silme işlemi için genellikle Instagram Anasayfa > Instagram Profiliniz > Ayarlar Sekmelerine Ulaşmanız Gerekir. Sonuç almak için aynı zamanda internet ağı kullanan mobil cihaz veya masaüstü bilgisayar kullanabilirsiniz. Birkaç küçük adım dışında, akıllı telefon veya bilgisayar üzerinden işlemler gerçekleştirilebilir.

 

Instagram Hesap Kapatma Geçici Nasıl Yapılır?

Instagram hesap kapatma geçici olarak, yukarıda sıraladığımız adımlar sırası ile atılarak yapılabilir. Özellikle Instagram Hesap Dondurma / Instagram Hesap Askıya Alma işlemleri için, instagram şifresi ve instagram kullanıcı adınızı telefon numaranız ile birlikte bir yere kaydetmeyi kesinlikle unutmayın. Hacker’lar için, her veri değerlidir ve e-posta veya telefon numaranıza sahip biri, sizin Instagram hesabınızı çalabilir. Hesap hırsızlığı ile ilgili önlem almak isterseniz, bu konularda dikkatli olun. Çünkü Facebook veya Twitter hesapları da genellikle e-mail hesabı ve telefon numaraları ile entegredir. Bu verilere erişmiş birisi, sizin sosyal medya hesabınızı kolaylıkla çalabilir. Sosyal medya hesap hırsızlığı için şifrelerinizi özel bir yerlere not etmeyi unutmayın ve güvenmediğiniz kişi veya kişilerle kesinlikle paylaşmayın.

 

Twitter ve Facebook Hesap Dondurma veya Silme

Twitter ve Facebook için de tıpkı Instagramda olduğu gibi çeşitli adımlar atılır. Genel olarak sahte profil oluşturmak, takipçi satın almak ve benzeri unsurlar için bu sosyal medya siteleri de kullanılıyor ve bunlara son yıllarda Youtube da dahil edilebilmektedir. Gerekli adımlar için bahsi geçen sitelerde kullanıcı profiline ulaşmanız ve ayarlar kısmından bazı ayarlamalar yapmanız gerekebilir.

 

İnstagram Hesap Silme Dondurma Nasıl Yapılır?

Instagram hesap silme dondurma işlemi için çoğu zaman hesap skıya alma veya hesap dondurma ifadelerinin kullanıldığından söz ettik. Bu işlemleri yapmak için, genellikle bir aylık bekleme süresi için beklemeniz gerekir. Hesabınızı aktif hale getirmek için, sizden hesap erişim bilgileri istenebilir.

 

Instagram Fake Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Instagram Fake hesap silme, genellikle Instagram Hesabı açılması için gereken adımlarla hemen hemen benzer. Bununla beraber, fake sosyal medya hesapları için –fake twitter, fake facebook hesapları için- temel olarak, e-posta adresine, kullanıcı adına ve belirlediğiniz bir şifreye ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. Sonraki adımlar, son derece basit; fake hesap silme işlemi için bilgilerinizi kullanmanız gerekir.
Instagram Sahte Hesap Silme İçin Adımlar:

 

 • Sahte Instagram Hesabı Bilgilerinizi Elinizin Altında Bulundurun: Sadece Instagram için değil, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesapları için de, fake profil bilgileri son derece önemlidir. Bu bilgileri bir yere mutlaka not edin ve güvenmediğiniz kişilerle paylaşmayın. Mümkünse not etmek için bir tür not defteri veya benzeri araçlar kullanın. Google Drive, Google Docs gibi dijital alanlar riskli olabilirler.
 • Fake Instagram Kullanıcı Hesabı İle Giriş Yapın: Kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapın. Genellikle Fake Facebook veya Fake Twitter Profilleri için kullanıcı adı, şifre, e-mail ve özellikle bugünlerde bir cep telefonu numarası gerekli olabilir.
 • Instagram Tamamen Hesap Silme İçin Silme Linkini Kullanın: Hesap silme / hesap dondurma veya hesap askıya alma gibi işlemlerden hangisini yapacaksanız, ilgili linklere tıklayarak işlemleri yapabilirsiniz.
 • Instagram Kalıcı Hesap Silme Adımlarını Atın: Mobil telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden sosyal medya platformları için giriş yapın ve prosedürdeki adımları atın.

