Ppc (Tıklama Başı Ödeme) Nedir? Güncel Rehber

ppc nedir

Dijitalleşmenin artmasıyla beraber internette farklı reklam türleri ve reklam kanallarını da görme mümkün. Bu tarz reklamlar firma ve markalar için büyük önem arz etmektedir. Her bir reklam yöntemi de bütçe, ulaştığı kitle ve çok daha fazla konuda farklılık gösterebilmektedir. Ppc, marka bilinirliğini arttırdığı gibi ürün ya da hizmet satışlarında da önemli katkısı olan bir reklam yöntemidir. Son zamanlarda da birçok firma ve marka tarafından sıkça kullanılmaktadır. Tam anlamıyla müşteri kitlenizi analiz edebilmenizde ve hızlı sonuç alabilmenizde yardımcıdır. Peki, ppc nedir? ve nasıl faydalanılır?

Ppc Nedir? Açılımı ve Amacı

tıklama başı maliyet

Ppc, “Pay Per Click” kısaltılmışı olup tıklama başı ödeme anlamına gelmektedir. Birçok reklam ağında karşılaşılan bu kavram, reklam verenlerin yayınladıkları reklamlarda tıklama başına maliyetlendirilmesinin yapıldığı online reklam modelidir. 

Ürün ya da hizmet sahibi olan, web sitelerinde çok daha fazla trafik elde etmek isteyen kişilerin sıkça faydalandığı aynı zamanda üst sıralarda da yer almanızı sağlayan ppc reklamlar, potansiyel müşteri ve ziyaretçilerinizin artmasında etkili.

Ppc’de belirli bir ağda hitap edilen müşteri kitlesini hedeflemek; ürün satışları ya da hizmet tanıtımları yapmak ve marka bilinirliğini arttırmak gibi farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Özellikle de E-ticaret siteleri tarafından sıkça tercih edilmektedir. Hedeflenen kitleye en hızlı şekilde ulaşmak için kullanılan önemli bir yöntem olduğu gibi diğer reklam türlerine göre de reklam maliyetlerini düşürür.

Ppc Reklamını Destekleyen Reklam Kanalları

PPC reklam yönteminin günden güne popülerliğini arttırması; onu çok daha fazla dijital pazarlama kanalında bir reklam türü olarak görmemizde etkili faktörlerden. Facebook, İnstagram ve Youtube gibi sosyal mecraların yer aldığı dijital pazarlama kanallarının yanında AdWords ile de PPC reklam yönteminden faydalanılabilir.

Bütçeniz doğrultusunda planlamasını yapabileceğiniz reklamlar doğru bir reklam kanalı seçimiyle çok daha verimli hale gelecektir. Doğru reklam bütçesinin ve reklam kanalının seçimi için rakiplerin analizleri ya da sektörün gereksinimleri göz önünde bulundurulabilir. Bu gibi faktörleri de en iyi şekilde kullanabilmek, en uygun fiyatla en yüksek tıklamayı elde edebilmek için dijital pazarlama uzmanları hizmet vermektedir.

Ppc reklam modelinde dikkat edilmesi Gerekenler

Hedef

Reklamı vermekteki amacın belirlenmesi, hedef kitlenin doğru tespiti gibi adımlar reklamlardan alınan verimi doğrudan etkileyecektir. Bu yüzden sektör analizi en iyi şekilde gerçekleştirilmeli ve doğru kanal seçimi ile reklam hazırlıkları uzman kişilerce halledilmelidir.

Doğru Bütçe

Bir reklamdan istenen verim zaman zaman doğru bütçe ile alakalıdır. Fazla ayrılan bütçe ya da az bütçe istenilen sonuçları vermeyebilir. Bu yüzden reklam vermeyi düşündüğünüz sektöre, ulaşmak istediğiniz hedeflere ve anahtar kelimenin zorluğuna göre seçim yapılmalıdır.

Doğru Anahtar Kelime Seçimi

Doğru anahtar kelime seçimi, arama motorlarının reklam ağı üzerinden gerçekleştirilecek Ppc reklam modelinde dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Hitap etmek istediğiniz kitlenin sıkça arattığı ve verim alacağınız anahtar kelimenin tespiti büyük önem arz etmektedir.

Ppc Reklam Türleri Nelerdir?

Bir web sitesine sahipseniz ve bu web sitesi üzerinden daha fazla müşteri ya da ziyaretçiye ulaşma amacınız varsa arama motorlarında verilecek reklamlar PPC reklam türlerinden birisidir. 

Google Ads reklamları, Yandex Direct bu arama motorlarının sunduğu reklam ağlarına örnek verilebilir. Sosyal medya reklamları bir diğer PPC reklam türüdür. Facebook, İnstagram, LinkedIn gibi birçok sosyal medya kanalı aracılığıyla potansiyel müşteriler kazanılabilir, web sitesine ziyaretçi çekilebilir.

SEO ve Ppc Birlikte Nasıl Kullanılır?

SEO yani arama motoru optimizasyonu bünyesinde yüzlerce etmen bulunduran ve web sitelerinin organik bir şekilde sonuç sayfasında üst sıralara çıkabilmesi için yapılan birtakım çalışmalardan ibarettir. Bu organik sonuçlar PPC reklamlarının ardından gelir. Bu yüzden PPC’nin doğru kullanımı kısa vadede istenilen sonuçlara ulaştırabilir.

SEO, organik ve ücretsiz bir işlem olduğu gibi gecikmeli yani yapılanların faydasını hemen göremediğimiz işlemlerdir. Bu gibi durumlarda anahtar kelime üzerinden bir reklam vermeyi düşünüyorsak ve hedefimizin doğru olup olmadığı hakkında bilgi almak istiyorsak PPC reklamlar ile alınan dönüşler bu bilgiyi bize sağlayabilir. Kısa vadede görünürlük kazanması ve alacağı görünme ile tıklamalar bizlere doğru bir şekilde ilerleyip ilerlemediğimizi gösterecektir. Ardından organik bir şekilde SEO ile yükselmeye de başlayabiliriz.

SEO ve PPC reklamlar müşterilere ulaşma, ziyaretçi sayısını arttırma konusunda büyük öneme sahiptir. Her birinin ( SEO’nun faydalarını hemen görememe, PPC reklamların belirli bütçe istemesi ) kendine özgü dezavantajları olsa da beraber kullanıldığında verimli sonuçlar ve yüksek dönüşler alınabileceği bilinmektedir. Birbirini tamamlayacak bu iki dijital pazarlama hareketinin doğru kullanımı ile istenilenlere ulaşmanız çok daha kolay olacaktır.

İlginizi çekebilir ; Google Ads arama ağı reklamları

Bir cevap yazın

HİZMETLERİMİZ

FORMU DOLDURUN SİZİ ARAYALIM