 

Telefondan Instagram Hesap Silme Nasıl Yapılır? / İnstagram Hesap Silme Mobil

Telefondan Instagram Hesap Silme aynı zamanda Instagram Hesap Silme Mobil gibi bir isim de alıyor. Instagram hesap silme mobil için, telefondan mevcut profile giriş yapmalısınız. Özellikle Instagram, mobil telefonlardan çok daha hızlı bir şekilde çeşitli adımları atmanızı sağlar. Sırasıyla Instagram Ana Sayfa > Kullanıcı Profili > Ayarlar > Kullanıcı Ayarları kısmına mobil telefondan ulaşın ve basit adımları aatarak işleminizi gerçekleştirin. Aynı şey, Sahte İnstagram Profilleri / Fake İnstagram Kullanıcı Hesabı gibi alanlar için de geçerlidir.

 

İnstagram Hesap Silme Linki

İnstagram Hesap Silme Linki için “Instagram Kalıcı Kullanıcı Hesabı Silme” başlığında belirttiğimiz linklere tıklamanız yeterli olur. Link, ana sayfa – profil – profil ayarları gibi adımlarla uğraşmadan direkt olarak profil hesabına ulaşmanızı sağlar ve böylece gerekli işlemler kolay bir şekilde yapılabilir. Basit bir link, belli aşamaları geçerek daha kolay bir şekilde sahte instagram profili / fake instagram kullanıcı hesabı kapatmanıza yardımcı olur. Bu arada işlemi özellikle fake / sahte hesap için yapıyorsanız, o hesapların telefon veya bilgisayarınızda açık olmasına da olabildiğince dikkat etmeniz mutlaka ama mutlaka gereklidir.

 

Instagram Silme Nasıl Yapılır Telefondan?

İnstagram Silme nasıl yapılır telefondan sorusunun yanıtı basittir: internet ağına bağlı mobil telefon üzerinden özel linke tıklayabilir veya Instagram Mobil Uygulaması üzerinden profilinize ulaşarak yapmanız gereken şeyleri kolaylıkla yapabilirsiniz.
Instagram sahte kullanıcı profili silme işlemi, Instagram Uygulaması sayesinde son derece rahat gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu arada konu ile ilgili önemli bir soruya daha cevap verelim; Instagram Uygulamasını mobil cihazlarınızdan silerseniz, hesabınız kapanmış olur mu?

Bunun cevabını hayır olarak vermek mümkün. Zira günümüzde mobil uygulama – sosyal medya siteleri – E-mail Hesapları ve GSM Numaraları arasındaki sınır giderek çok daha ince bir hal alıyor. Sorunun cevabı hayır. Çünkü Instagram ve Facebook / Twitter gibi sosyal ağ sitelerinin uygulamaları sadece belli adımları daha hızlı şekilde atmanızı sağlarlar. Ancak kullanıcı bilgileri genellikle sitelerin veritabanlarında saklanır ve değişmezler.

>> İnstagram Mavi Tik Sayfa Doğrulama Nasıl Alınır?

 

Sahte / Fake Twitter Hesabı Nasıl Silinir?

Sahte Twitter hesabı silme veya askıya alma işlemi için de benzer şekilde kullanıcı profilinize girmeli ve adımları atmanız gerekli. Buna karşın, Twitter gibi çeşitli sosyal mecra alternatiflerinde bir aylık bir bekleme süresinden tam olarak söz edilemez ve genellikle kapatma veya silme işlemi, siz gerekenleri yaptığınızda hemen gerçekleştirilmiş olur.
Dilerseniz facebook hesap silme nasıl yapılır başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Picture of Union İstanbul
Union İstanbul
Union Ailesi olarak, tüm reklam mecraları ile güçlü ilişkilerimizi kullanarak, markalarımızın hedef kitlesine uygun doğru mecraları kazançlı alanlara dönüştürüyoruz.

1 Comment

 1. Emirhan dedi ki:

  Hesap kapatma metodu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir!